Atari Falcon σε Amiga site

Αρε Falcon, ονειρικό μηχάνημα, εκεί που έχει πάει η τιμή του δε βλέπω να γίνεται δικό μου ποτέ.

Που θα πάει θα μου κάτσει, δε θα μου κάτσει?
 
by the way, το MiNT τρέχει και σε ST, δεν απαιτεί falcon

Xmm,

Τι να ναι αυτό?

boxku4.jpg


Και τί να χει μέσα?

insideam7.jpg


Να δω καλύτερα?

130xejd4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν έχει αυτό που γράφει απ' έξω, το θέλω :)
 
shock είπε:
Αν έχει αυτό που γράφει απ' έξω, το θέλω :)
Καλο, πολύ καλο, το τι γελάσαμε σε καλο να μας βγει.. Μα το falcon το χρησιμοποιώ όσο και το pc. Δεν γίνεται να δώσω ένα εργαλείο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και που να ξέρουμε βρε Χρήστο ότι ήταν η κούτα του μοναδικού σου Falcon?
 
Να ρωτήσω και κάτι άλλο? Γιατί όλοι οι amigades έχετε φάει κόλλημα με τον falcon? Ένας ST on acid είναι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Turrican είπε:
Να σου πω! Ακόμα και αυτό δεν με χαλάει καθόλου!!!! Τι όμορφο μηχανάκι που ήταν....:love:
Απλά δεν ξέρεις πόσο ;)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε ChrisTOS ο 800XL ήταν ο πρώτος μου υπολογιστής! Το πρόβλημα μου ήταν ότι στην Ελλάδα δεν γνωρίζανε άλλα Atari πλην των κονσολών! Είχε μαλλιάσει λοιπόν η γλώσσα μου να τον περιγράφω στους δύσπιστους και να λέω ότι έχει πληκτρολόγιο και ότι γράφεις κιόλας! Χα!Χα! Ιστορίες για αγρίους!

Η ουσία ήταν ότι όταν οι άλλοι είχανε 8 -16 ή 27 χρώματα εγώ είχα 256! Δεν χρειάστηκε να περιμένω την Amiga για να δω χρυσές αποχρώσεις (π.χ. animated logo-Defender of the Crown) ούτε κάν την εισβολή των MSX!

Είχα ένα φοβερό φουλ προγραμματιζόμενο κασετόφωνο που δεν χρειαζόταν να πατάω stop και ξανά play όταν έτρεχα εφαρμογές , και ίσως τα καλύτερα εκπαιδευτικά προγράμματα που έχουν βγει για 8bit home υπολογιστή!

Θυμάμαι ακόμα αυτό το καταπληκτικό πρόγραμμα εκμάθησης Basic της Atari! Μέσω του κασετοφώνου ακουγότανε audio μια πανέμορφη γυναικεία φωνή στα Ελληνικά παρακαλώ να σε οδηγεί και να σε μαθαίνει την θεωρεία και όταν στις ερωτήσεις περίμενε την εισαγωγή του χρήστη σταμάταγε αυτόματα φυσικά την κασέτα για να την ξαναρχίσει μετά την επιτυχή απάντηση και να συνεχίσει το μάθημα! Και μετά από χρόνια κάποιοι ανακάλυψαν τα Multimedia!!!!

Για τέτοιο διαμαντάκι μιλάμε! Πώς μετά να μην μείνεις Atari για μια ζωή!!!!:mastoras:

Ρίξε και μια ματιά σε αυτό το Demo και άφησε τον θρυλικό μεταλλικό ήχο του Pokey να ηχήσει ξανά τον αέρα!!!!!!

 
Πρόσκληση για προγραμματισμό

Ειδικά ο τρόπος που έλεγε home computer όλα τα λεφτά

Ο 130ΧΕ που είδες ήταν ο δικός μου πρώτος υπολογιστής. Ειδικά η SIO ήταν το εξυπνότερο hardware. Μέχρι 8 περιφερειακά στην ίδια θύρα. Δυστυχώς λόγω χώρου δεν είναι στημένος αλλα με μια tv card και μια sio2pc όλα αυτά θα αλλάξουν :>
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια και μπροστα για τα χρονια τους τα 8bit-α Atari!

Το μονο κακο τους ηταν οτι αν θυμαμαι καλα φορτωναν απιστευτα αργα απο κασετα (το χειροτερο loading time μετα τον Oric,πιο αργο απο 464!)...
 
Η ταχύτητα του κασετοφώνου Wally είναι 600 bauds..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να τον προσέχεις ChrisTOS μια ζωή τον ζήλευα!! :)

Wally Πραγματικά αργούσε λίγο στο φόρτωμα! Σε ανταμείβει όμως αυτός ο εκπληκτικός μεταλλικός επαναλαμβανόμενος ήχος φορτώματος! Όποιος έχει ακούσει Atari να φορτώνει δεν το ξεχνάει ποτέ στη ζωή του!!!!! :biglaugh:
 
Αν και να πω την αλήθεια το αίσθημα της νοσταλγίας δεν με πιάνει, δεν το έχω, δεν θα πουλούσα ποτε τον ΧΕ. Το μονο που με στεναχωρεί είναι ότι για λόγους χώρου δεν είναι τοποθετημένος.

Αν ήταν σίγουρα θα είχε το χρόνο που του αξίζει ως υπολογιστής, σίγουρα θα τον χρησιμοποιούσα για IRC. Ο falcon βεβαια είναι το αγαπημένο μου μηχάνημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατι δεν τα λετε ολα ?

Ο ATARI 800 (και ο 800XL αργοτερα) δεχοταν disk drive 5 1/4 το 1979 !!

Τον ειχα σπιτι μου για καμποσους μηνες τοτε και ναι μεν δεν καταλαβαινα (λογω ηλικιας) πως γινοταν να αποθηκευονται τα παιχνιδια σε δισκετες αλλα φορτωναν (σε σχεση με το κασσετοφωνο) πριν καν πατησεις το play...

Μιλαμε για το πρωτο micro με coproccessors και hardware sprites οταν ακομα η TEXAS Instruments εβγαζε calculators και οι commodorακηδες επαιζαν με το PET τους :biglaugh:

Το πληκτρολογιο δε, ειχε αισθηση ηλεκτρικης γραφομηχανης (800) και η ολη κατασκευη ηταν εσωτερικα "μονωμενη" με μεταλλικες πλακες. Εξωτερικα ειχε μπροστα , προστατευμενες με καπακι , 2 υποδοχες για cartriges τα οποια μαλιστα λειτουργουσαν και συνδιαστικα (!!!) εβαζες στο ενα το προγραμμα εκμαθησης της BASIC και στο αλλο τα "παραδειγματα και ασκησεις" και δουλευαν μαζι.

Και ολα αυτα 3 χρονια πριν βγαλουν καποιοι μηχανακια με γομολαστιχες και "συνδιαστικο" πληκτρολογιο και θεωρηθουν πρωτοποριακα :biglaugh: (α ναι ειχαν ελαφρα πιο γρηγορο κασσετοφωνο...)
 
τelamonas stokos, μάλλον δεν πρόσεξες τι ήταν μέσα στο κουτί
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η αληθεια ειναι οτι το 3ο κουτι κατω δεν το καταλαβα - για πες.

Μη μου πεις οτι ειναι το 810 ???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
130 XE

XC 12 Cassete recorder

XF 551 Double density, double sided floppy drive :)
 
Πίσω
Μπλουζα