Bibi-bo Μέρος 1ο

Να σαι καλά Αναστασία!

Καλή μου Αναστασία, χαίρομαι που σου άρεσε η ντουλάπα! Σου στέλνω μια φωτογραφία της bibi-bo και του Tzon Tzon μπροστά από τη ντουλάπα τους!
 
Eυχαριστω πολυ για το καλοσωρισμα. Οπως σας ελεγα προσπαθω να αγοραζω οποτε βρισκω οτιδηποε σχετικα με την μπιμπιμπο. Πρι απο δεκα μερες περιπου απεκτησα τον Τζον Τζον.θα προσπαθησω να ανεβασω την συλλογη μοθ διοτι δεν ειμαι και αστερι στην τεχνολογια
 
Γεία σου veloudir

Καλώς ήρθες veloudir! Σιγά σιγά θα μας τη δείξεις τη συλλογή σου. Όλα θα γίνουν. Δεν παίρνεις μεγάλη χαρά με κάθε κομμάτι της συλλογής σου που αποκτάς;

Σου στέλνω μια φωτογραφία με τη bibi-bo και τον Tzon Tzon για το καλωσόρισμα!
 
Απίστευτες ετσι??? Τρομερή δουλειά εκανε η el greco για την εποχή της...!!!!

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Δειτε το αλμπουμ μου!

Και άλλη μια πραγματικά πολύ όμορφη..!!! Τυχερός όποις την έχει..!!!!!!!!!!!!!

picture.php


Δειτε το αλμπουμ μου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ, ειναι πανεμορφες οι Bibi-bo! Δεν χορταινω να τις κοιταζω!!! (μηπως πρεπει να αρχισω να ανησυχω για την πνευματικη μου υγεια??? :rofl: )
 
bibi-bo

Makisime πολύ ωραίες οι bibi-bo. Λατρεύω αυτή με τα ρούχα ιππασίας όπως και τον αντίστοιχο Tzon Tzon. Η παραμυθένια ομορφιά με την περμανάντ είναι όλα τα λεφτά!

Domniki καλά κάνεις και τις κοιτάς και δεν τις χορταίνεις! Μια χαρά είσαι!

Σου στέλνω άλλες δύο bibi-bo.

Makisime βάλε κι άλλες, έχεις πολύ ωραίες bibi-bo!
 
Αυτές rapunjel μου δεν είναι από την προσωπική μου συλλογή, τις βρήκα στο διαδύκτυο, μακάρι να τις είχα γιατί είναι πιστεύω από τις πιο σπάνιες..!

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Δειτε το αλμπουμ μου!
 
Συντήρηση bibi-bo

Makisime πολύ καλές οι φωτογραφίες που έβαλες! Η πρώτη με τη bibi-bo και τον Tzon Tzon μου θύμησε τα παιδικά μου χρόνια. Τους είχα αλλά η αδερφή μου τους διέλυσε. Ακόμα θυμάμαι τα κλάματα μου με λυγμούς!

Σκέφτηκα να σας μιλήσω για το πως μπορείτε να συντηρήσετε και να κρατήσετε σε καλή κατάσταση την αγαπημένη μας κούκλα.

1. Είτε σε κουτί , είτε όχι να της έχετε ανοιχτά τα πόδια για να μην κολλήσουν με το σώμα.

Εάν έχουν κολλήσει ήδη , τα ανοίγουμε και με το ψαλιδάκι των νυχιών κόβουμε το λιωμένο πλαστικό. Ειναι συνήθως στα πόδια κοντά στη βίδα ψηλά (φώτο 1).

2. Εάν λιώσει εκεί που αρχίζουν τα χέρια. Κόβουμε με το ψαλιδάκι των νυχιών το λιωμένο πλαστικό και στην τρύπα που έχει μεγαλώσει βάζουμε μπόλικο βαμβάκι ( θα πιάσει όλο το πάνω σώμα μέσα). Αφού τελειώσουμε με κόλλα logo περνάμε το βαμβάκι που φαίνεται κάτω από το χέρι κι έτσι γίνεται σκλήρό. Εάν δεν θέλουμε να λιώσει κι άλλο πλαστικό γύρω από το χέρι βάζουμε κόλλα προσεχτικά γύρω από το χέρι(στην τρύπα γύρω γύρω) (φώτο 2)

3. Εάν κουνάνε ή φεύγουν οι βλεφαρίδες με μια οδοντογλυφίδα που έχει πάνω της κόλλα περνάμε τις βλεφαρίδες. Εδώ μπορούμε να βάλουμε αν θέλουμε χρυσή,ασημένια ή άλλου χρώματος κόλλα.Προσοχή δεν πρέπει να αγγίξει η κόλλα το μάτι! (φώτο3).

4. Εάν φεύγει από το καρπό η παλάμη, βάζουμε κόλλα στο στρογγυλό μέσα και κολλάμε την παλάμη. Έτσι θα γυρνάει και όταν στεγνώσει.

5. Εάν σπάσει το κεντρικό λάστιχο κολλάμε με κόλλα τα κομμάτια της κούκλας απλά δεν κινείται πια.

Καλό είναι να μην τη βλέπει ο ήλιος και να βρίσκεται σε μέρος που δεν θα έχει υψηλή θερμοκρασία.

Για μαλλιά και μακιγιάζ έχω αναφερθεί παλιότερα.

Ελπίζω να σας βοήθησα να κρατήσουμε περισσότερο χρόνο μαζί μας την αγαπημένη μας κούκλα! (φώτο 4)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως Μπράβο σου rapunjel ήταν πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου γιατί πραγματικά οι κούκλες που έχω στα κουτιά τους οπτικά δείχνουν καλές αλλά δυστυχώς έχουν λιώσει τα πλαστικα μέρη(χέρια πόδια) και έχουν κολλήσει με το σώμα..! Σε μία δυστυχώς έχει σπάσει και το λαστιχάκι στην μέση....! Θα κοιτάξψ όταβν έχω χρόνο να τις διορθώσω όσο μπορώ υπό την καθοδήγησή σου..!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rapunjel, μ΄εντυπωσίασες με τις συμβουλές σου!!! :eek:

Πρόσφατα μου χάρισαν μιά Μπάρμπι οπότε θα έχω υπόψη μου όλα όσα ανέφερες για τη συντήρησή τους. ( :wait2: όχι πως έχει καμιά σχέση με τις παλιές γλυκιές Bibi bo... )

Ευχαριστούμε!!! :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@rapunjel, φοβερες οι ιδεες σου για την διατηρηση των Bibi-bo μας :clap: Δυστυχως οι φωτογραφιες ειναι λιγο θολες και δεν μπορω να δω καθαρα καποια σημεια :cry:

@makisimos, η τελευταια Bibi-bo που εχεις ποσταρει εχει απιθανα μαλλια!!! :clap:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συντήρηση bibi-bo 2

Ελπίζω καλοί μου φίλοι να σας βοήθησα. Ξαναστέλνωκαινούργιες φωτογραφίες: τη φωτογραφία 1 για την επιδιόρθωση στα πόδια και τη φωτογραφία 2 για την επιδιόρθωση στα χέρια.

Επίσης σας στέλνω μια φωτογραφία της αγαπημένης μας bibi-bo για wallpaper που τράβηξα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@rapunjel: H Bibi-bo που εχεις για wallpaper ειναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ!!! Αυτη ακριβως η φατσουλα ηταν η πιο γλυκια. Η παλια δικια μου ειχε τετοιο προσωπο, αλλα πιο κοντα μαλλια. (ωχ παλι δεν χορταινω να την κοιταζω). Βρε παιδια, δεν ειναι πανεμορφες κουκλες? (ή εγω εχω αποτρελαθει?)
 
Για τη Domniki

Καλή μου Domniki αφού σου αρέσει πολύ αυτή η bibi-bo σου στέλνω άλλη μια της φώτο!

Kι εγώ τη λατρεύω τη bibi-bo γιατί είναι κούκλα με όλη τη σημασία της λέξης!
 
rapunjel είπε:
Καλή μου Domniki αφού σου αρέσει πολύ αυτή η bibi-bo σου στέλνω άλλη μια της φώτο!Kι εγώ τη λατρεύω τη bibi-bo γιατί είναι κούκλα με όλη τη σημασία της λέξης!
Σ'ευχαριστω :clap: :thanx2:

Eιναι πανεμορφη (θα την φτυσω να μην την ματιασω :hurrah: !!! τοσο πολυ μ'αρεσει) :cheers: !!!! Να την χαιρεσαι και να την φροντιζεις :flower:
 
rapunjel η φροντίδα που δείχνεις για τις κούκλες αυτές δείχνει πραγματικά πόσο πολύ τις αγαπάς.Πολύ προσεγμένη δουλειά και καλαίσθητη!Σ'ευχαριστούμε ιδιαίτερα για το φωτογραφικό υλικό και τις οδηγίες. :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας ευχαριστώ!

Domniki, Candy σας ευχαριστώ. Πράγματι αγαπώ πολύ τη bibi-bo λόγω της γλυκύτητας και της αθωότητας που έχει!

Όποτε θέλετε και αν χρειαστείτε θα σας πω πως ξεμπερδεύουμε και φτιάχνουμε τα μαλλιά μιας κούκλας.

Σας στέλνω μια φωτογραφία της bibi-bo για ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ, τι υπεροχες αυτες οι φωτογραφιες σου! Νομιζω οτι αυτη τη φωτογραφη με την Bibi-bο μπαλαρινα την ειχε η ντουλαπα στο πισω μερος. Τα μαλλια της συγκεκριμενης Bibi-bο σου ειναι καταπληκτικα! Απιστευτα λαμπερα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo-μαλλιά

Καλή μου Domniki ναι είναι το πίσω μέρος της ντουλάπας της bibi-bo. Σου στέλνω δύο φωτογραφίες της ντουλάπας, εμπρός και μέσα.

Τα μαλλιά της bibi-bo και κάθε κούκλας γίνονται υπέροχα αν τα λούσεις με ένα σαμπουάν και μετα βάλεις conditioner. Αφού τα ξεβγάλεις καλά τα μαλλιά ,αν θες να παραμείνουν μπούκλες τα κάνεις με τα δαχτυλά σου μόνο, χωρίς χτένι, και με το μπιστολάκι στο κρύο για να μην καούν. Αν θες να τα ισιώσεις ή είναι ήδη ίσια χτενίζεις τούφα τούφα και περνάς μπροστά το μπιστολάκι πάντα στον κρύο αέρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thelw poly na apokthsw enan fasouleto... Ton diko mou ton exoun petaksei mallon kai htan o agaphmenos mou :( Paidia an exeis kaneis k ton poulaei as mou steilei.. Epsaksa alla dn vrhka pouthena.. Aparigorhth eimai !!!!!!! Snifff..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα