Amstrad CPC 6128

Εγω παλληκαρια ειχα κανει επιδρομη στην αποθηκη του Thomas Soft το γνωστο πειραταδικο της Στουρναρα όπου βρηκα τα παντα και αγορασα καπου 80 παιχνιδια αυθεντικα πακετο (ετος 1997) Σκεφθειτε οτι ειχε παιχνιδι σχετικα προσφατο (Darkman) το οποιο μαλιστα ηταν και της χρονιας (δεν ηξερα οτι κυκλοφορουσαν ακομα νεοι τιτλοι). Ψαχνομαι τωρα να τα κανω δωματιο στο σπιτι με ολα τα σχετικα (αφισσες κτλ)
 
12 ευρω ?????? μπραβο φιλε telonio εξοχη αγορα,εχω και εγω καμια 500-600 συντομα θα τις βγαλω μια φωτο να της δειτε man

φιλε iakovos thomas soft ε! ποπο τι μου θυμισες τωρα.
 
Πόσες; :eek: Αν είναι δυνατόν! Mα πού τις είχες βρεί τόσες δισκέτες; ΕΠΙΒΑΛΕΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!! :D
 
μαζευω εδω και πολλα χρονια απο το e-market(fleamarket)για οσους το ξερουν απο παλια,καποτε μιλαμε για 2000-2001 υπηρχαν καθε μερα αγγελεις για δισκετες ,τωρα ουτε 1,εχω παρει πολλες απο εναν χρηστη που τωρα λεγεται ***rgb** τον βασιλη,πολυ πραμα που να στα λεω και που να τα βλεπεις φιλε telonio.
 
Ναί τον έχω γνωρίσει τον rgb. Ο άνθρωπος απλά δεν παίζεται. Πριν από 2 χρόνια περίπου είχε πολύ υλικό amstrad. Μου ζήταγε για έναν εμφανησιακά χάλια αλλά λειτουργικό 464, 100 ευρώ και για έναν 664 ζήταγε 300 ευρώ! Κάτι άλλα τα έδινε σε καλές τιμές. Ο τύπος είναι ανάλογα με τα κέφια του τόσα ζητάει.
 
ναι ναι εχεις δικαιο ετσι ειναι αλλες φορες για 50 δισκετες ζητουσε 50 ευρω αλλες 100 ευρω και αλλες 150 αστα να πανε ,τελως παντων απο αυτο τις πηρα τις πιο πολλες αλλα τωρα δεν εχει καθολου δισκετες δεν ξερω
 
Πριν από λίγο καιρό "κληρονόμησα" έναν 6128.

Τον έθεσα σε λειτουργία και αποκρίθηκε άψογα, παρά το ότι ήταν σε μία αποθήκη τόσα χρόνια!!!

Μου δόθηκαν μερικές δισκέτες, εκ των οποίων κάποιες ήταν άχρηστες και οι υπόλοιπες γεμάτες. Επίσης, μου έδωσαν και ένα βιβλίο χρήσης του cp/m.

Τα ερωτήματά μου είναι δύο:

1) Μπορώ να σβήσω ή να φορμάρω εκ νέου τις δισκέτες που είναι εντάξει;

2) Υπάρχει περίπτωση να βρώ σήμερα τέτοιες δισκέτες;

(έχω εκτυπώσεις από κάποια προγράμματα σε Locomotive Basic για τον συγκεκρίμένο υπολογιστή και θέλω να τα "αναβιώσω" και να τα σώσω σε δισκέτες. Είναι πολύ καλά προγράμματα).

Αν κάποιος φίλος του forum γνωρίζει κάτι, θα ήμουν ευγνώμων να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ...
 
1) Ναι φυσικά και μπορείς με το discology και με |cpm αν θυμάμαι καλά πάντως σίγουρα σβήνονται.

2) Για καινούργιες λίγο χλωμό. Είχα ακούσει ότι υπήρχε εργοστάσιο που έβγαζε ακόμα αλλά πάει καιρός. Σίγουρα μπορείς να βρείς όπως βρήκαν και τα παιδιά , δηλαδή από δημοπρασίες.

Καλό typing και να ξέρεις ότι υπάρχει και τρόπος να τα περάσεις στο PC σου για να είσαι σίγουρος.

Καλώς ήρθες και ψάξε το forum έχει πολλά πραγματάκια για τον Amstrad!
 
Φίλε ΑΑ+ ευχαριστώ.

Σχετικά με το να περάσω τα listing των προγραμμάτων που έχω σε εκτυπώσεις στο pc μου, μου φαίνεται περίεργο. Λογικά, θα πρέπει να βρω και να φορτώσω στο pc μου γλώσσα αντίστοιχη με την "πάλαι ποτέ" Locomotive Basic. Μπορεί να λέω ανοησίες βέβαια, αλλά, αν θέλεις μπορείς να γίνεις αναλυτικότερος;
 
Εκτός απο ολα αυτά, μπορείς να τρέξεις και λειτουργικό και να έχεις ποντίκι, σκληρό δίσκο, 512ΚΒ Ram και real time clock. Δες και το σχετικό θρεντάκι . Πάντως άμα ξεκινήσεις να "φορτώνεις" οχι μονο το 6128 αλλα γενικά όλα αυτά τα παλιά συστήματα (Atari, amiga, spectrum κλπ), δε σταματάς, σαν τον τζόγο ένα πράμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώδιο cpc <-> pc και τρέχεις προγραμματάκια και στα δυο. Στο δε cpc είναι σε basic στο PC ένα .exe σε DOS. Ο master rygar μπορεί να σου δώσει περισσότερες λεπτομέρειες αλλά πλέον είναι τόσες πολλές οι λύσεις όπως και το AM-Drive ...ψάξε λίγο το forum θα εκπλαγείς.
 
Επανέρχομαι, και αν δεν γίνομαι κουραστικός, θα ήταν δυνατόν να μου πει κάποιος φίλος, για το πως θα μπορούσα (step by step) να κάνω format μία δισκέτα 3" στον 6128, για να αδειάσει από αυτά που έχει, για να την χρησιμοποιήσω από την αρχή;

Δεν βρίσκω το βιβλίο του cp/m στην αποθήκη, και δεν θυμάμαι τίποτα έπειτα από τόσα χρόνια.

Ευχαριστώ!
 
Θες την πλευρά Α της δισκέτας με το CPM 3, από τις 2 δισκέτες συστήματος. Αφου πληκτρολογήσεις |cpm και μπεις στο CPM, εκεί τρέχεις disckit3 και μπαίνεις σε πρόγραμμα που φορμάρει/αντιγράφει δισκέτες. Από την εμπειρία μου τους τελευταίους 10 μήνες, δισκέτα που δεν τη διαβάζει το φλοπυ, εάν την ξαναφορμάρεις, μετά τη διαβάζει μια χαρά. Υπόψην ότι τις δισκέτες όλες τις φορμάρεις ως DATA και οχι ως SYSTEM.

Επίσης μπορείς και με το Discology.
 
Νομίζω μέσα από CP/M γίνεται μόνο ή από άλλο αντιγραφικό πρόγραμμα ίσως.
 
Ευχαριστώ, αλλά δεν έχω δισκέτες του συστήματος. Τι κάνω;
 
Μερσι Αγγελε, το είχα ξεχάσει εντελώς! Το ενημερωσα και με το AM-DRIVE του pontium...
 
HELP!!!

Έκανα μία μεγάλη "πατάτα" με τον Amstrad CPC 6128!!!

Ο φίλος που μου τον είχε δώσει πριν από λίγες ημερες, τον ζήτησε πίσω (γιατί τον ήθελε ο αδελφός του), πριν προλάβω να ασχοληθώ μαζί του.

Εγώ ζήτησα τον -πάλαι ποτέ- δικο μου από έναν άλλο φίλο μου (τον είχα χαρίσει στον γιό του το τέλος της δεκαετίας του '80). Μου τον έδωσε, γιατί ο γιός του δεν τον ήθελε, μαζί με όλες τις δισκέτες και τα προγράμματα που είχα φτιάξει τότε.

Τον φύλαγε σε μία αποθήκη στην ταράτσα του, επάνω σε ένα ράφι ακριβώς κάτω από το ταβάνι (το λέω γιατί μάλλον τράβηξε πολλή ζέστη για χρόνια).

Το έβαλα μπροστά, αλλά συνέβησαν διάφορα πράγματα:

1) Στην αρχή το -πράσινο- μόνιτορ έβγαζε διάφορες γραμμές και κουκίδες που έτρεχαν στην οθόνη, ή μόνο μία αχνή πράσινη ανταύγεια.

2) Κάποιες φορές εμφανίσθηκε η οθόνη σωστά (border 0 και paper 1) αλλά πέραν τούτου, τίποτα! Ούτε κέρσορας, ούτε κάτι γραμμένο επάνω. Φαίνεται πως δεν μπορούσε να φορτώσει τίποτα, εκτός από το σήμα της οθόνης.

3) Σε μερικά, επανειλημμένα ανάματα, έβγαζε έναν παρατεταμένο οξύ ήχο, σαν ρατάρισμα "κρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ".

4) Το κόκκινο λαμπάκι του drive ήταν πάντα μόνιμα αναμμένο.

Τον άνοιξα, και σε γενικές γραμμές, η μητρική ήταν σε καλή κατάσταση, με ελάχιστα ίχνη σκόνης, που τα καθάρισα. Το μόνο που είδα, ήταν πως σε ένα μικρό τσιπάκι, μερικά ποδαράκια είχαν ίχνη από μία πράσινη "μούχλα", σαν οξείδωση. Τα καθάρισα, όσο μπορούσα, με μία καρφίτσα και τον έκλεισα πάλι, αλλά δεν έγινε τίποτα!

Το τσιπάκι αυτό είναι ακριβώς επάνω από ένα μεγαλύτερο, το οποίο γράφει επάνω "AMSTRAD 4004" ή κάπως έτσι, και βρίσκεται περίπου κάτω από τα πλήκτα "H, J, K" (αν υπολόγισα σωστά).

Ο γιος το φίλου μου, μου είπε πως τον είχε ανάψει πριν από 2 περίπου χρόνια και δούλευε κανονικά.

Μπορεί κανείς να υποθέσει κάτι; Ξενύχτησα από την στενοχώρια μου, γιατί "επανασυνδέθηκα συναισθηματικά" μαζί του, έπειτα από τόσα χρόνια αποχωρισμού.

Ευχαριστώ
 
Οπως και να έχει ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΕΤΑΣ με τίποτα. Πιστεύω ότι φτιάχνεται. Για το μόνιτορ μη σκας. Μπορεί να παίξει και σε TV με καλώδιο SCART και χρήση ενός μικρής ισχύος τροφοδοτικού ATX.

Υπάρχει ένα παληκάρι εδώ μέσα, o pontium που τα φτιάχνει όλα...Ριξε του ενα π.μ. Αλλά προς θεου, μην το πετάξεις λόγω νεύρων!!
 
Δεν πρόκειται να τον πετάξω, αλλά θα τον φτιάξω. Να φαντασθείς, έβγαλα το pc μου και έβαλα τον AMSTRAD στην θέση του!

Θα επικοινωνήσω με τον φίλο που μου υπέδειξες.

Ευχαριστώ
 
Πίσω
Μπλουζα