Amiga/Atari USB joystick adapter

Άλκη,χωρίς να του έχω κάνει κάποια σχετική νύξη,δε βρίσκω το λόγο να έχει πρόβλημα να αναλάβει κάτι τέτοιο,ειδικά αν του ανατεθεί να φτιάξει 4-5 κομμάτια,σε περίπτωση ομαδικής παραγγελίας στο μέλλον.... ;)
 
breakbeatsz είπε:
τα pad του megadrive δεν ηταν συμβατα με την amiga
Ανεβασε φιλος δειγμα παιχνιδιου με χειρηστηριο του mega drive στην Amiga του εδω:

Δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα η κινδυνος για καποια βλαβη απο αυτο, οπως και αναφερω σε προηγουμενες σελιδες.
 
Καλησπερα σε ολους.

Διαβασα το σχετικο thread , και εχετε κανει ολοι εξαιρετικη δουλεια με την ερευνα σας!!

τελικα σκεφτομαι για αυτον --> http://www.retrousb.com/product_info.php?cPath=21&products_id=70

Θα τον παραγγειλω απο το καταστημα στο εξωτερικο απευθειας , λετε να συναντησω κανενα θεμα? συνηθως ποσο κανει για να ερθει?
 
Καλησπέρα φίλε, θα σε καλύψει απόλυτα το συγκεκριμένο. Ένα τριβδόμαδο θα το χρειαστεί για να έρθει.
 
Εχω αυτό (που πρότεινε και ο robbo) και δουλευει αψογα.

Hint η τιμή είναι σε Καναδέζικα Δολλάρια
 
Saulot είπε:
Εχω αυτό (που πρότεινε και ο robbo) και δουλευει αψογα.Hint η τιμή είναι σε Καναδέζικα Δολλάρια
Και ποσο εκανε για να ερθει? ειχες καμια δυσκολια με τελωνεια και τετοια?

Μεταφορικα ποσο ηταν?
 
sansiro.sugata είπε:
Και ποσο εκανε για να ερθει? ειχες καμια δυσκολια με τελωνεια και τετοια?
Μεταφορικα ποσο ηταν?
Δεν θυμαμαι αδερφε, πανε 4 χρόνια, αλλα δέν θυμαμαι να έιχα και προβλήματα με τελωνείο.
 
Σας ευχαριστω ολους.

Επισης , ειδα αυτο εδω --> http://www.ehow.com/how_5054896_convert-serial-joystick-usb.html

Ειναι δυνατον να παιξει με Serial to USB σε συνδυασμο με καποιο λογισμικο - driver??

Γιατι η DB9 θυρα ειναι η ιδια.

Για να ακριβολογησω , μιλαω για αυτο

Θα μπορει να λειτουργησει σε συνεργασια με το ppjoy?

Και παλι ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακόμα κι αν δουλέψει το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να έχει καλή απόκριση. Έχω δει adapters με καθυστέρηση και σου χαλάει πολύ την αίσθηση, ακόμα και το χιλιοστό του δευτερολέπτου είναι ενοχλητικό ενώ παίζεις.
 
Ειδα το λογισμικο ppjoy , και σκεφτομαι να το δοκιμασω. γιατι θελω να συνδεσω πολλα joysticks ταυτοχρονα.
 
Το RS232 to USB δεν παίζει, το εχω δοκιμάσει.

Αυτο απο την αλλη κάνει map τα switches του χειρηστιρίου σε εναν HID controller (πλακέτα) και μπορω να βεβαιώσω οτι ανταπόκριση του είναι άψογη, επαίζα Sensible soccer στο Netbook μου χωρίς κανένα πρόβλημα καθυστέρησης.

Γενικα είναι καλύτερο να αποφευγεις software λυσεις και να πηγαινεις κατευθείαν σε hardware
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sansiro.sugata είπε:
Ειδα το λογισμικο ppjoy , και σκεφτομαι να το δοκιμασω. γιατι θελω να συνδεσω πολλα joysticks ταυτοχρονα.
Για να χρησιμοποιησεις ομως το ppjoy πρεπει να φτιαξεις και ενα ανταπτορακι αναλογα με το joystick που εχεις και μετα να το συνδεσεις στην παραλληλη θυρα..
 
Ναι παιδιά έχετε δίκιο.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας , θα αγοράσω Controller.

Απο ενα παιδι πηρα προσφατα ενα Tomahawk Joystick και απλα ειναι τελειος , ανυπομονω για Tecma World Championship στο mame!! (κανει παρεα στους 2 CMS gia pc που εχω)

Τωρα μενει να αποφασισω ποιον Controller να παρω απο τους δυο που πολυ σωστα εχετε προτεινει!!

Παρεπιπμωντος , ειχα Tomahawk , αλλα το εχασα καπου στην εφηβεια , μαζι με atari 2600 , το οποιο και αυτο "εφυγε" ...

Φοβερες εποχες.. 15 ινττσες ασπρομαυρη TV , atari 2600 και tomahawk... ημουν τοτε ευτυχισμενος και απλα δεν το ηξερα!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Saulot είπε:
Το RS232 to USB δεν παίζει, το εχω δοκιμάσει.Αυτο απο την αλλη κάνει map τα switches του χειρηστιρίου σε εναν HID controller (πλακέτα) και μπορω να βεβαιώσω οτι ανταπόκριση του είναι άψογη, επαίζα Sensible soccer στο Netbook μου χωρίς κανένα πρόβλημα καθυστέρησης.

Γενικα είναι καλύτερο να αποφευγεις software λυσεις και να πηγαινεις κατευθείαν σε hardware
Καλησπερα , τελικα θα παρω αυτον που προτεινετε εδω!!

ευχαριστω για την ως τωρα υποστηριξη !!
 
Παρουσιαση DB9 to DB15 joystick adapter και DB15 to USB converter.

Μια ενδιαφερουσα λυση παρουσιασε προσφατα ο γνωστος ελληνας homebrew hardware κατασκευαστης ikonsgr74, του οποιου ειχα παρουσιασει στο παρελθον διαφορα αξεσουαρ για Amstrad CPC.

To σετακι DB9 to DB15 joystick adapter και DB15 to USB converter μας επιτρεπει να συνδεσουμε μια ευρυτατη γκαμα ρετρο χειριστηριων.

O adapter απο DB9 σε DB15 μας επιτρεπει να συνδεσουμε οποιοδηποτε ψηφιακο joystick τυπου atari/sega σε pc με παλαιου τυπου θυρα joystick.

2013-11-23-11h01m44.JPG

O μετατροπεας DB15 σε usb μας επιτρεπει να συνδεσουμε οποιοδηποτε αναλογικο και ψηφιακο joystick, gamepad και τιμονερια τυπου PC DB15 σε νεωτερο υπολογιστη που εχει μονο usb.

2013-11-23-11h01m31.JPG

Η συσκευασια του μετατροπεα.

2013-11-23-11h03m14.JPG

Αν συνδιασουμε και τα δυο μπορουμε να συνδεσουμε οποιοδηποτε ψηφιακο joystick τυπου atari/sega σε συγχρονο υπολογιστη με USB.

O μετατροπεας δεν χρειαζεται ειδικους drivers, αλλα ειναι εντελως απαραιτητο καθε φορα που θα συνδεσουμε ενα διαφορετικο χειριστηριο να το κανουμε calibrate πριν προσπαθησουμε να το χρησιμοποιησουμε. Οταν χρησιμοποιουμε και τους δυο μετατροπεις ο διακοπτης θα πρεπει να βρισκεται παντα στην θεση S.

/monthly_2018_02/large.image_80773.jpg.674f91030ff22e7df110bdd2f7254725.jpg

Δεν διαθετω κανενα joystick τυπου PC, ετσι ολες οι δοκιμες που εκανα ηταν με DB9 χειριστηρια.

Οι επιτυχημενες δοκιμες

Atari CX40

2013-11-23-11h03m51.JPG

Quickshot II Turbo, λειτουργει φυσιολογικα, αλλα οχι το autofire

2013-11-23-11h06m18.JPG

Sega Master System gamepad, δουλευει μονο το ενα κουμπι

2013-11-23-11h04m29.JPG

Tomahawk

2013-11-23-11h05m00.JPG

Δεν ηταν ολες οι δοκιμες εξισου επιτυχημενες. Το κλασσικο Pacman γενικα δουλευει αλλα στελνει τυχαια fire ακομα και αν δεν αγγιζει κανεις το χειριστηριο. To Quickshot QS-171 (χειριστηριο για mega drive) δεν δουλευει καθολου.

/monthly_2018_02/large.image_50183.jpg.f7e63117f6130f6306360e6cfb9da6bc.jpg

Μια σχετικα οικονομικη λυση, αλλα οχι χωρις καποια μικροπροβληματα. Οι πιο απαιτητικοι μαλλον θα πρεπει να κοιταξουν αλλου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: XLV
Η Retro-Bit εχει κυκλοφορησει απο περσυ ενα μετατροπεα απο Atari/Amiga/Sega χειρηστηρια σε USB. Υποτιθεται πως ειναι 100% συμβατο με τα γνωστα χειρηστηρια, καθως και βρισκεται σε πολυ προσιτη τιμη. Δειτε παρουσιαση του εδω:

Retrobit megadrive USB controller adapter

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά αυτό το retrobit για Atari controllers το έχει πάρει κανένας να μας πει εντυπώσεις? Ίσως είναι το ίδιο με το preview πιο πάνω
 
gremlinakos είπε:
Παιδιά αυτό το retrobit για Atari controllers το έχει πάρει κανένας να μας πει εντυπώσεις? Ίσως είναι το ίδιο με το preview πιο πάνω
Εχω δει αρκετες παρουσιασεις στο youtube, λενε επι το πλειστον καλα λογια. Ειναι σχεδον ιδιο με τα αλλα, εχει καποιες ομως μικρες αλλαγες που δεν θυμαμαι τωρα. Η κυρια ασυμβατοτητα αυτων των καλωδιων, ειναι με κατι εξωτικα και περιεργα χειρηστηρια με lcd οθονες, επαναπρογραμματιζομενα κουμπια κτλ. Κατα τα αλλα θεωρουντε πολυ καλα.
 
Μιας και τα ειχα ολα στημένα, ειπα να προσθέσω λιγο στην παρουσιαση που ειχα κανει για τον μετατροπεα απο DB9 σε DB15, δοκιμάζοντας τον απευθείας στο tweener μου.

PC054552.JPG

Εκτος απο οτι δεν δουλευει το δευτερο fire και το autofire πουθενα, ολα τα χειριστήρια λειτούργησαν φυσιολογικα εκτος απο το μονοκουμπο Pacman που ηταν υπερευαίσθητο στην κινηση. Το Quickshot QS-137F δούλεψε σωστα τοσο σε Atari οσο και σε Sega mode (εχει επιλογέα στην βαση). Στην μια περίπτωση δουλεύει το ενα fire, στην αλλη το αλλο!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα