Apple Tablet Official Thread [iPad]

Θα ξέρουμε σε 8 μέρες!!!!!!!!!!!!

Ελπίζω η μετοχή της να πάει στον Άρη!!!!!!!!!!!!!
 
Pooky δε ξέρω τι έχεις με τη μετοχή της Apple αλλά να μερικές πληροφορίες που είχα βρει πριν λίγους μήνες.

Μιας και η Apple είναι από τις λίγες εταιρίες που δεν έχει χρέη αλλά κάπου 30 δις δολάρια ρευστό στη τράπεζα η μετοχή της είναι που τη φρενάρει από το να είναι η Νο1 (ναι να περάσει και τη Microsoft).

O μαγικός αριθμός είναι 270. Πάνω από τα 270$ θα θεωρείται και οικονομικά ο κολοσσός του ΙΤ
 
Shock είπε:
Pooky δε ξέρω τι έχεις με τη μετοχή της Apple αλλά να μερικές πληροφορίες που είχα βρει πριν λίγους μήνες.Μιας και η Apple είναι από τις λίγες εταιρίες που δεν έχει χρέη αλλά κάπου 30 δις δολάρια ρευστό στη τράπεζα η μετοχή της είναι που τη φρενάρει από το να είναι η Νο1 (ναι να περάσει και τη Microsoft).

O μαγικός αριθμός είναι 270. Πάνω από τα 270$ θα θεωρείται και οικονομικά ο κολοσσός του ΙΤ
The world is going to be iWorld :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
noxrider είπε:
The world is going to be iWorld :cool:
Ελπίζω όχι!

Προτιμώ τον ανταγωνισμό από το μονοπώλιο ακόμα και αν υπήρχαν μόνο Amiga πάνω σε αυτό τον πλανήτη.

ΟΚ είπα μεγάλη κουβέντα κάτσε να το ξανασκεφτώ :)
 
@Shock

Σύμφωνοι!Αλλά υγιής ανταγωνισμός με πρωτότυπες προτάσεις...

@massbass

Όντως κάτι σαν το Lenovo U1 θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρον (και laptop και tablet σε ένα!)
 
Καλά, με το που έπεσε η προσκληση εχουν λαλησει ολοι και κανουν αποκρυπτογραφηση. Το τι λεγεται στα comments ειναι απιστευτο. Ο νικητης:

it's obvious ...


Jackson Pollock ...


President Jackson on the US $20 bill.



The iPallete will only cost $20!


μουαχαχαχα!!!
 
Shock είπε:
Pooky δε ξέρω τι έχεις με τη μετοχή της Apple αλλά να μερικές πληροφορίες που είχα βρει πριν λίγους μήνες.Μιας και η Apple είναι από τις λίγες εταιρίες που δεν έχει χρέη αλλά κάπου 30 δις δολάρια ρευστό στη τράπεζα η μετοχή της είναι που τη φρενάρει από το να είναι η Νο1 (ναι να περάσει και τη Microsoft).

O μαγικός αριθμός είναι 270. Πάνω από τα 270$ θα θεωρείται και οικονομικά ο κολοσσός του ΙΤ
Αν δούμε καλές και υπολογισμένες κινήσεις αλλά και τον Jobs να βολτάρει σε κανένα πλατώ, πάμε για.... 300άρι!!!!!!!!!!!!

Όσο για τη μετοχή, έχασα την ευκαιρία της Ninty αλλά την apple την τίμησα καλά...... :cool: :cool:
 
Ενα αρθρο απο το αγαπημενο μου περιοδικο εκλαϊκευμενης επιστημης για το πως το Tablet μπορει να αλλαξει προς το χειροτερο κατι που σημερα εχουμε σαν δεδομενο την ψηφιακη μας ελευθερια με την στρεψη προς τα κλειστα συστηματα τυπου Iphone.

How The Apple Tablet Could Ruin Computing
 
Υπερβολές. Όσα δεν φτάνει η αλεπού.................. Χαλαρά άρθρο τίγκα στο FUD και την κινδυνολογία......
 
Παντως εγω απο τον Αγιο Βασιλη ειχα ζητησει ενα e-book reader που το θεωρω πλεον αναγκαιοτητα. Δυστυχως μου εφερε ενα κουλουρι...

Δυστυχως επισης, ενω ξερογλειφομαι για ενα tablet αιχμης οπως αυτο της Apple που θα υπερκαλυπτει τις δυνατοτητες αναγνωσης ηλεκτρονικων αρχειων εγγραφων, το βλεπω να κοστιζει τελικα οσο ενα Innova125i
 
ΑΝ τελικά παρουσιαστεί, μη το περιμένεις κάτω από χιλιάρικο......
 
Αν κυμαίνεται στα χίλια ευρώ (πράγμα που φοβάμαι) πιστεύω ότι πρέπει να έχει τέτοια χαρακτηριστικά που να το διαφοροποιούν σημαντικά από το base MacBoοκ γιατί αλλιώς θα αλλοιθωρίζουμε ανάμεσα στα δυό τους.Αναβάλω συνεχώς την αγορά ένος base MacBook για εξωτερικές δουλειές λόγω της ταμπλέτας-μυστήριο."Τι θα βγεί?Να πάρω ένα 13άρη white unibody?Να περιμένω τον καινούργιο 13άρη aluminium pro?Τι θα έιναι η ταμπλετα?Θα έχει κανονικό Mac OS ή τύπου iPhone?"...πάθαμε παράκρουση!

27 Ιανουαρίου θα δούμε πόλλα καθώς γιορτάζονται τα 10 χρόνια του Mac OS X...
 
Όπως τα λες φίλε nox.

Θέλω και e-book, θέλω και mac, χώρο δεν έχω, οπότε ένα tablet θα έρθει και θα δέσει. ΑΝ παρουσιαστεί!!!!!!!!!!!!
 
The Tablet prophecies of Apple patents

oa556a.jpg


The Apple Tablet is coming, and if our own tipsters are anything to go by, the UI will require a “steep learning curve” and a complex vocabulary of new gestures. We wonʼt know for sure what to expect until Steve Jobs sends his fingers dancing across the tabletʼs slate-like surface on January 27th, but until then, Patently Apple has hit the US Patent Office archives, prophesying what we can expect.

This is a complex overview, and you really need to go over to Patently Apple to get a full understanding of what the Apple tablet-oriented patents of the last few years have described. The main point seems to be morphing virtual controls that change according to the mode you are in: in other words, the Tablet will switch control schemes according to whether you are navigating, scrolling, entering data or editing. The advantage here seems obvious: the same gesture can be used in multiple modes for different things. That may seem unintuitive, but if Apple is smart grouping gestures together — or example, a counter-clockwise swirl in editing mode might undo the last previous edit, while the same swirl in browsing mode might go back a page — it could be second nature.

The other big advance the patents describe is a back shell that incorporates touch control. Given the Magic Mouseʼs functionality, I think a touch capacitive case is a given for the form factor: itʼs the only way the tablet could be ergonomically useful in a situation when it isnʼt placed on a lap or a desk.
Πηγή : Cult of Mac
 
Το άθρο κάνει μία καθόλου αβάσιμη υπόθεση πατώντας στη φιλοσοφία του iPhone OS. Αν χρησιμοποιηθεί μία version του για tablets τοτε μη σας φανει καθολου περιεργο αν δημιουργήσουν ένα τέτοιο κλειστό οικοσύστημα όπου όλα περνάνε από το AppStore και τρεχουν sandboxed "για ασφάλεια". Ναι μεν δεν έχουμε δει τιποτα ακομα και δεν εχουμε ιδεα τι θα προτεινει σε μια βδομαδα, αλλά έχει δείξει προτάσεις με πολύ συγκεκριμένη (εώς ξεροκέφαλη) φιλοσοφία πολλές φορές στο παρελθόν και μία επέκταση του μοντέλου iphone προς μεγαλυτερες συσκευες δεν θα επρεπε να ειναι εκπληξη.

Ebook reader σκεφτομουν κι εγω να χτυπησω (εβγαλε και το Πλαισιο ενα δικο του) αλλα θα μου ειναι πραγματικα συμφερον αν κανει 100 euro. Οτιδηποτε παραπανω ειναι πολυτελεια για τη περιορισμενη χρηση που το θελω.
 
...και το Wall Street Journal εβγαλε επισημο αρθρο (χωρις συγκεκριμενες πληροφοριες για specs)

http://online.wsj.com/article/SB10001424052748703405704575015362653644260.html

κι ένα πολύ καλό άρθρο για το πως διαχειρίζεται τα νεα προιόντα της η Apple

http://m.gizmodo.com/site?t=4RYgh9OhIWsLWuTr7Eq3YQ&sid=gizmodoip

αναφερεται στο (κατα τη γνωμη μου) πολύ ενδιαφερον Lenovo U1 που μεχρι να (και αν) βγει θα εχει χασει την οποια αναγνωριση μιας πολυ πρακτικης ιδεας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έ-έ-έρχεται ....

και δεν βλέπω τελικα να είναι απλώς e-book reader όπως έλεγαν οι τελευταίες πληροφορίες.

Apple wants a tablet in every home, a use for everyone




Apple wants to change the way television, news, and books are distributed once and for all, and it's going to use its soon to be unveiled tablet to try and do it. That's according to a Wall Street Journal article citing what seems to be several unnamed sources "familiar with the situation." The Cupertino powerhouse has reportedly been in contact with television networks as well as magazine, newspaper, book, and textbook publishers for some time now in hopes of giving the tablet a purpose and not just a cool piece of hardware.
Μάλλον θα παίζει και παιχνίδια καθώς έχουμε και συνεργασία ήδη με την ΕΑ. Τώρα για την ποιότητα των παιχνιδιών που μπορεί να δούμε σε ταμπλέτα, επιτρέψτε μου να έχω τις αμφιβολίες μου (ειδικά με την ΕΑ στο κόλπο - anyway).

The company has also been working with EA to show off the tablet's gaming potential. With all of this content being available for the device, Apple is hoping that one will end up in your home—but that one won't be enough because everyone will have a use for it.

Why Amazon won't launch its own tablet, but will use Apple's

a5iwro.jpg


Εσχάτως μπήκαν κι άλλοι μεγάλοι παίκτες στο κόλπο όπως το Amazon.

The former move makes the Kindle Store more attractive to publishers, who will soon have plenty of options for putting their content on e-readers, E-Ink or otherwise. And the latter move will keep the Kindle e-reader fresh and attractive long after Amazon joins Apple at Wednesday's iSlate launch to announce that the Kindle Store is coming to Apple's new tablet, and to every other smartphone and tablet on the market. Forget about Amazon launching its own tablet—this year, the Kindle Store will be everywhere.
Απο την άλλη, εγώ με έναν ebook reader και browsing device θα ήμουν ευχαριστημένος. Όλα τα υπόλοιπα είναι προφανώς για να δικαιολογηθεί το υψηλό κόστος του εγχειρήματος (τυπικό για τους φίλους μας στην Apple)
 
Τερμα τα ψεμματα,βγαινει δεν βγαινει ,θα βγει δεν θα βγει,τα κρυφτουλια και οι fake photo.

Σημερα η ανακοινωση.

Παρακατω 20 features που ειμαστε σιγουροι οτι θα περιλαμβανει το itablet.

Eμενα μου αρεσει το 19 !!!

doghousediariestablet.jpg
 
Apple rulezzz and get over with it!!!!!!

(Δεν πάει στον AArdy το σχόλιο, είναι γενικό. )

Άντε να βγάλουμε κανά βρώπουλο......
 
Πίσω
Μπλουζα