Battlestar Galactica (2004 TV series)

Shock είπε:
Ρε παραπονιάρη οι μισοί εδώ μέσα είναι Galactica funs!!Απλά ξέρουμε ποιος είναι ο 5ος :)
Πως το ξέρετε; Για πείτε και σε μας τους άσχετους! :)
 
Περιμένω περιμένω κανένα Ambu κανένα Shock να σχολιάσει το τελευταίο επεισόδιο αλλά τίποτα. :cool:

Εγώ πάντως είμαι officially μπερδεμένος και πραγματικά πάρα πολύ περίεργος για το που πάει το πράμα.

Τελικά είναι και ο Σταρμπακ κύλωνας και η Έλεν ;
Οχι πείτε μου γιατί δεν μου βγαίνουν στο μέτρημα 8)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Omega είπε:
Περιμένω περιμένω κανένα Ambu κανένα Shock να σχολιάσει το τελευταίο επεισόδιο αλλά τίποτα. :cool: Εγώ πάντως είμαι officially μπερδεμένος και πραγματικά πάρα πολύ περίεργος για το που πάει το πράμα.

Τελικά είναι και ο Σταρμπακ κύλωνας και η Έλεν ;
Οχι πείτε μου γιατί δεν μου βγαίνουν στο μέτρημα 8)
Put the FRAKKING Spoiler tags on! :p

Νομίζω ότι πλέον το BSG έχει περάσει τα όρια του space opera. Ένα αρκετά συναισθηματικά φορτισμένο επεισόδιο το οποίο έχει να προσφέρει λίγα από πλευράς αποκάλυψης ενώ γεννά περισσότερα ερωτήματα από ότι λύνει. Έχω την αίσθηση ότι το show κινήθηκε πολύ περισσότερο από ότι θα έπρεπε γύρω από τους Final Five και μάλλον έχει ξεφύγει από τους αρχικους σχεδιασμούς. Δεν μπορώ να πώ ότι είμαι ευχαριστημένος από την εξέλιξη της σειράς μέχρι στιγμής.

Θα έχει πάντως τεραστιο ενδιαφέρον το πως ο RDM έχει καταφέρει να δέσει όλες τις ασυνέχειες που έχει εισάγει στην σειρά. Θα το αντιπαραβάλλω με το Babylon 5 που η πορεία του ήταν σχεδιασμένη από την αρχή μέχρι το τέλος. Φυσικά η 5η σαιζόν ήταν πρόσθετη και αυτό φάνηκε.

Νομίζω ότι οι FF είναι τελικά ένα side arc το οποίο κακώς και με ευθύνη των σεναριογράφων αποπροσανατόλισε την σειρά και ότι υπάρχουν αρκετά πιο ενδιαφέροντα ερωτήματα που πρέπει να απαντηθούν. Για να δουμε..
 
Εάν η απάντηση που λαμβάνεις στην τελευταία σκηνή δεν σου είναι αρκετή τότε ρίξε μία ματιά και στο παρακάτω άρθρο:

http://featuresblogs.chicagotribune.com/entertainment_tv/2009/01/final-fifth-cylon-ellen-tigh-battlestar-galactica-dualla-dee-.html#more

Επίσης, να αναφέρουμε εδώ ότι εξετάζεται το παρακάτω:

η 13η αποικία από όπου μάλλον προήλθαν οι υπόλοιπες από όσο φαίνεται είχε πολύ περισσότερους ανθρωπόμορφους cylons όσο και το γεγονός ότι υπήρχε και η δυνατότητα αναπαραγωγής από τα πλάνα που απεικονίζουν μικρά παιδιά να παίζουν και να κυκλοφορούν ανάμεσα στους υπόλοιπους

Eπίσης το περιβόητο τεστ του Baltar τίθεται υπό συνεχή αμφισβήτηση αφού ουτε ο ίδιος ανέφερε τυχόν θετικό τεστ για την Helen όσο το γεγονός ότι παρότι είχε την δυνατότητα να ελέγξει τα αποτελέσματα του δικού του τεστ, πολλάκις βρέθηκε να αναρωτιέται για την δικιά του υπόσταση

Δεν θα παραξενευτώ εάν παρατηρηθεί γενετική ομοιότητα ανάμεσα στους ανθρώπους και τους 13 και εάν αντιστραφούν οι όροι του δημιουργού και των δημιουργημάτων, ενώ εκκρεμεί φυσικά και μία εξήγηση για την οντότητα και τον ρόλο της Kara η οποία έμμεσα αναφέρεται ότι είναι ο προάγγελος της καταστροφής.

(worm)holes in time ή στο σενάριο;
Βρήκαν έναν πλανήτη, τον ονόμασαν Γη, τώρα είναι ώρα να αναζητήσουν τον δικό τους πλανήτη, όπου θα φτιάξουν το σπίτι τους. Όμως αναρωτιέμαι εάν η αναζήτηση δεν έχει τελειώσει τελικά.

To trailer της νέας σειράς Caprica βγήκε στο αέρα και αποδεικνύει ότι δεν θα έχει καμιά σχέση με το BSG:

http://www.scifi.com/scifiwire/index.php?category=14&id=57977
 
Έχω ξενερώσει με το BSG. Ξεκίνησε ως η καλύτερη σειρά επιστημονικής φαντασίας (επειδή ήταν πολύ ρεαλιστική και όχι ιδιαίτερα ΕΦ) αλλά με όλα τα μεταφυσικά και θρησκευτικά θέματα έχει πάρει την κάτω βόλτα. Και όλη αυτή η ιστορία με τους 5 έχει ξεφύγει.

Τελικά η Κάρα τι είναι; Αφού δεν είναι Cylon, πως πέθανε και αναγεννήθηκε;
 
Leon είπε:
Έχω ξενερώσει με το BSG. Ξεκίνησε ως η καλύτερη σειρά επιστημονικής φαντασίας (επειδή ήταν πολύ ρεαλιστική και όχι ιδιαίτερα ΕΦ) αλλά με όλα τα μεταφυσικά και θρησκευτικά θέματα έχει πάρει την κάτω βόλτα. Και όλη αυτή η ιστορία με τους 5 έχει ξεφύγει.

Τελικά η Κάρα τι είναι; Αφού δεν είναι Cylon, πως πέθανε και αναγεννήθηκε;


Noone has a frakking idea what she is. Not even her. Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι cylon. Το hybrid την αποκάλεσε harbringer of death. Άγγελο θανάτου. Εγώ πιστεύω ότι την μάζεψε ο heavy raider στο επεισόδιο όπου χάνεται, την μετέφερε κάπου όπου την κλωνοποίησαν και τοποθέτησαν το πτώμα της εκεί. Αν φυσικά είναι το πτώμα της.

Ναι το BSG είναι soft sci fi όμως. Πάντως θα απογοητευτώ αν τα ρίξουν όλα σε έναν Θεό που τα ενορχηστρώνει. Θα πάψει να είναι sci και θα μείνει μόνο το fiction.
 
ChrisTOS είπε:
Ναι το BSG είναι soft sci fi όμως. Πάντως θα απογοητευτώ αν τα ρίξουν όλα σε έναν Θεό που τα ενορχηστρώνει. Θα πάψει να είναι sci και θα μείνει μόνο το fiction.
Πράγματι. Αυτό που μου άρεσε στο BSG ήταν ο τρόπος που χειριζόταν σύγχρονα θέματα (όπως η τρομοκρατία, το τι σημαίνει να είσαι άνθρωπος, που στρέφεται ο κόσμος σε καταστάσεις κρίσης, κτλ) με πολύ καλογραμμένους χαρακτήρες και ρεαλιστικές αντιδράσεις. Ιδίως αυτό που έγινε στη New Caprica με τις επιθέσεις αυτοκτονίας δε νομίζω να έχει προηγούμενο στην Αμερικανική τηλεόραση.

Αλλά μετά το μεταφυσικό και το μεσσιανικό πήραν τα ηνία, χαλώντας πάρα πολύ τη σειρά που έχασε τη δραματική της δύναμη.
 
Νομίζω πως παρεξηγείτε λίγο το μεταφυσικό. Έχω την εντύπωση πως οι συγγραφείς θέλουν να δώσουν τις δύο όψεις ενός νομίσματος - πώς, δηλαδή, κοσμολογικά συμβάντα και θέματα αφετηρίας και 'πεπρωμένου' μπορούν να αναδημιουργηθούν ώς θρησκεία. Για την ακρίβεια νομίζω πως ειρωνεύονται (ελαφρώς) αυτή την άποψη...
 
Μπορεί να έχεις δίκιο φίλε Gryzor αλλά τότε πως εξηγούνται τα οράματα που έχουν και οι άνθρωποι και οι Cylons, αυτά με το "όλα έχουν ξαναγίνει", η προφήτης των Cylons, η "θρησκευτική" εμπειρία που έχει η 6 όταν της αποκαλύπτονται τα πρόσωπα των τελευταίων 5, αυτό που συνέβη στην Κάρα κτλ;

Μόνο ο τρόπος που είναι όλα αυτά σκηνοθετημένα (κάτι slow motion, περιέργοι φωτισμοί, ατμοσφαιρική μουσική) δεν μου κάνει ιδιαίτερα για ειρωνία. Μακάρι να διαψευστώ.
 
Gryzor είπε:
Νομίζω πως παρεξηγείτε λίγο το μεταφυσικό. Έχω την εντύπωση πως οι συγγραφείς θέλουν να δώσουν τις δύο όψεις ενός νομίσματος - πώς, δηλαδή, κοσμολογικά συμβάντα και θέματα αφετηρίας και 'πεπρωμένου' μπορούν να αναδημιουργηθούν ώς θρησκεία. Για την ακρίβεια νομίζω πως ειρωνεύονται (ελαφρώς) αυτή την άποψη...
Το ελπίζω κι εγώ. Κατ εμέ ο Θεός στην επιστημονική φαντασία πρέπει να έχει θέση μόνο με την επίδραση που η θρησκεία έχει στην ζωή των ανθρώπων. Μέχρι στιγμής αυτό το έχουν δείξει αρκετά καλά. Αλλά φλερτάρουν με το να ξεφύγουν από αυτό τον κανόνα και να το ρίξουν στο Deus Ex Machina.. Αυτό θα με χαλάσει.

P.S. Τους πέντε τους είδε η 3 ;)
 
ChrisTOS είπε:
Κατ εμέ ο Θεός στην επιστημονική φαντασία πρέπει να έχει θέση μόνο με την επίδραση που η θρησκεία έχει στην ζωή των ανθρώπων.
Δεν είμαι σίγουρος... Βέβαια στο Do Androids Dream of Electric Sheep π.χ. η θρησκεία, με την τεράστια σημασία της για την πλοκή, είχε ακριβώς τον ρόλο που περιγράφεις, αλλά αν υπάρχει ένα είδος λογοτεχνίας που ΔΕΝ υπάρχουν 'πρέπει' αυτό είναι η ΕΦ... :D
 
Gryzor είπε:
Δεν είμαι σίγουρος... Βέβαια στο Do Androids Dream of Electric Sheep π.χ. η θρησκεία, με την τεράστια σημασία της για την πλοκή, είχε ακριβώς τον ρόλο που περιγράφεις, αλλά αν υπάρχει ένα είδος λογοτεχνίας που ΔΕΝ υπάρχουν 'πρέπει' αυτό είναι η ΕΦ... :D
Ναι σίγουρα. Δεν θα έβαζα πρέπει στην ΕΦ πέραν του επιθέτου της. Επιστημονική.
 
ChrisTOS είπε:
Ναι σίγουρα. Δεν θα έβαζα πρέπει στην ΕΦ πέραν του επιθέτου της. Επιστημονική.
Συγγνώμη, αλλά όσο κι αν σ'αγαπάω λόγω ΤΟS, είσαι πολύ λάθος. Μπερδεύεις το μέσο με το μήνυμα... Η επιστημονική φαντασία δεν σημαίνει επ'ουδενεί ότι:

-ασχολείται με επιστήμη

-περιγράφει από επιστημονική πλευρά

-περιέχει επιστήμη η οποία έστω στέκει επιστημονικά!

-ή, ακόμα ακόμα, περιγράφει την ίδια την επιστήμη (ίδε, π.χ., το Λουλούδια για τον Άλγκερνον όπου δεν υπάρχει λέξη για την επιστήμη που του επιτρέπει το σενάριο, ενώ το ίδιο το διήγημα δεν έχει σχέση με επιστήμη αλλά με την ανθρώπινη ψυχή και την αυτογνωσία.)

Η επιστήμη στην ΕΦ είναι απλά μία αφορμή και ένα μέσο/κόλπο για να μας μεταφέρει ο συγγραφέας σε έναν άλλο κόσμο που τον πλάθει όπως θέλει ο ίδιος. Από κει και πέρα το με τί ασχολείται είναι τόσο ανοιχτό όσο ο ουρανός...

Α, και βέβαια, μόλις θυμήθηκα το Behold, the Man του Μούρκοκ, ένα κατ'εξοχήν θρησκευτικό/φιλοσοφικό και άκρως συγκλονιστικό διήγημα...
 
Gryzor είπε:
Συγγνώμη, αλλά όσο κι αν σ'αγαπάω λόγω ΤΟS, είσαι πολύ λάθος. Μπερδεύεις το μέσο με το μήνυμα... Η επιστημονική φαντασία δεν σημαίνει επ'ουδενεί ότι:
-ασχολείται με επιστήμη

-περιγράφει από επιστημονική πλευρά

-περιέχει επιστήμη η οποία έστω στέκει επιστημονικά!

-ή, ακόμα ακόμα, περιγράφει την ίδια την επιστήμη (ίδε, π.χ., το Λουλούδια για τον Άλγκερνον όπου δεν υπάρχει λέξη για την επιστήμη που του επιτρέπει το σενάριο, ενώ το ίδιο το διήγημα δεν έχει σχέση με επιστήμη αλλά με την ανθρώπινη ψυχή και την αυτογνωσία.)

Η επιστήμη στην ΕΦ είναι απλά μία αφορμή και ένα μέσο/κόλπο για να μας μεταφέρει ο συγγραφέας σε έναν άλλο κόσμο που τον πλάθει όπως θέλει ο ίδιος. Από κει και πέρα το με τί ασχολείται είναι τόσο ανοιχτό όσο ο ουρανός...

Α, και βέβαια, μόλις θυμήθηκα το Behold, the Man του Μούρκοκ, ένα κατ'εξοχήν θρησκευτικό/φιλοσοφικό και άκρως συγκλονιστικό διήγημα...
Καμιά αντίρρηση, η ΕΦ όπως και όλη η λογοτεχνία ασχολείται με χαρακτήρες και τον ψυχικό, νοητικό κόσμο. Γιατί κάνουν ότι κάνουν. Η διαφορά με την υπόλοιπη λογοτεχνία έγκειται στο ότι αυτή η προσπάθεια διερεύνησης γίνεται σε ένα τεχνολογικά αναπτυγμένο περιβάλλον ή σε ένα ξένο περιβάλλον. Τώρα αν θέλουμε να έχουμε και το επιστημονική φαντασία, δεν μπορεί αυτο το περιβάλλον να είναι ο κόσμος των αγγέλων έτσι; Ούτε μπορεί ένας από τους χαρακτήρες μας να είναι η νεράϊδα του δοντιού και ο μυθικός μονόκερος. Δεν υπάρχει κανένας που να μας το απαγορεύει αλλά με αυτά τα στοιχεία.. το The Longest Journey το λες ΕΦ ή σκέτο φαντασία; Πως ορίζουμε την επιστημονική φαντασία;
 
Η επιστημονική φαντασία δεν σημαίνει επ'ουδενεί ότι:
-ασχολείται με επιστήμη

-περιγράφει από επιστημονική πλευρά

-περιέχει επιστήμη η οποία έστω στέκει επιστημονικά!
και αυτο χωραει πολυ νερο - υπαρχει Ε.Φ που και ασχολειται με την υπαρχουσα επιστημη και την περιγραφει και την περιεχει.

Το θεμα ομως ειναι πιο απλο - εχουν πραγματι αξια οι ετικεττες ? περιγραφουν στα αληθεια αυτο που διαβαζουμε αυτο που βλεπουμε αυτο που νιωθουμε ?
 
ChrisTOS είπε:
Καμιά αντίρρηση, η ΕΦ όπως και όλη η λογοτεχνία ασχολείται με χαρακτήρες και τον ψυχικό, νοητικό κόσμο. Γιατί κάνουν ότι κάνουν. Η διαφορά με την υπόλοιπη λογοτεχνία έγκειται στο ότι αυτή η προσπάθεια διερεύνησης γίνεται σε ένα τεχνολογικά αναπτυγμένο περιβάλλον ή σε ένα ξένο περιβάλλον. Τώρα αν θέλουμε να έχουμε και το επιστημονική φαντασία, δεν μπορεί αυτο το περιβάλλον να είναι ο κόσμος των αγγέλων έτσι; Ούτε μπορεί ένας από τους χαρακτήρες μας να είναι η νεράϊδα του δοντιού και ο μυθικός μονόκερος. Δεν υπάρχει κανένας που να μας το απαγορεύει αλλά με αυτά τα στοιχεία.. το The Longest Journey το λες ΕΦ ή σκέτο φαντασία; Πως ορίζουμε την επιστημονική φαντασία;
Κατ'αρχάς, τίποτα δεν σου απαγορεύει να υπάρχιε μονόκερως σε ένα έργο ΕΦ. Ο λόγος που δεν υπάρχει (αν δεν υπάρχει - είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν συγκερασμοί που δεν έχω διαβάσει) είναι καθαρά θέμα γούστου και ουχί αξιωματικό, αλλά όπως προείπα, αν υπάρχεi ένα είδος που επιτρέπει τα πάντα αυτό είναι η ΕΦ...

Α! Επίσης, στην ΕΦ δεν είναι απαραίτητο να είσαι ούτε σε προηγμένο, αλλά ούτε σε ξένο κόσμο. Σε πάμπολλες δουλειές η δράση είναι στο -διόλου προηγμένο- παρόν με μόνο ένα μικρό στοιχείο το οποίο διευκολύνει τη δράση. Kι έτσι ορίζεται η ΕΦ.

Με το Longest Journey εννοείς το παιχνίδι; Το είχα παίξει ελάχιστα και δεν το θυμάμαι. Αλλά, διαβάζοντας στην Wikipedia μου φαίνεται προφανές ότι πρόκειται για ΕΦ με στοιχεία φαντασίας. Κάτι που επιβεβαιώνει αυτό που προείπα.

Paspartoo είπε:
και αυτο χωραει πολυ νερο - υπαρχει Ε.Φ που και ασχολειται με την υπαρχουσα επιστημη και την περιγραφει και την περιεχει.
Μα δεν κατάλαβες - δεν είπα ότι δεν υπάρχει ΕΦ που να ασχολείται με την τεχνολογία (ίδε Κλαρκ - κάποια του δεν διαβάζονται γιατί δεν είναι λογοτεχνία αλλά άρθρα του δωσμένα με μορφή μυθιστορήματος), είπα απλά ότι δεν είναι προαπαιτούμενο...
 
Ναι, αναφέρομαι στο παιχνίδι. Το αγαπημένο μου adventure. Σε ότι αφορά στον ορισμό, μαλλον δεν συμφωνούμε. Πάντως δεν είμαστε οι μόνοι. Να σκεφτείς η wikipedia έχει ειδική σελίδα πάνω στον ορισμό της ΕΦ.

http://en.wikipedia.org/wiki/Definitions_of_science_fiction
 
Κοίτα, μπήκα κι εγώ στον πειρασμό να ψάξω ορισμούς και να παραθέσω εδώ αλλά αντιστάθηκα κι εγκατέλειψα την ιδέα πάραυτα. Διαβάζω ΕΦ εδώ και... χμ, για να δω... 25 χρόνια (!!! πρώτο βιβλίο: Doctor Bloodmoney, του Ντικ, δώρο από τον μπαμπά μου, το 84) κι έχω διαβάσει και παρακολουθήσει πολλές συζητήσεις για το περιεχόμενο και τον ορισμό της ΕΦ. Έχω καταλήξει σε αυτό που είπα πιο πάνω: ό,τιδήποτε χρησιμοποιεί ένα τεχνολογικό επίτευγμα για να κάνει δυνατή την υπόθεσή του...
 
clipboard01ljm.jpg

H σειρά Battlestar Galactica έλαβε και επίσημα τέλος με το χθεσινό επεισόδιο... Ένα μικρό deja vu ίσως να είναι αρχικά το συναίσθημα που θα νιώσουν πολλοί, αλλά οι εξελίξεις μάλλον κρίνονται αναμενόμενες και έως ένα βαθμό λογικές.

clipboard01jog.jpg


Πάντως η δουλειά που κάνουν οι Sony/Honda και κυρίως η Kokoro Inc. με την Actroid-DER μας αποχαιρετούν προσωρινά μέχρι το καλοκαίρι που θα προβληθεί (Ιούνιο) το The Plan, μία δίωρη ταινία που θα κλείσει οριστικά το Saga του Galactica - The miniseries, αφού ήδη τα σκηνικά και ο εξοπλισμός, κουστούμια, κλπ έχουν αποξηλωθεί από τα στούντιο και αρκετά πουλήθηκαν σε δημοπρασία τον Ιανουάριο. To The Plan θα έχει ως σκοπό να μας αποκαλύψει ποιο ήταν τελικά το σχέδιο βάσει του οποίου ενεργούσαν οι cylons.

Επόμενος σταθμός η Caprica - before the war...
 
Πίσω
Μπλουζα