Atari Falcon σε Amiga site

Επειδή απο γερμανικά δεν ξέρω ούτε λέξη, αν μπει στον κόπο κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι αυτό που βλέπω θα το εκτιμούσα.
 
telonio είπε:
Επειδή απο γερμανικά δεν ξέρω ούτε λέξη, αν μπει στον κόπο κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι αυτό που βλέπω θα το εκτιμούσα.
Αν και πολύ παλιό το thread, και χωρίς να ξέρω Γερμανικά. Πρόκειται για ένα Atari Falcon με τον accelerator AB040 (68040/32 Mhz όπως φαίνεται από την εικόνα) τοποθετημένο σε tower case.

Ο τύπος έχει επιταχύνει το DSP στα 50Mhz και με το boost που δίνει ο ΑΒ040 έχει ένα πολύ καλό μηχάνημα, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερα εντυπωσιακό με τα σημερινά στάνταρ (060 στο 100 MHz etc).
 
Προσωπικά πάντως μου τη βιδώνει όταν παίρνουν motherboards από παλιούς υπολογιστές και τα πετάνε στα κακάσχημα κουτιά για PC.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ggn συμφωνώ αλλά όταν έχεις τόσο hardware δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς..
 
ggn είπε:
Προσωπικά πάντως μου τη βιδώνει όταν παίρνουν motherboards από παλιούς υπολογιστές και τα πετάνε στα κακάσχημα κουτιά για PC.
Ναι συμφωνώ, θα έπρεπε να είχε βρει ένα πιο όμορφο κουτί

Εγώ πάλι είμαι της άποψης ότι το μηχανάκι πρέπει να στήνεται όπως σε βολεύει, ο δικός μου σίγουρα θα πάει σε 19" rack μαύρη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
είναι τα κλασσικά Γερμανικά towers της εποχής... και η A2000T που έχω (πάλι!) είναι σε τέτοιο άσχημο tower LOL
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγώ προτιμώ τα μηχανήματα AS IS..όπως βγήκαν από το εργοστάσιο.
 
Μάλλον δεν θα σας αρέσει πολύ ο δικός μου

dsc01238hn1.jpg


Και ένα closeup της οθόνη

screenkv4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"ΜΑΜΑΤΟΣ " ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑΝ ΤΩΡΑ!!!!!!!!
 
ChrisTOS το ξεκοιλιασες το αταράκι...
 
miko63 είπε:
ChrisTOS το ξεκοιλιασες το αταράκι...
Ναι, περιμένει να γίνει recased σε 19άρα rack. Εν tw μεταξύ έχω αφαιρέσει όλες τις βίδες εδώ και 3-4 χρονια. Το σχέδιο βασικά είναι να μπει σε rack case, να μετατραπεί μια pc psu η αν μπορέσω και μου περισσέψουν 300 Euros να μπει ένας CT63. Τώρα είναι πολύ πιθανόν να παραμείνει κι έτσι, άλλωστε είναι ενδεικτικό και του ποσο χρησιμοποιείται
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κυκλοφορούν CT63q;

απο πού τον αγόρασες;
 
Όχι δεν τον έχω αγοράσει (ακόμη ). A και παραξενεύομαι που οι λινουξάδες του forum δεν πρόσεξαν κάτι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[troll]

Είναι μόνο 2, δεν προφταίνουν να διαβάζουν όλα τα threads...

[/troll]

:D
 
(Κακιασμενε :D )

Το ειδα το bash και ηθελα να σε ρωτησω σχετικα αλλα με το μαγειρεμα ξεχαστηκα :biglaugh: για πες λοιπον τι καλουδια του εχεις βαλει και πως.
 
telamonas.stokos είπε:
(Κακιασμενε :D )

Το ειδα το bash και ηθελα να σε ρωτησω σχετικα αλλα με το μαγειρεμα ξεχαστηκα :biglaugh: για πες λοιπον τι καλουδια του εχεις βαλει και πως.
Απλά έκανα ένα full install του ΜιΝΤ. Το MiNT (Mint is Now TOS) είναι ένα open source λειτουργικό το οποίο συνδέει το TOS με το Unix. Ως εκ τούτου διάφορα πραγματάκια από τον Unix world μπορούν να χρησιμοποιηθούν άνετα από τον falcon σε συνδυασμό με εφαρμογές TOS/GEM. Μάλιστα το MiNT τρέχει γρηγορότερα αυτές τις εφαρμογές από ότι το Linux 68K :>. (Βέβαια εφαρμογές Χ είναι λίγο αργές και γι' αυτό δεν έχω εγκατεστημένο Χ server).
 
το mint τρέχει και σε emulator σύντροφε;;
 
Το MiNT τρέχει στον Aranym που έχεις τρέξει. Για την ακρίβεια αυτό έτρεξες όταν φόρτωσες τον Aranym
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα