Barbarian: The Ultimate Warrior

Επικό fighting gaming, από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο, για τους οκτάμπιτους. Η μουσική του Richard Joseph είναι όλα τα λεφτά.

Rakeesh είπε:
Το ειχα προ αμνημονευτων χρονων στον Αμστραντ αλλα δεν μπορουσα να τ παω πολυ μακρυα. Μολις προσφατα ειπα "ρε δεν παιζω σε emulator την εκδοση για Αμιγκα, να εχω και savestates?" οποτε μετα απο χρονια το ξαναπιασα, πιο σοβαρα πλεον, με καλυτερα γραφικα, και επιτελους ειδα το τελος.
Μου έδωσες ιδέα για νέο θέμα. :D

Η Wikipedia εχει περιγραφη για το πως οι σχεδιαστες πετυχαν το επληκτικο animation: τραβηξαν σε βιντεο κινησεις, μετα τις ξεπατικωσαν σε ζελατινη πανω στην οθονη (!?!?)... και απο κει περα δεν πολυκαταλαβα :) προκειται για υπερπαραγωγη πανως.
Τα υπόλοιπα είναι αρκετά τεχνικά θέματα γιαυτό δεν τα έπιασες. Πχ εδώ υπάρχει ένα άρθρο για το sprite multiplexing. To ζουμί είναι ότι κατάφεραν να βγάλουν τεράστια sprites με καταπληκτικό animation στον C64.
 
@spyros:

Ωραίος. :thumbup: Οσο για τον μάγο (Drax), αυτός ήθελε τον κατάλληλο συγχρονισμό.

Απ' ότι καταλαβαίνω, οι περισσότεροι χρησιμοποιούσαμε τα ίδια "συστήματα". :D (να και μία εναλλακτική περιγραφή, εδώ).

@Rakeesh:

Μπορείς και σε cpc emulators να έχεις savestates. ;) (το αναφέρω σε περίπτωση που θέλεις να τερματίσεις και την έκδοση που είχες πιό πολύ "άχτι" :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εύρηκα!

Βλέποντας σήμερα σ’ ένα συνδρομητικό κανάλι μετά από καιρό ξανά το Conan The Destroyer, παρατήρησα ότι οι μονομαχίες στο Barbarian, οι κινήσεις των χαρακτήρων, αλλά και η μουσική υπόκρουση είναι όλα επηρεασμένα από την παρακάτω σκηνή της ταινίας.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Επίσης, στις 16bit εκδόσεις του παιχνιδιού, πολλά από τα ηχητικά εφέ, προέρχονται από το Red Sonja. :)
Ενδιαφέρον, δεν το γνώριζα!.

O Arnold στον Terminator ήταν ο τέλειος εξολοθρευτής
Σαν Κόναν δεν μπορώ να φανταστώ άλλο Κόναν. Ούτε για λόγου χάρη.
Στο Commando (που ήταν και στα ντουζένια του) ήταν ο απόλυτος Commando.
Στον Κυνηγό ήταν πιο badass και από το τέρας.
Έτσι μου 'ρχεται να του δώσω μία.... :gun:

Sorry για το offtopic Allucard.
 
Πολύ ωραίο το review του @Alucard όπως και του @telonio σε αυτό το link!!!

Εξαιρετικά και τα δύο reviews :thumbup: τα ξαναδιάβασα μετά απο πολλά χρόνια και με έπιασε πάλι νοσταλγία να ανοίξω τον emulator για να παίξω το θρυλικό παιχνίδι! :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εννοείται, εγώ τα έχω συνδέσει από την πρώτη στιγμή που έπαιξα το παιχνίδι. Και όπως λέει ο Rakeesh, από την πρώτη ταινία.
Αγαπημένο παιχνίδι, με επικό μουσικό θέμα στον C64.
Το οποιο με εκανε να θελω να το ακουσω σε ορχηστρικη βερσιον. Ας ειναι καλα οι ρεμιξαδες


(Ο τυπος νομιζω εχει βαλει μια δικη του επικη εισαγωγη, το αυθεντικο θεμα αρχιζει καπου στο 1:30)
 
Πίσω
Μπλουζα