Atari 520 STE Disk Drive

Από προσωπική εμπειρία. Απέφυγε το RF. Αυτά τα μηχανήματα φτιάχτηκαν για να βγάζουν RGB άσε που αν το βάλεις σε οποιαδήποτε σύγχρονη τηλεόραση (ακόμα και crt) θα έχεις θέματα. Ένα scart καλώδιο είναι ότι καλύτερο. Ειδικά αν είναι για ste και παίρνει τον ήχο από τα RCA.
 
Δεν πιστευω να ειναι γαλλικος ο STE ? γιατι τοτε ξεχασε το RF...
 
Oχι αγγλικος ειναι.






Από προσωπική εμπειρία. Απέφυγε το RF. Αυτά τα μηχανήματα φτιάχτηκαν για να βγάζουν RGB άσε που αν το βάλεις σε οποιαδήποτε σύγχρονη τηλεόραση (ακόμα και crt) θα έχεις θέματα. Ένα scart καλώδιο είναι ότι καλύτερο. Ειδικά αν είναι για ste και παίρνει τον ήχο από τα RCA.
 


Θα το δοκιμασω το RF και αν δειχνει πολυ χαλια scart.
 
RF ε; οχι Scart ε; oχι ,o Aardy took the road not taken,οπως ΗDMI,ναι αυτο.

Λιγο ιστορικο ,με RF βρηκε εικονα αμεσως στην γνωστη συχνοτητα 36 με το αποτελεσμα να μην το λες και τελειο αλλα καλο ,ικανοποιητικο ,ειχα θεματακι με τον ηχο που δεν εβγαζε στην LCD ,εντωμεταξυ μεσω μονιτορ ειχα ηχο κανονικα αν αυτο λεει κατι και εν τελει το συνδεω μεσω ενος DVD-DVB recorder που συνδεεται μεσω HDMI με την TV και ηχο απο RCA και ευχαριστηθηκα τα παρακατω ωραια πραματα.

 


YQALajM.jpg


 

 


5JcM6cB.jpg


 




Απο την αλλη κατι φορες μπηκε το ρετροκαλικαντζαρακι μεσα μου και μου πιπιλιζε το μυαλο με σκεψεις βρε τι το παιζεις σε LCD ,που ειναι το ρετρο του πραματος,βαλε ενα emu και παιχτο με το pad του PS3 σε HD αμα ειναι ετσι και αλλα τετοια ωραια που σε χαλανε αν τους δωσεις σημασια.

.

.

.

.







Εxtra Trivia,Joystick δεν διαθετω και συνδεσα το Pad της κονσολας του GX4000 του Ζαχαρη...ναι γιατι μπορω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χεχε, παλι RF εχεις Aardy απλα απο αλλο τροπο εξοδου. :)

Με ανυσηχει παντως το οτι δεν εχει ηχο απο το RF στην τηλεοραση. Αν με μικροψαξιμο στο καναλι χειροκινητα δεν εχεις ηχo τοτε σημαινουν καμπανακια στα αυτια μου. Με επιφυλαξη να εχει καποιο θεμα η LCD (λιγο δυσκολο αλλα δεν μπορεις να αποκλεισεις τιποτα με ολα τα standards που εχουν χαντακωθει πια με τα σημερινα προϊοντα) δοκιμασε το με μια CRT με πρωτη ευκαιρια. Aν εχεις ηχο τοτε η LCD εχει το θεμα. Αν και στην CRT δεν εχεις ηχο, φοβαμαι οτι εχεις πυροβολημενους πυκνωτες στο μηχανημα σου. Ειχα παλιοτερα εναν STFM που εκανε το ιδιο χωρις ηχο στο RF μεχρι που αρχισε να μαυριζει σταδιακα το οπτικο σημα του RF με αποτελεσμα να μην δειχνει τιποτα. Ειχα αλαξει κατι πυκνωτες αλλα δεν θυμαμαι τι ακριβως (και ελπιζω να μην εχει καμια σημαντικη διαφροποιηση του STE γιατι ποτε δεν καταπιαστηκα με αυτα τα αταυτοποιητα μαραφετια) θα κοιταξω τα κιταπια μου γιατι σιγουρα καπου εχω σημειωσεις στο τι ειχα κανει και τι ειχα αλαξει. Δοκιμασε το σε CRT και ριξε ενημερωση Aardy.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Phil εβγαλα ηχο μεσα απο τις υποδοχες ηχου του Dvd deck.


Aυτο δεν σημαινει οτι το atarακι χαιρει ακρας υγειας,οπως επισης και απο το μονιτορ εχω ηχο.
 
Aardvark είπε:
Phil εβγαλα ηχο μεσα απο τις υποδοχες ηχου του Dvd deck.
Aυτο δεν σημαινει οτι το atarακι χαιρει ακρας υγειας,οπως επισης και απο το μονιτορ εχω ηχο.
Αυτο το καταλαβα, αλλα αλλο το ενα αλλο το αλλο. Αν σου καταστρεφεται το συστημα του RF θα σου δημιουργησει προβληματα. Δοκιμασε τα παραπανω που σου ειπα και ενημερωσε.
 
Χμμ will do.

Κατι αλλο,τα παιχνιδια που ειναι πανω απο 720kb πως τα περναμε σε πανω απο μια δισκετες,δεν πιστευω να τα ξεχναμε.
 
Τα disk images τα περνάς όλα με τον ίδιο τρόπο είτε το παιχνίδι είναι σε 1 δισκέτα, είτε σε 3 ή 5...

Επειδή όμως έχω χάσει επεισόδια, δεν ξέρω ποιό πρόγραμμα χρησιμοποίησες τελικά να κάνεις τα images --> δισκέτες...

Άν τώρα μιλάς για disk image έως 800something Kb, ναι γίνονταν από παλιά κάτι μαγειρέματα με format 80 tracks - 10 sectors και χώραγαν περισσότερα οι (επώνυμες) δισκέτες...

Βέβαια, ακούγονταν και κάτι περίεργοι ήχοι από το drive...

Δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα με το drive του PC...
 
Το floimage χρησιμοποιω Dino,με καλυψες και στα δυο που ηθελα να ρωτησω,καλα νεα για τις πολλαπλες δισκετες ,οχι τοσο καλα για τα "μεγαλα" παιχνιδια.


Δεν νομιζω να ρισκαρω το disk drive...


 


BTW σε μερικα προγραμματα μου γραφει οτι εχω TOS 1.62 και 4mb ram ,καλο δεν ειναι αυτο.
:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το drive του PC, ούτως ή άλλως είναι για HD (άν μας διαβάζουν νέοι, μιλάμε για High Density και όχι High Definition :fafoutis: ) δισκέτες, οπότε δε νομίζω να ρισκάρεις κάτι.

Είναι κρίμα να μη τα παίξεις...
 
OK din,ειδα και εγω αρκετα διαμαντακια πανω απο το οριο,κατι ειπες για μαγειρεματα ,λιγο πιο συγκεκριμενα την συνταγη την εχεις;; :)
 
Απλά θα τικάρεις να κάνεις format, αυτόματα τη δισκέτα μαζί με την εγγραφή, όπως είπε και ο φίλτατος Φίλιππος πιο πριν...

Το image θα μεταφερθεί αυτούσιο στα 800+ K bytes...

Αν θές ένα πολυ-εργαλείο για να φορμάρεις δισκέτες στον ST, τότε χρησιμοποίησε το Fastcopy III ή το PRO

Αυτό χρησιμοποιούσα κι εγώ τότε...
 
A μια χαρα ,δεν θελει τιποτα τοτε,το χωραει μονο του το μεγαλο file στην δισκετα. :thumbup:
 
Γιατι δεν ειπε κανεις οτι παιρνει το Pad απο το Jaguar και χρησιμοποιουσα το pad του Ζαχαρη τοσο καιρο..


Tos 1.62 πρεπει να εχω και 4mb μνημης,καλο η μπορουσα και καλυτερα;;
 
Μια χαρά...

Απλά, αν κάποια στιγμή θες πιο παιχνιδιάρικο desktop, υπάρχουν πολλά εναλλακτικά και καλά:

NeoDesk, TeraDesk, KaosDesk και άλλα...
 
Aardvark είπε:
Γιατι δεν ειπε κανεις οτι παιρνει το Pad απο το Jaguar και χρησιμοποιουσα το pad του Ζαχαρη τοσο καιρο..
Γιατί το jagpad μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο με τα παιχνίδια που το υποστηρίζουν.
 
Και απο αυτα εχουμε και αν δεν εχουμε μπορουμε να βρουμε. :D


On a different topic οταν πηρα το ασπρομαυρο μονιτορ ημουν
διατεθειμένος να ζησω χωρις χρωμα αλλα οχι και χωρις παιχνιδια,so καποιος μου ψιθυρισε κατι μαγικες λεξουλες οπως Sebra και BigColor ,κατι σαν emulate color on mono monitor.


Kατα ποσο ειναι αυτο εφικτο;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Sebra το χρησιμοποιούσα τότε για να κάνω emulate το μονόχρωμο μόνιτορ, με καλούτσικα αποτελέσματα...

Για το αντίθετο, δηλαδή emulate colour on mono, δεν έχω ιδέα...
 
Πίσω
Μπλουζα