ATARI 520 STFM

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
64
.............................................. ATARI 520 STFM

520stfm-01.jpg


O STFM κυκλοφορησε απο το 1988 εως και το 1990, οποτε και παρεδωσε την σκυταλη στα νεοφερτα STE. Ηταν ενας απο τους πιο λειτουργικους, χρησιμους και απλους υπολογιστες που δημιουργηθηκαν ποτε (σειρα ST) στην καλυτερη μετενσαρκωση του ως 520/1040 STFM.

Τα οπλα του STFM ηταν παντα απλα αλλα χρησιμα και επληγε τον ανταγωνισμο προσφεροντας ευκολιες που ηταν ηδη συμπεριλαμβανομενες. To RF modulator ηταν ενα καλοδεχουμενο αγαθο που μιλουσε στην καρδια των απανταχου home users που ηταν ηδη συνηθισμενοι στο να χρησιμοποιουν τον υπολογιστη τους σε τηλεοραση, αλλα ακομα σημαντικοτερο "οπλο" σε αυτη την περιπτωση ηταν οτι ελαφραινε κατα πολυ τις εννοιες και την τσεπη του μπαμπα, καθως δεν επεβαλε την αγορα ενος monitor για να λειτουργησει, ουτε απαιτουσε εξτρα περιφερειακα για αυτο. Ετσι επληγε κατευθειαν την Amiga 500 που μεσουρανουσε τοτε, προσφεροντας functionality without the price.

stfm.jpg


Το Midi ηταν ηδη πανταχου παρων και γνωστο απο παλιοτερες εκδοσεις του ST οποτε ηταν μεσα στις προτιμησεις των μουσικων χωρις αντιπαλο. Το οτι ειχε το λειτουργικο του στην ROM του επετρεπε να αφαιρεσει τον πονοκεφαλο απο τον χρηστη του (σε βαρος ομως της μελοντικης επεκτασης που ηταν αμεσο στις Amiga με τις διαφορες βελτιωσεις και εκδοσεις των Workbench), απαλασοντας τον απο ατελειωτο disk swapping που ηταν ο εφιαλτης των Amiga users.

Hταν ενα φανταστικο μηχανημα που ακριβως επειδη ηταν balanced και απλα φτιαγμενο, δεν φορτωνε με προβληματα τον χρηστη του και σε αλλα επιπεδα. Οπως με την επεκταση μνημης. Εβαζε ο STFM (και παλιοτερα ST φυσικα) μια επεκταση μνημης 512k και ολα ηταν μια χαρα. Ολα επαιζαν.. fire and forget. Ενω στην απεναντι οχθη η Amiga φορτωνε τους χρηστες της και με ενα καλωδιο με διακοπτη με καθε επεκταση μνημης καθως πολλα παιχνιδια και προγραμματα δεν τρεχαν εξαιτιας της περισσοτερης μνημης. Αυτο ηταν αλλο ενα πολυ καλο feature που λειτουργουσε υπερ του Atari. Πολλοι κατηγορησαν το μηχανημα αυτο για ελειψη τρομερων δυνατοτητων. Αλλα απο την αλλη η δημιουργια του ηταν μια εντελως διαφορετικη φιλοσοφια. Οσο και αν οι ST χρηστες το χριζαμε ως το Amiga-killer ο προορισμος αυτου του μηχανηματος ηταν να μπει σφηνα στην μεριδα αγορας της Amiga, ωστε ο Trammiel (τοτε προεδρος της Atari) να επωφεληθει στο επακρο απο τις πωλησεις στον τομεα του home computing. Το αποτελεσμα ηταν ενα trouble-free και easy computer που ναι μεν δεν ειχε τον απολυτο τεχνολογικο R&D στην πλατη του, αλλα καταφερνε να κανει τα παντα μια χαρα με τον τροπο που το σηματακι αυτο στο πληκτρολογιο του οριζε την εταιρια αυτη μεχρι τοτε: απλοτητα!

PowerPackFront.jpg
PowerPackRear.jpg


PowerPack Games: Afterburner, R-Type, Gauntlet II, Super Hang-On, Space Harrier, Overlander, Super Huey, Starglider, Eliminator, Nebulus, Pacmania, Predator, Bomb Jack, Bombuzal, Xenon, Double Dragon, Black Lamp, Outrun, Star Goose, Star Ray

Το 1989-1990 εγινε η καλυτερη εκδοση του STFM που μπορουσε να γινει ποτε, καθως εκτος απο ολα τα καλουδια που προσεφερε ο 520 STFM, προστεθηκε και το Power Pack που προσεφερε 20 παιχνιδια δωρο σε μια ομορφη κασετινα, και ολα αυτα στην τιμη των 89.000 δραχμων, οταν ο Amstrad CPC 6128 κοστιζε 99.000 δραχμες (ο εγχρωμος), και η Amiga 500 115.000 δραχμες και χωρις παιχνιδια.

Με τον Amstrad δεν συγκρινοταν και δεν τον ειχε καν αντιπαλο (αν και τοτε πουλουσε αρκετα καλα ακομα και μεσουρανουσε στις 8bit πωλησεις), ενω με την Amiga 500 προσφερε σχεδον εφαμιλες δυνατοτητες (χωρις multitasking ομως), αλλα σε μια τεραστια διαφορα τιμης για τα Ελληνικα δεδομενα της εποχης.

Με το μοντελο αυτο εκλεισε ουσιαστικα και η Home αγορα, καθως απο το 1990 και επειτα ειχαν ηδη μπει για τα καλα στα σπιτια μας τα home pc's παραγκωνιζοντας τα παντα στο περασμα τους. Αν και ειδαμε τα STE, Amiga 500+, 600, 1200, Falcon κλπ να συνεχιζουν μεχρι τελικης πτωσεως μετεπειτα, ολα ειχαν αλαξει πλεον, με αρχη τα home μαγαζια που σταματησαν να τα υποστηριζουν και εγιναν ολα PC oriented.

Μοντελο: 520 STFM

Προελευση: U.S.A.

Χρονια παραγωγης: 1988-1990

Πληκτρολογιο: Πληρες QWERTY διαταξη, editing keypad και 10 function keys

CPU: Motorola MC 68000

Ταχυτητα: 8 mHz

Μνημη RAM: 512 KB (επεκτεινομενο εως 4 MB)

Μνημη ROM: 192 KB (TOS στην ROM)

Αναλυση κειμενου: 40 η 80 χαρακτηρες x 25 γραμμες (bitmapped γραφικα)

Αναλυσεις γραφικων: 16 χρωματα απο 512 (320 x 200) / 4 χρωματα απο 512 (640 x 200) / μονοχρωμο (640 x 400) μονο μεσω του monitor SC124.

Χρωματα: 512 (Σε στατικο mode)

Ηχος: 3 φωνες + 1 καναλι θορυβου, 8 οκταβες (Yamaha YM-2149)

Θυρες: Cartridge, Midi (in, out), Centronics, RS232c, Hard Disk, Floppy disk, RGB, Joystick, Mouse, RF modulator

Μεσο αποθηκευσης: Ενσωματωμενο 3.5'' disk-drive 720kb

Λειτουργικο συστημα: TOS + GEM ενσωματωμενα στην ROM

Τροφοδοτικο: Ενσωματωμενο τροφοδοτικο στην κυριως μοναδα

..
 
Μπράβο phil_vr!!! :thumbup:

Μας παρουσίασες τον πιο "κανονικό" ST, κατά τη γνώμη μου και ίσως αυτόν που πούλησε περισσότερο...

Έτυχε να αγοράσω κι εγώ τον συγκεκριμένο, με το Power Pack!!!

Τι ατελείωτο gaming ήταν αυτό;;;

Μετά του έβαλα και μια επεκτασούλα μνήμης και όλα καλά!

Ευχαριστούμε για την πολύ όμορφη παρουσίαση...
 
Thanks Dino..

Εσυ μου εβαλες την ιδεα με το που μου θυμισες οτι εχω και εναν ST!!

Το STFM ειναι το μηχανημα που εχω δεθει περισσοτερο απο computers. Περιτο να σου πω οτι τον STFM με το PowerPack το ειχα παρει μια μερα πριν κλεισουν τα σχολεια για Χριστουγεννιατικες διακοπες. Οποτε φανταζεσαι τι εγινε τοτε gamewise!

..
 
Nice! I got to get an ST one of these days!
 
ChrisTOS.. Θα σου αρεσει o ST σαν μηχανημα αρκετα, αλλα θα σε ξενισει λιγο αν εχεις συνηθισει σε Workbench περιβαλλον. Θα σου φανει αρκετα "παιδικο" και απλο το GEM. Αλλα ο ST εχει αλλου την χαρη του..

Αν καταφερεις να βρεις κανεναν STFM, παρε το με την μια.. ειναι αθανατα μηχανηματα! Αλλα και STE φανταζομαι θα βρεις ευκολοτερα.

..
 
Απ'ότι έχω καταλάβει, ο ChrisTOS, είναι γέννημα-θρέμα Atarian. Φαίνεται και από το όνομά του άλλωστε (TOS)...

Βρε συ ChrisTOS, και που "παίζεις" τόσο καιρό; FALCON;

Edit: Με πρόλαβε...
 
Ναι το ειδα το TOS!! Αλλα με παραξενευει που δεν εχεις ST!!!

Μας μπερδευεις βρε ChrisTOS! :confused:

..
 
phil_vr, απ'ότι είδα οι φωτό είναι δικές σου...

Τον διατηρείς σε πολύ καλή κατάσταση τον ST...

Πως κατάφερες και δεν έχει κιτρινίσει;
 
130XE +XC12 1987

XF551 1991-92

Falcon030 94
 
Dino.. δεν ειναι δικες μου. Επιφυλασσομαι οταν ερθω Ελλαδα να βγαλω φωτο απο τον δικο μου..

Αλλα και ο δικος μου ειναι ετσι ασπρος.. πρεπει να παιχτηκε καποια αλαγη στα πλαστικα στις παρτιδες, καθως εχω δει και ST που ειναι κινεζοι απο την κιτρινιλα σε σημειο που οιτε home PC's του κιλου δεν ηταν ετσι! Απο οσο ξερω οι τελευταιες παρτιδες των STFM μετα το 1989 ειναι απο την καλη παρτιδα.. Και οπως και τα πρωτα των STE. Ειναι λιγο χασιμο κυριολεκτικα με τις παρτιδες που βγηκαν και την ποιοτητα των πλαστικων.

Βεβαια και το να ειναι smoke-free το σπιτι και να μην το χτυπαει ηλιος, βοηθαει στα μεγιστα. Επισης αν ειναι εκτεθειμενο σε σκονη η πολυ ζεστη εχει τα ιδια "αλοιωτικα" αποτελεσματα.

..
 
@ChrisTOS

Κοίτα να δεις!

Πάντως ήταν μεγάλο το σόκ, να ανακαλύψω μετά από τόσο καιρό πως δεν έχεις (και δεν είχες ποτέ) ST!!! :animeek:

Όσο ζείς μαθαίνεις....

Να τα χαίρεσαι τα μηχανήματα! :thumbup:

@phil_vr

Ο δικός μου δεν είναι τέλειος αλλά ούτε και κίτρινος πολύ. Καλά κρατιέται...
 
Μα και ο Falcon, ST είναι.
 
Τι κρίμα που κι ο ST δεν είναι FALCON! :icon_cry:
 
Dino: Αν το προσεχεις λιγο το μηχανημα μια χαρα ειναι.. να σε ρωτησω: Το drive το δικο σου κανει σαν να ηπιε coca cola?! Το αμοιρο το δικο μου κανει σαν να ηπιε 10 λιτρα οταν φορτωνει (!!) αλλα θηριο κατα τα αλλα.. αν εχει φαει δουλεμα σε συνδυασμο με κατι τρελα format με τα Fcopy3 με τερματισμενα track και sectors (απο ζηλια για τα 880K της Amiga!!!)..

ChrisTOS: Μια χαρα μηχανηματα εχεις! Σου ευχομαι να βρεις και ενα STFM με TOS 1.2! Αξιζει κυριολεκτικα..

..
 
DINO είπε:
Τι κρίμα που κι ο ST δεν είναι FALCON! :icon_cry:
Χε χε, το κρίμα είναι που δεν γνωρίζετε τι μπορείτε να κάνετε με τον ST. Εντάξει όχι με software του 1984.

phil_vr είπε:
ChrisTOS: Μια χαρα μηχανηματα εχεις! Σου ευχομαι να βρεις και ενα STFM με TOS 1.2! Αξιζει κυριολεκτικα..
Βασικά το θέλω για να μπορώ να ελέγχω κώδικα σε real hardware. Αν και για να είμαι ακριβής target platform = STE
 
phil_vr είπε:
Dino: Αν το προσεχεις λιγο το μηχανημα μια χαρα ειναι.. να σε ρωτησω: Το drive το δικο σου κανει σαν να ηπιε coca cola?! Το αμοιρο το δικο μου κανει σαν να ηπιε 10 λιτρα οταν φορτωνει (!!) αλλα θηριο κατα τα αλλα.. αν εχει φαει δουλεμα σε συνδυασμο με κατι τρελα format με τα Fcopy3 με τερματισμενα track και sectors (απο ζηλια για τα 880K της Amiga!!!)..
Το δικό μου drive, δεν έχει αλλάξει τον ήχο που έκανε, από τότε που το πήρα (το έχω αλλάξει αυτό που είχε ο ST απ'τη μάνα του γιατί παρέδωσε πνεύμα)...

Βέβαια ένα θόρυβο τον κάνει, αλλά τίποτε σε σημείο να ανησυχήσω.

Βέβαια δεν το ταλαιπώρησα με τρελά format στο Fcopy3, αλλά όπως και να'χει διάβαζε συνεχώς δισκέτες με 80+ tacks και 10+ sectors...

Το δικό μου θα'λεγα έχει πιεί 5 λίτρα Coca Cola! :biglaugh:

Αφου δουλεύει κανονικά το δικό σου, μη φοβάσαι τίποτα...
 
Αθανατα μηχανηματα φιλε Dino.. μιλαμε ειχα φορμαρει καμια 60αρια δισκεττες με τερματισμετα track/sectors. Και ακομα ειναι το ιδιο το drive που φορουσε επανω.

Αν και πλεον δεν τον εχω εδω, μου φαινεται πρεπει να αποκτησω και κανεναν ετσι για backup και για την κακια ωρα (η δικαιολογια που εχω για να εχω διπλα μηχανηματα - ξερεις!)..

Και αν ψαξω θα ειναι μονο για STFM. Δεν ξερω ρε συ, τα STE μια χαρα μηχανηματα ειναι αλλα ποτε δεν τα συμπαθησα περισσοτερο απο τα STFM. Ισως να ειναι και επειδη ηταν το πρωτο μου ST. Αλλα οπως και να εχει θα ψαξω για κανενα 1040 STFM η αν δεν βρω, θα καταληξω σε 520.

Αντε ρε σεις, μετα το XBOX να τρεχω και για ST collecting? Παει, τελειωσα μετα! :nervous:

..
 
Πίσω
Μπλουζα