Apple Tablet Official Thread [iPad]

doghousediariestablet.jpg


To 14 rules ,οσο και αν δεν θελω ανηκω σε αυτο το group. :rofl:
 
Το "9" πάντως είναι αλήθεια. Κάπως έτσι δεν κάνουν ΑΚΟΜΑ, για το iphone και ΑΚΟΜΑ δεν έχουν καταφέρει κάτι σοβαρό;
 
Όπως είπα και αλλού, αυτη η περιπετεια με το Tablet πραγματικα με ανησυχει γιατι συμφωνα με οσα εχουμε καταλαβει μεχρι στιγμης (και με τοσα leaks πιθανον δεν πρεπει να ειμαστε 100% εξω), δεν ακολουθει την ιδεα του iPhone (οπου μια συσκευη συνδιαζει mp3 player + τηλεφωνο + applications με εφαρμογη σε ολα τα σημεια του lifestyle). Δηλαδη δεν δινει κατι που ηδη χρησιμοποιουμε καθημερινα κι εχουμε πανω μας οπου παμε (κινητο) στο οποιο δινει περισσοτερες χρησεις για τις οποιες θελαμε εξτρα συσκευες (mp3 player, internet browser + email). Ενα τετοιο παραδειγμα ειναι το Lenovo U1 (που σας εχω ζαλισει), μια πολυ απλη ιδεα με πολυ καλη εκτελεση που… ισως να μη βγει ποτέ (ειναι πρωτοτυπο και δεν εχει αναφερθει τιποτα σχετικα με παραγωγη). Για φανταστειτε να εβγαζε Macbooks με αποσπωμενη οθονη! Ενω τωρα, αν οντως γινει ετσι οπως το μυριζομαστε θελει πολλη μαγεία για να παρει πολυς κοσμος μια συσκευη με τοσο στενη και συγκεκριμενη χρηση που δεν τους απελευθερωνει απο κατι αλλο που ηδη εχουν.

Γι αυτο και οχι μονο δεν το συγκρίνω με το iphone αλλα σαν φιλοσοφία πιστευω οτι πηγαινει αντιθετα με αυτο και πολυ φοβαμαι οτι μιλαμε για νεο Segway

http://www.theonion.com/content/video/in_the_know_do_you_remember_life
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ έχω αντίθετη άποψη πάντως. Χτες έδειχνα στη γυναίκα μου το όλο project και η ίδια ενθουσιάστηκε. Βρήκε την ιδέα καταπληκτική.

Φυσικά και είναι κάτι που δεν χρειαζόμαστε. Χρειαζόμαστε μήπως τα 10 pcs στο σπίτι ή τις επίπεδες τηλεοράσεις; Η 50άρα μου κάνει ότι και η 14άρα μου CRT. Διαφορά δεν υπάρχει. Το Matiz μου κάνει ότι και η SLK. Με πάει από το ένα μέρος στο άλλο, διαφορά δεν υπάρχει.

Φυσικά το tablet, αν βγει, θα είναι η πρώτη apple συσκευή που θα πάρω με κλειστά τα μάτια....... εις διπλούν μια και η σύζυγος απαιτεί από χτες τη δικιά της.

Βρίσκω εξαιρετική την ιδέα να σερφάρω στο καναπέ με το tablet στο χέρι και όχι ένα laptop. Και δεν είμαι ο μόνος........
 
Aν σκεφτόμασταν όλοι με το motto "δεν χρειάζεται κάτι που κάνει το ίδιο αλλά με παραπλήσιες λειτουργίες" ...θα ήμασταν ακόμα με δέρματα τυλιγμένα στα πόδια μας για παπούτσια και με προβιές ζώων για ρούχα ...και εκείνα μια χαρά ήταν,έκαναν τη δουλειά τους.

Μία λέξη: Εξέλιξη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποτέ δεν ήμουν αυτός που θα πει σε κάποιον "τι το πήρες αυτό κι έδωσες τόσα λεφτά, τι θα το κάνεις". Προφανώς ό,τι γουστάρει καθένας παίρνει και από τη στιγμή που το πληρώνει και δεν το κλέβει από κανέναν, δικαίωμά του. Αρκεί βέβαια να το χρησιμοποιεί, έτσι; Γιατί αν πάρεις ένα smartphone των 800 Ευρώ με τις εκατομμύρια δυνατότητες και το έχεις απλά για να παίρνεις τηλέφωνα και να στέλνεις SMS, τότε θα καρφιτσώσω την φωτογραφία σου στο monitor μου όπως βάζουν οι γυναίκες φωτογραφίες από γουρουνάκι στην πόρτα του ψυγείου ώστε να βλέπουν τι δεν πρέπει να γίνουν ποτέ. Να πάρεις αυτοκίνητο των 80000 για να οργώνεις όλη την Ευρώπη, το σέβομαι. Να το πάρεις ακόμα κι αν πηγαίνεις μόνο γραφείο-σπίτι με πρώτη/δευτέρα επειδή το γουστάρεις, πάλι το σέβομαι. Αλλά όχι να το πάρεις για να βάζεις μέσα τις κότες να μην κρυώνουν...

masbass είπε:
δεν ακολουθει την ιδεα του iPhone (οπου μια συσκευη συνδιαζει mp3 player + τηλεφωνο + applications με εφαρμογη σε ολα τα σημεια του lifestyle).
Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει καμία "ιδέα iPhone"... απλά ένα μεγαλοφυές marketing που έπεισε εκατομμύρια ανθρώπους πως αυτά τα παραπάνω που αναφέρεις είναι μια επαναστατική τεχνολογία, τη στιγμή που το smartphone μου που αγόρασα το 2004 κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ και με καλύτερη ποιότητα ήχου μη σου πω... Για να μην μακρηγορήσω και βγω εντελώς off topic, αυτή η σελίδα αν και με δόση υπερβολής λόγω σάτιρας με καλύπτει απόλυτα.

An iPhone is not three devices in one any more than my laptop is you morons.
There's no such thing as an iPod. The word "iPod" is a marketing tool for a hard drive with software that plays mp3s. Yeah, doesn't sound so sexy now, does it you chimps? And an "internet communications device" is officially the douchebaggiest way of saying "it has a browser." So actually it's just a phone that plays mp3s and has a browser. SNORE.
Και για να επιστρέψω στο θέμα, επειδή στην ερώτηση "γιατί iPhone κι όχι κάποιο άλλο smartphone στη μισή τιμή" δεν έχω λάβει ποτέ απάντηση, μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο "γιατί Apple Tablet κι όχι PC Tablet";
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδω ειναι η διαφορά, οτι ηδη υπαρχουν laptops, netbooks, smartphones, αυτο που λειπει δεν ειναι μια ακομα συσκευη με καποιες απο τις χρησεις των παραπανω χωρις τις υπολοιπες.

http://www.tuaw.com/2010/01/26/some-personal-thoughts-about-the-apple-tablet/

http://mashable.com/2010/01/26/apple-tablet-idea/

Ολοι ειναι εκστασιασμενοι με το tablet αλλα οταν ερθει η ωρα να πανε ταμειο εκει θα φανει αν πουλησει εξω απο το στενο gadget freak ή mac user κοινο
 
alkis21 είπε:
Και για να επιστρέψω στο θέμα, επειδή στην ερώτηση "γιατί iPhone κι όχι κάποιο άλλο smartphone στη μισή τιμή" δεν έχω λάβει ποτέ απάντηση, μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο "γιατί Apple Tablet κι όχι PC Tablet";
Για το δεύτερο δε μπορώ να σου πω, όχι μόνο εγώ αλλά κανένας εδώ γιατί πολύ απλά δεν το έχουμε δει.

Για το πρώτο έχει πολύύυυ γράψιμο. Μάλλον δε σου δίνουν απάντηση γιατί δεν έχουν χρόνο να γράψουν τόσο πολύ :)

Η διαφορά είναι χαοτική....
 
Ελπίζω να βρεις χρόνο κάποια στιγμή να ανοίξεις κάποιο topic γιατί πραγματικά είμαι πολύ περίεργος.
 
@alkis21

Η σελίδα που έβαλες με το συγκριτικό iPhone vs Nokia έχει χάσει επεισόδια...και custom ringtones έχω και video recording και MMS και voice dialing και copy paste και record voice(και δεν έχω "σπασμένο" το iPhone).

Γιατί Apple tablet και όχι PC tablet?Γιατί θέλω Apple tablet,δεν αγγίζω οτιδήποτε με Windows.

@massbass

Στο συγκεκριμένο thread εσύ ασχολείσαι με περισσή ζέση με το tablet...(περισσότερο και από εμένα που είμαι Apple fanboy).

Και για το iPhone έλεγαν ότι θα το αγοράσουν μόνο οι mac users και τα gadget freaks αλλά το αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό και δημιούργησε ολόκληρο trend στη βιομηχανία των κινητών.Το ίδιο θα κάνει και η tablet.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αν καταφέρει να κάνει ότι με το iphone θα ξαναπλουτήσει. τι εννοώ; θεωρώ τον εαυτό μου άνθρωπο που δύσκολα επηρεάζεται από το marketing σε προϊοντα τεχνολογία, επίσης μεγάλωσα με pc και έχω μια καλή επαφή με το χώρο.

όταν πρωτοχρησιμοποίησα το iphone η εμπειρία ήταν μοναδική, πέρνω smartphones με οθόνες αφής από το SE-P800 μέχρι τα τελευταία HTC, ότι έχει περάσει από τα χέρια μου είναι έτη πίσω στο κομμάτι του interface σε σχέση με το iphone. Ακόμα και μετά τόσο καιρό κυκλοφορίας δεν έχει βγει κάτι το οποίο έστω να το αντιγράφει ικανοποιητικά σε αυτόν τον τομέα. Προσωπικά αυτή την μοναδική αλληλεπίδραση με το iphone που ακόμα δεν έχω βρει αλλού πολύ δύσκολα θα την θυσίαζα για να έχω παραπάνω megapixel, video-calls ή άλλα πραγματα που δεν χρησιμοποιώ πολύ.

Αντίστοιχα με τα tablets. Tablet pcs υπάρχουνε δεν είναι κάτι καινούργιο... τα έχετε δοκιμάσει; σου έρχετε να το σπάσεις! δεν αποκρίνεται καλά η οθόνη, με πολύ δυσκολία πληκτρολογεις, δεν υπάρχει ακόμα αξιόλογο software, το browsing δεν είναι ευχάριστο, παιχνίδια ειδικά για να εκμεταλλεύονται ταμπλέτα δεν υπάρχουν κλπ κλπ. Σε όσα στελέχη δώσανε tablets σε γνωστή εταιρία υπολογιστών (ονοματα δε λέμε) τα γυρίσανε πίσω επειδή τους κάνανε τη ζωή πιο δύσκολη από ένα laptop (και μιλάω για πρόσφατα γεγονότα στην Ελλάδα)

Εαν η apple επαναλάβει τον άθλο προσθέτοντας όλα αυτά που λείπουν από την τωρινή κατάσταση (και έχει αποδείξει ότι μπορεί) και κάνει την ταμπλέτα ένα πολύ ευχάριστο μηχανάκι λογικό δεν είναι να τους (ξανα)πάρει τα σώβρακα;

Στη συνέχεια το ένα φέρνει το άλλο, η μεγάλη βάση κόσμου θα φέρει πολύ software, το έτοιμο appstore και ο ανταγωνισμός αναγκάζει το software να είναι ποιοτικό, επίσης το appstore είναι έτοιμο να φιλοξενήσει νέο content για tablet όπως περιοδικά, εφημερίδες, βιβλία κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
noxrider είπε:
@alkis21Η σελίδα που έβαλες με το συγκριτικό iPhone vs Nokia έχει χάσει επεισόδια...και custom ringtones έχω και video recording και MMS και voice dialing και record voice(και δεν έχω "σπασμένο" το iPhone).
Το "συγκριτικό" φυσικά και δεν είναι σοβαρό... :D Απλά η σελίδα λοιδορεί το αφελές ""an iPod, a phone, and an Internet communications device". Εσύ αν έβλεπες στην τηλεόραση μια διαφήμιση για ένα πχ. laptop που θα διαφημιζόταν από τον Απόστολο Γκλέτσο ως "τρία σε ένα: ρολόι, media player και επεξεργαστής κειμένου" δεν θα γελούσες;

Γιατί Apple tablet και όχι PC tablet?Γιατί θέλω Apple tablet,δεν αγγίζω οτιδήποτε με Windows.
Αυτή μάλιστα, είναι μια ξεκάθαρη απάντηση. Εγώ λοιπόν που δεν έχω ψυχολογικό/ιδεολογικό πρόβλημα με τα Windows δεν έχω λόγο να το προτιμήσω έναντι ενός πολύ πιο οικονομικού Tablet PC. Εκεί ήθελα να καταλήξω.
Ένα άλλο θέμα που με κάνει να τραβάω τα μαλλιά μου είναι το Kindle... είναι εξωφρενικά ακριβό (με τα ίδια σχεδόν λεφτά παίρνεις netbook!) για μια συσκευή που απλά διαβάζει βιβλία!

EDIT: Το post του Tarasque σαφώς και μου κινεί περισσότερο το ενδιαφέρον...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αμ αυτο σου λεω, οτι πηγαινει αντιθετα με τη λογικη που εκανε επιτυχια το iphone, γι αυτο το βλεπω σαν νεο AppleTV και σαν μια προσωπικη εμμονη του Jobs που, κατα τη γνωμη μου, δυσκολα θα πιασει.

Κι εδω ειναι το δευτερο: οσο και ν ασχολουμαι με τοσα feeds που περνανε απο κατω ολη μερα στο RSS Ticker, δε σημαινει οτι θ αγορασω ενα μολις βγει. Εδω το laptop που εχω το χρησιμοποιω μονο οταν βγαινω εκτος Αθηνων και αν, δεν εχω smartphone, δεν εχω netbook η καν ανοιχτο το wireless μεσα στο σπιτι. Ισως ν'αγοραζα ενα PDF reader με ατελειωτη μπαταρια αν το εβρισκα φτηνο, αλλα κι εκει μιλαμε για πολυ χαμηλες τιμες, ειναι σε πολυ χαμηλη προτεραιοτητα.
 
Κανένας δεν ανάγκασε κανέναν να αγοράσει προιόντα Apple αλλά ούτε προιόντα που χρησιμοποιούν Windows.Όλοι κάναμε τις επιλογές μας βάσει των αναγκών μας και της προσωπικής ιδεολογίας μας και θεωρώ γελοίο να δικαιολογούμε σε άλλους τις αγορές και τις προτιμήσεις μας προς κάποια συγκεκριμένα προιόντα.

P.S.Γούστο μου και καπέλο μου να αγοράσω και ένα iPad,iTablet whatever(σε λίγες ώρες θα ξέρουμε τι θα βγει-αν βγει) και να το χρησιμοποιώ και ως δίσκο σερβιρίσματος όταν θα κερνάω τους φίλους-φίλες μου.
 
noxrider είπε:
P.S.Γούστο μου και καπέλο μου να αγοράσω και ένα iPad,iTablet whatever(σε λίγες ώρες θα ξέρουμε τι θα βγει-αν βγει) και να το χρησιμοποιώ και ως δίσκο σερβιρίσματος όταν θα κερνάω τους φίλους-φίλες μου.

Πες τα ρε nox!!!!!

Τι στο καλό παθαίνουν όλοι όταν η Apple πάει να ανακοινώσει ένα νέο προϊόν; Κάνουν λες και τους έβαλες το όπλο στο κεφάλι να το αγοράσουν. Όποιος δεν γουστάρει να μη το πάρει, ας αφήσει εμάς να κάνουμε ότι θέλουμε. Λες και κλέβουμε τα δεδουλευμένα τους.

Την ίδια συζήτηση είχα προχτές με φιλικό ζευγάρι. Εκεί η συζήτηση ερχόταν περί των ακριβών αυτοκινήτων. Ο φίλος αγόρασε προχτές ένα πανάκριβο Αμερικάνικο σπορ αυτοκίνητο, όχι γιατί τη χρειαζόταν, ούτε για να κάνει φιγούρα, ούτε για να κάνει ταξίδια, ούτε για να βρει γκόμενα, αλλά απλά γιατί έχει τόσα γκαφρά και ευρά που και να τα καίει στο τζάκι δεν θα τελειώσουν ποτέ. Γούστο του και καπέλο του. Έχουν πέσει όλοι να τον φάνε για την επιλογή του, πιπιλώντας τη καραμέλα της "κρίσης" σαν καλά μαριονετάκια και παπαγαλάκια.

Το ίδιο και με την Apple, το iphone, τις Corvette, τις πανάκριβες Lexus, τα σκάφη που καίνε 1 λίτρο το λεπτό και όλα τα καθέκατσα. Δεν έχουμε δικαίωμα να κρίνουμε τους άλλους για τις επιλογές τους μόνο με κριτήριο το δικό μας κοινωνικό - οικονομικό - οικογενειακό - ότιθέλετε status.

Πολλοί μου θυμίζουν κάτι καταπιεσμένα αντράκια του σαββατόβραδου που περιμένουν να πάει η γυναίκα τους τουαλέτα, παρέα πάντα με κάποια άλλη οχιά, για να έχουν 5 λεπτά καιρό να το παίξουν μάγκες στη παρέα, ενώ κάργιας παρούσης κατακρίνουν τους πάντες ενώ θα ήθελαν διακαώς να είναι έστω και για λίγο στη θέση τους.
 
Και has arrived ,1ghz a4 chip κανει decode HD Video με 10 ωρες μπαταρια και ενα μηνα standbye,9.7 ιντσες οθονη και Wifi αλλα οχι 3g.

Mετα απο 10 χρονια που δεν θα υπαρχουν λαπτοπια αλλα μονο ταμπλετες και η Apple θα ειναι η μοναδικη κυριαρχη εταιρια hardware θα κοιταω και θα λεω απο αυτο το ποστ ξεκινησαν ολα!!!! :D

IPad το ονομα.

500x_appletabletb99.jpg
 
'Οταν ανακοινώθηκε η CPU κατάλαβα τι εννοούσε ο Steve Jobs όταν δήλωνε ότι είναι η σημαντικότερη δημιουργία της Apple(και ένα σαφές μήνυμα προς όλες τις κατευθύνσεις άλλα και τις τάσεις της Apple)

CPU Apple A4 (προφανώς το 4ο CPU transition:1.Motorola 2.PowerPC 3.Intel 4.Apple)
 
@Aardvark

Τα μισά είπες! Περίμενε να τελειώσει η παρουσίαση βρε αδερφέ!

@nox

Για τη δουλειά του καλός είναι ο A4. Δε νομίζω να τον χρησιμοποιήσουν για κάτι παραπάνω όμως μιας και είναι πρακτικά ένας ARM. Εκτός και αν στοιβάξουν καμιά 16ριά πυρήνες.

ACORN ΖΕΙΣ!!!!!!

Και κάτι τελευταίο. Με αυτά τα χαρακτηριστικά νομίζω ότι πέθανε ο ανταγωνισμός γιατί η τιμή του είναι....

500$

Μια νέα αρχή πραγματικά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Shock

Εννοείται...δεν είπα ότι ο συγκεκριμένος μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε κανονικό υπολογιστή,προς Θεού!Αλλά σαφέστατα δείχνει την κατεύθυνση προς την οποία βαδίζει η εταιρία.Σίγουρα το επόμενο iPhone θα φοράει Apple A4.
 
Aardvark είπε:
Mετα απο 10 χρονια που δεν θα υπαρχουν λαπτοπια αλλα μονο ταμπλετες και η Apple θα ειναι η μοναδικη κυριαρχη εταιρια hardware θα κοιταω και θα λεω απο αυτο το ποστ ξεκινησαν ολα!!!! :D
yeah right! :p

τουλαχιστον ειναι φτηνο (για Apple) το iPodXL: "iPad pricing starts at $499."

"Jonny Ive talking about magical devices. "That's exactly what the iPad is." Magical? Really? Doesn't seem that magical to us!"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα