ATARI 2600 Θέμα

angel_grig! Ο... Γιακούμπ (για να είμαστε και ρετρό) των υπολογιστών και των κονσολών!!! :thumbup:
 
P5040475.jpg

Kαλή εβδομάδα σε όλους. Το νέο μου απόκτημα ,ένα lcd game χειρός με θέμα το pitfall!

Aν και λίγο off topic...P5040477.jpg
 
Καλοριζικο και καλοπαιχτο Νικο!!! :thumbup:
 
stayros είπε:
Καλοριζικο και καλοπαιχτο Νικο!!! :thumbup:
Thanks!

κρατήστε όρεξη γιατί οταν μου παραδώσει την κονσόλα ο angel_grir ,θα ανέβουν και νέες pics απο τα παιχνίδια. (λες να έχει το shordquest?)
 
DINO είπε:
angel_grig! Ο... Γιακούμπ (για να είμαστε και ρετρό) των υπολογιστών και των κονσολών!!! :thumbup:
Nα εισαι καλα DINO (υπερβαλλεις ομως!!!)

video80 είπε:
Προβολή συνημμένου 132636
Kαλή εβδομάδα σε όλους. Το νέο μου απόκτημα ,ένα lcd game χειρός με θέμα το pitfall!

Aν και λίγο off topic...Προβολή συνημμένου 132637

Καλοριζικο Νικο!!

Σημερα τελειωσα το κυκλωμα οποτε εχουμε ηχο στο av:D...ελπιζω αυριο να προλαβω να ανεβασω βιντεακι...
 
Αυτό το κύκλωμα ενισχύει την εικόνα/ήχο? Πρώτη φορά βλέπω τόσο καθαρή εικόνα σε atari hardware
 
Nαι ,κανει ενισχυση του σηματος..μονο που το συγκεκριμενο ειναι atari clone hardware:)

Nα και ενα βιντεακι για να δειτε την διαφορα

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι μονο ο ηχος - που ειναι πιο "γλυκος" - στο AV αλλα και η εικονα (χρωματα) ειναι διαφορετικα!!! :D

Dr. Gregory "Yacoub"....τα ρεστα μας!!!! :bow: :bow: :bow: :bow:
 
:thanx2: Σταυρο!Τωρα πρεπει να το συμμαζεψω γιατι ειναι ολα χυμα στο κυμα!!(και το δωματιο μου σαν το εργαστηριο του Κυρου Γραναζη)
 
angel_grig είπε:
:thanx2: Σταυρο!Τωρα πρεπει να το συμμαζεψω γιατι ειναι ολα χυμα στο κυμα!!(και το δωματιο μου σαν το εργαστηριο του Κυρου Γραναζη)
Ετσι και αλλιώς είσε μεγάλος angel_grig. Δίνεις λύση και χαρά σε κάθε πρόβλημα.
 
Γρηγόρη δεν υπερβάλλω καθόλου...

Έχεις κάνει πολλούς retromaniacs ευτυχισμένους (ανάμεσά τους κι εμένα)... :)
 
video80 είπε:
Ετσι και αλλιώς είσε μεγάλος angel_grig. Δίνεις λύση και χαρά σε κάθε πρόβλημα.
Ευχαριστω Νικο!

DINO είπε:
Γρηγόρη δεν υπερβάλλω καθόλου...Έχεις κάνει πολλούς retromaniacs ευτυχισμένους (ανάμεσά τους κι εμένα)... :)
Thanks dino!!Αν και πρεπει να μου πεις τι θες να σου ξαναστειλω (γιατι την προηγουμενη φορα δεν δουλεψε-το pcpaint δεν ηταν?)
 
To σαββατοκυριακο που ειχα λιγο ελευθερο χρονο ειπα επιτελους να συμμαζεψω την κονσολα.Εβαλα μια ψυκτρα στο 7805 για να μην ζεσταινεται, εκανα 3 τρυπες και εβαλα τα Rca (1 για video και 2 για ηχο-το αταρι δεν εναι στερεοφωνικο,αλλα ετσι γινεται τουλαχιστον διφωνικο) ενω εκανα και μια τρυπουλα στο κατω μερος για να στερεωσω την πλακετα μετατροπης. Δοκιμαζω λοιπον,ολα

καλα και κλεινω την κονσολα.

Ακολουθει φωτορεπορταζ...

psyktra (Large).jpg

H ψυκτρα στην θεση της!!

IMGP3814 (Large).jpg

Τα 3 rca στην θεση τους!!




IMGP3819 (Large).jpg

Γενικη αποψη πριν το κλεισιμο...

Σημερα το πρωϊ την ξανανοιγω...εικονα απο το av ?μηδεν..εικονα απο rf ?μηδεν...χμμ..λες να καηκε το 7805???κλεινω διακοπτη -ανοιγω-η εικονα επανερχεται...μετα απο λιγο παλι τιποτα...δοκιμαζω το τροφοδοτικο-η ταση ειναι ΟΚ,το αταρι νεκρο.

Δοκιμαζω αλλο τροφοδοτικο..παλι τιποτα....

Παιρνω το κατσαβιδι και την ξανανοιγω..τσεκαρω το βυσμα τροφοδοσιας..ειναι ενταξει...το 7805 βγαζει κανονικα τα 5 βολτ οπως θα επρεπε..

Δοκιμαζω να μετρησω τα 5 βολτ στο σημειο που τα επαιρνα για την πλακετα μετατροπης..το αποτελεσμα ???τιποτα..0 βολτ...χμμμ..κατι συμβαινει εδω..ακολουθω την πορεια των 5βολτ στην πλακετα και στο σημειο που δειχνω στην φωτο το track ειναι κομμενο!!!Γεφυρωνω με ενα καλωδιο την πορεια του track και το αταρι επανερχεται στην ζωη!! :hurrah:

FAULT2 (Large).jpg

Το σημειο που εγινε το γεφυρωμα και τα σημεια απο οπου ξεκινουν τα καλωδια προς την πλακετα μετατροπης..

Παρατηρω οτι το καλωδιο του rf φευγει κατ'ευθειαν απο την πλακετα και την "ζοριζει"..ανοιγω λοιπον αλλη μια τρυπα και βαζω ενα ακομη rca για το σημα Rf

Ετσι τωρα ειμαστε ετσι

final (Large).jpg

Λιγο πριν το κλεισιμο part 2..

Το τελικο αποτελεσμα..

back1 (Large).jpg

Oι νεες εξοδοι του αταρι μας... :D

Νεα δοκιμη..ολα ΟΚ!! :D

Επομενως Νικο λιγο υπομονη για μερικες ακομη δοκιμες...

Και μια τελευταια φωτο απο την πλακετα μετατροπης...

in-out (Large).jpg

Διπλα απο την εισοδο και εξοδο βιντεο η κενη θεση ειναι για το luma το οποιο τελικα δεν χρησιμοποιησα αφου ειχα εντονα παρασιτα στην εικονα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dr. Gregory "Yacoub"....strikes again!!!! :bow: :bow: :bow:
 
Γρηγόρη σε θαυμάζω!
 
...κι εγώ με τη σειρά μου, θαυμάζω τον μάγο του hardware !

Please accept my humblest respect !!!

:bow: :bow: :bow:

ΥΓ....Είσαι σίγουρος ότι δεν είσαι χειρουργός ??? ;) :p
 
geoanas είπε:
...κι εγώ με τη σειρά μου, θαυμάζω τον μάγο του hardware ! Please accept my humblest respect !!!

:bow: :bow: :bow:

ΥΓ....Είσαι σίγουρος ότι δεν είσαι χειρουργός ??? ;) :p
Thanks George!!Και ομως δεν ειμαι χειρουργος...(μαλλον θα επρεπε τελικα...) :D
 
Μπράβο Γρηγόρη! Άριστη δουλειά όπως πάντα!
 
Πίσω
Μπλουζα