Amstrad vs Spectrum

rigardie

RetroAdept
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
898
Αντιδράσεις
19
διαβάζω στο wiki (αν και ειμαι κατοχος σχεδόν όλον τον μηχανηματων amstrad-τα οποία υπεραγαπάω παρόλα αυτά δηλώνο περισσότερο ZX user λόγω τίς αίσθησης ρετρο που πλέον έχουν)

The Spectrum had the simplest hardware of the three. As a result, it suffered from colour clash and the internal speaker of the early versions had poor sound compared to the C64 and CPC - although later models of the Spectrum shared the AY-3-8192 sound chip with the CPC.

The Amstrad had superior graphical capabilities to the Spectrum, but many CPC games were ported directly from their Spectrum counterparts, resulting in a number of conversions that failed to take advantage of the CPC capabilities and thus hurt the machine's reputation.[citation needed] Even when that was not the case, the majority of CPC titles lacked smooth scrolling due to programming complexities.

The CPC's 80-column display and large install base of disk users made the CPC a more convincing choice for non-games work.

ακούω γνώμες λοιπόν
 
Και όχι μόνο CP/M. Την εποχή εκείνη δεν νοήτω επεξεργασία κειμένου σε άλλον 8μπιτο, spreadsheets κ.ο.κ.

Εγώ θυμάμαι την πρώτη μου επαφή με επεξεργαστή κειμένου, το Easi-Amsword που ερχόταν τζάμπα με το μηχάνημα, και πιθανότητα ήταν καλύτερο απ'ο,τιδήποτε κυκλοφορούσε για Speccy/c=64. Αν και ήταν το χειρότερο για CPC.

Τώρα, στο θέμα: διάλεξες περίεργο εδάφιο για τη σύγκριση. Προφανώς ο Spectrum είχε πιο απλο(ικό) υλικό απ'όλους, και χαμηλότερες ικανότητες. Η συζήτηση όμως δεν ξέρω αν πρέπει να επικεντρωθεί μόνο εκεί...
 
Εγώ αυτό που θα πω είναι ότι σε αυτόν οφείλεται ενα 75-80% το γεγονός ότι βγήκαν όλα τα υπόλοιπα home συστήματα. Χωρίς αυτόν δεν θα υπήρχε αυτή η άνθηση της home πληροφορικής που είδαμε στη δεκαετία του 80. Ναι μεν είχε μειονεκτήματα, αλλά ήταν αυτός που μπήκε πρώτος στα περισσότερα σπίτια, ως μια φτηνή λύση (ακόμα και ως ZX81 που είχε το μέγεθος ενός ανοιχτού Nokia Communicator)
 
Αυτό το επιχείρημα το έχω ακούσει πολλές φορές και μου φαίνεται ελαφρώς λάθος. Όχι ότι η Sinclair δεν είχε τεράστια απήχηση και σημασία, αλλά ξεχνάμε νομίζω την άλλη πλευρά του Ατλαντικού... Νομίζω πως η πορεία η ίδια θα ήταν. Ίσως να πήγαινε λίιιγο πίσω, αλλά με ισχυρότερα μηχανήματα.
 
Αν δεν ηταν Sinclair θα κοστιζε μια περιουσια...(που εισαι ρε Amigos! :D ) και θα ηταν αργοοοοοοοοο και τ ε τ ρ α γ ω ν ι σ (χασμουρητο) μ ε ν οοοοοο

:biglaugh:
 
Θηρία τα έφτιαχνε τα εργαλεία ο θείος!!!

Έχετε δει Spectrum να κιτρινίσει ποτέ;;;;
 
Έχεις δει γομολάστιχα να κιτρινίζει ποτέ; :D
 
47417smallkl3.gif


:tease:
 
Αυτό είναι by design. You're cheating.
 
πάντος τα ΖΧ είναι αθάνατα μηχανήματα μικρά και βολικά και έχουν και παιχνιδάρες (όχι ότι τα cpc δεν έχουν αλλά τα περισσότερα είναι conversions από τα ZX ψέματα είναι;
 
Δεν είναι ψέματα και για αυτό έχει χαντακωθεί ο amstrad. :D
 
Eμ... αφού ούτε τα conversions δε μπορούσε να παίξει της προκοπής πως να μη χαντακουθεί του χαντακουμένου??? :D :D
 
Παιδιά! Δεν είναι μόνο τα παιχνίδια!

Δείτε τον editor της Basic, στον spectrum δεν μπορούσες να κάνεις συντακτικό λάθος...

Αν κάποιος ήθελε υπολογιστή για να μάθει, αλλά και να παίζει παιχνίδια δεν είχε καλύτερη λύση από ZX...
 
Έχεις φωτογραφία τον +2 - ωραίο avatar!*

*gtsamour τον αγαπημένο σου έχει! :D
 
Ο +2 ήταν ένα καλό μηχάνημα, άρτιο σχετικά και με πολύ καλό (για πρώτη φορά) πληκτρολόγιο. Παρ'όλα αυτά δεν ήταν γραμμένες οι εντολές πάνω από τα πλήκτρα με αποτέλεσμα αν ήθελες να προγραμματήσεις σε 48Κ basic να μην μπορείς παρα μόνο αν είχες φωτογραφία πληκτρολογίου του 128 ή 48Κ+. Σε 128κ basic δεν υπήρχε πρόβλημα αλλά δεν είχες το πλεονέκτημα του κουμπί και εντολή πια.

Είναι όντως από τους αγαπημένους μου αλλά την πρώτη θέση στην καρδιά μου την έχει ο 48Κ plus. :)

48+ έχω καμιά 10αριά ενώ +2 γκρί ΜΟΝΟ 3 :D :D
 
sinclair_jim είπε:
Αν κάποιος ήθελε υπολογιστή για να μάθει, αλλά και να παίζει παιχνίδια δεν είχε καλύτερη λύση από ZX...
Ερμ.... μήπως αυτό; Καλύτερη BASIC, καλύτερες γλώσσες γενικά, σωστός editor, καλύτερες δυνατότητες...
 
Μαλλον αυτο

1_ql.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα