Arcade αίθουσες σήμερα;

Κι εγώ τις CRT προτιμώ αλλά από τότε που απέκτησα την VRR/freesync οθόνη μπορώ να πω πως είμαι μια χαρά. Η διαφορά που κάνει το freesync στα arcade παιχνίδια είναι μεγάλη. Smooth scrolling σε παιχνίδια με περίεργα refresh rates, χωρίς stutters ή screen tearing. Νομίζω ότι αυτό έχει μεγαλύτερη αξία ακόμα και από το motion clarity που προτιμώ στις CRT. Αν έφτιαχνα μια καμπίνα σήμερα, VRR οθόνη θα έβαζα.
 
Εγω για arcades δεν το συζητω και εννοειται μονο σε crt tv που παιζω τωρα.Δεν υπαρχει περιπτωση να παιξω σε συγχρονη οθονη.

Μετα και ολα τα συγχρονα τα εχω συνηθισει να τα παιζω στην crt tv που ειναι κατι το απιστευτο για μενα και πρωτογνωρο σε crt tv με πολυ δυνατο αποτελεσμα αρκει να υπαρξουν οι σωστες ρυθμισεις στο pc σε αναλυση σε high antialiasing για βελτιωση εικονας - υψηλο contrast με προσοχη στο χρωμα γιατι ακομα και λιγο περισσοτερο επηρεαζει σημαντικα την εικονα προς το χειροτερο αλλα ειναι και μερικα παιχνιδια που θελουν παραπανω.Εγω μεχρι και το sharpness μειωσα λιγο για να καλυτερο αποτελεσμα σε επιπεδη crt και η καθαροτητα των γραφικων ειναι αυτη που θελω.

Oλα αυτα βεβαια για να συνεχισω απο εκει που ειχα σταματησει με τα crt 3d γραφικα των dreamcast - ps2 - game cupe - xbox.

Mπορω να τα εχω ταυτοχρονα σε 2 οθονες και σε led και σε crt αλλα προτιμω μονο στην crt tv.
 
  • Like
Reactions: XLV
Δυστηχώς οι εξομοιωτές παλιών συστημάτων δεν έχουν φτάσει ακόμα το hardware scrolling των κανονικών καρτών vga σε οθόνες CRT και προκαλούν jitter.
 
Να υποθέσω πως ιδιως τα παλια παιχνίδια είναι βασισμένα σε λυσεις εξομοίωσης
 
Περα απο τα παιχνιδια μακαρι να ειναι οι οθονες CRT σε καλη κατασταση και σωστα ρυθμισμενες σε contrast - brighness - sharpness - colour ωστε να ευχαριστηθει ο κοσμος καλυτερα αυτα τα παιχνιδια.
 
Απίστευτο αλλά αληθινό. Arcade μουσείο στο Φάληρο.

Φυσικά και θα το επισκεφτούμε! Όσοι θέλετε κανονίζουμε να πάμε παρέα. :)


 
Χαράς ευαγγέλιο και για τον Τελώνιο, θα δει επιτέλους το sega holosseum. Δεν είναι βέβαια το άθλιο παιχνίδι time travel αλλά το άθλιο fighting παιχνίδι.
 
Χαράς ευαγγέλιο και για τον Τελώνιο, θα δει επιτέλους το sega holosseum. Δεν είναι βέβαια το άθλιο παιχνίδι time travel αλλά το άθλιο fighting παιχνίδι.

Το θυμάμαι στο Πειραιά στο θρυλικό Pacman που ήταν σε ένα στενό πρίν το Πασαλιμάνι. Ας με διορθώσει και ο @Blue Max αν κάνω λάθος γιατί σα να θυμάμαι ότι το έχουμε ξανασυζητήσει σε κάποιο άλλο thread ότι το είχε στο συγκεκριμένο μαγαζί με ηλεκτρονικά..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Χαράς ευαγγέλιο και για τον Τελώνιο, θα δει επιτέλους το sega holosseum. Δεν είναι βέβαια το άθλιο παιχνίδι time travel αλλά το άθλιο fighting παιχνίδι.
Εντάξει δεν λέω αλλά με 7 καμπίνες που έχω δεν μπορώ να πω πως θα εντυπωσιαστώ και τόσο. Εν τω μεταξύ τον Ηλία (τον ιδιοκτήτη) τον γνωρίζω προσωπικά.
 
Λενε πως έχουν 300 παιχνίδια στην αποθήκη τους, αλλά στη λίστα βάλανε μόνο 72.
 
Λενε πως έχουν 300 παιχνίδια στην αποθήκη τους, αλλά στη λίστα βάλανε μόνο 72.
Τα περισσότερα έχουν προβλήματα και ο Ηλίας δεν έχει τεχνικές γνώσεις για να τα επισκευάσει. Έχει τεχνικούς που κάνουν αυτοί την δουλειά.
 
Να ναι καλα ο ανθρωπος και ελπιζω να μην παθουμε την ψυχρολουσια που μας εκατσε με το μουσειο φλιπερ.

Προσωπικα θεωρω οτι θα το στηριζω συχνα πυκνα με το εισιτηριο εισοδου και θα αφηνω το PAN σε μερικα highscores ωστε να ιδρωσουν λιγο περισσοτερο οι θαμωνες χαχαχαχα (για τον Metalcandyman ελπιζω να υπαρξει προνοια και να τρωει πορτα γιατι θα τα τερματιζει ολα και θα μπει μεσα το μουσειο λογω ΔΕΗ)

Θα τα πουμε εκει κυριοι
 
Να ναι καλα ο ανθρωπος και ελπιζω να μην παθουμε την ψυχρολουσια που μας εκατσε με το μουσειο φλιπερ.

Προσωπικα θεωρω οτι θα το στηριζω συχνα πυκνα με το εισιτηριο εισοδου και θα αφηνω το PAN σε μερικα highscores ωστε να ιδρωσουν λιγο περισσοτερο οι θαμωνες χαχαχαχα (για τον Metalcandyman ελπιζω να υπαρξει προνοια και να τρωει πορτα γιατι θα τα τερματιζει ολα και θα μπει μεσα το μουσειο λογω ΔΕΗ)

Θα τα πουμε εκει κυριοι
O Ηλίας είναι δικηγόρος στο επάγγελμα και δεν το έχει κάνει αυτό ουσιαστικά για να βγάλει χρήματα. Είναι καθαρά η αγάπη του για τα arcades του 1980.
 
Δεν το λεω γι αυτο. Με νοιαζει να εχει εισιτηριο και να "βγαινει" για να μην εχουμε τα του φλιπερ Μουσειου (που παρα τις φημες, σιγουρα συνετελεσε και το οικονομικο - εκεινος ο σουπερ χωρος, πανω στην Αρεοπαγιτου και τα ακριβα για συντηρηση μηχανικα μπλιμπλικια δεν καλυπτονταν με το τοτε εισιτηριο εισοδου πιστευω)
 
δεν το βαστά η καρδιά μου αν πάω να κουνω το μοχλό και να παταω τα κουμπιά μανιωδώς, γιατί κάποια παιχνίδια το απαιτούν αυτό αν θες να τα, τερματίσεις.
Άλλο να το βλέπεις σαν έκθεμα και άλλο σαν ηλεκτρονικο.
 
Δεν το λεω γι αυτο. Με νοιαζει να εχει εισιτηριο και να "βγαινει" για να μην εχουμε τα του φλιπερ Μουσειου (που παρα τις φημες, σιγουρα συνετελεσε και το οικονομικο - εκεινος ο σουπερ χωρος, πανω στην Αρεοπαγιτου και τα ακριβα για συντηρηση μηχανικα μπλιμπλικια δεν καλυπτονταν με το τοτε εισιτηριο εισοδου πιστευω)
Ακριβώς, τα φλίπερ είναι μακράν πολύ πιο πολύπλοκα συστήματα με αυτοματισμούς και custom ηλεκτρονικές πλακέτες από τα arcades, που το μόνο που έχουν είναι μια οθόνη (με το σασί της) και μια πλακέτα με το παιχνίδι. Επιπλέον, στα φλιπερ αν χαλάσει κάτι (και δεν λέω για λαμπάκια) πολλά ανταλλακτικά δεν υπάρχουν πλέον διαθέσιμα.
 
Το Μουσειο Φλιπερ ηταν ναος ,παρομοιο να εχω δει θυμαμαι μονο τα Ηλυσια Palace Θεσσαλονικη ,φρεσκοανοιγμενο τοτε μεσα 90s φανταστειτε το σημερινο σουπερ μαρκετ πρωην σινεμα στις φωτο απο κατω γεματο με τα τελευταια τελευταια arcades του εξωτερικου ,εκει ειδα πρωτη φορα αν οχι το daytona σιγουρα το Cruis'n USA το ειχανε κεντρο σε περιοπτη θεση μονο του ,εκει που ειναι τωρα τα σαλαμια ,καθως και το Killer instinct.

Ηλυσια ηλεκτρονικα σαλονικη.jpg
Ηλυσια ηλεκτρονικα2.jpg
Ηλυσια ηλεκτρονικα1.jpg
 
Μου κάνει τρομερή εντύπωση που έχει και το Holosseum και μάλιστα σε τόσο καλή και λειτουργική κατάσταση. Είχα την εντύπωση ότι είναι τρομερά σπάνιο παγκοσμίως και πως ακόμα και στο εξωτερικό δύσκολα το βρίσκεις σε παρόμοια projects. Το να μπορώ να το δώ στην Ελλαδίτσα δεν το περίμενα. Θέλω να πάω μόνο και μόνο γι αυτόν τον λόγο, πάντα ήμουν περίεργος από τότε που το πρωτοείδα σε κάποιο Pixel.
 
Πίσω
Μπλουζα