Amiga top10

Το Z-OUT ήταν πάρα πολύ καλό παιχνίδι σκέτο ορόσημο για την 500 και ήταν η συνέχεια του X-OUT από την ίδια εταιρία. Είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα τι μπορούσαν να κάνουν οι προγραμματιστές με την 500 αν είχαν κέφι. Λεπτομερή και προσεγμένα γραφικά με καλοσχεδιασμένα backgrounds και όμορφα sprites που κινούνται με ταχύτητα. Όσο αφορά τον ήχο, να σας πω πως απλά άφηνα την μουσική της εισαγωγής να παίζει για ώρα. Το εξώφυλλο του παιχνιδιού ήταν αρκετά ευφάνταστο αλλά σιγουρα όχι τόσο φοβερό όσο του X-OUT (με το μικρό σκάφος ενάντια στο τέρας με μέγεθος βουνού). Προσωπικά με είχε δυσκολέψει περισσότερο από τον προκάτοχό του, αν και παρέμεινε ψηλά στην λίστα με τα αγαπημένα μου παιχνίδια.

To Nitro πρέπει να ήταν ένα από τα πρώτα παιχνίδια που είδα σε 500. Κλασσικό ραλάκι ενάντια στον υπολογιστή ή ακόμη και εναντίον 3 παικτών. Το gameplay ήταν το δυνατό χαρτί του παιχνιδιού. Αρχικά ήθελε να κάνεις δύο τρείς γύρους για να συνηθίσεις τον χειρισμό και ειδικά το πως στρίβει το αμάξι. To 3 player mode παραμένει επικό (1ος παίκτης με πληκτρολόγιο, 2ος με joystick 1 και 3ος με joystick 2). Aν θυμάμαι καλά το gameplay ψιλοσκάλωνε για μια στιγμή αν έμενε ο ένας παίχτης πίσω, όχι τίποτα τρομερό πάντως. Tρομερά εκνευριστικό αλλά πρωτότυπο δε που όταν χτύπαγες στην περίφραξη του δρόμου, το αυτοκίνητο συμπεριφερόταν σαν να ζαλιζόταν και βλέπει αστεράκια. Απλά γραφικά από την Psygnosis αλλά κάνουν μια χαρά την δουλειά τους. Για τον ήχο, όχι και άδικα τα μουσικά θέματα του παιχνιδιού περιλαμβάνονται σε κάθε συλλογή από Amiga sound themes.
 
Wally είπε:
Απο αυτα που μου ερχονται στο μυαλο:
Turrican II - Παιχνιδαρα με υμνους

Hybris - παιχνιδαρα, μουσικαρα

Z Out - καθαρα γραφικα (δεν συμπαθω τα βιολογικα σκηνικα με τις καφετιλες που φοριοντουσαν πολυ) και "τουρικανιζει" αρκετα

Jimmy White's Whirlwind Snooker - εχω γραψει πολλες ωρες

Nitro - Συνεχιζω να το θεωρω το απολυτο top down

Test Drive II - Πρωτη φορα ενιωσα να οδηγω πραγματικα στο σπιτι μου (εξαιρετικα και τα expansions)

Wings - Ακομα με στοιχειωνει το ακορντεον

Vroom - απολαυση...επαιζε και με mouse

PP Hammer - Ωραια puzzles, κολληματικη μουσικη

Saint Dragon - Καταπληκτικο conversion

Quick and Silva - Χωρις λογο...ισως επειδη και αυτο "τουρικανιζει"
Σοβαρα τωρα αυτα ειναι τα TOP 10 σου?

εκτος απο το turrican 2 που λιγο-πολυ ειναι στο το10 ολων, τα υπολοιπα πως προκειπτουν? οκ ειναι καλα παιχνιδια, αλλα δεν ειχες παιξει ποτε τα παιχνιδια που ειναι συνηθως στο τοπ10 της αμιγκα, οπως agony, SOTB, project-x, dune2, colonization, sensible, cannon fodder, superfrog, desposable heroes, kick-off 2, chaos engine και τοσα αλλα? μα καλα τι επαιζες μικρος :D ?

edit : αντε να σχολιασω καπως χιουμοριστικα και το τοπ10 σου. Λοιπον

turrican 2, ενταξει εδω εισαι μεσα στα στανταρντς, ολοι εχουν το συγκεκριμενο παιχνιδι στο τοπ10 τους, οι περισσοτεροι λογω της εκπληκτικης μουσικης του, που θεωρειται η καλυτερη μουσικη στα 16bit, δεν θα διαφωνισω με αυτο.

hybris : οκ και αυτο καλο, αλλα δεν επαιξες μετα battle squadron? πολυ καλυτερο θα ελεγα το battle squadron, με ακομη καλυτερη μουσικη. Για τιμωρια θα παιξεις battle squadron σε megadrive με χειροτερα γραφικα, πολυ χειροτερη μουσικη, αλλα πιο ισορροπημενα οπλα.

z out : πολυ καλη μουσικη, αλλα τα γραφικα ξεπεραστηκαν απο πολλα μεταγενεστερα shoot-em-ups της amiga οπως το disposable heroes. Στα πρωτα χρονια της αμιγκα ηταν κορυφαιο, αλλα ακομη και τοτε υπηρχαν τα battle squadron και SWIV. Για τιμωρια σου θα παιξεις σε SWIV σε megadrive ή SNES που δεν εχουν τα απιστευτα εφφε της amiga εκδοσης, εχουν ομως περισσοτερα οπλα.

Jimmy White's Whirlwind Snooker : μα καλα μπιλιαρδο σε ενα μηχανημα για arcade παιχνιδια? τα στατικα γραφικα ειναι για τα pc της εποχης που δεν κινουσαν ουτε τον δρομεα στο dos. Για τιμωρια σου θα παιξεις οποιοδηποτε μπιλιαρδο θες σε εκδοση για 286, σε πραγματικο 286.

Nitro : εθιστικο gameplay, αλλα υπρβολικα απλα γραφικα. Επαιξες αργοτερα τα All Terrain Racing και Skidmarks στην Α500? για τιμωρια σου θα τα παιξεις τωρα.

Test drive 2 : εδω καπως δικαιολογησε, ηταν το πρωτο racing που ηταν περισσοτερο simulation παρα arcade. Αλλα σχετικα αργο, χωρις ιδιαιτερο σεναριο. Απο εδω ξεκινησες και κατεληξες στα gran turismo, ετσι γινεται, ξεκινας απο τα μαλακα και καταληγεις στα σκληρα. Για τιμωρια σου θα παιξεις lotus 2 σε atari που εχει αθλια μουσικη.

Wings : ωπα και simulator στη λιστα σου. Καλο παιχνιδακι, απλο και διασκεδαστικο. Αλλα και παλι η Α500 δεν απογειωνεται με τα simulators, για τιμωρια σου θα παιξεις καποιο απο τα ελαχιστα simulators που υπαρχουν σε MD/SNES και θα καταλαβεις πως ειναι να παιζεις sim με joypad και να πρεπει να πατας το "επανω", ενω εχεις πατημενο το B για να ριξεις flare, ενω ταυτοχρονα σε κινηγανε 3 αεροπλανα και πρεπει να στριψεις.

Vroom : επειδη δηλαδη επαιζε με mouse θα πρεπει να μας αρεσει? πλακα κανω, μια χαρα racing ειναι. Επειδη σου αρεσει να παιζεις με mouse, για τιμωρια σου θα παιξεις dune2 σε MD με το joypad και παλι, να δεις πως ειναι να παιζεις strategy χωρις mouse.

PP hammer : επιασες και τα puzzles? εχει απειρα η amiga, αυτο ειναι απο τα καλα, αλλα και παλι δεν ειναι ενα εντυπωσιακο παιχνιδι. Για τιμωρια σου θα παιξεις tetris σε Gameboy (το πρωτο, το τουβλο) μεχρι να τελειωσουν οι μπαταριες. Και κρατανε πολυυυυυ.

saint dragon : παμε και στις μεταφορες τωρα. Δεν επαιξες ποτε σε amiga το toki (καλυτερο απο το arcade), ουτε το pang (καλυτερα μεταφορα σε amiga)? για τιμωρια σου να παιζεις saint dragon σε ΜΑΜΕ με ενα μονο credit, να δουμε που θα το φτασεις χωρις πλατες.

quik and silva : το ποιο? επειδη απλα τουρικανιζει ? εδω δεν υπαρχει αλλη θεραπεια, θα πρεπει να βγαλουμε το turrican απο το μυαλο σου. Για τιμωρια σου θα το παιζεις σε MD/SNES που ειναι χειροτερο μεχρι να το συχαθεις. Ετσι δεν θα βαζεις αλλα παιχνιδια στο τοπ10 σου επειδη απλα "τουρικανιζουν".

Τελος επειδη δεν εισαι καλος με τα τοπ10, για τιμωρια σου θα δεις ολα τα επεισοδια του τηλεοπτικου "mega TOP" στο youtube μεχρι να μαθεις απέξω ποσες βδομαδες ηταν στην κορυφη το wind of change των scorpions και ποσες φορες ανεβηκαν στην κορυφη οι NKOTB (new kids on the block ασχετε).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχαχα. Αυτα μου ηρθαν στο μυαλο.

Δεν παιζω ποδοσφαιρακια, δεν παιζω στρατηγικης, δεν παιζω δυτικα RPG.

Απο αυτα που ανεφερες μονο το Agony, τα SOTB και το Project-X ελιωνα.

Επισης...TV Sports Basketball επισης πολλες ωρες το κοντερ. SWIV ειχα ψαρωσει με το βαθυ μπασο και τις σκιες. Lotus 2 (peasoup :) )
 
SWIV (silkworm 2) πέραν του gameplay η μουσική στην εισαγωγή ήταν απίστευτη. Ακόμη καμιά φορά θα βάλω στο pc να ακούσω το theme του παιχνιδιού με τον ρετρό yamaha ενισχυτή και τα studio ηχεία. Ακόμη βαράει άσχημα αυτή η μουσική.
 

1@telonio[/USER] το z-out, παρολο που υποτιθεται οτι ειναι η συνεχεια του x-out, δεν ειναι. Το πλασαρε ετσι ο εκδοτης, ενω το z-out ηταν ανεξαρτητη προσπαθεια απο ομαδα (γερμανικη), που προσπαθουσε να φτιαξει rtype clone. Για μενα το παιχνιδι ειναι απο τους καλυτερους κλωνους rtype σε οποιαδηποτε πλατφορμα.

Τωρα ουτε το Swiv ειναι silkworm 2, επισημως δηλαδη, αλλα πολλοι λενε οτι ακρωνυμιο θα μπορουσε να ειναι silkworm is vertical ! Για τη μουσικη τι να λεμε, τρομερο bassline και drums, το μπασο της αμιγκα ΔΕΝ ΓΕΡΝΑΕΙ !

 
Στο SWIV περα απο το μπασο της μουσικης, εκπληκτικο ειναι και το μπασο-βουητο στις εκρηξεις, σε κατι μεγαλους τελικους εχθρους εαν εχεις τον ηχο δυνατα, τριζει το συμπαν. Επισημα το SWIV δεν ειναι συνεχεια του silkworm, αλλα μονο για λογους copyright, τοτε ολοι ηξεραν οτι SWIV = Silk Worm IV, τι εγινε το SW III κανεις δεν ξερει :)

@ wally : βλεπω απαντησες 00:08 αρα δεν προλαβες να διαβασεις το edit μου στις 00:22 πριν απαντησεις.
 
mike είπε:
Σοβαρα τωρα αυτα ειναι τα TOP 10 σου?

εκτος απο το turrican 2 που λιγο-πολυ ειναι στο το10 ολων, τα υπολοιπα πως προκειπτουν? οκ ειναι καλα παιχνιδια, αλλα δεν ειχες παιξει ποτε τα παιχνιδια που ειναι συνηθως στο τοπ10 της αμιγκα, οπως agony, SOTB, project-x, dune2, colonization, sensible, cannon fodder, superfrog, desposable heroes, kick-off 2, chaos engine και τοσα αλλα? μα καλα τι επαιζες μικρος :D ?

edit : αντε να σχολιασω καπως χιουμοριστικα και το τοπ10 σου. Λοιπον

turrican 2, ενταξει εδω εισαι μεσα στα στανταρντς, ολοι εχουν το συγκεκριμενο παιχνιδι στο τοπ10 τους, οι περισσοτεροι λογω της εκπληκτικης μουσικης του, που θεωρειται η καλυτερη μουσικη στα 16bit, δεν θα διαφωνισω με αυτο.

hybris : οκ και αυτο καλο, αλλα δεν επαιξες μετα battle squadron? πολυ καλυτερο θα ελεγα το battle squadron, με ακομη καλυτερη μουσικη. Για τιμωρια θα παιξεις battle squadron σε megadrive με χειροτερα γραφικα, πολυ χειροτερη μουσικη, αλλα πιο ισορροπημενα οπλα.

z out : πολυ καλη μουσικη, αλλα τα γραφικα ξεπεραστηκαν απο πολλα μεταγενεστερα shoot-em-ups της amiga οπως το disposable heroes. Στα πρωτα χρονια της αμιγκα ηταν κορυφαιο, αλλα ακομη και τοτε υπηρχαν τα battle squadron και SWIV. Για τιμωρια σου θα παιξεις σε SWIV σε megadrive ή SNES που δεν εχουν τα απιστευτα εφφε της amiga εκδοσης, εχουν ομως περισσοτερα οπλα.

Jimmy White's Whirlwind Snooker : μα καλα μπιλιαρδο σε ενα μηχανημα για arcade παιχνιδια? τα στατικα γραφικα ειναι για τα pc της εποχης που δεν κινουσαν ουτε τον δρομεα στο dos. Για τιμωρια σου θα παιξεις οποιοδηποτε μπιλιαρδο θες σε εκδοση για 286, σε πραγματικο 286.

Nitro : εθιστικο gameplay, αλλα υπρβολικα απλα γραφικα. Επαιξες αργοτερα τα All Terrain Racing και Skidmarks στην Α500? για τιμωρια σου θα τα παιξεις τωρα.

Test drive 2 : εδω καπως δικαιολογησε, ηταν το πρωτο racing που ηταν περισσοτερο simulation παρα arcade. Αλλα σχετικα αργο, χωρις ιδιαιτερο σεναριο. Απο εδω ξεκινησες και κατεληξες στα gran turismo, ετσι γινεται, ξεκινας απο τα μαλακα και καταληγεις στα σκληρα. Για τιμωρια σου θα παιξεις lotus 2 σε atari που εχει αθλια μουσικη.

Wings : ωπα και simulator στη λιστα σου. Καλο παιχνιδακι, απλο και διασκεδαστικο. Αλλα και παλι η Α500 δεν απογειωνεται με τα simulators, για τιμωρια σου θα παιξεις καποιο απο τα ελαχιστα simulators που υπαρχουν σε MD/SNES και θα καταλαβεις πως ειναι να παιζεις sim με joypad και να πρεπει να πατας το "επανω", ενω εχεις πατημενο το B για να ριξεις flare, ενω ταυτοχρονα σε κινηγανε 3 αεροπλανα και πρεπει να στριψεις.

Vroom : επειδη δηλαδη επαιζε με mouse θα πρεπει να μας αρεσει? πλακα κανω, μια χαρα racing ειναι. Επειδη σου αρεσει να παιζεις με mouse, για τιμωρια σου θα παιξεις dune2 σε MD με το joypad και παλι, να δεις πως ειναι να παιζεις strategy χωρις mouse.

PP hammer : επιασες και τα puzzles? εχει απειρα η amiga, αυτο ειναι απο τα καλα, αλλα και παλι δεν ειναι ενα εντυπωσιακο παιχνιδι. Για τιμωρια σου θα παιξεις tetris σε Gameboy (το πρωτο, το τουβλο) μεχρι να τελειωσουν οι μπαταριες. Και κρατανε πολυυυυυ.

saint dragon : παμε και στις μεταφορες τωρα. Δεν επαιξες ποτε σε amiga το toki (καλυτερο απο το arcade), ουτε το pang (καλυτερα μεταφορα σε amiga)? για τιμωρια σου να παιζεις saint dragon σε ΜΑΜΕ με ενα μονο credit, να δουμε που θα το φτασεις χωρις πλατες.

quik and silva : το ποιο? επειδη απλα τουρικανιζει ? εδω δεν υπαρχει αλλη θεραπεια, θα πρεπει να βγαλουμε το turrican απο το μυαλο σου. Για τιμωρια σου θα το παιζεις σε MD/SNES που ειναι χειροτερο μεχρι να το συχαθεις. Ετσι δεν θα βαζεις αλλα παιχνιδια στο τοπ10 σου επειδη απλα "τουρικανιζουν".

Τελος επειδη δεν εισαι καλος με τα τοπ10, για τιμωρια σου θα δεις ολα τα επεισοδια του τηλεοπτικου "mega TOP" στο youtube μεχρι να μαθεις απέξω ποσες βδομαδες ηταν στην κορυφη το wind of change των scorpions και ποσες φορες ανεβηκαν στην κορυφη οι NKOTB (new kids on the block ασχετε).
Χαχα. Ωραιος ο Mike!

Δεν το πηγα στο τεχνικο κομματι. Ειναι τι μου μενει. Βασικοι παραγοντες οι ωρες που εγραψα και το υποκειμενικο μερος του πως αποτυπωθηκε το παιχνιδι στη μνημη μου...αν τα γραφικα και ο ηχος ηταν του γουστου μου, συγκυριες.

To Battle Squadron ειναι λατρεμενο (το προσφατο remake ειναι απο τα λιγα παιχνιδια που αγορασα στο Google Store) αλλα το Hybris τα ξεκινησε ολα. Το ειχα και τοσα χρονια ringtone!

Το Z-Out ειναι το πιο "καθαρο" shooter στην Amiga. Δεν αντεχω τα βιολογικα/αηδιστικα σκηνικα με μυξες, καλαμαρια, σπλαχνα τυπου Blood Money, Xennon II κτλ μπλιαξ

Ως λατρης του σνουκερ και φανατικος μεχρι και σημερα οπαδος του Jimmy White...δεν θα μπορουσα να μην ειχα λιωσει το παιχνιδι

Για τα top down driving...ναι σουπερ και τα δυο που αναφερεις αλλα εμνα μου εχει μεινει το multiplayer με φιλους στο Nitro. Δεν μας εκατσε με τα αλλα driving.

To Wings με φορτιζε συναισθηματικα. Εντυπωθηκαν οι μουσικαρες, η δυνατη ιστορια. Δεν το επαιξα για simulator. Απο δαυτα γουσταρα F18 Interceptor για τον χειρισμο και F22 για τα τρελα γραφικα χωρις slow downs.

Θες να μου πεις οτι παιζεις PP Hammer και μετα δεν εισαι για μιση ωρα να σφυριζεις το σκοπο του? Aπο καθαρα puzzles φοβερο το Twintris που μου κρατησε συντροφια μια Ανασταση που ειχα βγαλει αστραγαλο στο μπασκετ και η οικογενεια μου ηταν στην εκκλησια, το Logical, το Jumping Jackson, το Puzznic, το Centrfold Squares (μουαχαχαχα),το Time Keepers. Το Lemmings μαστορεεεεεες!!

To Pang το ειχα στη κλασικη εκδοση χωρις τις αστακομακαριναδες χαχαχα. Εδω στο RetroManiaX εμαθα οτι δεν επαιζα την κανονικη εκδοση! Το Toki το ειχα προλαβει και το τελειωνα στα arcades πριν βγει Amiga και ενω εκτιμησα τεχνικα το port, δεν πολυασχοληθηκα. Το Saint Dragon ειχε ολο το πακετο.

Tωρα για το Quick n Silva...ειναι καρακαλτ και ελαφρως αθλιο αλλα η αρρωστια με το τουρικαν δεν φταχνει!

Παιζουν πολλα πραγματα ρολο στην επιλογη top10. Εχω φιλο πoυ εστηνε τσαντηρι στα Amiga-δικα και ως αγαπημενο παιχνιδι εχει το Sword of Sodan!!

Αντε τωρα να διαλεξω τιμωρια τωρα...μουαχαχαχα
 
mike είπε:
Jimmy White's Whirlwind Snooker : μα καλα μπιλιαρδο σε ενα μηχανημα για arcade παιχνιδια?
Πολύ καλό το ποστ αλλά διαφωνώ με το ότι η Amiga ήταν μηχάνημα για arcade παιχνίδια. Ναι είχε και τέτοια αλλά ήταν υπολογιστής και όχι κονσόλα. Και ως υπολογιστής μιλάμε για computer games δηλαδή strategy, war games, rpgs, adventures, simulators. Παιχνίδια που θέλουν περισσότερο σκέψη παρά αντανακλαστικά. To 1996 το Computer Gaming World έβγαλε μια λίστα με τα 150 καλύτερα computer games. Έχει κάποιες πατάτες αλλά είναι μια από τις καλύτερες λίστες για το computer gaming. Παρά το γεγονός ότι υπάρχουν πολλά νεώτερα PC games που προφανώς δεν βγήκαν για Amiga, τα μισά παιχνίδια της λίστας υπάρχουν για τον υπολογιστή και μάλιστα όσα βγήκαν τη δεκαετία του '80 ήταν καλύτερα στην Amiga. Και από το '90 και μετά ήταν μια καλή φτηνή λύση για να παίζεις αξιοπρεπέσταστες, συνήθως, εκδόσεις computer games. Θεωρώ ότι και τα καλύτερα δικά της παιχνίδια (που αναπτύχθηκαν δηλαδή σε Amiga και δεν είναι μεταφορές) δεν είναι τόσο τα arcades αλλά τα πιο "ψαγμένα" παιχνίδια ή τα πιο πρωτότυπα/μοναδικά. Το Jimmy White Snooker πχ λόγω των καινοτομιών που έφερε στο 3D και στο simulation μπιλιάρδου (physics κλπ) δικαιωματικά παίρνει μια θέση σε κάποια τοπ λίστα σε σχέση με μετριότατα παιχνίδια σαν το SOTB και το Agony που μόνο γραφικά είχαν να προσφέρουν.

Αλλά όπως λένε και οι Αγγλοσάξονες "Different strokes for different folks". To καλό με την Amiga ήταν η ποικιλομορφία της βιβλιοθήκης της. Εγώ έλιωνα adventures και RPGs πχ ενώ άλλοι έπαιζαν μόνο παιχνίδια που χρησιμοποιούσαν joystick.
 
Πολύ σωστά η Amiga δεν προοριζόταν για arcade μηχάνημα αλλά για πλήρες ηλεκτρονικό υπολογιστή (παρόλο που υπήρχαν και 2-3 arcade με board της 500 μέσα). Εντύπωση μου κάνει που θεωρείς πως το Agony δεν είχε gameplay. Σαφώς δεν είχε και το πιο γραμμικό gameplay από όλα τα παιχνίδια που κυκλοφορούσαν, αλλά δεν ήταν και σε επίπεδο του SOTB.
 
telonio είπε:
Πολύ σωστά η Amiga δεν προοριζόταν για arcade μηχάνημα αλλά για πλήρες ηλεκτρονικό υπολογιστή (παρόλο που υπήρχαν και 2-3 arcade με board της 500 μέσα). Εντύπωση μου κάνει που θεωρείς πως το Agony δεν είχε gameplay. Σαφώς δεν είχε και το πιο γραμμικό gameplay από όλα τα παιχνίδια που κυκλοφορούσαν, αλλά δεν ήταν και σε επίπεδο του SOTB.
Υπήρχαν πολύ καλύτερα shmups για Amiga όπως τα προαναφερθέντα Hybris και Battle Squadron. To Agony ΔΕΝ είναι καλό shoot 'em up. Απλά τυφλώθηκε ο κόσμος λόγω γραφικών και δεν είδε ότι από gameplay πάσχει. Όπως είχε γίνει και με το SOTB.
 
Wally είπε:
Χαχα. Ωραιος ο Mike!

Δεν το πηγα στο τεχνικο κομματι. Ειναι τι μου μενει. Βασικοι παραγοντες οι ωρες που εγραψα και το υποκειμενικο μερος του πως αποτυπωθηκε το παιχνιδι στη μνημη μου...αν τα γραφικα και ο ηχος ηταν του γουστου μου, συγκυριες.

To Battle Squadron ειναι λατρεμενο (το προσφατο remake ειναι απο τα λιγα παιχνιδια που αγορασα στο Google Store) αλλα το Hybris τα ξεκινησε ολα. Το ειχα και τοσα χρονια ringtone!

Το Z-Out ειναι το πιο "καθαρο" shooter στην Amiga. Δεν αντεχω τα βιολογικα/αηδιστικα σκηνικα με μυξες, καλαμαρια, σπλαχνα τυπου Blood Money, Xennon II κτλ μπλιαξ

Ως λατρης του σνουκερ και φανατικος μεχρι και σημερα οπαδος του Jimmy White...δεν θα μπορουσα να μην ειχα λιωσει το παιχνιδι

Για τα top down driving...ναι σουπερ και τα δυο που αναφερεις αλλα εμνα μου εχει μεινει το multiplayer με φιλους στο Nitro. Δεν μας εκατσε με τα αλλα driving.

To Wings με φορτιζε συναισθηματικα. Εντυπωθηκαν οι μουσικαρες, η δυνατη ιστορια. Δεν το επαιξα για simulator. Απο δαυτα γουσταρα F18 Interceptor για τον χειρισμο και F22 για τα τρελα γραφικα χωρις slow downs.

Θες να μου πεις οτι παιζεις PP Hammer και μετα δεν εισαι για μιση ωρα να σφυριζεις το σκοπο του? Aπο καθαρα puzzles φοβερο το Twintris που μου κρατησε συντροφια μια Ανασταση που ειχα βγαλει αστραγαλο στο μπασκετ και η οικογενεια μου ηταν στην εκκλησια, το Logical, το Jumping Jackson, το Puzznic, το Centrfold Squares (μουαχαχαχα),το Time Keepers. Το Lemmings μαστορεεεεεες!!

To Pang το ειχα στη κλασικη εκδοση χωρις τις αστακομακαριναδες χαχαχα. Εδω στο RetroManiaX εμαθα οτι δεν επαιζα την κανονικη εκδοση! Το Toki το ειχα προλαβει και το τελειωνα στα arcades πριν βγει Amiga και ενω εκτιμησα τεχνικα το port, δεν πολυασχοληθηκα. Το Saint Dragon ειχε ολο το πακετο.

Tωρα για το Quick n Silva...ειναι καρακαλτ και ελαφρως αθλιο αλλα η αρρωστια με το τουρικαν δεν φταχνει!

Παιζουν πολλα πραγματα ρολο στην επιλογη top10. Εχω φιλο πoυ εστηνε τσαντηρι στα Amiga-δικα και ως αγαπημενο παιχνιδι εχει το Sword of Sodan!!

Αντε τωρα να διαλεξω τιμωρια τωρα...μουαχαχαχα
Οκ να και μια λιστα με τα δικα μου τοπ ανα κατηγορια, γιατι δεν παιζουμε μονο arcades:

simulator με αεροπλανα : το combat air patrol και το F18. Το πρωτο ηταν πραγματικα ενα ολοκληρωμενο και ισορροπημενο παιχνιδι, οχι μονο γραφικα και ειναι και της psygnosis. Το δευτερο το χρησιμοποιουσαμε στις αρχες της δεκαετιας του '90 για να κανουμε πλακα σε φιλους με pc, που ειχαν δωσει 1.000.000 δρχ και πανω για να βλεπουν πολυγωνικα γραφικα, και το F18 ειχε πολυ μα πολυ καλυτερα!

simulator γενικοτερα : το ADS με το πλοιο, που αλλαζες σε τορπιλες, αντιαεροπορικο, κανονια κτλ πολλες ωρες λεμε!

μπιλιαρδο : ναι το jimmy White ηταν κορυφαιο.

strategy : με την κανονικη εννοια, τα κορυφαια dune2 και colonization, τα παιχνιδια που εχω παιξει περισσοτερο απο οποιοδηποτε αλλο στην αμιγκα. Με την πιο γενικη εννοια, ενα χαμενο και αγνωστο παιχνιδι, το super GEMS (οχι το gems-X που ειναι παρομοιο).

conversion : φυσικα το pang, που και εγω το ειχα χωρις ζωακια, νομιζα οτι ετσι παιζει σε 512ΚΒ. Δεν ημουν αρκετα εξυπνος για να καταλαβω οτι κατι δεν παει καλα, αφου και σε εναν φιλο με Α600 επαιζε παλι χωρις ζωακια (χαλοου, Α600 = 1ΜΒ). A και το golden axe φυσικα.

Αθλητικο παιχνιδι γενικα : δεν επαιζα αθλητικα, μονο λιγο kick off 2 και sensible, ηταν παιχνιδια που επαιζε ολη η παρεα (10-20 ατομα λεμε!)

Και φυσικα η αμιγκα ηταν υπολογιστης, για αυτο ειχε ΟΛΑ τα ειδη games, οτι και να ηθελες το επαιζες. Ισως η μονη κατηγορια που δεν ειχε παρα πολλα παιχνιδια ηταν τα μπασκετακια οπου νομιζω υπηρχαν περιπου 5-6 τετοια, αλλα ευχαριστηθηκα μπασκετακι με το NBA JAM σε MD.

Οσοι επαιζαν σε αμιγκα ηταν πιο ολοκληρωμενοι gamers: πηγαινες στον πειρατη σου και σου εγραφε ενα κουτακι δισκετες με τα "καινουργια", γυρναγες σπιτι επαιζες το SF2 και πορωνωσουν, επαιζες το sensible κτλ εφτανες και στο RPG οπως το eye of the beholder και αφου το αγορασες... τι να κανεις το επαιζες! εξαλλου 250 δρχ ειχες δωσει, μεχρι τα χριστουγεννα που θα ξαναπηγαινες πειρατη το επαιζες, και μετα σβησιμο δισκετας για νεο παιχνιδι. Αντιθετα με τις κονσολες οπου επρεπε να εισαι πολυ προσεκτικος στις αγορες σου, οχι γιατι ηταν μαπα τα παιχνιδια (καλα μερικα ηταν) αλλα γιατι μπορει ενα καλο παιχνιδι να μην ηταν του γουστου σου και να εκλεγες τα 20 χιλιαρικα που εδωσες. Ετσι mainstream παιχνιδια οπως ποδοσφαιρακια στις κονσολες ειχαν απειρες πωλησεις και τα βρισκεις τωρα με 5 ευρω, πιο περιεργα shooter κτλ κατι γιαπωνεζικα θες τωρα πολυ περισσοτερα χρηματα για να παρεις απο οτι κοστιζαν καινουργια! Και οι περισσοτεροι κονσολακηδες τοτε επαιζαν μονο ενα ειδος παιχνιδιου, οι υπολογιστακηδες επαιζαν τα παντα. Εαν ηθελες ποδοσφαιρακι αγοραζες κονσολα, εαν ηθελες sim και adventure αγοραζες pc.

(εαν ηθελες τα παντα, αγοραζες amiga :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1 Apidya (με διαφορα)

2 Jurassic Park

3 Disposable Hero

4 Amnios

5 Lionheart

6 T-Zero

7 Project X SP

8 Turrican 1 (μαλλον)

9 Nucleus

10 Katakis

Δεν εχω συμπεριλαβει πολυ καλα παιχνιδια της amiga, οπου κυκλοφορησαν σε αλλα συστηματα (πχ Turrican 2/3, Battle Squadron, Midnight Resistance και αλλα), και ειναι ανωτερα εκει.
 
Από απλό ενδιαφέρον, σε ποιό σύστημα ήταν καλύτερο το Turrican 2 από την 500; Σε κονσόλα αναφέρεσαι;
 
telonio είπε:
Από απλό ενδιαφέρον, σε ποιό σύστημα ήταν καλύτερο το Turrican 2 από την 500; Σε κονσόλα αναφέρεσαι;
Υπηρξε μετεπειτα εκδοση σε CD για το MS-DOS.

[video=youtube_share;Ov_yXmDgpdE]

Εχει καποιες διαφορες απο την OCS εκδοση αλλα θεωρειται η ανωτερη μορφη του παιχνιδιου.

Και η CDTV εκδοση καλυτερη ειναι απο την OCS της 500αρας παντως.
 
Όντως από ότι βλέπω στο βίντεο έχεις δίκιο. Θα τσεκάρω και την έκδοση του cdtv, δεν θυμόμουν καν πως είχε βγει για το cdtv. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε μου.
 
Καλη χρυση η PC εκδοση που βγηκε 3 χρονια μετα αλλα το sprite του ηρωα απλα δεν παλευεται!
 
Wally είπε:
Καλη χρυση η PC εκδοση που βγηκε 3 χρονια μετα αλλα το sprite του ηρωα απλα δεν παλευεται!
Πραγματι, ανεξηγητο φαινομενο που τον σχεδιασαν ετσι. Αλλα και παλι, σε ολους τους αλλους τομεις υπερτερει.

Υπηρξε μια διετια οπου εγιναν πολλες μεταφορες απο Amiga σε DOS/Win95, οπου ειναι καλυτερα και αυτα εκει. Η λιστα θα ηταν αρκετα διαφορετικη υπο συνθηκες.
 
Μου είναι πολύ δύσκολο να επιλέξω σε μόνο δεκα παιχνίδια πόσο μάλλον να τα βάλω σε σειρά! Παραθέτω λοιπόν δέκα παιχνίδια που εγώ έπαιξα πολύ τότε έστω και αν τα έχετε ξαναβάλει!

1) Dune 2

2) sensible soccer

3) Pirates

4) Monkey island 1

5) lotus 2

6) Double dragon ii

7) Golden axe

8) Vroom

9) Cannon fodder

10) Wings
 
Παρασκευή στις 22:00 live www.youtube.com/user/tzehos .Θα ξεφυλλίσουμε ρετρό περιοδικό. Β Θα αναβιώσουμε κάποιο μεγάλο VS της ρετρό εποχής. Θα μιλήσουμε λίγο για psplus συνδρομή και φυσικά θα παίξουμε. Β

Παρακαλείσθε να μου κάνετε παρέα! Κοπανατζήδες! :-DΒ

Υγ. Θα κρατηθούν παρουσίες!Β
 
Getta Robo είπε:
Υπηρξε μετεπειτα εκδοση σε CD για το MS-DOS.

[video=youtube_share;Ov_yXmDgpdE]

?? H CDTV έκδοση ειναι ακριβώς η ίδια με την OCS. Ούτε καν CD tracks δέν έχει, εξάλλου το CDTV μια 500άρα σε cd player είναι

Σχετικά με την έκδοση για PC, τα sprites είναι άσχημα και χοντροκομμένα, ενώ για το κεντρικό sprite δεν υπάρχουν λόγια. Είναι σχεδόν ιερόσυλο αυτό που έκαναν. Παρόλα αυτά, η μουσική ειναι ακριβώς ίδια (καλό αυτό, αν και θα μπορούσαν να επεκτείνουν το ευρος της) ενώ το scrolling κλπ, είναι το ίδιο καλό με της 500άρας. Εν ολίγοις, δεν βλέπω κανένα λόγο που να είναι καλύτερο σαν εμπειρία απο της 500άρας, ιδίως αν σκεφτεί κανείς το χάσμα στις χρονολογίες κυκλοφορίας. Αυτό το θεωρείται με σκότωσε, ήθελα να ήξερα ποιοί ειναι όλοι αυτοι οι θεωρητικοί.
 
Πίσω
Μπλουζα