Amiga vs PC

Σε ευρεια χρηση, πρωτα χρησιμοποιηθηκε το ποντικι απο την αταρι, που με το που ανοιγες το st, εβγαζε το TOS.

Δεν υπαρχει κανεις χρηστης υπολογιστη, που να μην παραδεχεται το εξής: η Αμιγκα 500 ειναι ο καλυτερος υπολογιστης ολων των εποχων. ΤΕΛΟΣ.

Οποιος λεει κατι αλλο, απλα δεν κατεχει το αθλημα, δεν μετραει σαν χρηστης.

Τωρα γιατι εκλεισε η commodore, και πως θα ηταν ο κοσμος με την αμιγκα ζωντανη, αυτα ειναι αλλο θεμα.

Δεν πιστευω οτι η αμιγκα ειχε μελλον για παρα πολλους λόγους.

Καταρχην ειχε σταθερο hardware σε καθε μηχανημα, ενω στην εποχη μας οι εταιριες σε ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ να αγοραζεις συνεχεια hardware- αναβαθμιση γιατι αλλιως δεν παιζεις ουτε pacman. ενω στην αμιγκα τοτε τους ελεγες εχω "ECS, 1MB, 880K flopy" φτιαξε μου ΕΣΥ καλυτερο παιχνιδι. Αρα η αμιγκα δεν "συμφερει" γιατι δεν αναβαθμιζεται παντου, αμεσα.

Δευτερον, η αμιγκα εχει ανοιχτο λειτουργικο και προγραμματα. Δεν "συμφερει" τις εταιρίες software να μπορεις να βαλεις χερι στα προγραμματα τους, για πολλους λογους (για να σου πουλανε update, registrations, και να μην τα σπας-αλλαζεις ευκολα).

Τριτον, η αμιγκα αντιγραφει ευκολα τα παντα, αρα η ευκολια πειρατεια δεν "συμφερει" και παλι τις εταιρίες.

Με λιγα λογια, δεν "συμφερει" εμπορικα τις εταιρίες η αμιγκα, δεν τους ενδιεφερε το καλο του χρηστη, μονο το κερδος. Και τελικα ισως οι θεωρίες οτι την εκλεισαν να ισχυουν.
 
Δευτερον, η αμιγκα εχει ανοιχτο λειτουργικο και προγραμματα. Δεν "συμφερει" τις εταιρίες software να μπορεις να βαλεις χερι στα προγραμματα τους, για πολλους λογους (για να σου πουλανε update, registrations, και να μην τα σπας-αλλαζεις ευκολα).Τριτον, η αμιγκα αντιγραφει ευκολα τα παντα, αρα η ευκολια πειρατεια δεν "συμφερει" και παλι τις εταιρίες.
Ουουουουου.... και στα pc να δείς πόσο εύκολα γίνεται... :D
 
Εγω δεν μπορω να δω ευκολα σαν απλος χρηστης το coding των windows. Του WB ομως μπορω ευκολα να το δω, οπως και να πειραξω την start-up sequince. Στα πισι γινεται, αλλα πιο δυσκολα.
 
mike είπε:
Εγω δεν μπορω να δω ευκολα σαν απλος χρηστης το coding των windows. Του WB ομως μπορω ευκολα να το δω, οπως και να πειραξω την start-up sequince. Στα πισι γινεται, αλλα πιο δυσκολα.
Το coding του WB μπορείς να το δεις το ίδιο εύκολα με αυτό των windows. Χρειάζεσαι απλά έναν disassembler. Και πίστεψε με στα pc υπάρχουν πολύ καλύτεροι disassemblers από ότι στην amiga/atari κτλ.
 
Αν προσπαθήσεις να πειράξεις το δήθεν "startup-sequence" του Windows, σε βλέπω με format και install πάλι... :D
 
Μα τι άλλο θα ακούσουμε;Το mouse έγινε ευρύτερα διαδεδομένο χάρη στον Atari;Το όνομα Macintosh σας λεει τίποτα Atarάδες;
 
macfan είπε:
Μα τι άλλο θα ακούσουμε;Το mouse έγινε ευρύτερα διαδεδομένο χάρη στον Atari;Το όνομα Macintosh σας λεει τίποτα Atarάδες;
Πολλά. Απλά θα έπρεπε να λέει εξίσου πολλά και σε σας amigaδες :)
 
Ποιός Amigas; Macάς είναι δε το βλέπεις; :p
 
Υπάρχουν και πολλοί μάλιστα.Εκτός από Macas όμως είμαι και Amigas γι αυτό Ataραδες(αληθεια υπάρχουν τέτοιοι ακόμα;

)προσεξτε τι λέτε...
 
Συγγνώμη βρε αδερφέ. Αλλά Macάς και Amigas μαζί; Σα να υποστηρίζεις Άρη και ΠΑΟΚ μαζί είναι. Γίνεται; :p
 
macfan είπε:
Υπάρχουν και πολλοί μάλιστα.Εκτός από Macas όμως είμαι και Amigas γι αυτό Ataραδες(αληθεια υπάρχουν τέτοιοι ακόμα;)προσεξτε τι λέτε...
Τι εννοείς;
 
macfan είπε:
Μα τι άλλο θα ακούσουμε;Το mouse έγινε ευρύτερα διαδεδομένο χάρη στον Atari;Το όνομα Macintosh σας λεει τίποτα Atarάδες;
Η Atari ξεθαψε το trakball απο την αρχεγονη χρηση του ως βοηθημα σε συστηματα radar, και το χρησιμοποιησε ευρεως στα arcade της το 1978. Η Apple απλα 6 χρονια αργοτερα εκλεψε την ιδεα απο το Xerox 8010 που ηταν το πρωτο συστημα που αναποδογυρισε το trakball και το χρησιμοποιησε σαν ποντικι..

Αλλα και ενδιαμεσα να το παρεις, ο Tandy Color Computer, ειχε το πρωτο διαθεσιμο add on mouse για τα σχεδιαστικα του πακετα. Ολα αυτα το 1980..

102647102.lg.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr είπε:
Η Atari ξεθαψε το trakball απο την αρχεγονη χρηση του ως βοηθημα σε συστηματα radar, και το χρησιμοποιησε ευρεως στα arcade της το 1978. Η Apple απλα το "αναποδογυρισε" 6 χρονια μετα, αν και την ιδεα την εκλεψε απο το Xerox 8010 που ηταν το πρωτο συστημα που εκανε το trakball ποντικι..
Βασικά το πρώτο ποντίκι με μπάλα βγήκε το 1972 για τον Xerox Alto από τον Bill English, που δούλευε πριν στο NLS με τον Engelbard που είχε εφεύρει το πρώτο mouse το 1963.
 
Leon είπε:
Βασικά το πρώτο ποντίκι με μπάλα βγήκε το 1972 για τον Xerox Alto από τον Bill English, που δούλευε πριν στο NLS με τον Engelbard που είχε εφεύρει το πρώτο mouse το 1963.
+1!

Η Xerox εβγαλε πολλες καινοτομιες που δυστηχως δεν καταφερε να προωθησει σωστα. Και φυσικα κατεχει τα πρωτεια της χρησης mouse σε εμπορικο υπολογιστη, αν και το γνωρισαμε στα μοντελα της Tandy που ετυχαν ευρειας καταναλωσης, πριν καν το πλασαρει η apple ως επαναστατικη ιδεα.
 
mike είπε:
Δεν υπαρχει κανεις χρηστης υπολογιστη, που να μην παραδεχεται το εξής: η Αμιγκα 500 ειναι ο καλυτερος υπολογιστης ολων των εποχων. ΤΕΛΟΣ.
Οποιος λεει κατι αλλο, απλα δεν κατεχει το αθλημα, δεν μετραει σαν χρηστης.

macfan είπε:
Μα τι άλλο θα ακούσουμε;Το mouse έγινε ευρύτερα διαδεδομένο χάρη στον Atari;Το όνομα Macintosh σας λεει τίποτα Atarάδες;

macfan είπε:
Υπάρχουν και πολλοί μάλιστα.Εκτός από Macas όμως είμαι και Amigas γι αυτό Ataραδες(αληθεια υπάρχουν τέτοιοι ακόμα;
)προσεξτε τι λέτε...
Τώρα, ειλικρινά......

Θα φταίω εγώ μετά;;;;;;;
 
Σημασία δεν έχει ποιος έβγαλε το mouse στην αγορά αλλά ποιος το καθιέρωσε.
 
Εγώ πάντως εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι σημαίνει το "προσέξτε τι λετε".. :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Πίσω
Μπλουζα