Amstrad CPC6128: Καθαρισμός & συντήρηση?

Διαφορετικα βρισκεις καποιον με πολλες δισκετες και ενα προγραμμα αντιγραφης (discology, procopy κτλ) και τα αντιγραφεις οπως τον παλιο καλο καιρο.

Αλλα για καινουργιες δισκετες 3' ... πολυ χλωμο το βλεπω.
 
Το 2007 είχα αγοράσει ενα καλώδιο σειριακό με το οποίο έστελνες ενα disk image από το πισί κατευθείαν στο φλοπι του 6128 τρέχοντας ενα πρόγραμμα server στο 6128 και ενα στο πισί που "έστελνε" το Image μεσω σειριακής. Το pc πρόγραμμα έτρεχε κάτω από καθαρό dos (οχι παραθυρο dos, αλλα boot σε dos). Πιθανόν από τότε να υπαρχει πρόγραμμα που να κανει τη δουλειά μεσω windows. Σιγουρα καπου θα υπαρχουν και τα σχέδια για να το φτιάξει κανείς και το μόνο πρόβλημα που θα εχει είναι να βρει το βύσμα από τη μεριά του 6128 (ίδιο με ενός 5.25" φλοπι). Αν κανείς γνωρίζει κατι, είναι κατάλληλη στιγμή να το ποστάρει εδώ.

Επίσης να αναφέρω μια περίπτωση καθαρισμου του πληκτρολογίου που έκανα καποτε σε ενα πληκτρολογιο Α500 του οποίου τα πλήκτρα βαριόμουν να αφαιρέσω. Εβαλα σε μια λεκάνη βρασμένο νερό για σίδερο, λίγο υγρο για πιάτα και "επνιξα" μεσα της το πληκτρολόγιο αυτούσιο. Το άφησα περίπου 5 λεπτά και μετά βούρτσισα τα πλήκτρα με την κίτρινη πλευρά ενός σφουγγαριού σκοτς-μπράιτ (η πράσινη θα αφαιρούσε τα γράμματα :D ). Αφού καθάρισε όσο γινόταν να καθαρίσει, αμέσως το ξέβγαλα με μπολικο απεσταγμένο νερό ώστε να φύγουν οι σαπουνάδες από παντού, το τίναξα να φύγουν τα πολλά νερά και το άφησα στον ήλιο να στεγνώσει φυσικά (ηταν καλοκαίρι τότε). Αν το κάνεις, επειδή είναι χειμώνας, μπορείς να το στεγνώσεις μ'ενα μπιστολάκι για τα μαλλιά αλλά οπλίσου με υπομονή. Εξυπακούεται πώς αν το κάνεις, δε θα βάλεις όλο το 6128 στη λεκανη (μαζί με το φλόπι δηλαδή) αλλα μονο την πλακέτα με το πληκτρολόγιο :p . Η αλήθεια είναι ότι η αφαίρεση των πλήκτρων του 6128 εχουν μια Α δυσκολία σε σχέση π.χ. με μιας Α500/1200 των οποίων η δυσκολία είναι μονο στα 5-6 πλήκτρα που πατάνε πανω σε ενα μεταλλικό ελασμα που δεν αφαιρείται ευκολα.

Αφτα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωωωω...πολυ ωραιο μηχανακι!

Μεγιες! Μεγιες!

Να πω κι εγω τις προτασεις μου!

Για το drive με προλαβαν αλλοι, οπωτε δε λεω τιποτε!

Το πληκτρολογιο παντως μοιαζει παααρα πολυ με αυτα τον 1512 και 1640, οπωτε μπορεις να καθαρισεις οπως ειπες!

Στα πληκτρα εγω κανω αλλο κολπακι ομως. Τα βγαζω ενα ενα! Ξερω οτι ειναι λιγο μπελας, αλλα αν ειναι σαν του 1512/1640 με τα 2 αφτακια το καθενα που το κραταει στο πανελ και το μικρο κεντρικο ελατηριο επαναφορας, το πιο πιθανο ειναι να εχουν μαζεψει σκονη κι απο κατω. Το πλαισιο το καθαριζεις με απλο χλιαρο σαπουνονερο αφου λογικα ειναι σκετο πλαστικο!

Τα κουμπια τωρα.....οδοντοβουρτσα και λιγο οδοντοκρεμα!!! :D

Δε θα πιστεψεις ποσο ευκολα καθαριζουν και χωρις κοπο! Ξεπλυμα με νερακι και αμεσως στεγνωμα με το σεσουαρ για να μη κρατησει υγρασια το ελατηριο και σκουριασει!

Στα δικα μου πληκτρολογια δεν ειχα προβλημα του να ξυθει το γραμμα πανω στο πληκτρο. Κανε μια δοκιμη σε ενα για αρχη μιας και δεν ετυχε να ασχοληθω με 6128 ακομα για να το πω με σιγουρια για αυτο το μοντελο.

Για την μητρικη, μπατονες, βαμβακακι, μουσικουλα και καλο κουραγιο! Οτι καλωδιο εχει επανω καλυτερα να μη το πειραξεις! Οπως ειπε και ο Kat Resurecor: "Δουλευει? Αστο στην ησυχια του!" Μην ανοιγουμε πληγες εκει που δεν υπαρχουν!

Τωρα για το drive θα σε κουφανω λιγο! Θελω να εφαρμοσω το παρακατω και στα δικα μου Amstradακια για να μου λυθουν τα χερια. Τοποθετηση ενος USB floppy emulator! Ενα απλο δειγμα ειναι το παρακατω: http://www.ebay.co.uk/itm/3-5-1-44MB-USB-SSD-FLOPPY-DRIVE-EMULATOR-E100-black-color-Version-/290811571725?pt=UK_Computing_FloppyDiskDrives_SM&hash=item43b5b86e0d

Μπορεις μετα να χρησιμοποιησεις μολις ενα στικακι USB σαν 100 ή 1000 δισκετες 1.44 ή 720 ή 1.2 ή 360 (αναλογα τις αναγκες). Εγω στη θεση σου θα αφηνα το 3" εσωτερικο οπως ειναι για οπτικους λογους και θα εβαζα εξωτερικα ενα τετοιο. Ουτε αναγκη για δισκετες, ουτε κινητα μερη, ουτε τιποτε! ;)

Αναμενουμε την συνεχεια των εργασιων σου!
 
ChrisD είπε:
Τωρα για το drive θα σε κουφανω λιγο! Θελω να εφαρμοσω το παρακατω και στα δικα μου Amstradακια για να μου λυθουν τα χερια. Τοποθετηση ενος USB floppy emulator! Ενα απλο δειγμα ειναι το παρακατω: http://www.ebay.co.uk/itm/3-5-1-44MB-USB-SSD-FLOPPY-DRIVE-EMULATOR-E100-black-color-Version-/290811571725?pt=UK_Computing_FloppyDiskDrives_SM&hash=item43b5b86e0d

Μπορεις μετα να χρησιμοποιησεις μολις ενα στικακι USB σαν 100 ή 1000 δισκετες 1.44 ή 720 ή 1.2 ή 360 (αναλογα τις αναγκες). Εγω στη θεση σου θα αφηνα το 3" εσωτερικο οπως ειναι για οπτικους λογους και θα εβαζα εξωτερικα ενα τετοιο. Ουτε αναγκη για δισκετες, ουτε κινητα μερη, ουτε τιποτε! ;)

Αναμενουμε την συνεχεια των εργασιων σου!
Xρηστο και εγω εχω δει αυτο που λες..το προβλημα ομως ειναι οτι αυτο ειναι κατασκευασμενο για pc/xt.Για τον 6128 η δισκετα των 3,5 φορμαρεται για 178kb η καθε πλευρα,που το συγκεκριμενο φλοπυ-usb θα εχει προβλημα γιατι περιμενει Image 1,44/720.H μονη βιωσιμη λυση ειναι το HxC floppy emulator που ειναι ομως αρκετα ακριβο..
 
Θα σε απογοητεύσω αλλά...

...το πιθανότερο είναι, ότι το συγκεκριμένο floppy emulator δεν θα δουλεύει στα CPC, αφού "φορμάρει" τη virtual δισκέτα αποκλειστικά σε 1.44Mb, format το οποίο δεν αναγνωρίζεται ούτε καν από το PARADOS, πόσο μάλλον από το AMSDOS, που περιορίζεται στα 360Kb (double sided).

Δυστυχώς αν και η τιμή των 12£ είναι πολύ καλή, για floppy emulation στο CPC χρειάζεται ο HxC Floppy Emulator με πολλαπλάσια τιμή της λύσης του generic 1,44Mb floppy emulator...

Edit: Ωπ, με πρόλαβε ο angel_grig! (Σταμάτησα στη μέση την συγγραφή και όταν πάτησα αργότερα "Υποβολή" είχε ήδη περάσει ένα μισάωρο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτο δε το ηξερα, θεωρησα οτι ειναι ιδια! Κριμα γιατι θα ηταν πολυ καλη λυση! Αν πεσει κανενα στα χερια μου θα κοιταξω να δω αν μπορουμε να το κανουμε να φορμαρει την virtual δισκετα σε μικροτερο μεγεθος.

Το αλλο δεν ειναι ακριβο αλλα πανακριβο αφου φτανει κοντα στα 100? ειδα :eek: ....αουτς!!!
 
Μια και πέρασε ένας χρόνος από το αρχικό post και το αναβιώσατε, πες μας Μαριάννα τι έκανες τελικά με τον παλιό-Amstrad. :p
 
Σταμάτα να κοροϊδεύεις! :p

Βασικά, πλήκτρα και cover έχουν καθαρίσει... Το πρόβλημά μου είναι μερικά ελατήρια... Είναι σε πολύ κακή κατάσταση και δεν ξέρω πού μπορώ να βρω, για να τ' αντικαταστήσω... :(
 
Θέλεις να σου υπενθυμίσω την οριστική λύση στο πρόβλημα σου που είχα προτείνει πέρσι τέτοιο καιρό; :diablotin:
 
Αν εννοείς τα σκουριασμένα ελατήρια του drive, πιστεύω ότι...

D@redevil είπε:
Το πρόβλημά μου είναι μερικά ελατήρια... Είναι σε πολύ κακή κατάσταση και δεν ξέρω πού μπορώ να βρω, για να τ' αντικαταστήσω... :(
...αν τα τρίψεις καλά, με μια οδοντόβουρτσα αφού τα ψεκάσεις με WD40 και τα αφήσεις να μουλιάσουν στο WD40 ένα βραδάκι, θα απομακρυνθεί αρκετή σκουριά, αλλά μην περιμένεις βέβαια, να επανέλθει και το ασημί χρώμα που είχαν ως καινούρια.

Maddog είπε:
Θέλεις να σου υπενθυμίσω την οριστική λύση στο πρόβλημα σου που είχα προτείνει πέρσι τέτοιο καιρό; :diablotin:
Να ξηλώσει το ανταλλακτικά για το Disc Drive, από ένα mint Spectrum +3; :diablotin:
 
απο τα θεματα που αγαπω.. για το πληκτρολογιο και γενικα οπου δεν χωραει πανακι παρε ενα πινελο με μαλακες τριχες.. θα κανεις θαυματα
 
D@redevil είπε:
Το πρόβλημά μου είναι μερικά ελατήρια... Είναι σε πολύ κακή κατάσταση και δεν ξέρω πού μπορώ να βρω, για να τ' αντικαταστήσω... :(
Δεν ετυχε να εχουν τρομερες σκουριες τα δικα μου και τα ειχα αφησει ως ειχαν μιας και δουλευαν μια χαρα!

Απο την αλλη ειχα δει φοβερα αποτελεσματα σε τεποζιτο απο μηχανακι που ειχε σκουριες, αφου το φουλαρα με το ωραιοτατο λευκο ξυδακι που εχουν στα Lidl με τιμη ξεφτιλα και το αφησα να μαλακωσει για 2 βδομαδες! Μετα ηταν απλα θεμα ενος απλου τριψιματος!

Κυκλοφορουν βεβαια και κατι "σκουριοφαγοι" σε ψαγμενα καταστηματα χρωματων που καταστρεφουν τη σκουρια, αλλα αν ειναι πολυ σκουριασμενα τα δικα σου και αφου ειναι λεπτα ελατηρια, μηπως στα κοψει στα δυο...

Βυθισμα μεσα σε WD40 για μερικες μερουλες γι ανα μαλακωσουν και μετα τριψιμο με οδοντοβουρτσα ισως επιφερει αποτελεσμα επισης (κακο σιγουρα δε θα κανει).

Για εντελως καινουργια, παρε διαστασεις (διαμετρο, μηκος, παχος) και κοιτα και στο internet μηπως βρεθει κατι ή σε τοπικο καταστημα με βιδες-εργαλεια και ισως και σε καποιο ωρολογοποιο;;!!
 
Γιατρέ, είσαι κακός! :p Δεν πρόκειται να κάνω κακό στον Amstradάκο μου που να σκάσεις! :p

@ChrisD: Ευχαριστώ πολύ! Ξεκινάω με το WD40 και βλέποντας και κάνοντας! :)
 
Mπορεις επισης να παρεις ενα πληκτρολογιο οτι να'ναι (απο καδο ανακυκλωσης,παζαρι,απο ebay κλπ και να χρησιμοποιησεις τα ελατηρια που θα βρεις σε αυτο)-μπορει να σου κανουν...
 
Και αυτό μου αρέσει σαν ιδέα! :)

Αυτό που με προβληματίζει (και το συζητούσαμε με την Kambia) είναι αν θα έχουν την αντίστοιχη ελαστικότητα! :)

H ιδέα σου Μr. Resurrector είναι πάρα πολύ καλή!
 
angel_grig είπε:
Mπορεις επισης να παρεις ενα πληκτρολογιο οτι να'ναι (απο καδο ανακυκλωσης,παζαρι,απο ebay κλπ και να χρησιμοποιησεις τα ελατηρια που θα βρεις σε αυτο)-μπορει να σου κανουν...
Ετσι,ετσι....να πεφτουν ιδεες στο τραπεζι,μπας αξιωθω και φτιαξω (εεε...φτιαξεις δηλαδη.... ::) ) και τον δικο μου. :D
 
stayros είπε:
Ετσι,ετσι....να πεφτουν ιδεες στο τραπεζι,μπας αξιωθω και φτιαξω (εεε...φτιαξεις δηλαδη.... ::) ) και τον δικο μου. :D
Εεε...ο δικος σου δεν εχει τιποτα..ενα λαστιχακι θελει και ειναι ΟΚ!
 
D@re φέρτα μαζί σου το Σάββατο να τα πιάσουμε ;)
 
Μαζί με τους υπόλοιπους στο κοπή τη πίτα φαντάζομαι! :p :D
 
D@redevil είπε:
Μαζί με τους υπόλοιπους στο κοπή τη πίτα φαντάζομαι! :p :D
Ναί, αντί για φλουρί θα βάλουμε τις σούστες :p

Το βράδυ θα ασχοληθούμε μαζί τους.
 
Πίσω
Μπλουζα