Best retro videogame music.

Για όσους ενδιαφέρεστε πάντως η σειρά Unreal που κυκλοφορεί στα καταστήματα για 9,99 ευρώ και περιέχει όλα τα παιχνίδια μέχρι Tournment 2004 εκτός του 2003, έχει και έξτρα audio disk με τα καλύτερα κομμάτια από όλα τα παιχνίδια!!!!!!!!
 
Λοιπόν έχουμε και λέμε, οι αγαπημένες μου retro videogame μουσικες είναι 5 και αυτες είναι τα έξης :

1.Η μουσική τέλους του Shadow of the beast με το γνωστό σόλο της ηλεκτρικής. κιθάρας

2. Agony

3. Turrican

4. Gods

5. Lotus
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν νομιζω οτι οποιαδηποτε μουσικη σε CD μπορει να θεωρηθει ρετρο.

Ρετρο θα ελεγα την μουσικη που παραγεται απο τον υπολογιστη, οχι αυτη που αναπαραγεται απο CD.

Γιατι τοτε θυμηθητε την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ μουσικη που ειχε ο τελικος εχθρος του παιχνιδιου στο FINAL FANTASY 7 στο playstation1.
 
πωω θυμάμαι τι πατέντες προσπαθούσα να κάνω για να ηχογραφήσω σε κασέτα την μουσική απο κάποιο παιχνίδι!

1.Loom

2.Street Fighter

3.Sonic The Hedgehog

4.Ghost N Goblins

5.Zelda Majora's Mask

Ενδεικτικά αυτά φυσικά!!
 
mike είπε:
Δεν νομιζω οτι οποιαδηποτε μουσικη σε CD μπορει να θεωρηθει ρετρο. Ρετρο θα ελεγα την μουσικη που παραγεται απο τον υπολογιστη, οχι αυτη που αναπαραγεται απο CD.

Γιατι τοτε θυμηθητε την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ μουσικη που ειχε ο τελικος εχθρος του παιχνιδιου στο FINAL FANTASY 7 στο playstation1.
Μα δεν υπάρχει πουθενά κακό στο να έχεις και soundtrack σε CD!!!!!! Εννοείται στο Unreal η μουσική παίζει από το pc και όχι από το οπτικό μέσο!!!!!!!
 
Λίγο πειραγμένο αλλά τόσο θεικό

 
Ελα ρε, το κανανε και χορευτικο; :D

apositive είπε:
πωω θυμάμαι τι πατέντες προσπαθούσα να κάνω για να ηχογραφήσω σε κασέτα την μουσική απο κάποιο παιχνίδι!
Oμοιοπαθης κι εγω, αν και για να πω την αληθεια δεν εκανα καμια πατεντα. Απλα δουλευε το μικροφωνο.

Για να ειμαι ακριβης, σε εκεινη την ηλικια δεν ηξερα καν τι ειναι το στερεο και οτι η Αμιγκα μου ειχε τετοιο ηχο.

Φαντασου χρονια αργοτερα, οταν μπηκα στο Ιντερνετ, πώς ένιωσα όταν βρήκα ολοκληρα sites με διαθεσιμη τη μουσικη που με τοσο κοπο προσπαθουσα να κανω "δικια μου" και μαλιστα στην... κανονικη τους ποιοτητα 8)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ έχω ακόμα τις κασσέτες που έγραφα απο games και demos και τις έπαιρνα μαζί μου στο σχολείο με το walkman !! Όπως και κάτι πρώιμα τερατουργήματα που έφτιαχνα με το ProTracker !

Tα έχουμε ξαναπεί νομίζω, αλλά απο τα πιό αγαπημένα...

Stardust (Τitle 1':44'')

Θυμίζω ένα mix που έχω φτιάξει με remixes απο amiga games/demos είναι downloadable στο link κάτω κάτω στην υπογραφή μου...περιέχει αρκετά απο τα αναφερθέντα του thread (amiga only βέβαια....)
 
Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς και από που ν'αρχίσει...

Τη μελαγχολική μουσική του Thanatos, την παιχνιδιάρα μουσικούλα του Aufwiendersen Mondy, ή τις ανεβαστικές μελωδίες των Target Renegade, Project X, Outrun, Chaos Engine, κ.α.;

Και μη ξεχνάμε και αυτό το άσμα:

Ήταν εκείνες οι φορές που ήθελα να χάσω στο παιχνίδι μόνο και μόνο για να ακούσω τη μουσική και να γλυκομελαγχολήσω...

:cool:
 
Δεν ακουσα κανα σχολιο για την μουσικη του wendetta 2175 σε αμιγκα.

Ποσοι το εχουν παιξει τελικα?
 
Quake 1 (γραμμενο απο Trent Reznor των NIN)

Halo (ειδικα του ODST εγινε εντελως στυλ Blade Runner)

Riven

Ghosts & Goblins

New Zealand Story

Pac Man

Addams Family (στην Amiga)

Silent Hill 2

Mario 64 και Super Mario Galaxy

... μπορω να γραφω για ωρες...
 
Mη μου πειτε οτι δε σας φτιαχνει, ειδικα εκει που κανει το γυρισμα....


(Βonus τα εντελλως σουρεαλ βιντεακια του Jon Hare και της κομπανιας του)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Respect στον portarino για τα κλασικότατα Sensible-άδικα βιντεάκια, αλλά ακόμα μεγαλύτερο στον Imgema, κυρίως για το Duck Tales...

Βέβαια, τώρα έχει γίνει τόσο mainstream που το ξέρει μέχρι και η κουτσή Μαρία το συγκεκριμένο tune και έχει ζήσει μέχρι και 5-6 remixes από σχετικά συγκροτήματα... Όταν όμως πριν από 16-17 χρόνια έπαιζα ξανά και ξανά την πίστα στο φεγγάρι για να ακούσω τη μελωδία, δεν υπήρχε ούτε "ιντερνέτς" ούτε μπορούσα να φανταστώ ότι θα άρεσε και σε άλλον αυτό το (μαγικό στα αυτιά μου) "μπιπ-μπιπ"... Τα τελευταία χρόνια πρέπει να το έχω ακούσει εκατοντάδες φορές (χωρίς υπερβολή!) κι όμως κάθε φορά με ξαναγυρνά πίσω στην ΣΤ' Δημοτικού που διάλεγα ξανά και ξανά να παίξω την... φεγγαρόπιστα, μόνο και μόνο για να το ακούσω...

//Όταν βρω λίγο χρόνο θα ανεβάσω και εγώ τα δικά μου αγαπημένα και σίγουρα (πλην των πολύ γνωστών) θα έχει την τιμητική του και το πιο "συγγενικό" παιχνίδι του Duck Tales, το Chip'n'Dale: Rescue Rangers...
 
Γιατι ημουν σιγουρος οτι ο Keropi θα βαλει ολο το Castlevania? :)
 
εεεεεεε μα! ΛΟΛ

μα δεν μιλάμε για ένα απλό soundtrack , μιλάμε για κάτι που έχει πάρει βραβεία ...
 
Πίσω
Μπλουζα