Android + RetroArch

kajwbtfe είπε:
Κανα καλο gamepad για κινητο και ταμπλέτα έχετε να προτείνεται???Δοκιμασα epsxe και αξιζει.
εχει διαφορα μοντελα , εγω εχω το moga hero power και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αν και κουραζει λιγο γιατι ολο το βαρος ειναι πανω πανω (http://www.mogaanywhere.com/controllers/heropower)

o Stormwatch εχει παρει το ipega και εχει γραψει τις εντυπωσεις του εδω : http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?21080-Android-%EA%E1%E9-emulators&p=485074&viewfull=1#post485074
 
Ποσο καλυτερο ειναι το moga(αν ειναι) απο το ipega γιατι μιλαμε για τη μιση τιμη.
 
Δεν ξερω τι να σου πω...δεν εχω πιασει στα χερια μου το ipega. Παντως το moga power εχει εσωτερικη μπαταρια που φορτιζει και το κινητο (1800mah )
 
Ναι βρε παιδιά είπαμε, τα touch controls τα ανακαλύψανε προσπαθώντας να βρουν κάποιο όπλο που θα καταστρέψει την ανθρωπότητα. Αλλά παρόλα αυτά στο android βγαίνουν οι καλύτεροι emulators αν εξαιρέσουμε τα windows. Οπότε μία συσκευή android με έναν δυνατούτσικο επεξεργαστή ξεπερνάει με άνεση ένα PSP σε αυτόν τον τομέα.

Ναι, δεν μπορείς να παίξεις αλλά όπως είπα και πριν, δεν με νοιάζει και τόσο πολύ να παίξω στην συσκευή. Απλά μου αρέσει να έχω την δυνατότητα να το κάνω αργότερα, αν πάρω κάποιο χειριστήριο. Και πάλι μόνο όταν θα είμαι εκτός Αθηνών. Γιατί αλλιώς τίποτα δεν με κουνάει από τον υπέροχο κόσμο των emulators σε ένα δυνατό Windows Desktop.
 
Wally είπε:
Tα μονα παιχνιδια που μπορω να παιξω σε Android ειναι τυπου Adventure (σαν τα Broken Sword, Gemini Rue, Blackwell, ScummVM), χαλαρων control απαιτησεων (σαν τα Mahjong, Bejeweled, Tetris GB) και τα τυπου G&W
Kαι οπως εμαθα απο τη συνεντευξη του Geonas, τα παιχνιδια του MAdrigal μεταφερθηκαν στη RetroArch! Οπως καταλαβατε με τη μια το εγκατεστησα.

Ειναι ομως πρωτογονο το GUI...πολυ στο γονατο ρε παιδι μου. Χανει η μανα το παιδι, ρυθμισεις δεν σωζονται, στο vpad αν πατησεις το κεντρικο κουμπι χανεται το συμπαν κτλ. Μαυρα χαλια.

Με τετοια ομως εχουμε συνηθισει να ζουμε. χαχαχαχαχα

Αυτο που δεν μπορω να χωνεψω ειναι γιατι τοσο κακη παρουσιαση στα G&W?

Εννοω οτι ενω το emulation ειναι αψογο, δεν εχει επιλογη να παρακαπτεις το bezel και να βλεπεις μονο το playfield του G&W (αντε παιξε LifeBoat σε 4.7 ιντσες).

Και εστω αφου εχει σωνει και καλα τα bezel...γιατι δεν λειτουργει και σαν touch και ολα πρεπει να γινονται απο το virtual (και μη) pad??

Να παταγες τα κουμπια του bezel για κινηση, για να διαλεξεις GameA,GameB κτλ

Το αποτελεσμα ειναι μικρο φυσικο playfield γεματο με ημιδιαφανα virtual κουμπια ανευ επεξηγησης.

Αγκρρρρρ
 
Βγηκε νεα εκδοση για το Android.

Βελτιωθηκε (ελαφρως) το GUI αλλα το καλο ειναι οτι στη Game&Watch core με το touchbutton Select, ζουμαρει στο playfield αφηνωντας εκτος το bezel.
 
Εχει καταφερει κανεις να φτιαξει ενα ρημαδι button overlay για τα Game & Watch?

Το RetroPad overlay εχει σταυρο και χιλιες αηδιες που δεν χρειαζονται.

Αν στο κινητο μου που ειναι 720p μπορουσα να φτιαξω ενα overlay με τα GameA, GameB και ACL να ειναι πανω στο bezel και 4 κουμπια για να παιζω τα περισσοτερα απο τα Wide Screen και πεταγα ολα τα αλλα θα ηταν σουπερ.

Βλεπω ελαχιστο (εως καθολου) ενθουσιασμο στη κοινοτητα του libretro για τα Game & Watch που ειναι και τα μονα παιχνιδια που παιζονται με touch...

Επισης πολυ σπαστικο που δεν εχει auto landscape option και πρεπει καθε φορα να το αλλαζεις απο το android.
 
Προτεινω δοκιμη το ClassicBoy

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.portableandroid.classicboyLite

Προς το παρον δεν υποστηριζει ολα τα format που υποστηριζει το retroarch και εχει paid εκδοση για να ξεκλειδωσεις τα παντα αλλα φαινεται πολυ πιο μαζεμενη δουλεια.
 
kajwbtfe είπε:
Κανα καλο gamepad για κινητο και ταμπλέτα έχετε να προτείνεται???Δοκιμασα epsxe και αξιζει.

Τωρα χρησιμοποιώ
αυτο

 


wireless με σύνδεση OTG σε ταμπλετ που για καλη μου τυχη εχει και έξοδο hdmi σε TV LED 32".



Retroarch με shader crt-hyllian, είναι στο φάκελο
/crt/crt-hyllian-glow/ και παίζει μπάλα χωρίς κολληματα και πολύ καλή πιστότητα (θέλει integer scale on εγώ βάζω και 3x3 custom ratio). Ουτε να κουβαλάς λαπτοπ στηTV ούτε τίποτα
 
Δεν βοηθατε με κανα UP (πατωντας το πανω τοξακι) μηπως ιδρωσει το αυτι των LibRetro devs?

https://www.reddit.com/r/emulation/c...tx&sh=ae8da315

Ειναι κριμα το Game&Watch core να ειναι τοσο προχειρα βαλμενο μεσα στο RetroArch...
 
Κατεβασα το Madrigalcd ,καλη προσπαθεια με αρκετα γνωστα παιχνιδια,πρεπει να το χα ψαξει και πολυ παλιοτερα και να το 'χα ξεχασει.


Οντως το φυσικο του μερος ειναι το κινητο ,ελπιζω να το δουμε σε κανονικο app κατι παρομοιο με αυτο που εχει στο πισι και οχι μεσω μπερδεψοretroarch..
 
Εν τω μεταξυ εχει κυκλοφορησει το Standard 5 απο τα emulators του Madrigal σε αρκετες πλατφορμες περα των Windows. Mαλιστα και ενα εξαιρετικο PSP port! Επιτελους Parachute και Lifeboat σε ενα handheld με physical buttons! :) Για τη RetroArch κανετε update το Core και κατεβαζετε ολα τα νεα mgw.

Εχω πιασει κουβεντα με τον τυπο που πορταρει το Madrigal στη RetroArch και μοιραστηκα καποιες ιδεες και καποιες γνωμες πανω στις δικες του ιδεες. Φαινεται οτι θα υλοποιησει το touch control χωρις τα αθλια Android Retroarch overlays.

Θα σας κρατω ενημερους.

Ορματε
 
Το core αυτό υπάρχει κανονικά στο buildbot ή πρέπει να το κατεβάσω από κάπου αλλού (ψιλομπερδευτικα)
 
Ναι. Κανεις Core Update το HandHeld core και κατεβαζεις τα νεα mgw απο εδω

Δεν θα δεις καποια τρελη διαφορα στη RetroArch. H φαση θα ειναι να στησει ο τυπος το touch σχημα για το Android RetroArch να παιζουμε κανα Parachute στο κινητο καπως αξιοπρεπως.

Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι τοσο δυσκολο να φτιαξει καποιος ενα custom control overlay στην RetroArch και πρεπει να περιοριζεσαι στα υπαρχοντα. Πως να παιξεις LifeBoat με σταυρο?
 
Εντοπισα και τον προγραμματιστη του PSP port και του ζητησα ει δυνατον στην λειτουργια zoom να βαλει κανα φιλτρο γιατι πιξελιαζει παραπανω απο οτι πρεπει.
 
Το θέμα που έχω εγώ είναι ότι το κινητό μου παίζει σε 51 hz και έχω

V-sync on

Multi-thread off

Για να παίζουν τα παιχνίδια στα 51 καρέ και ο ήχος σε παιχνίδια ntsc "σπάει". Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια επιλογή που πρέπει να αλλάξω; Σε ευρωπαϊκά ο ήχος παίζει κομπλέ
 
Μα υπαρχει κατι στη Libretro περα απο τα G&W που μπορει να παιχτει σε mobile αξιοπρεπως (οσο αφορα τα touch controls)?
 
Έχω χειριστήριο Bluetooth και παίζουν μια χαρά.
 
;)

Δεν ειχα σκεφτει ποτε να τσεκαρω το refresh του κινητου. Στα specs του δικου μου δεν υπαρχει αυτη η πληροφορια. Το Nexus παντως ειναι 60hz.

Φοβαμαι πως δεν μπορει να γινουν πολλα αν εισαι στα 50hz. Καποια κονσολοπαιχνιδα τα παιζεις PAL και εως εκει. To frameskipping νομιζω θα τα κανει χειροτερα τα πραγματα.
 
Πίσω
Μπλουζα