Amiga vs Atari ST

Υπήρξα κάτοχος πολλών διαφορετικών μοντέλων Amiga όπως και Atari 1040 STE.

Σκέψεις χωρίς φίλτρο.

Δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει μεγαλύτερη κόντρα όπως αυτή της Amiga vs Atari (70 σελίδες στο τρέχων thread δεν τις λες λίγες). Για μένα ξεπερνάει αυτή των 8-bit. Στα pc δεν υπήρξε, ούτε υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο κόντρας, στις παλιές κονσόλες λογικό να υπάρχουν κόντρες, κάθε γενιά κονσολών έχει τα δικά της VS. Στις σημερινές κονσόλες, προσωπικά μου είναι μάλλον αδιάφορο αν τα teraflop της μίας GPU είναι περισσότερα από μιας άλλης.

Θυμάμαι πως όταν εμφανίστηκε (απρόσκλητα) ο Archimedes όλοι οι Αμιγκάδες (έστω οι περισσότεροι) τον είδαμε με μισό μάτι (το άλλο μισό είχε γουρλώσει). Γιατί τώρα ήρθε αυτός, αναρωτιόμασταν. Τι ρόλο βαράει :gun:Λιγότερο άβολα πιστεύω ότι ένιωθαν οι Αταράδες με την παρουσία του. Δεν είχαν να αποδείξουν τίποτα. Άσε που κατά βάθος μάλλον το χάρηκαν (με πιάνετε?)

Τέτοια αντιπαλότητα μεταξύ Αμιγκάδων vs Αταράδων θαρρώ δεν έχω ξανα-αισθανθεί στον χώρο των υπολογιστών. Έπαψε να απασχολεί η κόντρα C64 vs Αmstrad όταν ξεκίνησε η μεγαλύτερη αγαπημένη διαμάχη ever στα home micros. Αλλά όπως έγραψα παραπάνω, αγαπώ και τα 2 μηχανήματα.

Να ηξερες ποσες ακομα υπηρχαν... και ποσα ban.... :mpazo: Αστα να πανε.:biglaugh:
 
Να ηξερες ποσες ακομα υπηρχαν... και ποσα ban.... :mpazo: Αστα να πανε.:biglaugh:
Το φαντάζομαι Βαγγέλη (για αυτό έγραψα "στο τρέχων thread"), αλίμονο τι κόντρα θα ήτανε διαφορετικά. Έχω διαβάζει και παλιότερα μπόλικες απόψεις εδώ μέσα. Μην ξεχνάς, είναι η δεύτερη φορά που είμαι μέλος. Η πρώτη το 2008, ήταν περισσότερο αναγνωριστική.
 
Ξεθάψατε ένα θέμα στο οποίο μου βγήκε μια ...γλυκιά νοσταλγία να ξαναδιαβάσω μερικές σελίδες για την καζούρα που κάναμε τότε! 15 χρόνια σχεδόν νεώτεροι, δίχως τις υποχρεώσεις του σήμερα, είχαμε όρεξη και πειραζαμε οι μεν τους δε και γράφαμε "σεντόνια" επιχειρηματολογώντας! Μεγαλώσαμε... :)
 
Με το DTP καπαρωμένο από τον Mac, τις εφαρμογές γραφείου από τα PC ο Atari ST, εκτός από μια μερίδα μουσικών, δεν είχε κάποιο ελεύθερο χώρο στην αγορά για να χωθεί. Όσο για την Amiga...να κάνεις τι ακριβώς με την Amiga; να βάλεις τίτλους στο κακό vhs video του γάμου σου; Πέρα από κάποιους χομπίστες που έπαιζαν με το Deluxe Paint απλά δεν είχε θέση στην αγορά.

Δίδαξόν μας τά δικαιώματά Σου!
 
Ξεθάψατε ένα θέμα στο οποίο μου βγήκε μια ...γλυκιά νοσταλγία να ξαναδιαβάσω μερικές σελίδες για την καζούρα που κάναμε τότε! 15 χρόνια σχεδόν νεώτεροι, δίχως τις υποχρεώσεις του σήμερα, είχαμε όρεξη και πειραζαμε οι μεν τους δε και γράφαμε "σεντόνια" επιχειρηματολογώντας! Μεγαλώσαμε... :)

Μεγαλώσαμε... Ναι ε...


Amigaaaa Rulez!!! :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα