Amstrad vs Spectrum

Έτσι λέγεται...

Όσο για τον ήχο, αν είναι να πάμε στον +2 έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει μετά να συγκρίνουμε με την σειρά Plus. Είπατε τίποτα;;
 
Μην το κοψεις.. :D

Line scrolling λεγεται η τεχνικη
 
Flip screen είναι. Μπορείς να το κόψεις :)

(δεν έχει νόημα να είναι line scrolling, αφού δεν κάνει line scrolling αλλά screen flipping!)
 
Line Scrolling (με λιγα λογια πας αριστερα, και μετακινεις συγκεκριμενες γραμμες δεξια με διαφορα μηκη αναλογα τι 3D feeling θες να πετυχεις).

Η συγκεκριμενη τεχνικη εβγαλε παληκαρι και το MegaDrive
 
Αουτς, δεν είδα οτι μίλαγε για ChaseHQ! Άκυρο...
 
Flip-screen

Στη Γουίκυ δεν αναφέρει κάτι για line-scrolling (χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχει)
 
guillotinewd5.gif


:D
 
Πολύ μακάβριος είσαι βρε Dinάκο! χαχαχα...

Βρε παιδιά... δεν μπορεί να καταλήξει ποτέ κάπου αυτή η συζήτηση! Οπως είπα και σε αλλο ποστ...ο καθένας υποστηρίζει το μηχάνημά του! Σε άλλα πράγματα υπερτερούσε ο Amstrad και σε άλλα ο Spectrum...

Τότε...δυστυχώς στην Ελλάδα,Amstrad Commodore και Spectrum ξέραμε... εκείνη την εποχή όμως, κατά την ταπεινή μου γνώμη υπήρχαν πολύ καλύτερα μηχανήματα,που όμως δυστυχώς δεν έκαναν καριέρα στην Ελλάδα! (βλ.MSX2)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=4-_Yi4oPDeA]YouTube Psycho World MSX2
 
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=gQ6GaETicQI]YouTube - SAM Coupe Manic Miner

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=1DfDEU_Ifrw]YouTube - Lemmings for the SAM Coupe

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Vg9YR8qnQWk]YouTube - Prince of Persia

και ενα παιχνιδι παλι για το SAM γραμμενο σε BASIC!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=iSWr_wvWBHQ]YouTube - SAM Coupe Tomato Antics v0.5
 
καλά είστε άπαιχτοι... τι να πω !!

όλα off topic τα πάτε όπου δεν σας συμφέρει...!

το θέμα είναι Amstrad vs Spectrum νομίζω?!

οι mods τι ρόλο παίζουν..?

Αντε καλά παραιτούμαι...!

Το παραδέχομαι, ο Spectrum είναι καλύτερος! (και η γη επίπεδη.. :cool: )
 
το θέμα είναι Amstrad vs Spectrum νομίζω?! οι mods τι ρόλο παίζουν..?
fgbrain συνεχιζεις να εισαι εκτος κλιματος GRM πλακας...

Ευχαριστουμε και για τις πολυτιμες συμβουλες σου περι φορουμικου modding
 
@Wally: Θα συμφωνήσω ότι μία παρέκλιση πάντα μπορεί να είναι ανεκτή, αλλά όντως έχει ξεφύγει λίγο... βιντεάκια από SAM? Εχμ.... άντε, ας φορτώσουμε το thread με βίντεο απ'όλα τα μηχανήματα της εποχής (μόλις διάβασα και το άρθρο του RG για τα λοιπά βρετανικά μηχανήματα!) να ξεδώσουμε...
 
καλή η πλάκα δε λέω !!

( και με αυτό το υφος συζητάω και εγώ -αλλοίμονο! )

αλλά να σεβαστούμε και κάποιον νέο/τρίτο αναγνώστη, που δεν θα βγάζει τίποτα απο την κουβέντα...

έτσι διώχνουμε τον κόσμο απο το forum :angry:
 
O zx είχε μακράν καλύτερα παιχνίδια. Είχαν απλά γραφικά και gameplay τόσο απλό που σε κρατούσαν κολημένο για ώρες. Ο Amstrad παρ'όλο το καλύτερο hardware η πλειονότητα των παιχνιδιών του είχε χοντροκομένα γραφικά (το commando ήταν πολύ καλύτερο στο σπεκτρουμακι).

Ο Amstrad CPC 6128, μου άρεσε γιατί δεν είχε το καταραμένο πληκτρολόγιο του ΖΧ+ μου και γιατί η οθόνη του (είχα πράσινη) με γλύτωσε από πολλές σφαλιάρες κατά τη διεκδίκηση της τηλεόρασης (ναι, δεν είχα δική μου)...

BTW, καλώς να το δεχτήτε Stanfromgreece!
 
όπως βλέπω συνεχίζεται ο εμφύλιος...

Θα γράψω κάτι για να γελάσετε...πριν λίγες μέρες έγραψα στον αδερφό μου έναν spectrum emulator για να θυμηθεί τα παλιά. Πηγαίνοντας το πρωί σπίτι του έδωσα 2 γλειφιτζούρια στα παιδιά του 5 και 7 χρονών αντίστοιχα. Σε κάποια φάση ακούω τον μικρό με το γλειφιτζούρι στο στόμα να κάνει έναν ρυθμό που μου ήταν οικείος αλλά δεν θυμόμουν από που. Τον ρωτάω "τι τραγουδάς"; και απαντά: "μάνικ μινερ θείε Σπύρο..."

Περιττό να σας πω ότι έσκασα στα γέλια... ο αδερφός μου μου έλεγε ότι έχουν λιώσει το jumping jack... και δεν παίζουν πια με τα σύγχρονα παιχνίδια που τους έχω ινσταλάρει.

Τελικά η εθιστικότητα των τότε παιχνιδιών είναι αθάνατη....και μου λέτε εσείς ότι ο αμστραντ ή ο σπέκτρουμ είναι καλύτερος...who gives a f*ck...θεϊκές μηχανές παιχνιδιού και αναμνήσεων και οι 2

...όσο σκέφτομαι τον μικρό να τραγουδά manic miner λιώνω στο γέλιο. Ειλικρινά κορυφαία στιγμή... :)
 
Παιδια relax ,τι νοημα να να βγαλουν απο την κουβεντα ,ο τιτλος λεει "amstrad vs spectrum" δεν λεει "αναλυση των τεχνολογικων προτερηματων του amstrad εναντι του spectrum".

Nα ειστε ευχαριστημενοι που δεν κλειδωθηκε και δεν διαγραφηκαν ορισμενα ποστς.

Και ο Sam καλοδεχουμενος ειναι οπως και ο καλυτερος spectrum που φτιαχτηκε ποτε ο +3.

Τυχαιο ,δεν το νομιζω. :D

Ας συνεχισουμε την κουβεντα στο υφος των 2 τελευταιων ποστ,please.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστούμε πολύ nkarytia! χεχε...πλάκα πλάκα... για να μην είχαμε κανένα παράπονο εκείνη την εποχή, θα έπρεπε να έχουμε και από τα 3 μηχανήματα στο σπίτι μας (Amstrad,Spectrum,C64), ώστε να μπορούμε να παίζουμε πάντα την καλύτερη δυνατή έκδοση ενός παιχνιδιού! Αφού πολλά παιχνίδια που ήταν υπέροχα στο ένα μηχάνημα μπορεί να υστερούσαν στο άλλο! Και έτσι ήταν βασικά. Ο ένας συμπλήρωνε τον άλλο! Με τα παιδιά λέγαμε τότε, αυτό το σάββατο πάμε στον Σταμάτη(εμένα) να παίξουμε Gryzor(amstrad), το άλλο σάββατο στον Κώστα να παίξουμε Flying Shark(spectrum), το άλλο σάββατο στον Πάρη να παίξουμε cybernoid(C64) και πάει λέγοντας!!! Τελικά οι περισσότεροι καταλήξαμε στον Πάνο που είχε έναν Amstrad 1640 HD,να παίζουμε Larry 1 και Larry 2... είχε φτάσει σχεδόν το τέλος των 80s... και άρχιζε η κυριαρχία των PCs... εκεί που τελικά καταλήξαμε αργά ή γρήγορα όλοι μας!

Καλά που τα τότε μηχανήματα ήταν όλα αθάνατα από πλευράς κατασκευής και έτσι δουλεύουν ακόμα για να τα έχουμε και να τα καμαρώνουμε. Επίσης,καλά που έχουν βγεί και οι Emulators και έτσι τα θεικά παιχνίδια του τότε δεν θα πεθάνουν ποτέ!
 
Aardvark είπε:
Και ο Sam καλοδεχουμενος ειναι οπως και ο καλυτερος spectrum που φτιαχτηκε ποτε ο +3.Τυχαιο ,δεν το νομιζω. :D
Ο +3 ο καλύτερος spectrum που φτιάχτηκε ποτέ??????? Έλεος.... με τίποτα. Θα έλεγα ο χειρώτερος αλλα αυτόν τον τίτλο τον παίρνει ο +2Α/Β, ο +3 έρχεται αμέσως μετά.

Τι να το κάνεις το drive όταν το περίπου 35% περίπου των παλιών παιχνιδιών για spectrum δεν μπορούσαν να παίξουν λόγω ασυμβατότητας??? Κοινώς ο sugar έπιασε χρυσάφι και κατάφερε να το κάνει σκατά :D Τυχαίο, δε το νομίζω.

Kαλύτερος spectrum ΜΑΚΡΑΝ ο 128Κ+ και μετά ο +2 γκρί ο οποίος δεν ήταν και ακριβώς amstrad εξού και η 100% συμβατότητα με το παλιό software (Τα schematics της πλακέτας ήταν της sinclair). Θα ήταν αντίστροφα αν η amstrad δεν είχε κάνει το λάθος να βάλει αυτό το κακό κασσετόφωνο χωρίς να σου δίνει τη δυνατότητα να βάλεις εξωτερική πήγη για φόρτωμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
35%??

Από wikipedia:

Some older 48K, and a few older 128K, games were incompatible with the machine.

Eπίσης, πραγματικά, δεν μπορείς να σταματήσεις να εκφράζεσαι έτσι; Έλεος... κράτα τα σκ... για πάρτη σου, δεν σου φταίμε σε τίποτα...
 
'Ωπα ρε φίλε για πάρτο αλλιώς, του Αρσακείου είσαι? :D

Τα παιχνίδια που δεν παίζουν είναι πάρα πολλά και μιλάω ΚΑΙ εκ πείρας.
 
Πίσω
Μπλουζα