Another World (3DO) - Secret Video

vagosgta3

RetroNuts!
Joined
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.887
Αντιδράσεις
25

ο τυπος που εβαλε το βιντεο λεει οτι εμφανιζετε μετα τα credits οταν τελειωσεις το παιχνιδι στο 3do, μου θυμιζει την εισαγωγη του Heart of the alien στο Mega cd.
 
Απο τα παιχνιδια που δεν γερασανε. Αυτη η απιθανη τεχνοτροπια, ακομα και σημερα σε κανει να ξεχνας οτι βλεπεις ενα low-poly, low-res animation.

Το ειχα τελειωσει στην Amiga. Δεν ξερω αν εχω κουραγιο (και μπορω) πλεον να το τελειωσω και στο 3DO μου.

Ωραιος Βαγγο!
 
Απο τα παιχνιδια που δεν γερασανε. Αυτη η απιθανη τεχνοτροπια, ακομα και σημερα σε κανει να ξεχνας οτι βλεπεις ενα low-poly, low-res animation.
Yeap,so true.

To 32bito του 3DO πρεπει να ειχε την καλυτερη εκδοση.
 
Thanks Wally!

Aardvark είπε:
Yeap,so true.To 32bito του 3DO πρεπει να ειχε την καλυτερη εκδοση.
Oντως το ειχα παιξει περσι σε ενα φιλο μου που ειχε αγορασει το 3do με το Another World και με εντυπωσιασει η λεπτομερια του σε σχεση με της αλλες εκδοσεις, δεν μπορουσα να ξεκολησω απο το παιχνιδι.
 
Να σας θυμίσω πως υπάρχει και έκδοση για pc με αναβαθμισμένα γραφικά. Give it a go!
 
Eίναι καλό και το remake για PC αλλα στο 3do έχει άλλο "χρώμα" το παιχνίδι. Είναι μάλλον η καλύτερη πρωτότυπη έκδοση του, και αυτό μετράει ειδικά για ένα τέτοιο τίτλο. Κάποια στιγμή ελπίζω να αποκτήσω ένα 3do και να παίξω μερικά απο τα πολύ καλά παιχνίδια που έχει, όπως το Another World (out of this world), το Gex, το Star Control 2 και το Road Rash.
 
Πάντα απορούσα : αυτά τα γραφικά ήταν όντως 3-διάστατα ή τα έκαναν έτσι ώστε και καλά να δείχνουν έτσι ;
 
Συγγνώμη αλλά ΕΙΝΑΙ η εισαγωγή τoυ Heart of the Alien MegaCD version!
 
iakovos είπε:
Συγγνώμη αλλά ΕΙΝΑΙ η εισαγωγή τoυ Heart of the Alien MegaCD version!
Επαιξα προσφατα το Heart of the Alien σε Sega emulator. Αυτο το βιντεακι μου φαινεται λιγο πιο καλο απο την εισαγωγη που ειχα δει, ισως εχει πιο πολλα χρωματα και λεπτομερειες

Τα γραφικα ειναι rotoscoped
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
iliekater είπε:
Πάντα απορούσα : αυτά τα γραφικά ήταν όντως 3-διάστατα ή τα έκαναν έτσι ώστε και καλά να δείχνουν έτσι ;
Πρόκειται για πραγματικά πολύγωνα. Μη φανταστείς μεγάλο αριθμό, αλλά ήταν έξυπνα δουλεμένα ώστε να τα "σηκώνουν" τα 16μπιτα της εποχής.

Αναλυτικά η μεθοδολογία υλοποίησης του έργου τέχνης που αποκαλείται Another World (άνετα από τα πρώτα 10 αγαπημένα μου παιχνίδια όλων των εποχών) βρίσκεται εδώ:

http://www.anotherworld.fr/anotherworld_uk/page_realisation.htm

Διαβάστε όλο το site, που δεν γράφει μόνο για το rotoscoping αλλά και για το concept επίπεδο του παιχνιδιού, και θα με θυμηθείτε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έκανα λίγο "σκάλισμα" στα περιεχόμενα του cd του Another World για 3DO. :)

Όντως υπάρχει ένα αρχείο ottw2.cine που προφανώς είναι το επίμαχο βίντεο. Προφανώς ottw2=Out of this World 2.

Δυστυχώς το αρχείο είναι σε παράξενο format (δεν κατάφερα να καταλάβω τι ούτε κοιτώντας το binary) και δεν κατάφερα να το κάνω να παίξει standalone.
 
Δειτε και αυτο

Another World secret "UFO" death

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παράδεισος πληροφορίας για αυτό το κλασσικό παιχνίδι! Μάλλον ντροπή μου και αίσχος που δεν το τερμάτισα ακόμη. ;)
 
Τι εύκολα που τα λέει...

Δεν έχω editor, ε, ας φτιάξω έναν.

Τι τεχνολογία θα χρησιμοποιήσω?

2d πολύγωνα, πολύ μπροστά για την τότε εποχή.

Και μιλάμε για project ενός ατόμου!

Γιατί σπανίζουν τέτοιου είδους άνθρωποι?

Προσέξατε πως όσο μιλούσε για το παιχνίδι, έλαμπε το πρόσωπό του?
 
Μα δεν σπανίζουν, εκείνη την εποχή ήταν ο κανόνας τα software houses του ενός ατόμου. Και σήμερα πολλές indy προσπάθειες είναι από ένα ή δύο άτομα.
 
Όντως υπάρχουν και σήμερα indie προσπάθειες.

Είναι λίγο δύσκολο όμως να καταλήξουν mainstream, όπως γινόταν σχετικά συχνά.

Το Another world κόντραρε στα ίσια τις τότε κυκλοφορίες.

(Θα προσπαθήσω έναν άγαρμπο παραλληλισμό):

Είναι σαν να θέλω να βγάλω το crysis μόνος μου.

... :eek:
 
Μα τότε τα 9 στα 10 παιχνίδια έβγαιναν από ένα άτομο, άντε και ένας στα γραφικά δύο. Σήμερα είναι πρακτικά αδύνατο να συναγωνιστεί ένα άτομο, software houses των 60-100 ατόμων, οπότε ρίχνουν το βάρος σε πρωτοποριακές ιδέες που δε χρειάζονται μεγάλο budget.

Εκείνη την εποχή όμως ήταν ΠΟΛΥ πιο απλά τα πράγματα, όσο πολύπλοκο και να φαίνεται το another world (και είναι) δε μπορεί να συγκριθεί με τις σημερινές υλοποιήσεις και ας είναι γραμμένο σε assembly ενώ σήμερα σε σαφώς πιο υψηλού επιπέδου C++.
 
iakovos είπε:
Συγγνώμη αλλά ΕΙΝΑΙ η εισαγωγή τoυ Heart of the Alien MegaCD version!
Τερμάτισα πρόσφατα την έκδοση του 3do και πράγματι αυτό το βιντεάκι εμφανίζεται μετά τα credits! Είχα παίξει και την έκδοση για snes, αλλά του 3do είναι αρκετά ανώτερη! Φανταστικό παιχνίδι, με καταπληκτική τεχνοτροπία! Τα flashback και blackthorne που φαίνονται παρόμοιου στυλ παιχνίδια είναι εξίσου καλά;
 
Shock είπε:
Μα τότε τα 9 στα 10 παιχνίδια έβγαιναν από ένα άτομο, άντε και ένας στα γραφικά δύο. Σήμερα είναι πρακτικά αδύνατο να συναγωνιστεί ένα άτομο, software houses των 60-100 ατόμων, οπότε ρίχνουν το βάρος σε πρωτοποριακές ιδέες που δε χρειάζονται μεγάλο budget.Εκείνη την εποχή όμως ήταν ΠΟΛΥ πιο απλά τα πράγματα, όσο πολύπλοκο και να φαίνεται το another world (και είναι) δε μπορεί να συγκριθεί με τις σημερινές υλοποιήσεις και ας είναι γραμμένο σε assembly ενώ σήμερα σε σαφώς πιο υψηλού επιπέδου C++.

Shock ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Θα ήθελα να μάθω περισσότερα.

Έχεις να προτείνεις κάποιο link;
 
Πίσω
Μπλουζα