Atari 520 STE Disk Drive

Χμμ βρηκα τροπο να αξιοποιησω το B/W monitor του STE ,με το PC-Ditto ,επρεπε να παει 2015,να παρω ST για να μαθω DOS.


Πως τα φερνει καμμια φορα.



Δουλεια δεν ειχαμε ,δουλεια βρηκαμε.
 
To μεγαλειο του PC-Ditto ειναι να το τρεχεις εγχρωμο. Ακομα θυμαμαι που επαιζα τα pc adventures στον STFM σε εγχρωμο (και με ορισμενη απο εμενα παλετα) ενω οι pcαδες της γειτονιας ηταν εγκλωβισμενοι στα κιτρινομαυρα και πρασινομαυρα monitor τους. :)
 
Εγω ειμαι της αποψης "Αυτο που εβλεπε ο Developer οταν προγραμματιζε" που λεει και ενας γνωστος μου.


Αναγκαστικα βεβαια.
 
Βρε θηρίο, ακόμα δεν έμαθες τον ST καλά καλά, το έριξες και στο emulation? :D
 
Aardvark είπε:
Εγω ειμαι της αποψης "Αυτο που εβλεπε ο Developer οταν προγραμματιζε" που λεει και ενας γνωστος μου.


Το πιο πιθανο ειναι ο developer του "γνωστου" σου να φορουσε τα συγκεκριμενα γυαλια οταν προγραμματιζε. Αλλιως δεν εξηγειται! :)

yellow-lens-aviator-glasses.jpg
yellow-lens-aviator-glasses.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eιμαι multitasker Dino.

 

Βαριεμαι και ευκολα.
 


.



.



.



.



Περα απο την πλακα τι να κανω ,το συνδεεω στην LCD,λεω γιατι δεν βαζεις τον emu αν ειναι ετσι που τα δειχνει τελεια,το βαζω στο B/W ataroMonitor δεν εχει παιχνιδια ο STE να παιξω,το συνδεεω στο μονιτορ του AMSTRAD,ζηλευει ο CPC.



Ε το'ριξα στο PC και ησυχασα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eυχαριστω Christo ,ειχα βαλει μια λιστα παραπανω στο θρεντ ,που ειχα πετυχει,αλλα εδω τα εχει αναλυτικα ποια παιζουν.


Eχει και screenshots ,super.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδω και αρκετο καιρο εχω αποκτησει το εγχρωμο μονιτορ οποτε τα παραπανω θεματα για high res παιχνιδια δεν ισχυουν πλεον.


Ενα αλλο θεματακι που θα ηθελα να μαθω πως αντιμετωπιζετε ειναι οτι αρκετα αν οχι πολλα απο τα roms ειναι πανω απο 720kb δηλαδη απο 800kb μεχρι και κατι βαρβατα παιχνιδια στα 1.4mb...αυτα πως χωρανε στην δισκετα.



Δεν εχω προβλημα στα κατω απο τα 720kb παιχνιδια να τα παιξω.
 
Αυτό που χρησιμοποιώ-ούσα (έχω καιρό να κάνω κάτι τέτοιο) εγώ, ανάλογα το image, φορμάρει και τις δισκέτες, εφόσον βάλεις την επιλογή format disk...

Αυτά στο 1,4 στα βάζει σε δύο δισκέτες...
 
Thnx βρε Dino,το ξετικαρα το φορματ ο χαζος (αφου το εκανα μεσω dos) για να κανει το προγραμματακι λιγοτερο χρονο να το περασει,εν τελει το flo disk πως το λενε τα κανει ολα.
 
Eαν βρεις και εναν τροπο να γραψουμε σε δισκετες το stardust, γραψτο και εδω, γιατι εγω και μερικοι αλλοι δεν το καταφεραμε.
 
Πίσω
Μπλουζα