Battlestar Galactica (2004 TV series)

Το τι έχω να ακούσω από ambu και Omega μετά από αυτό.... :cool:

Δε με ενθουσίασε και τόσο η 4η σεζόν, είναι πολύ δραματική για τα γούστα μου. Η ιδέα με τον εμφύλιο των Cylons φοβερή αλλά το concept με τον γιατρό και τους Θεούς του και το κυνήγι φαντασμάτων της Starbuck λίγο με ξένισε.

Να φανταστείτε σε κάποια σημείο κάνω FF :angry:
 
Λοιπόν το Galactica έχει αρχίσει να πέρνει μια περίεργη μεταφυσική διάσταση, πράγμα το οποίο εγώ δεν το περίμενα. (Και μου αρέσει :D ).

Το προτελευταίο επεισόδιο ειδικά αν το παρατηρήσει κανείς καλά, στο σημείο όπου ο Baltar προσπαθεί να περάσει το φρουρό, θα δεί ότι η SIX αν και σε ολόκληρη τη σειρά νομίζαμε ότι τη φανταζόταν, βέπουμε ότι τον σηκώνει όρθιο!!!

Τη συνέχεια τη ξέρετε, τηλέφωνα στο Shock για να μου πεί ότι το κάνει FF :bash:

Κατά τα άλλα η 4η σαιζόν είναι πιό αργή απο τις άλλες και θα μπορούσαμε να πούμε ως ένα σημείο ότι το τραβάνε απο τα μαλλιά για να γεμίσουν τα επεισόδια, αλλά στη περίπτωση του Galactica δεν νομίζω να ισχυεί μιας και είναι η τελευταία σαιζόν ούτως ή άλλως.
 
Ως σειρά, αν την δεις από την αρχή είναι κόλλημα.

Στην 3η σαιζόν μερικά επεισόδια με τις δίκες ήταν λίγο βαρετά, και στην 4η σαιζόν έχει πολλές σκηνές που το γυρίζουν και στο μεταφυσικό, αλλά έχει ακόμα ενδιαφέρον.
 
2 Επεισόδια έχουν μείνει για το τέλος και η αλήθεια είναι οτι τα τελευταία που εχουν παιχτεί παρα είναι αργά :precry:

Ελπίζω να αποζημιωθούμε στο τέλος ...
 
Εμένα ή σειρά μου άρεσε πάρα πολύ. Πραγματεύονταν πολλές πτυχές της ανθρώπινης δραστηριότητας και διανόησης, πόλεμο, θρησκεία, έρωτα, επιβίωση. Θα τολμούσα να πω οτι μετά το Star-Τrek/TOS, είναι η μόνη σειρά επιστημονικής φαντασίας με τόσο βάθος. Μου αρέσει που έχει πολλά ονόματα και στοιχεία από αρχαίους πολιτισμούς, ειδικά τον Ελληνικό, π.χ. Apollo/Απόλλων, K. Τhrace/Θράκη κλπ. είναι σαν να μας λέει οτι οι γνωστοί πολιτισμοί της αρχαιότητας έχουν την ρίζα τους εκεί...γοητευτικό ως σενάριο. Από τους χαρακτήρες της σειράς μου αρέσουν ο Απόλλων, για την δράση και το θάρρος του και ο πατέρας του ο Αδάμας :) Είναι ο "πατέρας" όλων των ξερριζωμένων, ο άνθρωπος που θα δώσει την λύση πάντοτε, η ήρεμη δύναμη, ο λογικός Κυβερνήτης που δεν παραμυθιάζεται από μύθους και θρησκείες της μάζας... Εσάς, ποιος χαρακτήρας σας αρέσει περισσότερο;
 
O Baltar, πριν γίνει ένας φανατισμένος θρησκόληπτος με ιδέες μεγαλομανίας. Αν και μου άρεσε η ιδέα με το χαρέμι.

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το έβλεπα μετά τα μισά της τρίτης σεζόν.. Και με αυτό το τέλος, καλύτερα να το αφήνανε στο cliffhanger της μισής 4ης σεζόν. Και αυτό που μου τη σπάει περισσότερο είναι ότι το Syfy έχει κόψει απίστευτες σειρές και συνέχισε αυτήν. Δηλαδή ΈΛΕΟΣ.
 
Την ειχα δει λιγο στη Νοβα αυτη τη σειρα καλη δεν λεω αλλα λιγο τρελο σεναριο ειναι τα ρομποτ εχουν κατακτησει τους πλανητες και μερικοι τυποι τα πολεμανε με κατι γιγαντια διαστημοπλοια γενικα τελειως κουλο αλλα μπορουσες να το δεις για να περασει η ωρα...

Ωραιο εγω ουτε που ηξερα πιο κυκλο εβλεπα :D
 
Πίσω
Μπλουζα