Amstrad CPC 6128

Ακόμα κι αν δεν φτιαχτεί, τον κρατάς ως spare (ειδικά το φλοπυ που είναι δυσεύρετο, ο pontium πάντως έχει ήδη φτιάξει fdd 3.5" ως αντικατάσταση), γιατί 6128 θα βρεις σίγουρα, μπαίνουν και αρκετά συχνά αγγελίες εδώ.Και στο ΕΒΑΥ εννοείται ότι μπορείς να βρεις, αρκεί να έχεις πρόσβαση και να μπορείς να πληρώσεις...
 
Βρήκα τον pondium, και προσπαθεί να φτιάξει τον 6128 μου. Έχει παρουσιάσει μία οξείδωση κάτω από μερικά chips και αρκετοί αγωγοί είναι κατεστραμμένοι. Θα δούμε στη συνέχεια τι θα γίνει.
 
iakovos είπε:
Εγω παλληκαρια ειχα κανει επιδρομη στην αποθηκη του Thomas Soft το γνωστο πειραταδικο της Στουρναρα όπου βρηκα τα παντα και αγορασα καπου 80 παιχνιδια αυθεντικα πακετο (ετος 1997) Σκεφθειτε οτι ειχε παιχνιδι σχετικα προσφατο (Darkman) το οποιο μαλιστα ηταν και της χρονιας (δεν ηξερα οτι κυκλοφορουσαν ακομα νεοι τιτλοι). Ψαχνομαι τωρα να τα κανω δωματιο στο σπιτι με ολα τα σχετικα (αφισσες κτλ)
Axxx αυτά είναι, επιδρομές σε ξεχασμένα μέρη...

Μικρή σημείωση πάντως, το Darkman ήταν του 1991. Τελευταίο παιχνίδι ευρείας διανομής πρέπει να κυκλοφόρησε γύρω στο 1993...
 
Πολύ καλή παρουσίαση! Ο δικός μου πάντως δουλέυει ακόμη άψογα!
 
Εννοείται! Σκυλιά οι Amstrad, ας μή συγκρίνουμε τώρα...
 
εμένα τον είχε κάψει η δεη το 1991 και τον αποτελείωσε κάποιος άσχετος ηλεκτρολόγος. Το drive πάντως δούλευε άψογα...να μπορούσα να το φτιάξω και αυτό.

Ήταν τότε που κάνανε τις μεγάλες απεργίες. Κόβαν το ρεύμα όποτε γούσταραν κλπ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τουλάχιστον τώρα μας το λένε πριν το κόψουν, είναι κι αυτό μια πρόοδος, κάτσε καλά! :D
 
gtsamour είπε:
Και μια που μιλάτε για Amstrad να σας δείξω κάτι που πήρα http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=370100439534&ssPageName=ADME:B:WNA:GB:1123
Αλλά θα σας το χαλάσω γιατί τις πήρα για τον +3 μου, χε χε
έχω καμιά κατοσταριά από δαύτες...περιμένω την αναβίωση του παππού και μετά θα δω αν δουλεύουν ακόμα
 
'Εχεις βρεί κάποιον να τον φτιάξει? Τι παρουσιάζει?

Εγώ το πρόβλημα των δισκετών στον 6128 και τον +3 το έχω λύσει με ένα εξωτερικό 3.5'' floppy και μεταφορά dsk images από το PC, απλά ήθελα και μερικές original 3''
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
λόγω αμίγκα δεν ασχολήθηκα έκτοτε. Θυμάμαι ότι δεν άνοιγε καν...
 
Με τον καλο να τον αναβιωσεις Spyro και να τον ανεβασεις φωτο να του δωσεις την χαμενη του δοξα.. τον 6128 τον ειχα μαζι με τον +2 και ηταν τα αγαπημενα μου στερνοπαιδια, μεχρι που παραμεριστηκαν οταν ηρθε σπιτι ο ST. Αντε παλι ξαναμαζεμα τωρα.. :)

Εδω ο STFM μου, παρεδωσε drive oταν ειχα παει ελλαδα, και ηδη του βρηκα τρια replacements, just in freakin' case! A, χωρια 4 ακομα STFMιδες ετσι μην παθουμε καμια πλακα!! :)
 
Πρέπει να βρεθεί κάποιος να το κάνει ρε phil...ξέρεις πόσο λυπήθηκα προχθές που ψάχνοντας τις παλιές δισκέτες της αμίγκα είδα τυλιγμένες σε κουτί adidas stan smith τις δισκέτες του 6128 μου; Όμως που να βρω άτομο που να ξέρει, με το αζημίωτο φυσικά, να το φτιάξει;
 
spyros_s είπε:
Πρέπει να βρεθεί κάποιος να το κάνει ρε phil...ξέρεις πόσο λυπήθηκα προχθές που ψάχνοντας τις παλιές δισκέτες της αμίγκα είδα τυλιγμένες σε κουτί adidas stan smith τις δισκέτες του 6128 μου; Όμως που να βρω άτομο που να ξέρει, με το αζημίωτο φυσικά, να το φτιάξει;
Εχουμε τον μαστορα για τα CPC! Ριξε ενα PM στον Pontium!
 
Ωραίος ο amstrad. Κουκλί. Και βέβαια αν είναι κάποιος τυχερός σαν εμένα, θα έχει ατελείωτες ώρες ευχαρίστησης. Θα αρχίσω σιγά σιγά. Ένας καφές ποτέ δεν είναι αρκετός. Ελπίζω να μην ζηλεύει κανείς ε; :p

p1010373c.jpg


p1010370opl.jpg
 
Για όνομα! :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

Τις είχες; Τις απέκτησες με κάποιο 6128;; Τις αγόρασες από ΕΒΑΥ ως ένα πακέτο; Πόσες είναι;
 
Είναι γύρω στις 520. Αυτές τις έχω μαζέψει από ebay, παζάρια, αγγελίες κτλ κτλ και σήμερα απέκτησα και 2 σφραγισμένες :) Σκοπός είναι να φτάσω τις 5000 ώστε να έχω όλα τα 15000 games σε disks όπως αξίζει σε αυτό το θηριάκι τον 6128. Βέβαια έχω λίγες ακόμη αλλά... :sealed:

p1010374m.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έλεος!!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Έκανα το λάθος και μπήκα στο retromaniax. Άλλο όμως noob κ άλλο retronoob ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα