Atari 520ST+

ChrisTOS είπε:
MegaSTE 4MB RAM, 280MB SCSI HD, FPU, Mouse 50 ευρώ.
θα είναι τόσο κίτρινος και ίσως και φθαρμένος εξωτερικά που μόνο έτσι θα δικαιολογεί τα 50 euro.

τιμές και δημοπρασίες για ATARI & AMIGA παρακολουθώ καθημερινά από το 2005 που έχω κωδικό στο e-bay , Mega STE με τα παραπάνω specs και 50 euro δεν είδα ΠΟΤΕ παρα μόνο κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις που τα δώσαν ως "defekt" δηλαδή για spares !!!
 
Εξαρτάται βέβαια και απο που πας να πάρεις το computer, εμένα πριν 3-4 χρόνια μου έδινε γνωστός μόνο το CM8833-2 με 50 ευρώ...την Amiga 500 την είχε δώσει σε ένα τυπάκο που έκανε βιντεοσκοπήσεις και νομίζω και αρκετά ακριβά...

και το δικό μου...τιμολόγιο

* 520STM - 40 euro

* 520STFM - 50 euro

* 1040STF - 60 euro

* 1040STFM - 60 euro

* Mega ST 60-80 euro

* 520STE 60 euro

* 1040STE 70 euro
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τίποτα τσάμπα το πήρες 50 ευρώ
 
;) It was bought ;) . Just not from ebay...
 
Απο οσα θυμαμαι..

- Amiga 1000 στα 60$ με επεκταση 2.5ΜΒ, και μονιτορ 1080

- Amiga 1000 στα 70$ με επεκταση 1ΜΒ, modem boxed, TV Grabber και ενα σωρο γνησια πακετα

- Αtari Falcon στα 50$ μαζι με καλωδια, mouse και manual χωρις δισκετες

- 3 520STFM εκαστος 20$ μαζι με καλωδια, mouse, manual και Basic δισκετες..

- Commodore 64 boxed στα 20$ μαζι με βιβλια και κασσετοφωνο boxed

Kαι δυο ακομα 520STFM που τα ειχα βρει σε flea market και τα πηρα και τα δυο 10$, μονο με τα mouse τους..
 
Tι τιμες ειναι αυτες και δεν εχω πετυχει εναν Atari ST σε μια τετοια τιμη! εγω πληρωσα 160Ε την Α500 με οθονη και παιχνιδια, και την Α1200ΗΗD με τροφοδοτικο,ποντικι 120Ε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ασε που ειχα βρει ενα CPC6128 στα 150Ε αλλα δεν το πηρα μου φανηκαν πολλα
 
ε ναι αν ο άλλος απλά θέλει να το ξεφορτωθεί και το θεωρεί σαβούρα το παίρνεις για ένα κομμάτι ψωμί.
 
παντοτε πρεπει να κοιτας γενικα ποσο θα σου κοστισει ενα μηχανημα γιατι οπως στην δικια μου περιπτωση με την Α500 μου κοστισε παραπανω γιατι του αλλαξα πληκτρολογιο και Disk Drive, και ηταν αναμενομενο να υπαρχει μια φθορα, στο κατω κατω 20 ετων μηχανημα ειναι.
 
έτσι είναι παίζει μεγάλο ρόλο η κατάσταση που είναι ένα μηχάνημα και τα έξτρα που έχει. αλλιώς πάει ο κούκος αηδόνι.

δηλ αγοράζω εγώ ST με 80 ευρώ συν 15 ευρώ ταχυδρομικά γιατί το μηχάνημα είναι και βαρύ, συν mouse συν joystick συν μια 20αρια δισκέτες αντιγραμμένα για να έχεις έστω μια μικρή συλλογή και έχουμε ένα σύνολο της τάξης των 140-150 ευρώ..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα κοίτάξω μπάς και βρώ μεταχειρισμένα Atari, Amiga, Amstrad εδω στο Βέλγιο και κάθε φορά που κατεβαίνω Ελλάδα να στριμόχνω κανα ST στην βαλίτσα μου.
 
μπορείς να πάρεις ένα PSP και να στριμώξεις το emulator μαζί με μερικά παιχνίδια στη memory card ;)
 
όπως και να το κάνουμε ο πραγματικός ST είναι ΑΑΑΑλλληηη φάση!!! ;) ;) ;)
 
σίγουρα αν δε hackάρεται ειδικά το PSP όπως το δικό μου, και σου κρασάρει, πιο βολικό είναι να κουβαλάς το ST παρά να προσπαθείς να ξαναφλασάρεις το ChicHEN και CF κάθε φορά :p
 
NikiforosST είπε:
όπως και να το κάνουμε ο πραγματικός ST είναι ΑΑΑΑλλληηη φάση!!! ;) ;) ;)
Ετσι είναι... Η διαφορά μεταξύ Atari ST και emulator είναι σαν να λέμε "Έχώ κοπέλα ή βλέπω φώτογραφίες στο internet!" :p
 
έξυπνο αλλά τη κοπέλα δε τη παίρνεις στον ώμο ;)
 
Πίσω
Μπλουζα