Atari 520ST+

Fistikis

RetroActive
Joined
30 Δεκ 2009
Μηνύματα
240
Αντιδράσεις
33
Ξέρει κανείς εάν το μοντέλο Atari 520ST+ εχεί καμία συλλεκτική αξία?
 
νομίζω είναι απο τα πιο σπάνια μοντέλα.
 
520ST with 1MB RAM upgrade from Atari.
 
Αυτό που ξέρω είναι οτι είναι απο τα πρώτα μοντέλα ST που κυκλοφόρησαν, και δέν εχουν εσωτερικό drive.

Μιάς και δέν κυκλοφορούν πολά 520ST+, είναι σπάνιο να βρεθεί κανένα και αναρωτιέμαι εάν αυτή η σπανιότητα δίνει κάποια εμπορική αξία ως συλλεκτικό κομάτι;
 
Σίγουρα είναι συλλεκτικό! όπως και όλα αλλά μη περιμένεις και τρελές αξίες! ένα μαγαζί εδώ Αθηνα που είχα ρωτήσει πριν 2-3 χρόνια για αταρι 1040stfm ζήταγε 260 ευρώ σκέτο! :D :D:D
 
Συλλεκτικα αξια? δεν νομιζω καμια ιδαιτερη, απλα επειδη εχει 1ΜΒ, εχει μεγαλυτερη αξια απο το απλο 520. Αν και μερικα απλα 520, δεχονται 1ΜΒ. Γενικα δεν αναφερω τιμες, γιατι βρισκεις αταρι απο 20 μεχρι 100 ευρω, οποτε...

Παντως αν το βρεις, καλυτερα κρατησε το, δεν αξιζει να το δωσεις.
 
είχα και εγώ , όπως βλέπετε στις photos αλλά εντελώς ξαφνικά μία ωραία πρωία απλά άρχισε να τα παίζει στο TOS και να μην διαβάζει σωστά το SF-314 drive που φόραγε, ενώ όπως διαπίστωσα στην συνέχεια το εξ. drive δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα. το έχω κάπου παρατημένο στο υπόγειο αν θυμάμαι καλά αν και πλέον παίζω μόνο με 1040STfm ή/και 1040STe. #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συλλεκτικη αξια εχει αναλογη με αυτη που του δινει ο καθενας.. πχ στην αμερικανικη αγορα εχω δει περισσοτερα ST/STM παρα STF/STFM/STE. H εικονα που εχει η ευρωπαικη αγορα ειναι λιγο διαφορετικη. Αν θελεις την συμβουλη μου, αγοραζε παντα οτι σου αρεσει προσωπικα, και μην κοιτας αξιες, τιμες, διαθεσιμοτητα κλπ. Αν κατι που παιρνεις δεν εχει για σενα καμια σημασια περα απο την σπανιοτητα/πανσπανιοτητα που πολλοι σφαζονται στο ονομα της, τοτε δεν αξιζει και τον κοπο.

Προσωπικα μπορω να συμμεριστω και να κατανοησω το μερακι καποιου που εχει μονο το VCS και το Combat, παρα καποιου που εχει 5 σπιτια τιγκαρισμενα με οτι υπαρχει στην υφηλιο.
 
Νομίζω θα είταν πολύ καλή ιδέα να φτιάξουμε μια λίστα, κάτι σαν τιμοκατάλογο με τις αξίες κάθε μοντέλου. Κατι σαν τις αξίες μεταχείρισμένων αυτοκινήτων που βλέπθμε στα περιοδικά. Φυσικά ειναι πολοί παράγοντες που μεταβάλουν την αξία οπως κιτρινίλα, γδαρσίματα, μπίχλα κτλ... αλλα έτσι κι' αλλιώς πιστέυω οτι αξίζει τον κόπο.
 
Atari 520STFM 10-15 Euros

Atari 1040STFM ~20 Euros

Atari Mega ST ~ 40-50 Euros (φοβερό πληκτρολόγιο).

Atari 1040STE ~ 30 Euros

Atari MegaSTE ~ 45-50 Euros

Atari TT-Falcon ~ 150 - 250 Euros ανάλογα με RAM σκληρό δίσκο κτλ.

Αυτός νομίζω είναι αρκετά ικανοποιητικός οδηγός.
 
ChrisTOS είπε:
Atari 520STFM 10-15 EurosAtari 1040STFM ~20 Euros

Atari Mega ST ~ 40-50 Euros (φοβερό πληκτρολόγιο).

Atari 1040STE ~ 30 Euros

Atari MegaSTE ~ 45-50 Euros

Atari TT-Falcon ~ 150 - 250 Euros ανάλογα με RAM σκληρό δίσκο κτλ.

Δεν νομίζω οτι θα βρείς εύκολα κάποιον να πουλήσει ενα Atari 1040E γυρο στα 30 ευρώ. Απ' οτι βλέπω στις αγγελιες εδώ οι περισσότεροι ζητάνε 90-120 ευρω...
 
NikiforosST είπε:
...ένα μαγαζί εδώ Αθηνα που είχα ρωτήσει πριν 2-3 χρόνια για αταρι 1040stfm ζήταγε 260 ευρώ σκέτο!
Τόσα του έλειπαν;;;;

Αμα πάς και ξαναρωτήσεις... ακόμα εκει θα ειναι ο 1040STFM:D
 
Εγώ θα έλεγα :

  • 520STM - 40 euro
  • 520STFM - 50 euro
  • 1040STF - 60 euro
  • 1040STFM - 70 euro
  • Mega ST 70-90 euro
  • 520STE 80 euro
  • 1040STE 90 euro

Αυτές πιστεύω οτι είναι οι αξίες για μεταχείρισμένους υπολογιστές σε καλή κατάστασ με το ποντίκι.

Κίτρινοι: -40%

Καθαροί, γκρί, περιποιημένοι χωρις σκόνη κτλ: +15%

Με το κουτί, ζελατίνα αφρολέξ: +30%
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
520STE εγώ είχα δώσει 80 ευρώ και δεν είχε ουτέ mouse ουτε joystick παιχνίδια τίποτα.

μόνο τα καλώδια modulator και τροφοδοσία
 
Fistikis είπε:
Εγώ θα έλεγα :


  • 520STM - 40 euro
  • 520STFM - 50 euro
  • 1040STF - 60 euro
  • 1040STFM - 70 euro
  • Mega ST 70-90 euro
  • 520STE 80 euro
  • 1040STE 90 euro

Αυτές πιστεύω οτι είναι οι αξίες για μεταχείρισμένους υπολογιστές σε καλή κατάστασ με το ποντίκι.

Κίτρινοι: -40%

Καθαροί, γκρί, περιποιημένοι χωρις σκόνη κτλ: +15%

Με το κουτί, ζελατίνα αφρολέξ: +30%
Δεν θα αγόραζα ποτέ κάτι τόσο ακριβά! Θεωρώ τις τιμές που προτείνεις εξαιρετικά υπερβολικές για τόσο παλιό h/w. Ανεξάρτητα από την κατάσταση, το κύριο μέλημα πρέπει να είναι η λειτουργικότητα. Προσωπικά θα πλήρωνα περισσότερα για έναν κατακίτρινο ST με σκληρό και επέκταση μνήμης παρά για έναν NIB 520ST με τη ζελατίνα του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είμαι περίεργος να ακούσω ποσα ευρω, για ποιό μοντέλο και σε ποιά κατάσταση "έσκασαν" οι αλλοι χρήστες του φόρουν... ισως έτσι να βγάλουμε ενα μέσο όρο... #)
 
MegaSTE 4MB RAM, 280MB SCSI HD, FPU, Mouse 50 ευρώ.
 
εντάξει κι εγώ νομίζω είχα δώσει παραπάνω απ ότι έπρεπε. μια τιμή γύρω στα 50-60 ευρώ είναι λογική για αυτο το computer (520ste).
 
Εεεε... MegaSTE όχι STE... αρκετές διαφορές...
 
Πίσω
Μπλουζα