Atari 520 STE Disk Drive

Κοινώς τα HD patches, τρέχουν και από δισκέτα.
 
Ωραια με HD patches να τα ψαξω και οχι filed,thanks.
 
Ακριβώς, δε μπορούσες να το πεις καλύτερα. Α και πούσαι. Αν τελικά μεταφέρεις τα αρχεία από το πισί μεσω καλωδίου, πρόσεξε μην πατάς το καλώδιο γιατί τα ντάτα θα κολλήσουν, το καλώδιο θα φουσκώσει, θα σκάσει και θα σού'ρθει στη μουρη μια κρέμα σαν κι αυτή που φτύνανε τα φαντάσματα στο Ghostbusters. Εγώ πάντως ενημέρωσα.
 
Είναι προφανές οτι έχασα το πάρτυ... :(
 
Όλοι οι καλοί χωράνε !! ;) :D
 
Aardvark είπε:
Αν καταλαβα καλα οι SD ειναι 720kb και οι HD 1.44mb ,οποτε θυμαμαι καλα οτι εχω τις HD δισκετες,εννοουσα να παιξει το STE χωρις να κλεινω τρυπες στις δισκετες.Οποτε mike γιατι και εγω χαθηκα λιγο,εχω PC HD δισκετες αρκετες ,με το προγραμμα που εβαλε ο Geonas τις μετατρεπω σε SD 720kb ,κλεινω τις τρυπες και τις παιζει κανονικα ο STE,σωστα;
Τα εχεις λιγο μπερδεμενα, αλλα εντελως ενημερωτικα θα στα εξηγησω λιγο (αν και δεν εχει καμια σημασια οπως θα δεις παρακατω). SD ειχαν τα Atari εως και το STF (σε ενα ποσοστο 80% - τα τελευταια μοντελα των STF πηραν και αυτα DD) που σημαινει μιας πλευρας με 360ΚΒ χωρητικοτητα (ειναι ευκολα χαρακτηρισιμα απο το πλακε μεγαλο κουμπι του eject), DD απο το STFM και μετα (με το μικρο κουμπι για eject. Τα STE ειχαν δυνατοτητα για HD χωρητικοτητα - αλλα- το 90% των απλων STE δεν φορεσε ποτε HD drives (μονο μερικα μοντελα Mega STE που δεν ηταν και το targeting group για παιχνιδια).

Αυτο που σου ειπα πως δεν χρειαζεται να σε νοιαζει τι ειναι το καθε image, ειναι πως ολα τα παιχνιδια ειναι γραμμενα ειτε σε SD ειτε σε DD χωρητικοτητα. Εσυ θα χρησιμοποιησεις κανονικα τις τρυπητες δισκετες που εχεις και θα κλεισεις τις τρυπες με ταινια, θα περασεις το παιχνιδι που θελεις απο το pc κατευθειαν στην δισκετα αυτη και θα εχεις ετοιμο το παιχνιδι χωρις πολλα πολλα. Μην πολυαναλυεις τα τεχνικα, δεν υπαρχει λογος και δεν μπορεις να κανεις κατι λαθος η να μην παιξεις καποιο παιχνιδι. Αυτο βεβαια αν ειχες ενα νορμαλ ST οπως τα STFM. Θα συναντησεις προβληματακια με παιχνιδια επειδη εχεις αυτο το καταραμενο μηχανημα που αντι για STFM γραφει STE! :) Υπαρχει μια λιστα αρκετων παιχνιδιων που εχουν σοβαρο θεμα στο να τρεξουν (απο αλλοιωμενα γραφικα εως παντελη ασυμβατοτητα) λογω της rom του STE που εφερε αλλαγες στην πλατφορμα. Παντως το πιο πιθανο ειναι να εχεις πολλα απο αυτα με ενσωματωμενα cracktros που να σου δινουν εξ αρχης την ρυθμιση που χρειαζεται (πχ press 1 for ST 2 for STE) που θα σωσουν λιγο την κατασταση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ αισιοδοξα και επεξηγηματικα τα πες Phil,ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα ειναι και στην πραξη ετσι!


Ενα θεματακι αλλο δεν εχω καλωδιο πριζας που να συνδεεται στο Power,ξερω οτι τον φορτιστη ο STE τον εχει μεσα ,αν δεν βρω στα παρελκομενα μου εχω σιγουρα απο
το λαπτοπακι του Amstrad ενα καλωδιο και απο οτι βλεπω οι υποδοχες ειναι ιδιες,λετε να κανει;;

 

 


Eδω του STE το back


 


atari-520ste-03.jpg


 


Kαι εδω του Amstrad μου


 


attachment.php


 


 
Οι ST (F/FM/E) εχουν οπως σωστα υπεθεσες το τροφοδοτικο ενσωματωμενο, οποτε ενα standard kettle καλωδιο θα κανει την δουλεια μια χαρα. Δεν νομιζω να εχει ο Amstrad καποιο proprietary καλωδιο (ο Sugar δεν φημιζοταν για τετοιες καινοτομιες σε αντιθεση με τον Sinclair!) οποτε λογικα θα κανεις την δουλεια σου μια χαρα.
 
Thank you,παντα τετοια καλα να λεμε.
 
Ένα οποιοδήποτε καλώδιο από όποιο PC δουλεύει
 
Για να δουμε μηπως ερθει η ξενερα απο αυτο,εχω το SM124 Monitor το ασπρομαυρο ,δεν παιζουν ολα τα παιχνιδια του ST ,παιζουν μερικα η παιζουν ελαχιστα;;


Eιδα και αυτο και τρομαξα ,που πηγα και το πετυχα..


http://atari.8bitchip.info/monocg.html
 
Παίζουν ελάχιστα. Αλλά σε αποζημιώνει το ότι όσα παιχνίδια παίζουν έχουν πραγματικά πολύ καλά γραφικά (δηλαδή σε υψηλή ανάλυση). Ένα καταπληκτικό παιχνίδι για μονόχρωμο μόνιτορ είναι το McMinos
 
Μαααλιστα μαλιστα ,κριμα ,επομενο βημα αφου παιξω οτι παιξω στο ασπρομαυρο να δοκιμασω τι παιζει με καλωδιακι Scart σε CRT τηλεοραση η και LCD.

 


Εδω μια λιστα ,131 παιχνιδια λεει πολλα Adventures ,τιποτα απο Arcades,damn.


20000 Leagues Under The Sea

8 Ball


Alpha Waves



Balance of Power



Balance of Power - The 1990 Edition



Ballyhoo



BattleZone



Beyond Zork - The Coconut of Quendor



Black Cauldron, The



Bob Winner



Borderzone



Borrowed Time



Brataccas



Bunny Bricks



Bureaucracy



Checkmate



Chess Champion 2175



Chess Player 2150



Colonel's Bequest, The



Conquests of Camelot



Corruption



Crystal Castles



Crystal of Arborea



Cutthroats



Deadline



Deathstrike



Donald Ducks Playground



Electronic Pool



Enchanter



Esprit



Fish!



Flight Simulator II



Flight Simulator II - Europe



Flight Simulator II - Japan



Flight Simulator II - Lake Huron



Flight Simulator II - Washington



Flip Side



Gnome Ranger



Gnome Ranger 2 - Ingrid's Back



Gold Rush!



Guild of Thieves, The



Hank's Quest - Victim of Society



Hellowoon - Das Geheimnis des Zauberstabs



Hero's Quest



Hippo Backgammon



Hitchhikers Guide to the Galaxy, The



Hollywood Hijinx



HoyleΒ΄s Book of Games Volume 1



HoyleΒ΄s Book of Games Volume 2



Indiana Jones and the Last Crusade



Infidel



Ishar - Legend Of The Fortress



Ishar II - Messengers of Doom



Ishar III - The Seven Gates of Infinity



Jewels of Darkness



Jinxter



King's Quest - Quest for the Crown



King's Quest II - Romancing the Throne



King's Quest III - To Heir is Human



King's Quest IV - The Perils of Rosella



Knight Orc



Lancelot



Leather Goddesses of Phobos



Leisure Suit Larry - The Land of the Lounge Lizards



Leisure Suit Larry 2 - Goes Looking for Love



Leisure Suit Larry 3 - Passionate Patti in Pursuit of the Pulsating Pecto



Loom



Lurking Horror, The



Mac Pan



Magnetic Scrolls Collection, The



Manhunter - New York



Manhunter 2 - San Francisco



Maniac Mansion



Megaroids



Millipede



Mind Forever Voyaging, A



Missile Command (High Res Version)



Mission



Moonmist



Myth



Nord and Bert



Not a penny more, Not a penny less



Ogre



Oil Imperium



Ooze



Oxyd (High Res Version)



Oxyd 2 (High Res Version)



Pawn, The



Perfect Match



Perry Mason - The Case of the Mandarin Murder



Planetfall



Plundered Hearts



Police Quest - In Pursuit of the Death Angel



Police Quest II - The Vengeance



Psion Chess



Scapeghost



Seastalker



Secret of Monkey Island, The



Sherlock Holmes - The Riddle of the Crown Jewels



Silicon Dreams



Sorcerer



Space Quest - The Sarien Encounter



Space Quest II - Vohaul's Revenge



Space Quest III - The Pirates of Pestulon



Spellbreaker



Springer



Starcross



Starglider



Starglider II



Stationfall



Stone Age



Suspect



Suspended



Tennis (High Res Version)



Tex McPhilip - Road To Divinity



Time and Magik



Tonight the Shrieking Corpses Bleed



Trinity



Ultima II - Revenge of the Enchantress



Ultima III - Exodus



Voodoo Girl Queen of the Darned



Wind Surf Willy



Wishbringer



Witness, The



Wonderland



Zak McKracken and the Alien Mindbenders



Zak McKracken and the Alien Mindbenders (Demo)



Zork - The Undiscovered Underground



Zork I - The Great Underground Empire



Zork II - The Wizard of Frobozz



Zork III - The Dungeon Master



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Update,oλα οσα λεχθηκαν πηγαν καλα με μονο εξτρα κοπο επρεπε να φορμαρω τις δισκετες σε DD μεσω DOS,μιας και μεσω XP δεν ειχε επιλογη για 720 φορματ ,περιοχη αγνωστη για μενα ,πραμα ευκολο δε αν δεις τις δυο εντολες που θελει.


Λοιπον επειδη βαρεθηκα να βλεπω το Color support only sorry και εκ του αποτελεσματος εκανα βαβα που εδωσα λεφτα για ασπρομαυρο και οχι εγχρωμο (ευτυχως σχετικα λιγα) και επειδη ενα εγχρωμο που ειχα ελπιδες να χτυπησω σε καλη τιμη εφυγε στον ουρανο ,λεω να παω σε plan B η C ειμαι τωρα,anyway και να χτυπησω κατι scart καλωδιακια απο τον μπεη.


 


Ερωτηση ,τα συγκεκριμενα λειτουργουν σαν τα κανονικα εγχρωμα μονιτορ της Αtari ,ειναι καλυτερα χειροτερα απο τα μονιτορ της Αtari,με τι ειναι καλυτερα να τα συνδεσεις με LCD ,με CRT (μαλλον CRT να βλεπεις και scanlines ,σωστα; ) και επισης απο compatabillity εχουμε τα ιδια με τα SC1224 της Αtari;;



Τhanks
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια εντολη θελει

Format A: /T:80 /N:9
 
@ Aardvark : μια απο τις καλυτερες λυσεις για τα αταρι, ειναι το μονιτορ που χρησιμοποιουνται για amiga !

Ολα αυτα τα μονιτορ της εποχης, εχουν μεγαλη συγγενια μεταξυ τους, τα commodore (1084), philips (8833), atari (1425) εχουν σχεδον τα ιδια parts. Φυσικα τα atariSTE παιζουν τελεια σε ολα αυτα τα μονιτορ. Απλα τα συνδεεις με το καταλληλο καλωδιο. Και τα commodore/philips δεν ειναι τοσο δυσευρετα οπως τα αταρι. Τα αταρι μονιτορ οπως το 1224 δυστυχως ειναι ρισκο να τα παρεις απο ebay, γιατι μπορει να σπασουν κατα την μεταφορα, ασε που θα εχουν και αρκετα μεταφορικα εξοδα. Οποτε βρισκεις ενα 1084 και εισαι μια χαρα!
 
Οσο για το ρισκο της μτφ εχω καλα προηγουμενα απο δυο προηγουμενα μονιτορ απο εξωτερικο οποτε δεν εχω φοβο σε αυτο ,τωρα για τα αμιγκοφιλιπς μονιτορ αν ειναι καλη η τιμη τους σε σχεση με τα original ψιλοαξιζει τον κοπο ,γιατι προτιμω καλυτερα να τα δωσω στο original atari να ειναι σετακι με το πληκτρολογιο παρα ενα third party,θα μου πεις πως αλλιως θα κανεις την δουλεια σου.


Για αυτο σκεφτομαι για σκαρτακι σε CRT TV και οικονομικοτατο μεχρι να βρεθει κατι καλο απο μονιτορ.



Εχουμε αποψη στα καλωδιακια που πουλανε στον μπεη;;
 
Aardvark είπε:
Update,oλα οσα λεχθηκαν πηγαν καλα με μονο εξτρα κοπο επρεπε να φορμαρω τις δισκετες σε DD μεσω DOS,μιας και μεσω XP δεν ειχε επιλογη για 720 φορματ ,περιοχη αγνωστη για μενα ,πραμα ευκολο δε αν δεις τις δυο εντολες που θελει.
Αυτο το παιδι λατρευει να ταλαιπωρει τον εαυτο του καθε φορα. Δεν χρειαζονται φορμαρισμα καν Aardy, οτι να ναι πετα μεσα στο drive και θα περαστει το image του ST πανω τους, μην παιδευεσαι αδικα.

Για την δευτερη σου ερωτηση, η αποψη μου ειναι αφορισμενη αλλα θα στην χαρισω ετσι και αλλιως. Ριξε το RF καλωδιο που εχεις απο το modulator του STE στο RF της τηλεορασης και μια χαρα θα εισαι. Δεν εχεις βαρεθει να βλεπεις το παγωμενο καθαρο και ασπηλο σημα πια? Εχεις ενα μηχανημα που βγηκε στα 80s (οκ, τα upgrades του STE ηρθαν το 90) οποτε χρησιμοποιησε το ετσι. Εξομοιωτες οπως το Stella εχουν εμπλουτιστει και περιλαμβανουν εφε για τα "χιονακια", γιατι αραγε? Δεν ντρεπεστε καθολου πια, θελετε να μπαινετε και σε ρετρο-site! :)

Χωρις πλακα, αφου εχεις το μονοχρωμο για καθε χρηση περαν των παιχνιδιων, και απο οσο καταλαβα την crt λυση θα την εχεις για on-off, κανε οτι εκαναν πολλοι χρηστες τοτε και βαλε σε χρηση το RF. Απλα παιχνιδια των 10-15 λεπτων θα παιξεις συνολικα πια και πιο πολυ για το retro-feel, οχι την "επαγγελματικη" χρηση 8-12ωρων που καναμε πιτσιρικαδες. Θα την βγαλεις καθαρη με το RF και θα εχεις και την καλημερα μου. (Οπως καταλαβες σε καθε αλλη καλωδιο-λυση την χανεις την καλημερα!) :)
 
Αυτο το παιδι λατρευει να ταλαιπωρει τον εαυτο του καθε φορα. Δεν χρειαζονται φορμαρισμα καν Aardy, οτι να ναι πετα μεσα στο drive και θα περαστει το image του ST πανω τους, μην παιδευεσαι αδικα.
Nαι αν ειναι τικαρισμενο το format στο προγραμμα το κανει μονο του,κανει λιγο παραπανω χρονο ,αλλα κατι δεν μου πηγε καλα στο αποτελεσμα και το κανα μεσω DOS ,anyway..

 




Για την δευτερη σου ερωτηση, η αποψη μου ειναι αφορισμενη αλλα θα στην χαρισω ετσι και αλλιως. Ριξε το RF καλωδιο που εχεις απο το modulator του STE στο RF της τηλεορασης και μια χαρα θα εισαι. Δεν εχεις βαρεθει να βλεπεις το παγωμενο καθαρο και ασπηλο σημα πια? Εχεις ενα μηχανημα που βγηκε στα 80s (οκ, τα upgrades του STE ηρθαν το 90) οποτε χρησιμοποιησε το ετσι. Εξομοιωτες οπως το Stella εχουν εμπλουτιστει και περιλαμβανουν εφε για τα "χιονακια", γιατι αραγε? Δεν ντρεπεστε καθολου πια, θελετε να μπαινετε και σε ρετρο-site! :)

Βρε και εγω μαζι σου ειμαι,χιονια θελω και original πραματα που να γραφουν ATARI πανω,αλλα λογω αναγκης και μεσα απο τα παραπανω βγηκε κελεπουρι,δεν σκεφτηκα οτι δεν χρειαζεται scart καν μιας και εχει modulator το STE,δεν ηρθε το μηχανημα μαζι με RF αλλα ενα οποιοδηποτε θα κανει δεν θα κανει;; ναι.







Χωρις πλακα, αφου εχεις το μονοχρωμο για καθε χρηση περαν των παιχνιδιων, και απο οσο καταλαβα την crt λυση θα την εχεις για on-off, κανε οτι εκαναν πολλοι χρηστες τοτε και βαλε σε χρηση το RF. Απλα παιχνιδια των 10-15 λεπτων θα παιξεις συνολικα πια και πιο πολυ για το retro-feel, οχι την "επαγγελματικη" χρηση 8-12ωρων που καναμε πιτσιρικαδες. Θα την βγαλεις καθαρη με το RF και θα εχεις και την καλημερα μου. (Οπως καταλαβες σε καθε αλλη καλωδιο-λυση την χανεις την καλημερα!)
:)

 





Mια χαρα λοιπον,ετσι το σκεφτομαι και εγω,RF και δοξα τον θεο για παιχνιδια και το ασπρομαυρο να κανει παρεα στον STE,θα το δοκιμασω το συντομοτερο.



 




 


 
Πίσω
Μπλουζα