ATARI 520 STFM

phil_vr είπε:
Thanks guys.. τον STFM μου τον ειχα παρει μονο σαν πληκτρολογιο, και τον ειχα στην τηλεοραση για κανα δυο μηνες.. μετα αγοραστηκε το SΜ124 καθως το Pixel το ειχε σχολιασει ως "γαλαζιο, υπερβολικα ξεκουραστο και με τασεις υπνου!" (που οντως ηταν) αλλα μου ειχε διαφυγει μια μικρη λεπτομερεια.. εμ.. δεν επαιζε παιχνιδια!!! Συγκεκριμενα απο το PowerPack που ειχα μου φαινεται ενα μονο επαιζε (μου διαφευγει ο τιτλος).. Τι εποχες και αυτες.. επαναπαυομασταν σε μονοχρωμα monitor και τηλεορασεις και λεγαμε και ευχαριστω κιολας..
Εννοειται οτι ξαναπακεταριστηκε και επιστραφηκε κακην κακως πισω στο μαγαζι οπου και μεσα στην συγχιση εγινε παραγγελια για το SC1224 και ολα διορθωθηκαν με τον καλυτερο τροπο!!

..
Τα παίχνίδια που έπαιζαν στο μονόχρωμο και ήξερα γιατί τα είχα ήταν:

1) StarGlider

2)Deathstrike

3)Mission Elevator

4)Tα περισσότερα Adventures της Sierra (Tα Space Quest μου έπαιζαν όλα)

Τι μου θύμησες τώρα!!!
 
Ναι Dimitris_K το Starglider επαιζε μονο απο το PowerPack στο μονοχρωμο! Να εισαι καλα που μου το θυμισες.. φανταζομαι επαιζε επειδη τα γραφικα του ηταν vector και οχι bitmap? Κατι τετοιο πρεπει να γινοταν.. αλλα μιλαμε για απελπισια σκετη με τα limitations του μονοχρωμου..

..
 
phil_vr είπε:
Ναι Dimitris_K το Starglider επαιζε μονο απο το PowerPack στο μονοχρωμο! Να εισαι καλα που μου το θυμισες.. φανταζομαι επαιζε επειδη τα γραφικα του ηταν vector και οχι bitmap? Κατι τετοιο πρεπει να γινοταν.. αλλα μιλαμε για απελπισια σκετη με τα limitations τουη μονοχρωμου..
..
Έχεις δίκιο για τα γραφικά!! Αυτό τον κόκο του μονόχρωμου στα παιχνίδια, δεν τον άντεχα με τίποτα. By the way, το Starglider το έβαζα κυρίως για να ακούω την εισαγωγική του μουσική...ακόμα τη θυμάμαι!!! :)
 
Starglider... from Rainbird!!! Τρομερη μουσικουλα και φοβερο sample!

..
 
phil_vr είπε:
Το παιχνιδι που κυριολεκτικα ελιωσα απο το PowerPack ηταν το Nebulus.. τι πρωτοπυπα παιχνιδια κυκλοφορουσαν τοτε..
..
Πράγματι...

Εγώ είχα φάει τρελλό κόλλημα με το Bombjack και το Xenon!

Θυμάμαι που είχα δει τις φάτσες των Bitmap Brothers να λένε "Get ready, one!" σε βιντεάκι και sampled ήχο, πριν από την πίστα και είχα πορωθεί με τις δυνατότητες του ST!
 
Ο μονος λογος που ποσταρω σε review που αφορα τα μισητα ST-ο-μηχανηματα ειναι επειδη ειναι του φιλτατου phil_vr... :D

Kudos! (το εχεις το PGR στο XBOX οποτε δεν στο εξηγω :p )
 
DINO είπε:
Εγώ είχα φάει τρελλό κόλλημα με το Bombjack και το Xenon!Θυμάμαι που είχα δει τις φάτσες των Bitmap Brothers να λένε "Get ready, one!" σε βιντεάκι και sampled ήχο, πριν από την πίστα και είχα πορωθεί με τις δυνατότητες του ST!
Καλα το XENON ηταν αποκαλυψη. Ειδικα οταν ανακαλυψα οτι με το SPACE αλαζει και γινεται ιπταμενο, εκει ηταν ολα τα λεφτα. Αυτον που εβγαινε με την φατσα του, πρεπει να ελεγε κατι σαν "Sector, One!". To sample ηταν καλο, αλλα ποτε δεν καταλαβα πεντακαθαρα τι ελεγε ακριβως πριν το "One!". Παντα μου ακουγοταν σαν "Sector". "Get Ready!" ελεγε στο SPACE HARRIER!

Wally είπε:
Ο μονος λογος που ποσταρω σε review που αφορα τα μισητα ST-ο-μηχανηματα ειναι επειδη ειναι του φιλτατου phil_vr... :D
Kudos! (το εχεις το PGR στο XBOX οποτε δεν στο εξηγω :p )
Thanks Wally! Εληφθη το Kudos!

Ασε, μου κανανε μεγαλη ζημια ο Dino και οι λοιποι ST-ατορες! Μου θυμισαν σε απελπιστικα εντονο βαθμο τον STFM μου, και με βαλανε στην πριζα και ηδη ψαχνω να βρω εναν να εχω εδω! Οποτε εχουμε και λεμε.. 2600 (καλα αυτα ειναι αρωστια αγιατρευτη), FB2 (μια απο τα ιδια), Genesis, Master System, Gameboy, Odyssey 2, G&W, και πανω που ελεγα οτι τελειωσα και αντε να κανω και την χαρη στο XBOX να μαζεψω κατι λιγα και για αυτο, αντε να ψαχνω για STFM απο το πουθενα.. (σαν να μου φαινεται οτι δικαιολογια ζητουσα παλι!!!) :diablotin:

..
 
"ST-άτορες"....

Καλόοοο phil_vr. Δεν το'χα σκεφτεί!!! Μήπως να ανοίξουμε κανένα ST-ατόριο????
 
Γιατι οχι falcon030gr?! Κατι σαν το pizza time theater που ανοιξε ο Nolan οταν εδωσε την Atari, αλλα εξοπλισμενο με ST και VCS! Αν και δεν μπορω να φανταστω ποιος απο εμας θα εβαζε το μηχανημα του σε κοινη θεα και εκτεθειμενο στα χερια και στις ορεξεις πελατων!!!

..
 
phil_vr είπε:
Thanks guys.. τον STFM μου τον ειχα παρει μονο σαν πληκτρολογιο, και τον ειχα στην τηλεοραση για κανα δυο μηνες.. μετα αγοραστηκε το SΜ124 καθως το Pixel το ειχε σχολιασει ως "γαλαζιο, υπερβολικα ξεκουραστο και με τασεις υπνου!" (που οντως ηταν) αλλα μου ειχε διαφυγει μια μικρη λεπτομερεια.. εμ.. δεν επαιζε παιχνιδια!!! Συγκεκριμενα απο το PowerPack που ειχα μου φαινεται ενα μονο επαιζε (μου διαφευγει ο τιτλος).. Τι εποχες και αυτες.. επαναπαυομασταν σε μονοχρωμα monitor και τηλεορασεις και λεγαμε και ευχαριστω κιολας..
Εννοειται οτι ξαναπακεταριστηκε και επιστραφηκε κακην κακως πισω στο μαγαζι οπου και μεσα στην συγχιση εγινε παραγγελια για το SC1224 και ολα διορθωθηκαν με τον καλυτερο τροπο!!

..
αχ το πουλήσες;;;!!!!!! ψάχνω ενα απελπισμενα:animeek:
 
miko63: Αυτο εγινε το 1990!!! Και ηταν η γρηγοροτερη αγοραπωλησια που εγινε ποτε: την ιδια μερα! Μακαρι να ειχα ενα να σου το εδινα τζαμπα κιολας καθως ποτε δεν τα συμπαθησα! Η αληθεια να λεγεται ομως, ειχαν πολυ καλο display και πολυ ξεκουραστο χρωμα. Απλα δεν επαιζαν παιχνιδια!

Κυκλοφορει και ενα SM124 emulator και κανει προσομοιωση του μονοχρωμου με την 640*400 στα εγχρωμα monitor. Ισως αυτο να σε βολεψει μεχρι να βρεις ενα κανονικο.


..
 
miko63 είπε:
αχ το πουλήσες;;;!!!!!! ψάχνω ενα απελπισμενα:animeek:
Πολύ εύκολο να βρεις από ebay και σε άριστη κατάσταση , ειδικά ένας Γερμανός προχθές μου το έδινε 10 euro + 25 έξοδα αποστολής , συνολικά μόνο 35 euro και τα βρίσκεις σε 2 κατηγορίες χρηστών , των "μουσικών" που δουλεύαν cubase για αρκετά χρόνια (άρα αρκετά used) και αυτών που απλά τα είχαν εδώ και χρόνια πακεταρισμένα και δούλευαν τα ST τους σε έγχρωμα monitors/ΤV. Εγώ βασικά ψάχνω το έγχρωμο το SC1224.
 
Ναι, τα SM124 είναι πολύ εύκολο να τα βρεις γύρω στα 40ευρώ (μαζί με τα ταχυδρομικά), αλλά τα SC1224, τα χρυσοπληρώνεις! Εγώ αγόρασα πρόπερσι ένα US (110V) SC1224 στα 130ευρώ. Γιατί δεν ψάχνεις για κανένα SC1435 που είναι και stereo και 14 ίντσες ??? Μπορείς να συνδέσεις άνετα και τις Amiga πάνω σε αυτό...
 
Γιατί..άααλο πράμα το αυθεντικό monitor...πιάνει χώρο αλλά αξίζει τον κόπο το ρημάδι..(εννοείτε να είναι πεντακάθαρο και πλήρως λειτουργικό)
 
Έχω συναλλαγές στο ebay εδώ και καιρό με ένα πολύ εντάξει Πολωνό (bitrom) ο οποίος κατασκευάζει ότι καλώδιο μπορείς να φανταστείς, απλά του λες τι μηχάνημα θέλεις να συνδέσεις με τί είδους οθόνη ή TV και σου το φτιάχνει. έτσι εχθές μου είπε ότι μου έφτιαξε και έστειλε καλώδιο που συνδέει τον ST με το 9πινο του 1084S (D9), έτσι μπορώ πολύ πιό εύκολα να αναζητήσω ένα 2ο monitor 1084S , και να το συνδέσω στον STE

http://search.ebay.com/_W0QQsassZbitrom

πολύ καλές πατέντες ο τύπος !!!
 
marag: Tι μου θυμισες τωρα! Ειχα πιασει την A1200 και προσπαθησα να την συνδεσω με το SC1224! Αποτυχημενη προσπαθεια παρολο που ειχα ολα τα schematics και τα καταλληλα βυσματα (το να βρισκοταν θηλυκο βυσμα οθονης του ST προυποθετε blood sacrifice!)..

Akmaka: Δεν ειπα οτι ειναι κακο το να εχεις το γνησιο μονοχρωμο στην κατοχη σου, αλλα τα απεχθανομουν παντα γιατι δεν επαιζαν παιχνιδια! Και εφοσον δεν ειχα καλες σχεσεις με Cubase και Calamus (λεγε με 512k μνημη!) εστω και η 640*200 με 4 χρωματα και το 1st Word Plus συνοδευε την επαγγελματικη χρηση στον ST μου. Με το mono-emulator που προτεινα στον miko63, ηταν απλα προσωρινο fix μεχρι να βρει..

Και μιας και ανεφερα 1st Word Plus. Μεσα στα αρχεια απο την Megamax C, ειχε ενα πολυ καλο και χρησιμο προγραμμα που ανοιγε τα .RSC αρχεια. Με αυτο ειχα ανοιξει το 1st Word Plus, και ειχα εξελληνισει ολα τα μενου και μυνηματα! Το κακο ηταν οτι προυποθετε να ηταν ηδη φορτωμενο το ελληνικο σετ χαρακτηρων της Ελκατ, αλλα απο εκει και περα ολα ηταν στα Ελληνικα. Βεβαια χρειαστηκε πολυ "στριμωγμα" και εξυπνες συντονυμιες καθως ο χωρος που ηταν διαθεσιμος ηταν ηδη στα μετρα απο την Αγγλικη διατυπωση (αν το ανοιξει καποιος θα βρεθει στα γνωριμα ASCII tables) αλλα απο το τιποτα κατι ηταν και αυτο.

Φυσικα ολη η προσπαθεια πηγε στον βροντο, καθως την χαρα του εξελληνισμου του 1st Word Plus, την διαδεχθηκε η λυπη που ακουγε στον ορο "χτυπημα δισκετας", λογικο και επομενο απο τα 880kb που φορμαρα τοτε ολες μου τις δισκετες απο ζηλια για αυτα που φορμαρε κανονικα η Amiga (αν και το Fcopy3 τερματισμενα ολα εδινε κοντα στα 940kb. Ενα αλλο γαλλικο προγραμμα εδινε ακομα περισσοτερα tracks και εδινε τελικο μεγεθος 990kb αλλα ταυτοχρονα το drive καρφωνε προκες απο τα τακ-τακ που εφτανε στα ορια του!). Αντε βρες ενα floppy drive σημερινο να αντεχει τετοιες βαρβαροτητες, και να μην καταλαβαινει τιποτα ακομα και μετα απο 18 χρονια!

..
 
marag ο τύπος που λες έχει κάποια επίσημη σελίδα?Νομίζω πως θα παραγείλω για όλους τους υπολογιστές μου vga καλώδιο!!
 
Γιώργη όσο γνωρίζω όχι, απλά βγάζει τα πάντα μόνο στο ebay, και όταν του παραγείλλεις πες του ότι είσαι φίλος του "335th_grmarag" (Andreas).
 
Αντρέα άσχετο..Ο STE που έχεις παίρνει εσωτερικό δίσκο όπως ο falcon η τον έχεις εξωτερικά?..Γιατί και εγώ έχω ένα 1040 STE το καμάρι μου αλλά δεν νομίζω να παίρνει δίσκο!

Α και πού είσαι είπε ο Νίκος να πας όλες τις Amiges σου από εκεί με τα κουτιά τους θέλει να δώσει μερικές... :D
 
Πίσω
Μπλουζα