Athens Digital Week 2008 [2009]

Δεν έλεγε και πολλά δυστυχώς.

Ρε παιδιά εχθές την ώρα που κοίταζα το PC ενυδρείο έπιασε το αυτί μου το εξής:

"Του Pooky το PC κάπως έτσι είναι..."

Να το κοιτάξω ή άκουσα καλά :p ;
 
Κρύβε λόγια εσύ!!!!!!

Εγώ παιδιά δεν ξέρω τίποτε, ένα αθώο μικρό παιδάκι είμαι, ειλικρινά, ορκίζομαι, να καεί το 360 του Wally αν λέω ψέματα....!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Σχεδον αποκαρδιωτικη.

Αν εξαιρεσεις την ομαδα "Κουρητες" του Παν. Κρητης που παρουσιασαν ενα concept με robots να παιζουν ποδοσφαιρο και καποιους αλλους ρομποτικους παγκους (απο ΤΕΙ και απο Ελληνικο forum) - ειμαστε ρομποτομανης οικογενεια btw και φαινεται :) - ολη η υπολοιπη εκθεση ηταν μια ασυνδετη βαρεμαρα. Oυτε δαθεση, ουτε οργανωση, ουτε καποιο υλικο, ουετε πλουτος εκθεματων...τιποτα.

Στο Gaming που φιγουραρε το pad του 2600, ειχαμε μερικα 360 και PS3 καθως και κανα 2 PC να παιζουν το DarkFall.

Στο Space ειχε ενα μινι πλανηταριο αλλα δεν ξερω ποσα παιδια καταφεραν να μπουν.

Στο Μodding αντι να δουμε τιποτα benchmark,fraps το μονο που ειχε ηταν διαφανα κουτια και ωραια wallpapers.

Στο Digital Music βρηκα ενα παγκο με πλαστελινες (?!)

Τεσπα...μια βαρεμαρα τοσο απο τους συμμετεχοντες οσο και απο τους επισκεπτες.

Τωρα δεν ξερω αν ο Δημος επρεπε ο ιδιος να αποτανθει ή να κανει μια διαδικτυακη κρουση για αναληψη ορισμενων τομεων απο εξιδικευμενα forums. Μπορει να το εκανε και να μην το πηραμε χαμπαρι - οποτε κραταω πισινη. Πχ. στα robots το grobots.gr ειχε αξιοπρεπη παρουσια.

Πιστευω οτι αν ως φορουμ αναλαμβαναμε το gaming, θα γινοταν κολαση.

Του χρονου θα κανουμε οτι μπορουμε να συνενοηθουμε με το Δημο Αθηναιων και να βοηθησουμε στο κομματι αυτο.
 
Στο θέμα του gaming συμφωνώ κι εγώ. Μια δικά μας παρουσία θα ήταν καταλυτική.

Φαντάσου ένα δυνατό pc (ή και περισσότερα) με jousticks του arc να παίζουν emulators. Ή ακόμα καλύτερα καμπίνα MAME.

Επίσης θα μπορούσαν να τρέχουν και παλιά μηχανάκια και άμα λάχει θα μπορούσε να διεξαχθεί και ένα sensiblogathering on the fly!!!!!!!!
 
Υπηρχαν και αλλοι τομεις που λειτουργησαν μια χαρα και με συμμετοχη - ασχετα που δεν τους προσεξε ο συνδιαχειριστης μας.

http://www.athensdigitalweek.org/#opensource
 
Wally είπε:
Του χρονου θα κανουμε οτι μπορουμε να συνενοηθουμε με το Δημο Αθηναιων και να βοηθησουμε στο κομματι αυτο.
Επειδή είχε τύχει να ασχοληθώ λίγο και να μάθω κάποια πράγματα για την περσινή αντίστοιχη διοργάνωση...να πω ότι ο δήμος καμία σχέση δεν έχει.

Τουλάχιστον το περσινό digital week είχε διοργανωθεί από γνωστή εταιρία διοργάνωσης εκθέσεων και συνεδρίων.

Ουσιαστικα ως προϊόν για να πουλήσουν στους πελάτες τους που ήθελαν έναν τρόπο για έμμεση διαφήμιση.

Επομένως είναι λογικό να μην έχει τίποτα αξιόλογο να δείτε..και αμφιβάλλω αν θα έχει του χρόνου κάτι καλύτερο..
 
Ε τουλαχιστον η φετεινη ειναι διοργανωση του Δημου, καταρχην.
 
Κατσε του χρονου να μας κατσει, να ντανιασουμε Σατουρνια, 2600αρια, cabs, εμουλατορια και να δεις τι θα γινει.
 
Καλά Ηρακλή και πέρσι διοργάνωση του Δήμου κλπ κλπ έγραφε η αφίσα, αλλά στην πραγματικότητα δεν ήταν.

Το ξέρω 100% αυτό..
 
Αυτο ομως Ηλια δεν δεσμευει τη φετεινη ή την επομενη. Ουτε προδικαζει οτι θα ειναι αποτυχημενη.
 
Από τη στιγμή που μέσα στο παιχνίδι είναι μεγάλες εταιρίες, χορηγοί και διαφημιζόμενοι, η ποιότητα του περιεχομένου είναι λίγο αμφίβολη...

Μακάρι να κάτσει κάτι και να κάνετε κάτι μαζί τους, δεν λέω το αντίθετο...

Απλώς είπα την άποψή μου Ηρακλή...όπου μπλέκουν μεγάλα συμφέροντα το μεράκι και η ποιότητα παραμερίζονται..
 
Από τη στιγμή που μέσα στο παιχνίδι είναι μεγάλες εταιρίες, χορηγοί και διαφημιζόμενοι, η ποιότητα του περιεχομένου είναι λίγο αμφίβολη...
Ειναι θεμα οπτικης - χρονια τωρα λεμε οτι αν δεν οργανωθει κατι απο πολλους φορεις, αν δεν υπαρξουν χορηγοι, εγκαταστασεις και διαφημιση, δεν κανουμε τιποτα. Θα εχουμε παλι μια "συναντηση" με 10-20 επισκεπτες που θα ψαχνει πριζες ο Wally να συνδεσει τα retro (?) saturnια του..

Η Digitalweek καλως κακως ειχε πολυ κοσμο και οσοι συμμετειχαν μονο κερδισμενοι βγηκαν - οικονομικα αλλα κυριως ουσιαστικα.
 
Ρε παιδια γιατι να χρειαζονται χορηγοι?

Το κανει καθε χρονο ο Δημος? Τζαμπε δεν διαθετει τους ωραιοτατους χωρους?

Παμε και του λεμε οτι απο gaming καθε χρονο ειναι ξεφτιλα και οτι εχουμε (αν εχουμε) διαθεση να τους το σοβαρεψουμε.

Πλακωνουμε καμια 100αρια ρετρομανιακοι, πιανουμε τα pads και ξεκιναμε μαχες μεχρι τελικης πτωσης και τα αλλα ερχονται μονα τους.

Δεν χρειαζεται να ρισκαρουμε και τιποτα σουπερ γουαου σπανιακια των συλλογων μας.

Οτι εχουμε διπλο το φερνουμε. 15 κονσολια μαζευουμε για πλακα, πριζες θα εχει η Τεχνοπολη :) , o Saulot θα κανονισει να φερει παραδοσιακα την Σουηδικη ομαδα μπικινι.

Αααα θα επιληφθω της μουσικης. Θα φορτωσω Manowar μεχρι να πεσουν οι καμιναδες :headbangdude:
 
Το Official song θα πρέπει να είναι αυτό:

 
ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Ρε παιδια γιατι να χρειαζονται χορηγοι?Το κανει καθε χρονο ο Δημος? Τζαμπε δεν διαθετει τους ωραιοτατους χωρους?
Να συνεννοουμαστε Πανο - δεν μιλησα για χορηγους απο τη πλευρας μας - ειπα οτι ειναι απαραιτητο να εχει χορηγους η διοργανωση του Δημου Αθηναιων - γιατι οι χωροι, ο εξοπλισμος και οτι αλλο χρειαζονται (αυτοι) δεν ειναι δωρεαν. Δεν καταλαβαινομαστε ωρες ωρες.
 
Wally είπε:
Παμε και του λεμε οτι απο gaming καθε χρονο ειναι ξεφτιλα και οτι εχουμε (αν εχουμε) διαθεση να τους το σοβαρεψουμε.
Πάνο σου λέω ξανά ότι κατά 95% τουλάχιστον ο δήμος δεν έχει καμία σχέση με την όλη διοργάνωση...

Από εκεί και πέρα, από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι δεν τους ενδιαφέρει να σοβαρευτούν...

Ο κόσμος που πάει σε αυτές τις διοργανώσεις, πάει επειδή γίνεται καλή διαφήμιση στην τηλεόραση και σπάνια έχει πραγματική σχέση/ενδιαφέρον με/για το αντικείμενο...

Είναι γνωστο άλλωστε ότι ο κόσμος που πραγματικά θα ενδιαφερόταν για κάτι τέτοιο είναι ελάχιστος και απρόθυμος να κουνηθεί...δεν είναι τυχαίο ότι σε παρόμοιες μικρότερες εξειδικευμένες διοργανώσεις (βλ. amigathering/error code κ.α.) η προσέλευση είναι σχεδόν ανύπαρκτη...

Τέλος πάντων, δεν θέλω να σας απογοητεύσω, απλώς σας προετοιμάζω για το τι πρόκειται να συναντήσετε ;)

Μακάρι πάντως να κάνω λάθος, να έχουν αλλάξει τα πράγματα με τις συγκεκριμένες διοργανώσεις και όλα να πάνε όοπως τα έχετε στο μυαλό σας ;)
 
Wally είπε:
Στο Μodding αντι να δουμε τιποτα benchmark,fraps το μονο που ειχε ηταν διαφανα κουτια και ωραια wallpapers.
Αλλο το MODDING και άλλο τα BENCHIA.

Sorry αλλά την Κυριακή τελευταία μέρα....έπαιζε ο hipro5 (κορυφαίος Έλληνας Overclocker) με engineering sample Core i9 aka Core i7 Extreme 1065 (6 πυρήνες - 12 threads)

και ανέβαζε τα MHz τρελά.... τσέκαρε αν θέλεις εδώ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
(εδω δεν ειδε ολοκληρο περιπτερο με το opensource - λες να προσεξε το modding ?..)

Συγχαρητηρια παντως παιδια - μεγαλη εμφανιση !! (αν και πολυ windows χρησιμοποιειτε - δεν υπαρχουν αντιστοιχα utillities σε Gnu/Linux πχ ? )
 
Πίσω
Μπλουζα