Amstrad CPC 6128

Lemmings original 8)8)8)8), το τελευταίο παιχνίδι που πήρα πριν την καταστροφή - ''χάθηκε'' στη μετακόμιση το πράσινο θηρίο, θα βάλω τα κλάμματα vangel :cry: :cry: :cry:
 
Η άποψή μου είναι ότι τουλάχιστον το 60% από αυτές θα είναι χαλασμένες. Ομως σε δικαιολογώ απόλυτα που θες να τις μαζέψεις. Aμα δε σε δικαιολογούσα, τί στο καλο θέλω εδώ μέσα; :D
 
Και εγώ έτσι πίστευα όταν έφταναν στα χέρια μου. Όμως έκανα λάθος φίλε Rygar. Έχουν βγει μούφα 15 δισκέττες από τις 850-900. Αυτές βέβαια ήταν no-name και κάποιες από dixon. Όσο για το lemmings original αν έχει τόσο μεγάλη σημασία για τον άνω φίλο και δεν πρόκειται να το μεταπωλήσει ή να το εκμεταλευτεί γενικώς, ευχαρίστως να του το χαρίσω με όλη μου την καρδιά.

Στείλε μου email να στο χαρίσω φίλε μου. :flower:
 
Να είσαι καλά για την προσφορά φίλε Vangel αλλά και μόνο οι αναμνήσεις που μου ξύπνησε φτάνουν.Αυτή η δισκέττα αξίζει να μεινει στα χέρια σου και σου εύχομαι με όλη μου την καρδιά να συμπληρώσεις τη συλλογή σου...
 
vangel είπε:
Όσο για το lemmings original αν έχει τόσο μεγάλη σημασία για τον άνω φίλο και δεν πρόκειται να το μεταπωλήσει ή να το εκμεταλευτεί γενικώς, ευχαρίστως να του το χαρίσω με όλη μου την καρδιά.
Άλλη μια εμφάνιση του σπάνιου αυτού πνεύματος που διακατέχει τα μέλη του GRM !! ;) ;)

Τα συγχαρητήριά μου φίλε vangel !! :thumbup: :thumbup: :beer: :beer:
 
Ένα αγαπημένο μηχάνημα που δίδασκε!! Ακόμα το έχω και λειτουργεί σαν να μην πέρασε μια μέρα. Τις δισκέττες μου τις είχα δανείσει σε έναν τύπο και από τότε δεν τις είδα με πολλά originals μέσα!! Την πάτησα χονδροειδώς.. Οπότε με έπιασε και μένα μια μανία κάποτε. Άρα αυτή η συλλογή είναι απόλυτα δικαιολογημένη. Πάντως είναι σκυλιά δισκέττες. Πολύ πιθανό να παίζουν αν δεν είναι κτυπημένες

Vagel τι να πω, μπράβο. Η εκμετάλλευση retro υλικού θα πρέπει να είναι καταδικαστέα από όλους. Η αγνή ανάμνηση δεν πουλιέται... χαρίζεται.
 
!

Εξαιρετική και ενεντυπωσιακή η συλλογή σου φίλε vangel..και από ότι βλέπω έχεις αρκετά original που αυτά κάνουν το νόημα μιας συλλογής.

και γω βρήκα πρόσφατα σε μια κούτα, όλες τις κασσέτες μου που είχα για τον Amstrad 464...είναι φοβερό συναίσθημα να ανακαλύπτεις κάτι που νόμιζες οτι ήταν χαμένο. Φοβερές αναμνήσεις...άνοιξα μερικά και κοιτούσα τα screenshots και τις οδηγίες..

Θυμάστε τις ελληνικές οδηγίες που βάζανε μέσα σε κάθε παιχνίδι (τυπωμένες) η "ένωση κέντρων υπολογι΄στών" ή κάπως έτσι.

Δείτε τι έγραφαν για το saboteur να γελάσετε: "εχθροί σας είναι και τα σκυλια. Αυτά μπορείτε να τα αντιμετωπίσετε είτε πηδώντας από πάνω τους, είτε αν είστε κακός και σαδιστής να τα σκοτώσετε πετώντας τους το αστέρι του νιντζα ή τουβλο"

φοβερό???
 
Βασικά δεν έχω πολλά original games καθώς ποτέ δεν είχα originals μικρός.

Η τιμή τους ήταν απαγορευτική για εμένα καθώς υπήρχε οικονομικό πρόβλημα.

Τα originals δεν έχουν συναισθηματική αξία για εμένα. Δεν τα έχω ζήσει, δεν τα έχω παίξει ποτέ, δεν έχουν μείνει στη μνήμη μου. Εξάλλου δεν είχαν χρώματα, όλες μαύρες ήταν με άσπρα γράμματα.

Μοναδικές εικόνες και χρώματα που έχουν μείνει είναι τα πακέτα με νέες amsoft οι οποίες περίμεναν στο υπόγειο ενός φίλου να γεμίσουν με τα νέα games που κυκλοφορούσαν. Ανοιγόντουσαν αφού είχαμε αποφασίσει για το compilation και άρχιζε το γλέντι. Εικόνα δεύτερη είναι οι maxell. Θυμάμαι ότι αυτές δεν είχαν κολλημένη την αυτοκόλλητη ετικέτα επάνω τους. Έγραφες προσεκτικά τους τίτλους, ξεκολούσες το αυτοκόλλητο για να το τοποθετήσεις στη maxell και.... αν το κολλούσες στραβά χαλούσες όλη την εικόνα της δισκέτας, κάτι που μου έσπαγε τα νεύρα καθώς δεν είχα άλλο :D

Έτσι λοιπόν το 80% των δισκετών μου είναι maxell κ amsoft. Βέβαια καμμία από όσες καταλήξουν σε εμένα δεν θα μείνουν σφραγισμένες καθώς ο σκοπός τους ήταν να γραφτούν. Είμαι εντελώς αντίθετος με την άποψη του σφραγίσματος, κλεισίματος, καταχωνιάσματος με ετικετούλες και αρχειοθέτησης προσεκτικής ώστε να μην υπάρχει ούτε γρατζουνιά. Θα τις ανοίξω όπως έκανα παλιά και θα φτιάξω τη λίστα με τα games που θα φιλοξενήσουν για τα επόμενα 20-25 χρόνια.

Στην εποχή μας πλέον δεν υπάρχει δισκέτα 3 ιντσών που να μην φτιάχνεται αν δεν έχει σκιστεί ή χτυπηθεί ή εσωτερική της επιφάνεια. Το μήνυμα του disckit3 " do not use this disk" δεν ισχύει για το 2009. Τα προβλήματα που βγάζουν είναι τα εξής:

1. Το ένα από τα 2 μεταλλικά ελάσματα δεν ανοίγει ή πέφτει στην επιφάνεια. Η δισκέτα κάνει θόρυβο.

2. Κανένα έλασμα δεν ανοίγει.

3. Η δισκέτα βγάζει disc-error.

4. Η δισκέτα έχει γραφτεί σε διαφορετικό drive το οποίο δεν είναι calibrated όπως το δικό μας.

Λύσεις:

1 και 2: Ανοίγουμε προσεκτικά την δισκετούλα αρχίζοντας από το κάτω μέρος που φένεται το έλασμα από το ελατήριο που καθοδηγεί τα μεταλικά μέρη κάλυψης και πάντα - με απαραίτητη προσοχή (σκεφτείται ότι αλλάζετε πρόσοψη κινητού τηλ) - την ξεκουμπώνουμε σταδιακά. Κουμπώνουμε τα μεταλικά ελάσματα στους οδηγούς, τοποθετούμε το πλαστικό κάλυμα στην άκρη του ελατηρίου και κουμπώνουμε πάλι τα 2 πλαστικά μέρη. Αν δεν θέλουμε να διαγράψουμε πάλι τη δισκέτα, αφαιρούμε τα 2 άσπρα πλαστικά προστασίας (όπως στις δισκέτες του CP/M).

3. Κάνουμε verify με το disckit3 και βλέπουμε τι παίζει. Αν έχει πολύτιμα αρχεία (προγραματάκια από περιοδικά σε basic κτλ κτλ) προσπαθούμε να ανακτήσουμε με το salvage rescue. Αν δεν τα καταφέρουμε, τοποθετούμε ένα 3" drive σε Η/Υ (το καλώδιο δεν είναι τόσο δύσκολο να φτιαχτεί) και παίρνουμε ένα image με το managedsk και τσεκαρισμένα advanced options.

4. Αν φταίει το καλιμπράρισμα, δημιουργώντας μια δισκετούλα με το restore του backup που πήραμε προηγουμένως, η δισκετούλα θα παίζει, αφού πλέον έχει γραφτεί με το δικό μας 3" drive.

Μην πετάτε τις δισκέτες σας. Αν έχετε πολλές αξίζει ο κόπος να φτιάξετε ένα καλωδιάκι και να συνδέσετε το 3" drive σας σε έναν υπολογιστή. Μετά όλα γίνονται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thamonas είπε:
Δείτε τι έγραφαν για το saboteur να γελάσετε: "εχθροί σας είναι και τα σκυλια. Αυτά μπορείτε να τα αντιμετωπίσετε είτε πηδώντας από πάνω τους, είτε αν είστε κακός και σαδιστής να τα σκοτώσετε πετώντας τους το αστέρι του νιντζα ή τουβλο"
φοβερό???
WOW!!!

Φοβερό, όντως!

vangel είπε:
Τα προβλήματα που βγάζουν είναι τα εξής: [...]

Λύσεις:

[...]
Κι αυτό επίσης!

Είσαι πρώτος!

Θυμάμαι πόσο είχα εκνευριστεί που πολλές δισκέτες που είχαν γραφτεί από "drive με μεγάλη υποδοχή" δεν έπαιζαν σε "drive με μικρή υποδοχή" και βλέπω γράφεις τη λύση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα