Arcade αίθουσες σήμερα;

και στην πατρα το καταστημα μιμοζα στην οδο κορινθου για μαθαινουν οι νεοι και να θυμουνται οι παλιοσειρες .
 
H σημερινη νεολαια,μεσα στον arcade παραδεισο και αυτα κουβαλανε το DS.

Hopeless!!! :(

timecrisis.jpg
 
δεν είναι ds... Κομπιουτεράκι είναι... υπολογίζει το Ιαπωνεζάκι πόσα YEN του έχει φάει το μηχάνημα... :D
 
Δεν νομιζω επισης να ξαναπιασουν τα arcades. Καταρχας το λιγοτερο θελουν 1?, παρα πολλα θελουν και 2?. Οι περισσοτεροι που εχουν arcades εχουν ρυθμισει το καθε μηχανημα (dip switch) να παιζει στο hard / very hard, αρα στη καλυτερη να αντεξεις κανα λεπτο χωρις επιπλεον κερμα. Οποτε, απο την στιγμη που και με 10? παιρνεις ολοκαινουργιο παιχνιδι, ειναι τρελη κοροιδια να δωσεις 3-5? για λιγα λεπτα παιχνιδιου.
 
Δεν πληρώνεις το παιχνίδι πλέον, πληρώνεις το "ride". Κάτι σαν λούνα παρκ ένα πράμα...Αυτό δεν μπορείς να το έχεις στο σπίτι.

Το κακό είναι ότι το κόστος είναι πολύ μεγάλο και το κοινό περιορισμένο πλέον.
 
Tελευταια φορά που πήγα στο mall ειχαν φερει καινουρια μηχανήματα. Απο αυτά ξεχώριζαν τα Guitar Hero Arcade και ενα άλλο shooter σε στιλ Time Crysis, αλλά με minigun. Το minigun αυτό είναι σαν αληθινό, μεταλλικό πολύ καλης ποιότητας και οι κάλυκες μεσα εμοιαζαν πραγματικόι (μαλλον ηταν πραγματικοι).

Δεν επαιξα, αλλά διαβασα στο arcade heroes οτι βγάζει και καπνους! Και πάνω που σκεφτηκα με χαρά οτι τα μαγαζιά θα ξαναγεμήσουν arcades, ειδα τις τιμες και προσγειωθηκα. Με τετοιες τιμες δεν βλεπω να κρατάνε και πολύ.

Αλήθεια, εχει δει κανενας το Sega Rally 3 arcade πουθενά? Ειναι απο τα ελαχιστα παιχνίδια που ξερω να τρεχουν σε hardware ανώτερο απο 360 και PS3 (Europa-R λεγεται το συγκεκριμενο) και εχω διαβάσει οτι ειναι πολύ ανωτερο απο τις home εκδόσεις και στα 60fps. To να δω καλύτερα γραφικα απο οτι σε κονσόλα έχω να το νιώσω απο την εποχή του PS1/Saturn/N64 οπου πάσχιζαν να μεταφερουν τιτλους από Model 2, system 12, Seattle κλπ (μεχρι που βγήκε το dreamcast και απο τοτε τα arcades επαψαν να εχουν αυτή την υπεροχή).
 
Για να πιασει ενα τετοιο μαγαζι πρεπει να ειναι σε πολυ κεντρικο μερος αλλα και πριν ανοιξει να προετοιμασει το εδαφος ειτε εδω ειτε σε ιστοσελιδα δικη του η οποια θα υπαρχει βεβαια στο google και σε περιοδικα υπολογιστων η αλλα σχετικα να πεσει πολυ χρημα για πολυ καιρο για διαφημηση κατι που σημαινει πολυ καιρο λειτουργειας ανευ κερδους

Στο τελος θα πιασει, αλλα μεχρι τοτε.. θελει μια κανουλα να ριχνει χρημα απο πισω κατι δυσκολο εως αδυνατον στις μερες μας...

Αν βρεθει αυτος ο ¨τρελλος" που το θεωρω απιθανο, σιγουρα θα βρουν στρωμενο εδαφος πολλοι για να ξαναξεκινησουν αλλα ... ΑΛΛΑ..
 
παιδια καλησπερα καλη χρονια εχω μαγαζι στην πατρα και πραγματι το κραταω με τα δοντια τα εξοδα πλεον ειναι τεραστια τα εσοδα ελαχιστα η αγαπη μου ομως για τα ρετροπαιχνιδια μου δινει ωθηση να συνεχισω ο παιχτης βαζει 0.50 τουευρω και παιζει 2παιχνιδια εχω αποψε 20 ατομα 35 χρονων αρκετοι ειναι πελατες μου απο 15 χρονων διαβασα ταπαραπανω σχολια και διαπιστωνω με χαρα οτι τα ρετρο ειναι παντοτινα ευχαριστω.
 
παιδια καλησπερα καλη χρονια εχω μαγαζι στην πατρα και πραγματι το κραταω με τα δοντια τα εξοδα πλεον ειναι τεραστια τα εσοδα ελαχιστα η αγαπη μου ομως για τα ρετροπαιχνιδια μου δινει ωθηση να συνεχισω ο παιχτης βαζει 0.50 τουευρω και παιζει 2παιχνιδια εχω αποψε 20 ατομα 35 χρονων αρκετοι ειναι πελατες μου απο 15 χρονων διαβασα ταπαραπανω σχολια και διαπιστωνω με χαρα οτι τα ρετρο ειναι παντοτινα ευχαριστω.
Αθάνατη Μιμόζα!!! Κομμάτι των αναμνήσεών μας, μαζί με το Saturno! :thumbup:
 
dino καλησπερα ευχαριστω για τα καλα σου λογια εαν θελεις στειλε πμμε τοτηλ.σου θα σε παρω εγω νικος ευχαριστω και παλι περιμενω νεα σου
 
Γειά σου Νίκο...

Θα έρθω από το μαγαζί, να τα πούμε... ;)
 
nikosmimosa είπε:
παιδια καλησπερα καλη χρονια εχω μαγαζι στην πατρα και πραγματι το κραταω με τα δοντια τα εξοδα πλεον ειναι τεραστια τα εσοδα ελαχιστα η αγαπη μου ομως για τα ρετροπαιχνιδια μου δινει ωθηση να συνεχισω ο παιχτης βαζει 0.50 τουευρω και παιζει 2παιχνιδια εχω αποψε 20 ατομα 35 χρονων αρκετοι ειναι πελατες μου απο 15 χρονων διαβασα ταπαραπανω σχολια και διαπιστωνω με χαρα οτι τα ρετρο ειναι παντοτινα ευχαριστω.

nikosmimosa είπε:
dino καλησπερα ευχαριστω για τα καλα σου λογια εαν θελεις στειλε πμμε τοτηλ.σου θα σε παρω εγω νικος ευχαριστω και παλι περιμενω νεα σου


Καλησπερα Νικο και απο εμενα!

Πρωτα απο ολα σου ευχομαι Καλη Χρονια και Χρονια πολλα & παντα με υγεια!

Ηθελα να σου πω οτι εισαι πολυ τυχερος που εχεις καταφερει την αγαπη σου για τα ρετρο μηχανιματα/παιχνιδια

και την εχεις κανει σαν επαγγελμα ανοιγοντας ενα τετοιο μαγαζι τοσα χρονια,

επισης το οτι εχεις κρατησει τοσους πελατες απο την μικρη ηλικια που ειχαν ειναι φανταστικα ρετρο-ρομαντικο :)

(κατα την γνωμη μου οποιος ειναι και ρετρολατρης, ειναι παιδι αλλα και ρομαντικος)

Αυτο που κανεις για τους πιο πολλους εδω ειναι ενα ονειρο το οποιο εχει μεινει κολλημενο στο μυαλο μας

ενω για σενα ειναι πραγματικοτητα...

(Πραγματικα θα ηθελα να μαθω πως νιωθεις βλεποντας ολους αυτους που τοτε ηταν "πιτσιρικαδες" μετα απο τοσα χρονια και τις αναμνησεις που σου φερνουν στο μυαλο σου)

Φιλε μου ποσο θα ηθελα να μπορουσα να ερθω στο μαγαζι σου για να ξανανιωσω εκεινες τις στιγμες πιτσιρικας που πηγαινα σε μαγαζακια την εποχη εκεινη και

μαζευομασταν παρεα ολοι και αλλα παιδια ομως που δεν γνωριζαμε και καθομασταν και παιζαμε με τις ωρες!!! Ισως καποια μερα να το κανω....

Επισης εισαι πολυ τυχερος που θα γνωρισεις τον Dino (δεν εχει τυχει μεχρι τωρα να τον γνωρισω) μιας και ειναι παρα μα παρα πολυ καλο παιδι και τον εκτιμω ιδιαιτερα.

@Dino προτεινω να βγαλεις καποιες φωτος να στολγισουμε λιγο παραπανω!!! ;)
 
circleag, με σκλαβώνεις, με τα καλά σου λόγια...

Η εκτίμηση είναι αμοιβαία...

Εξαιρετική η ιδέα σου, να βγάλουμε φωτογραφίες!

Αν δεν έχει αντίρρηση ο nikosmimosa, θα ήταν ότι καλύτερο...

Απλά, να πω οτι ο φίλος Νίκος, έχει μαγαζί με Arcades, Flippers, μπιλιάρδα κλπ.

Αυτό, γιατί ίσως νομίσουν κάποιοι οτι έχει μαγαζί με ρετρό υπολογιστές και κονσόλες... ;)
 
Α νόμιζα κι εγω ότι ο Νίκος πουλάει κονσόλες. Όταν έρθω Ντινο από Πάτρα θα πάμε να ρίξουμε μια γυρα από το μαγαζί του φίλου.

Dino κάπου σύντομα θα σου κουβαληθω γιατί πέραν Μαρτίου παίζει τεχνικός λόγος .
 
Mε το νομο που ειχαν βγαλει δεν τα ειχαν κλεισει ολα αυτα τα μαγαζια??
 
DREDD είπε:
Mε το νομο που ειχαν βγαλει δεν τα ειχαν κλεισει ολα αυτα τα μαγαζια??
Ισχύει, αλλά αφού κάνανε τη μόστρα τους για την "τήρηση του νόμου" και κυνήγησαν τους κουλοχέρηδες και ό,τι άλλο μηχάνημα "έτρωγε λεφτά" πρέπει να χαλάρωσαν κάπως τα πράματα (ακόμα και τα netCafe είχανε πάρει σβάρνα, για τέτοια γελοιότητα μιλάμε). Βέβαια πολλά τέτοια μαγαζιά είχαν ήδη κάνει το πέρασμα τους και είχαν κλείσει, πολύ πριν βγει αυτός ο νόμος. (πλάκα πλάκα θα το ψάξω το σχετικό με το νόμο γιατί δε θυμάμαι καλά, πάντως όποιος ξέρει παραπάνω ας διαφωτίσει)

Πάντως χαίρομαι που μαθαίνω ότι υπάρχει ακόμα τέτοιο μαγαζί και επιβιώνει όπως μπορεί!! DINO, ρίξε μια ανακοίνωση ή κάποιο p.m. αν σκοπεύετε να το επισκεφτείτε πολλοί μαζί!
 
Μακαρι εδω παντος εχουν κλεισει ολα κατι ακουσα οτι θα επαναφαιρουν τα φρουτακια μηπως,λεω εγω τωρα να επαναφαιρουν κ τα arcades machines??

ScarletBeherit είπε:
Ισχύει, αλλά αφού κάνανε τη μόστρα τους για την "τήρηση του νόμου" και κυνήγησαν τους κουλοχέρηδες και ό,τι άλλο μηχάνημα "έτρωγε λεφτά" πρέπει να χαλάρωσαν κάπως τα πράματα (ακόμα και τα netCafe είχανε πάρει σβάρνα, για τέτοια γελοιότητα μιλάμε). Βέβαια πολλά τέτοια μαγαζιά είχαν ήδη κάνει το πέρασμα τους και είχαν κλείσει, πολύ πριν βγει αυτός ο νόμος. (πλάκα πλάκα θα το ψάξω το σχετικό με το νόμο γιατί δε θυμάμαι καλά, πάντως όποιος ξέρει παραπάνω ας διαφωτίσει)
Πάντως χαίρομαι που μαθαίνω ότι υπάρχει ακόμα τέτοιο μαγαζί και επιβιώνει όπως μπορεί!! DINO, ρίξε μια ανακοίνωση ή κάποιο p.m. αν σκοπεύετε να το επισκεφτείτε πολλοί μαζί!
 
DINO είπε:
Αθάνατη Μιμόζα!!! Κομμάτι των αναμνήσεών μας, μαζί με το Saturno! :thumbup:
Έτσι ακριβώς! Ατέλειωτες ώρες των φοιτητικών μου χρόνων σε αυτά τα δύο...
 
ο nikosmimosa έχει πάρα πολλά retro παιχνίδια και είναι από τα μεγαλύτερα ( ουφάδικα ) που έχουν παραμείνει στην Πάτρα.

Από αυτόν αγόρασα την καμπίνα μου και την έκανα ανακατασκευή.Μερικές photo

http://img836.imageshack.us/gal.php?g=p1000639z.jpg

και κάποιες μεταλλικές καμπίνες του μέλους nikosmimosa

http://img709.imageshack.us/gal.php?g=dsc03308rz.jpg

και κανονίζω να πάρω από το φίλο Νίκο και ένα φλίπερ για να ολοκληρωθεί η συλλογή
 
alkis21 καλησου μερα σε ευχαριστω για ταλογια σου ειμαι παντοτινα υποχρεος σε ολους εσας που μετα απο τοσα χρονια θυμασται το μαγαζι μου ναστε ολοι καλα ξεχνω για λιγο την σημερινη σκληρη πραγματικοτητα που βιωνουν τα οσα ουφαδικα αντεχουν την φτωχια και αναπολω με συγκινηση τις μερες που ζησαμε ολοι μας στην μιμοζα και σε ολα τα αλλα μαγαζια σεολη την ελλαδα .ευχαριστω
 
Πίσω
Μπλουζα