ATARI 520 STFM

ChrisTOS είπε:
Χε χε, το κρίμα είναι που δεν γνωρίζετε τι μπορείτε να κάνετε με τον ST. Εντάξει όχι με software του 1984.
Δεν αντιλέγω σε αυτό. Το έχω καταλάβει πως είσαι στην active scene του ST - FALCON σήμερα.

Απλά, πολλές φορές θέλεις να κάνεις διάφορα πράγματα τα οποία όλο αναβάλεις, γιατί δε σου επιτρέπει ο χρόνος και ο σύγχρονος τρόπος ζωής - εργασίας.

Έχω αναβάλλει πάρα πολλά πράγματα μέχρι τώρα (από το να κάνω μοντάζ τις ταινίες που γυρίζω στις διακοπές μου μέχρι τι να σου πω...) και σίγουρα το να μπω "πιο βαθιά" στον ST, δεν είναι δυνατό.

Τέλος πάντων...
 
phil_vr είπε:
Αθανατα μηχανηματα φιλε Dino.. μιλαμε ειχα φορμαρει καμια 60αρια δισκεττες με τερματισμετα track/sectors. Και ακομα ειναι το ιδιο το drive που φορουσε επανω.Αν και πλεον δεν τον εχω εδω, μου φαινεται πρεπει να αποκτησω και κανεναν ετσι για backup και για την κακια ωρα (η δικαιολογια που εχω για να εχω διπλα μηχανηματα - ξερεις!)..

Και αν ψαξω θα ειναι μονο για STFM. Δεν ξερω ρε συ, τα STE μια χαρα μηχανηματα ειναι αλλα ποτε δεν τα συμπαθησα περισσοτερο απο τα STFM. Ισως να ειναι και επειδη ηταν το πρωτο μου ST. Αλλα οπως και να εχει θα ψαξω για κανενα 1040 STFM η αν δεν βρω, θα καταληξω σε 520.

Αντε ρε σεις, μετα το XBOX να τρεχω και για ST collecting? Παει, τελειωσα μετα! :nervous:

..
:biglaugh:

Και 'γω δεν τα συμπάθησα τα STE... Άγνωστο γιατί...
 
DINO είπε:
Δεν αντιλέγω σε αυτό. Το έχω καταλάβει πως είσαι στην active scene του ST - FALCON σήμερα.Απλά, πολλές φορές θέλεις να κάνεις διάφορα πράγματα τα οποία όλο αναβάλεις, γιατί δε σου επιτρέπει ο χρόνος και ο σύγχρονος τρόπος ζωής - εργασίας.

Έχω αναβάλλει πάρα πολλά πράγματα μέχρι τώρα (από το να κάνω μοντάζ τις ταινίες που γυρίζω στις διακοπές μου μέχρι τι να σου πω...) και σίγουρα το να μπω "πιο βαθιά" στον ST, δεν είναι δυνατό.

Τέλος πάντων...
Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες και συμπάσχω. Απλά ξέρω ότι αρκετές φορές το μόνο που φταίει για το ότι δεν κάνουμε πράγματα που θέλουμε είναι η κακή διαχείριση του χρόνου. Anyway, δεν κατηγορείται κανένας ούτε είναι τίποτα μεμπτό. Απλά είναι καλό να αναφέρεται που και που ;) . BTW 2008 is really promising.
 
ChrisTOS: Εγω παρατησα τις καθε φιλοτιμες προσπαθειες με την Amiga 1200 και τις επεκτασεις και συγχρονες επεμβασεις με το που σταματησαν τα Amiga Format και CU Amiga. Με το ST ηταν πιο δυσκολα τα πραγματα καθως δεν εβρισκες αρκετα στην Ελλαδα και τα περιοδικα ειχαν σταματησει απο καιρο να το υποστηριζουν και να δινουν ιδεες και να παρουσιαζουν προιοντα βελτιωσης οπως στις Amiga. Καπου εκει παρατησα εντελως την Amiga και κρατησα μονο τον ST επειδη εχω τρελα με τα Atari και δεν θα τον εδινα ποτε.

Dino: Αλλη μια ερωτηση.. το Double Dragon που ηταν ενσωματωμενο στο PowerPack, σε εμενα πολλες φορες εμενε να "κολαει" την ωρα που εβγαινε η εισαγωγικη οθονη και επαιζε η μουσικη και ζητουσε να πατησεις το Space. Σε αρκετους που εχω ρωτησει, αυτη η εκδοση που δινοταν στο PowerPack κολουσε αρκετες φορες οντως. Θελω να ξερω και αν το δικο σου παρουσιαζε αυτο το twist.

..
 
Ουδέποτε θυμάμαι να αντιμετώπισα πρόβλημα με το Double Dragon από το Power Pack...

Πάντως θα το τσεκάρω και θα σου πω...

Αντιθέτως, θυμάμαι πολύ καλά οτι στο Predator, το παιχνίδι κολλούσε μόλις ήταν να περάσεις πάνω από ένα κορμό σε ένα βάλτο. (Δε θυμάμαι level τώρα)... Ερχόταν ένα απροσδιόριστο πράγμα που ακουμπούσε πάνω σου και σε σκότωνε (από το animation που είχε, φαινόταν πως τα'χε "παίξει" το παιχνίδι)...
 
ChrisTOS είπε:
Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες και συμπάσχω. Απλά ξέρω ότι αρκετές φορές το μόνο που φταίει για το ότι δεν κάνουμε πράγματα που θέλουμε είναι η κακή διαχείριση του χρόνου. Anyway, δεν κατηγορείται κανένας ούτε είναι τίποτα μεμπτό. Απλά είναι καλό να αναφέρεται που και που ;)
Αν προσθέσεις τη γυναίκα "πάλι στον υπολογιστή είσαι;" (και δίκιο έχει) και κανα κουτσούβελο, πάει περίπατο η διαχείριση... :D

ChrisTOS είπε:
Χαίρομαι πραγματικά! Keep us informed...
 
Dino.. Τι μου θυμισες τωρα.. οταν πρωτοπηρα τον ST και τον εβαλα στην τηλεοραση, εφαγα 10 λεπτα να αποφασισω τι θα πρωτοεβαζα μεσα απο το PowerPack! Τελικα εβαλα το Double Dragon και μου παρουσιασε αυτο ακριβως το κολημα!! Τρελο madness εκεινη την στιγμη, και εκανα reset και εβαλα μετα το Predator!

Οποτε το Double Dragon ηταν αυτο που φορτωθηκε στον ST μου για πρωτη φορα, αλλα το πρωτο παιχνιδι που επαιξα εκει ηταν το Predator! Στο Predator δεν μου κολησε ποτε, αν και μετα απο μερικα level δεν παιζοταν απο την δυσκολια.

Σου ειχε μεσα στο κουτι του STFM και τις δισκεττες με την STBasic και με το 1ST Word ετσι? Η ελληνικη Ελκατ, παρεκαμπτε αλλα δυο προγραμματα (ενα spreadsheet και ενα music notator) που ειχαν οι αγγλικες εκδοσεις, παρολο που το διαφημιζαν το PowerPack μαζι με αυτα στο Pixel! Απατεωνες!

....
 
DINO είπε:
Αν προσθέσεις τη γυναίκα "πάλι στον υπολογιστή είσαι;" (και δίκιο έχει) και κανα κουτσούβελο, πάει περίπατο η διαχείριση... :D


Χαίρομαι πραγματικά! Keep us informed...
Χμμμ, το πρώτο "πρόβλημα" λύνεται εύκολα με:

Bubble Bobble

Push Over

Push Over II

Το κουτσούβελο τώρα.. είναι λιγάκι πιο δύσκολο αλλά ξέρω κάποιον που θέλει να χρησιμοποιήσει ST/Falcon για έναν παιδικό σταθμό. Νομίζω ότι θα δώσει καλές ιδέες στο μέλλον.
 
phil_vr είπε:
Dino.. Τι μου θυμισες τωρα.. οταν πρωτοπηρα τον ST και τον εβαλα στην τηλεοραση, εφαγα 10 λεπτα να αποφασισω τι θα πρωτοεβαζα μεσα απο το PowerPack! Τελικα εβαλα το Double Dragon και μου παρουσιασε αυτο ακριβως το κολημα!! Τρελο madness εκεινη την στιγμη, και εκανα reset και εβαλα μετα το Predator!
Χε χε... Γι'αυτό είμαστε εδώ... Για να ξυπνάμε αναμνήσεις.

phil_vr είπε:
Σου ειχε μεσα στο κουτι του STFM και τις δισκεττες με την STBasic και με το 1ST Word ετσι? Η ελληνικη Ελκατ, παρεκαμπτε αλλα δυο προγραμματα (ενα spreadsheet και ενα music notator) που ειχαν οι αγγλικες εκδοσεις, παρολο που το διαφημιζαν το PowerPack μαζι με αυτα στο Pixel! Απατεωνες!
Έχεις απόλυτο δίκιο! Είχαν βάλει και screen shots από αυτά τα προγράμματα, αλλά....
 
ChrisTOS είπε:
Χμμμ, το πρώτο "πρόβλημα" λύνεται εύκολα με:
Bubble Bobble

Push Over

Push Over II

Το κουτσούβελο τώρα.. είναι λιγάκι πιο δύσκολο αλλά ξέρω κάποιον που θέλει να χρησιμοποιήσει ST/Falcon για έναν παιδικό σταθμό. Νομίζω ότι θα δώσει καλές ιδέες στο μέλλον.
:biglaugh:
 
Περιττο να πω πως το Powerpack και η STBasic ηταν και οι μοναδικες αυθεντικες δισκεττες που ειχα ποτε στον ST μου..

..
 
Εγώ πήρα 5-6 παιχνιδάκια αυθεντικά...
 
Το παιχνιδι που κυριολεκτικα ελιωσα απο το PowerPack ηταν το Nebulus.. τι πρωτοπυπα παιχνιδια κυκλοφορουσαν τοτε..

..
 
Χε! Χε! Από ότι φαίνεται όλοι μας τερματίζαμε τα drive των Atari μας (tacks και sectors...) φτάνοντας σε σημείο να φορμάρουμε κυριολεκτικά το πλαστικό!!!!!Μόνο πολύ καλές δισκέτες άντεχαν αυτές τις χωρητικότητες.
 
XAXAXA !!! Εστι, εστι να τα λέει η παρεούλα !!!

Δυνατή η GRM ATARI TEAM, έτσι??? :indeed: :clap: :worship:
 
Δηστυχώς όταν πήρα τον δικό μου πρώτο 520 STFM (1989) ήταν το σκέτο άσπρο πακέτο χωρίς κανένα game (εμ, 40.000δρχ φτηνότερος από την 500άρα και δεν χρειαζόσουν και monitor) άλλωστε ήταν το πρώτο μου 16bito μηχάνημα μετά τον C64, αλλά η πρώτη δισκέτα που μπκήκε στο drive ήταν το "Aaarggh" εκείνο με τους γίγαντες/τέρατα που εξολόθρευαν χωριά και έτρωγαν τους ανθρώπους, πολύ γέλιο.
 
DINO είπε:
Αν προσθέσεις τη γυναίκα "πάλι στον υπολογιστή είσαι;" (και δίκιο έχει) και κανα κουτσούβελο, πάει περίπατο η διαχείριση... :D


Χαίρομαι πραγματικά! Keep us informed...
Βάλε 2 κουτσούβελα :biglaugh::biglaugh:

Που θα πάει όμως...δεν θα μεγαλώσουν ?....:biglaugh:
 
Ενα ωραίο review από τον καλό φίλο Phil_vr..μπράβο και ξανά μπράβο..Βλέπω έπίσης πως εσύ πήγες ένα βήμα παραπέρα με περισσότερες φωτογραφίες από διάφορες πλευρές...ακόμη καλύτερα!!!!!
 
Ωραίο review φίλε Phil_vr! Στα χνάρια(layout) του akmaka, όπως και τα δικά μου :) :) 1ος μου ST o 520STFM με το μονόχρωμο SM124, (αν και ήθελα να αγοράσω Α500) επιλογή του father. Tα "Power/Discovery Pack" βγήκαν δυστυχώς πολύ αργότερα. Πρώτη δισκέτα που έβαλα? 1st Word....
 
Thanks guys.. τον STFM μου τον ειχα παρει μονο σαν πληκτρολογιο, και τον ειχα στην τηλεοραση για κανα δυο μηνες.. μετα αγοραστηκε το SΜ124 καθως το Pixel το ειχε σχολιασει ως "γαλαζιο, υπερβολικα ξεκουραστο και με τασεις υπνου!" (που οντως ηταν) αλλα μου ειχε διαφυγει μια μικρη λεπτομερεια.. εμ.. δεν επαιζε παιχνιδια!!! Συγκεκριμενα απο το PowerPack που ειχα μου φαινεται ενα μονο επαιζε (μου διαφευγει ο τιτλος).. Τι εποχες και αυτες.. επαναπαυομασταν σε μονοχρωμα monitor και τηλεορασεις και λεγαμε και ευχαριστω κιολας..

Εννοειται οτι ξαναπακεταριστηκε και επιστραφηκε κακην κακως πισω στο μαγαζι οπου και μεσα στην συγχιση εγινε παραγγελια για το SC1224 και ολα διορθωθηκαν με τον καλυτερο τροπο!!

..
 
Πίσω
Μπλουζα