ATARI 8bit games

ΠΡΟΣ ADMIN...

ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ, ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ POSTAREI ΠΡΩΤΟΣ Ο TURRICAN, ΣΤΙΣ 09/07/07, ΜΕ ΤΙΤΛΟ "ATARI 8-BIT COMPUTERS & CONSOLES"... ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΚΑΙΟΙ...

(Δεν μου κόλλησε το CAPS LOCK, το έκανα για να τραβήξω την προσοχή...) :)

Και περιμένουμε να δούμε αυτόνομο THREAD, με subforums, κάποια στιγμή... :D
 
Με τέτοιο Ataro-λαό πολύ δύσκολα δεν θα επιτευχθεί ο στόχος μας! :mastoras:

[edit] dead pictures [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] dead pictures [edit]

Σας παρουσιάζω το καλύτερο (προσωπική άποψη) shoot'em up για τον ATARI 800XL...

Αυτό το παιχνίδι τα είχε όλα τέλεια: ΓΡΑΦΙΚΑ, ΜΟΥΣΙΚΗ, ΟΠΛΑ, ALIENS...

Επίσης ήταν ο ορισμός της συνεργασίας, καθότι παιζόταν και με 2 παίκτες...

Αξίζει σίγουρα να το φορτώσετε στον emulator και να περάσετε ευχάριστα κάποιες ώρες... (Φυσικά το έχω και αυθεντικό).

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ (με 19 χρόνια καθυστέρηση) στους:

BRIAN JOBLING (ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ)

MICHAEL OWENS (ΓΡΑΦΙΚΑ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ)

ADAM GILMORE (ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΕΦΦΕ)

[edit] dead pictures [edit] [edit] dead pictures [edit]

 


zybex3te2.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενδιαφέρον! Εγώ μετά απο το Phobos και το Vanguard την έβρισκα κάποια στιγμή με το:

[edit] dead pictures [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε Κ Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο SHOOT'EM UP!!!

Αγαπημένο και αυτό...

Οι CODE MASTERS, στα καλύτερά τους!



Α ρε TURRICAN... Δε μετάνοιωσα καθόλου που μεγάλωσα με ATARI...

(Το "ρε" με το συμπάθειο...) :)



Και αυτό υπάρχει στη συλλογή μου (αυθεντική κασσέτα)...

transmuter3le0.gif

transmuterk7zi5.jpg

transmuterk72pc7.jpg

transmuter2au0.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε DINO! Τα Atari μου είχαν γίνει εμμονή!

Αγαπημένη ασχολία μου στα πρώτα βήματα της BASIC ήταν να φτιάχνω το λογότυπο π.χ. ATARI COMPUTERS και από κάτω προσπαθούσα να σχηματίσω το δύσκολο σήμα της Atari με τους τρεις παράλληλους δρόμους χρησιμοποιώντας αμέτρητες εντολές Print που περιείχαν τον κατάλληλο ascii (Ατ-ascii) χαρακτήρα Χα! Χα! Χα! :biglaugh:

Και δώσε του κεντραρίσματα και πάλι RUN! :biglaugh::biglaugh:
 
:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Ατέλειωτες ώρες typing!!! Βγάλαμε τα μάτια μας στην TV,(τουλάχιστον στην αρχή)... Μετά πήραμε τα monitors....

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς :mastoras:
 
Τα λέμε DINO! Ραντεβού στο ίδιο μέρος!!!!:mastoras:
 
Εννοείται!!! και.....Όσοι πιστοί, προσέλθετε!!! :) :cool:
 
Γειά χαρά σε όλους τους ATARIANS... Λίγοι πρέπει να είμαστε, αλλά φανατικοί (βλ. 300 Spartans)...

Ας δούμε άλλο ένα SHOOT'EM, το οποίο έγραψε ιστορία στα ARCADES και στα ATARI 8-bit...



SUPER COBRA!

Ένα εθιστικό sideways scrolling shoot'em up, που πιστεύω πως όλοι το έχουμε παίξει...

Η "μαγκιά" σε αυτό το παιχνίδι ήταν πως πυροβολούσες εχθρούς στον αέρα και στο έδαφος,

ενώ ταυτόχρονα έκανες ελιγμούς για να μη συντριβείς στα τούνελ και πρόσεχες να μη ξεμείνεις από καύσιμα,

καταστρέφοντας τις δεξαμενές του εχθρού...





Εξαιρετική δουλειά από τα μυαλά της ΚΟΝΑΜΙ, αλλά και συγχαρητήρια στους

PARKER BROTHERS, για το conversion...

Και όλα αυτά....το 1981!!!

Σημείωση : Οι αναφορές αυτές που κάνω σε παιχνίδια, σε καμιά περίπτωση

δεν είναι reviews... Απλά δίνω κάποιες πληροφορίες για αγαπημένα παιχνίδια

του παρελθόντος, που όλοι έχουμε παίξει στα Atarάκια μας, με σκοπό να τα

ξαναθυμηθούμε και να τα φορτώσουμε στον emulator (ή γιατί όχι, να τα

βάλουμε στο κασσετόφωνο να φορτώσουν), για να περάσουμε

όμορφα όπως τότε...

Νά'στε καλά.... ATARIANS UNITE!

supercobra4ej2.gif

supercobraeuropecartaw3.jpg

supercobraeuropecart2bt3.jpg

supercobraxi9.gif

supercobra2fc9.gif

supercobra3qu9.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Super Cobra στον Spectrum είναι το πολύ γνωστό Penetrator.

Μόνο που δεν ασχολείσαι με καύσιμα. Μάλιστα υπήρχε επιλογή να φτιάξεις δικές σου πίστες και τις έσωζες σε κασσέτα!!!!!!!
 
Υπάρχει το Star Raiders 1 ή 2 για δεκαεξάμπιτα μηχανήματα?
 
Captain Kal είπε:
Υπάρχει το Star Raiders 1 ή 2 για δεκαεξάμπιτα μηχανήματα?
Το STAR RAIDERS, έχει κυκλοφορήσει για ATARI ST...





Είναι πολύ ευχάριστο να βλέπεις πως το θέμα μας το παρακολουθούν και άλλοι...

Thanx for your support!!!

106125822900va0.gif

107792484500pm3.jpg

107792512200za3.jpg

107792521800li3.jpg

106125816200ut1.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Γειά χαρά σε όλους τους ATARIANS... Λίγοι πρέπει να είμαστε, αλλά φανατικοί (βλ. 300 Spartans)...
Σωστός!!!! :thumbup: :biglaugh:

DINO είπε:
SUPER COBRA!

Ένα εθιστικό sideways scrolling shoot'em up, που πιστεύω πως όλοι το έχουμε παίξει...

Η "μαγκιά" σε αυτό το παιχνίδι ήταν πως πυροβολούσες εχθρούς στον αέρα και στο έδαφος,

ενώ ταυτόχρονα έκανες ελιγμούς για να μη συντριβείς στα τούνελ και πρόσεχες να μη ξεμείνεις από καύσιμα,

καταστρέφοντας τις δεξαμενές του εχθρού...





Εξαιρετική δουλειά από τα μυαλά της ΚΟΝΑΜΙ, αλλά και συγχαρητήρια στους

PARKER BROTHERS, για το conversion...

Και όλα αυτά....το 1981!!!
Πω! Πώ! Όπως το βλέπω μου θυμίζει το Phobos σε οριζόντιο scrolling! Φαίνεται εκπληκτικό!!!!

Captain Kal είπε:
Υπάρχει το Star Raiders 1 ή 2 για δεκαεξάμπιτα μηχανήματα?
Όπως τα λέει ο αγαπητός DINO ! Μάλιστα είχε συμπεριληφθεί για πολλούς μήνες στην επίσημη διαφήμιση της εδώ ATARI ΕΛΚΑΤ Α.Ε. που "έτρεχε" και στο PIXEL!

[edit] dead pictures [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστόοοοοοοοος!!!!!!!!!!
 
Γειά χαρά σε όλους...

Είμαστε τυπικοί στο ραντεβού μας, και σήμερα θα ασχοληθούμε με ένα παιχνιδάκι που έπεσε στην αντίληψή μου τυχαία...

Το παιχνίδι λέγεται CROWNLAND, παραγωγής 2006!!!

Το γκρούπ που το έφτιαξε λέγεται LA RESISTANCE και μάλλον είναι Τσέχοι...

Είναι πολύ ωραίο να βλέπεις πως το αγαπημένο σου κομπιούτερ (μαζί με τον ST), υποστηρίζεται ακόμα και σήμερα (θα επανέλθω με παιχνίδια του 2007!!!)

Ο λόγος που παρουσιάζω αυτό το παιχνίδι, είναι πολύ απλά ένας...

ΔΕΙΤΕ ΤA SCREENSHOTS :



Το κυριότερο : Παίζει ακριβώς όπως το βλέπετε...ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!!!

Είναι ένα τυπικό sideways scrolling platform game, το οποίο δε θα πιστεύετε πως βγαίνει από τα σπλάχνα του 800XL!

Σημ. : Αυτό είναι ένα DEMO του παιχνιδιού και περιλαμβάνει την πρώτη πίστα...

Ζούμε μεγάλες στιγμές μέσα από το GRM!!!

crownlanddemodq2.jpg

crownlanddemocg0.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πω πω πω !!!!Με φτιάξατε με φτιάξατε πάλι!!!Υπέροχα και νοσταλγικά screenshots από ένα μοναδικό και ξεχωριστό micro...από μια ξεχωριστή και μοναδική εποχή!!!Δώστε πράμα!!!!!!!
 
Μπράβο Dino για τις φοβερές παιχνιδο-προσθήκες !! Μερικά παιχνίδια δεν τα είχα παίξει καν (όπως το Zybex), και είναι μία καλή ευκαιρία να ξεκινήσω !!

Σωστός και για το Star Raiders, όπως και ο φίλος Turrican, που postαρε και την απίστευτα νοσταλγική πιξελο-διαφήμιση. :thumbup:

Οσο για το "Super Cobra", μπορώ να αναφέρω άλλη μία σπέσιαλ ρετρο-ανάμνηση. Στην (τρυφερή) ηλικία των 9 (ίσως και 10) ετών μπήκα σε ένα arcade καταγώγιο στην Αγία Παρασκευή (πάντα υπο την εποπτεία του πατέρα μου, λόγω της απαγόρευσης της εισόδου "σε άτομα κάτω των 17 ετών").

Εκεί λοιπόν ήταν δύο νεαροί, οι οποίοι τερμάτιζαν μπροστά στα μάτια μου το *θεϊκό* Scramble !! Θυμάμαι μάλιστα ο ένας απλά κουνούσε τον μοχλό, ενώ ο άλλος τα έδινε όλα πατώντας ανελέητα το fire button !!

Οσο για το Penetrator που ανέφερε ο pooky, είναι αυτονόητο ότι το λάτρεψα εξαιτίας των παραπάνω. Οπως είχα αναφέρει παλιότερα, ήταν μέσα στα τρία πρώτα παιχνίδια που είδα ποτέ σε υπολογιστή, μαζί με το Panama Joe, και λίγο αργότερα, το PSSST !!
 
akmakas είπε:
Πω πω πω πω !!!!Με φτιάξατε με φτιάξατε πάλι!!!Υπέροχα και νοσταλγικά screenshots από ένα μοναδικό και ξεχωριστό micro...από μια ξεχωριστή και μοναδική εποχή!!!Δώστε πράμα!!!!!!!
ΦΩΝΗ ΛΑΟΥ, ΟΡΓΗ ΘΕΟΥ!

Θα κάνω οτι μπορώ... :)

billy είπε:
Μπράβο Dino για τις φοβερές παιχνιδο-προσθήκες !!
ΤΗΑΝΧ! :)

billy είπε:
Οσο για το "Super Cobra", μπορώ να αναφέρω άλλη μία σπέσιαλ ρετρο-ανάμνηση. Στην (τρυφερή) ηλικία των 9 (ίσως και 10) ετών μπήκα σε ένα arcade καταγώγιο στην Αγία Παρασκευή (πάντα υπο την εποπτεία του πατέρα μου, λόγω της απαγόρευσης της εισόδου "σε άτομα κάτω των 17 ετών"). Εκεί λοιπόν ήταν δύο νεαροί, οι οποίοι τερμάτιζαν μπροστά στα μάτια μου το *θεϊκό* Scramble !! Θυμάμαι μάλιστα ο ένας απλά κουνούσε τον μοχλό, ενώ ο άλλος τα έδινε όλα πατώντας ανελέητα το fire button !!
Γειά σου Billy, με τις ρετρο-αναμνήσεις σου!!!

Θυμάσαι που πατάγαμε το FIRE BUTTON με εικοσάρικα (σε παιχνίδια στίβου κυρίως) και τα είχαμε λιώσει;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα