Atari Falcon σε Amiga site

telamonas.stokos είπε:
Γιατι δεν τα λετε ολα ?
Ο ATARI 800 (και ο 800XL αργοτερα) δεχοταν disk drive 5 1/4 το 1979 !!

Τον ειχα σπιτι μου για καμποσους μηνες τοτε και ναι μεν δεν καταλαβαινα (λογω ηλικιας) πως γινοταν να αποθηκευονται τα παιχνιδια σε δισκετες αλλα φορτωναν (σε σχεση με το κασσετοφωνο) πριν καν πατησεις το play...

Μιλαμε για το πρωτο micro με coproccessors και hardware sprites οταν ακομα η TEXAS Instruments εβγαζε calculators και οι commodorακηδες επαιζαν με το PET τους :biglaugh:

Το πληκτρολογιο δε, ειχε αισθηση ηλεκτρικης γραφομηχανης (800) και η ολη κατασκευη ηταν εσωτερικα "μονωμενη" με μεταλλικες πλακες. Εξωτερικα ειχε μπροστα , προστατευμενες με καπακι , 2 υποδοχες για cartriges τα οποια μαλιστα λειτουργουσαν και συνδιαστικα (!!!) εβαζες στο ενα το προγραμμα εκμαθησης της BASIC και στο αλλο τα "παραδειγματα και ασκησεις" και δουλευαν μαζι.

Και ολα αυτα 3 χρονια πριν βγαλουν καποιοι μηχανακια με γομολαστιχες και "συνδιαστικο" πληκτρολογιο και θεωρηθουν πρωτοποριακα :biglaugh: (α ναι ειχαν ελαφρα πιο γρηγορο κασσετοφωνο...)
Έτσι! Έτσι telamona! Αν θυμάμε καλά μέχρι 4 τέτοια drives μπορούσαν να συνδεθούν ταυτόχρονα!

Το Αλουμινένιο σάντουιτς στο εσωτερικό των Atari έχει μείνει στην ιστορία και ήταν προϊών συμμόρφωσης με τις -πολύ αυστηρότερες των ευρωπαϊκών-αμερικάνικες προδιαγραφές περί ηλεκτρομαγνητικών παρεμβολών και αποτελούσε τον εχθρό του κάθε συντάκτη που ήθελε να ρίξει μια αδιάκριτη ματιά στο εσωτερικό!

Αμμ εκείνο το διαγνωστικό Self Test που είχε στη Rom δεν ήταν και αυτό πρωτοποριακό;
 
Turrican είπε:
Έτσι! Έτσι telamona! Αν θυμάμε καλά μέχρι 4 τέτοια drives μπορούσαν να συνδεθούν ταυτόχρονα!
Το Αλουμινένιο σάντουιτς στο εσωτερικό των Atari έχει μείνει στην ιστορία και ήταν προϊών συμμόρφωσης με τις -πολύ αυστηρότερες των ευρωπαϊκών-αμερικάνικες προδιαγραφές περί ηλεκτρομαγνητικών παρεμβολών και αποτελούσε τον εχθρό του κάθε συντάκτη που ήθελε να ρίξει μια αδιάκριτη ματιά στο εσωτερικό!

Αμμ εκείνο το διαγνωστικό Self Test που είχε στη Rom δεν ήταν και αυτό πρωτοποριακό;
Αυτό υπάρχει ακόμα και μέσα στο falcon. Κλωβός Faraday

Δυστυχώς δεν προσφέρει ασφάλεια σε περίπτωση πυρηνικού πολεμου. Ας ελπίσουμε να μην γίνει γιατί θα το χάσω το falcon μου..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChrisTOS είπε:
Αυτό υπάρχει ακόμα και μέσα στο falcon. Κλωβός FaradayΔυστυχώς δεν προσφέρει ασφάλεια σε περίπτωση πυρηνικού πολεμου. Ας ελπίσουμε να μην γίνει γιατί θα το χάσω το falcon μου..
τι τράβηξα μια εποχή με αυτο το σίδερο μέσα να βάλω τον επιταχυντή με τον 68020 (αν θυμάμαι καλά)

χο χο και είχε και ένα κουμπί που κρεμότανε

απο μπροστά σαν τσουτσούρι για να τον επενεργοποιείς. :)
 
Χρήστο μια και πραγματευόμαστε τα φάλκον στο vs θα ήταν πολύ ωραίο να μας κάνεις ένα καλό review του φάλκον σου για να το θαυμάσουμε και εμείς αλλά και να μάθουμε για το -άγνωστο στους πολλούς- αυτό μηχάνημα. Θα χαρώ να το διαβάσωκαι να το σχολιάσω... ;)
 
Έχει κάνει ο falcon030gr και έχω ανεβάσει και κάποια vids στο youtube (και εδώ).
 
Πίσω
Μπλουζα