Bibi-bo Μέρος 1ο

Μακάρι Playmolover να μάθουμε επιτέλους!
 
rapunjel είπε:
Καλή μου Αναστασία σου στέλνω τη bibi-bo φωτογραφία που παίζαμε με την αδερφή μου πριν από 24 χρόνια! Τα μαλλιά της είναι όλα βαλμένα από την αρχή!
Πολυ καλη δουλεια εκανες! Κουκλα αληθινη! :D

σημειωση: το αβαταρ του Playmolover ειναι ολα τα λεφτα.http://retromaniax.gr/member.php?u=1151
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ Αναστασία!

Η αδερφή μου έπαιζε με τη barbie γιατρό και εγώ με τη bibi-bo , αυτή που της έβαλα καινούργια μαλλιά. Πριν από χρόνια η μάνα μου την έδωσε στην ανηψιά μου και την έσπασε. Μου την κρύψανε αλλά κάποτε τη βρήκα και την είδα. Έπαθα υστερία. Ευτυχώς την κόλλησα. Έχω κι άλλες bibi-bo αλλά αυτή είναι για μένα η βασίλισσα bibi-bo. Έχει περάσει τόσα, άντεξε και αντέχει.

Στη στέλνω σε δύο φωτογραφίες με το ίδιο φόρεμα. Μια της εποχής τότε με τον Τζον Τζον και τη φίλη τους Lili-Lei και μια πιο κοντινή του τώρα...
 
Αχ αυτες οι μαναδες μας!!! Εμενα μου εχει καταχωνιασει καπου την μοναδικη μου bibi-bo, την πρωτη και μοναδικη μου barbie, αγορασμενη στα 15..., και την sindy (χαρισμενη απο μια φιλεναδα που την ειχε βαρεθει)! Αυτες τις 3 ειχα και πριν φυγω για Ιταλια της αφησα στο συρταρι μου. Μετα η ντουλαπα μου καταπατηθηκε απο την αδερφουλα μου που την γεμισε με τα ρουχα της (μεναμε στο ιδιο δωματιο).

Οταν την εβαλα να ψαξει περσι να τις βρει, την εφαγαν οι τυψεις γιατι δεν ξερουμε που χαθηκαν! Απο τοτε μου εχει παρει 4 barbie για να μου φυγει το παραπονο, αλλα φετος εχω σκοπο, οταν κατεβω, να γυρισω το σπιτι αναποδα μεχρι να τις βρω. Απο barbie τωρα εχω ενα σωρο, αλλα η μοναδικη μου Bibi-Bo ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ;;;; Θα τους βαλω ολους ενα αυγουστιακο μεσημεριανο να ψαξουνε ιδρωνοντας για τιμωρια!!!

Ειναι γλυκυτατη η Bibi-Bo σου Rapunjel, της εβαλες λιγο χρωματακι στο στομα; Γιατι τα χρωματα της ειναι σε αριστη κατασταση! Την δικη μου θα την ψαξω στο Φως στο τουνελ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Αναστασία μου δε θέλω να σε πληγώσω αλλά μάλλον τις πέταξε η μαμά σου.

Ναι της δικιάς μου της έχω βάψει τα μάτια, το στόμα ξανά και πρόσφατα τις έκανα χοντρές μπούκλες τα μαλλιά της. Σου στέλνω άλλη μια φώτο της.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΡΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ FORUM. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΙΣ BIBI-BO ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ EL GRECO. ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΣΥΛΛΕΓΩ ΣΑΝ ΤΡΕΛΛΗ. ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ E-BAY ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΩ?
 
Καλώς ήλθες Veloudir στο φορουμάκι μας!

Δυστυχώς... Αν ξέραμε που θα ξαναβρίσκαμε όλα εκείνα τα υπέροχα παιχνίδια που είχαμε μικρά, θα κατασκηνώναμε απ' έξω.. :D

Πάντως, θα χαρούμε πολύ να δούμε τη συλλογή με τις δικές σου κούκλες.

Επίσης, αν περάσεις μιά βόλτα από τους κανονισμούς (δίπλα στον πίνακα ελέγχου) θα δεις πως δεν επιτρέπονται τα κεφαλαία αφού φαίνονται σαν να φωνάζουν...

Καλή διαμονή και καλά ποστ! :flower:
 
Veloudir καλώς ήρθες στην παρέα μας! Δυστυχώς πια μόνο στο e-bay και εκεί αν είσαι τυχερή θα βρεις bibi-bo. Σιγά σιγά τελειώνουν.
 
rapunjel είπε:
Αναστασία μου δε θέλω να σε πληγώσω αλλά μάλλον τις πέταξε η μαμά σου.Ναι της δικιάς μου της έχω βάψει τα μάτια, το στόμα ξανά και πρόσφατα τις έκανα χοντρές μπούκλες τα μαλλιά της. Σου στέλνω άλλη μια φώτο της.
@rapunjel, πώς τα εκανες ολα αυτα? Με τι υλικα εβαψες τα ματια και το στομα της? Οι δικες μου Bibi-bο ηταν πιο παλιες και δεν ειχαν τοσο εντονο μακιγιαζ. Μονο μια ελαφρια γαλαζια σκια στα ματια, για να τονιζει την γαλαζια ιριδα. Τα ματια της Bibi-bο ηταν πανεμορφα, με τεραστιες βλεφαριδες (εχω αναφερθει σε προηγουμενο ποστ για η Bibi-bo ειναι καλυτερη απο την Barbie).

@makisimos, το αβαταρ σου ειναι φατσουλα! Ο αγκαλιτσας μου ειχε αυτο το προσωπακι, αλλα το σωμα του ηταν σαν καμπια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Domniki φαντάζομαι ότι εννοείς πως είχες αυτόν τον αγκαλίτσα..!!!!!!!

picture.php


picture.php


Δειτε το αλμπουμ μου!

Ax μα γιατί η νέα γενιά να μην παίξει με τέτοια παιχνίδια??? Ειλικρινά νιώθω τόσο τυχερός που ανήκω στα παιδιά του '80...!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για την καλή μου Domniki μου!

Domniki σου αντιγράφω τις συμβουλές που μου έστειλε η καλή μου φίλη Αναστασία για να φτιάξω τις Sindy moy:

Ο καλυτερος τροπος για να μακιγιαρεις τις κουκλες σου ειναι με ακριλικα χρωματα, ειναι υδροδιαλυτα. Αυτα τα χρωματα δεν καταστρεφουν με τα χρονια το βινιλιο της κουκλας.

Για πινελακι χρησιμοποιησε αυτο του eyeliner, ενα πινελο πολυ πολυ λεπτο. Για τα μαγουλα: βαλε λιγο χρωμα στα χερια σου πρωτα και μετα απλωσε το στο προσωπο της κουκλας, ετσι θα αποφυγεις το effect-travesti/clown!

Η σακοραφα δεν ειναι καταλληλη για να κανεις το re-rooting στα μαλλια: ειναι πολυ χοντρη και ανοιγοντας τρυπες μεγαλες στο κεφαλι της κουκλας θα παρει σβαρνα και τον κομπο στο τελος των μαλλιων χωρις να σταματησει.

Σε αυτο το link μπορεις να παρακολουθησεις ενα tutorial:

http://mylittlecustoms.wordpress.com...ns-tutorial-_/

Όσο για τις bibi-bo που λες , πράγματι οι πρώτες είχαν άλλο μακιγιάζ και ήταν και πιο άσπρες, όπως αυτή που σου στέλνω στη φωτογραφίακαι έβαλα και στο Avatar!

Ελπίζω να σου έλυσα τις απορίες. Ότι άλλο θες στη διάθεση σου!

Makisime τέλειος ο αγκαλίτσας ! Δεν πρόλαβα τη μάνα μου και τον πέταξε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλως ηρθες Veloudir!

Τι τρελα ο Αγκαλιτσας!!! Τον εχω στην Ελλαδα σε μπλε!!!! Αχ βρε παιδια τι μου θυμησατε!!! Ποσο τον αγαπουσα μικρη! Θα τον φερω Ιταλια τωρα. Φαντασου Rapunjel μου, αυτον η μαμα μου τον αξιολογησε καλυτερα και δεν εφαγε ποδι...

Την Μπιμπιμπο ομως ???? Παντως η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια. Θα φερω το σπιτι πανω κατω οταν παω, πρεπει να την βρω!!!

Στο προσωπακι της ειχε το μακιγιαζ σαν εκεινη στην φωτογραφια της Rapunjel. Ηταν ομως μια ρολερ, ειχε δηλαδη εκεινο το μαραφετι που της εκανε τα μαλλια πλεξουδες... Ποτε δεν θα ξεχασω την ευτυχια που ενιωσα οταν μου την εφερε ο Νικος, ενας οικογενειακος μας φιλος που μου καλυπτε τα δωρα που η ηλιθια νονα μου ΔΕΝ μου εκανε ποτέ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@makisimos: o αγκαλιτσας σου ειναι υπεροχος!! Ο δικος μου ειναι μπλε-θαλασσι!

@rapunjel: η Bibi-bo που εχεις στο αβαταρ σου ειναι πανεμορφη! Εκεινο που λατρευα στις παλιες Bibi-bο ειναι το στομα τους! Εχουν πολυ γλυκο στοματακι (καμια σχεση με αυτο της Barbie ή της Cindy)! Φοβερη η ιδεα σου για τα μαλλια. Θελω να ξαναφτιαξω τα μαλλια μιας απο τις αγαπημενες μου κουκλες, που της τα ειχα καταστρεψει. Αν τα καταφερω, θα την ποσταρω! Ειναι πανεμορφη κουκλα. Μια αλλη ερωτηση για το μακιγιαζ: υπαρχει τροπος να ξεβαψεις καποιο λαθος? Εχω ακρυλικα χρωματα που χρησιμοποιουσα για ζωγραφικη σε καμβα. Φανταζομαι οτι αυτα ειναι ΟΚ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εαν περασεις πανω απο το ακριλικο λιγο διαφανες μανω, τοτε το χρωμα θα προστατευτει καλυτερα. Μονο που δεν γνωριζω τι μπορει να κανει στο βινυλιο της κουκλας μετα απο πολλα πολλα χρονια.

Εαν τα σβησεις τα χρωματα με ασετον, ναι ξεβαφουν εφοσον ειναι στεγνα. Οσο ειναι φρεσκα φευγουν με νερο.

Για να φτιαξεις τα μαλλια μπορεις να τα τυλιξεις σε καλαμακια, για τον φραπέ, σταθεροποιωντας τα στο κεφαλι της κουκλας με καρφιτσες ( οταν τις βγαλεις δεν φαινεται τιποτα) και μετα να βυθισεις το κεφαλι, οχι το προσωπο :) , σε καυτο νερο για 15'', μετα σε κρυο και μετα παλι σε καυτο, 2-3 φορες τελειωνοντας με καυτο.

Αφηνεις τα μαλλια της κουκλας να στεγνωσουν μονα τους.

Σιγουρο αποτελεσμα!!!!!

Εφτιαξα μια Barbie vintage 1976 και εγινε θεά, οσο θεά μπορει να γινει μια Barbie βεβαια... Καλη επιτυχια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo η πιο γλυκειά του κόσμου

Αυτό που αγαπώ εγώ κορίτσια και αγόρια στη bibi-bo είναι η αθωότητα που έχει στο πρόσωπο, η γλυκύτητα και η μυρωδιά των μαλλιών, η κουκλίλα όπως τη λέω εγώ.

Domniki μου αφού σου αρέσει αυτή η bibi-bo σου επισυνάπτω κι άλλη μια φώτο της.

Αναστασία μου άμα βρεις τον αγκαλίτσα θέλω φώτο να τον δω.

Μακάρι να βρεις και τη bibi-bo με το ρόλλερ. Από τις πιο ωραίες ήταν!
 
rapunjel είπε:
Αυτό που αγαπώ εγώ κορίτσια και αγόρια στη bibi-bo είναι η αθωότητα που έχει στο πρόσωπο, η γλυκύτητα και η μυρωδιά των μαλλιών, η κουκλίλα όπως τη λέω εγώ. Domniki μου αφού σου αρέσει αυτή η bibi-bo σου επισυνάπτω κι άλλη μια φώτο της.

Αναστασία μου άμα βρεις τον αγκαλίτσα θέλω φώτο να τον δω.

Μακάρι να βρεις και τη bibi-bo με το ρόλλερ. Από τις πιο ωραίες ήταν!
Σ'ευχαριστω για την κοντινη φωτογραφια! Eιναι πανεμορφη! Τα μαλλια της και το μακιγιαζ ειναι καινουρια?

Οταν παω στο πατρικο μου, θα βγαλω μια κοντινη φωτογραφια του προσωπου των δικων Bibi-bo να σας τις δειξω :D
 
Χρυσή bibi-bo

Καλή μου domniki η bibi-bo που είδες έχει αυθεντικό μακιγιάζ. Σου επισυνάπτω μια φώτο μιας bibi-bo που της έκανα εγώ το μακιγιάζ. Περιμένω να δω και τα γλυκά προσωπάκια των δικών σου!
 
Rapunjel αληθεια δεν μας έχεις πει πόσες bibi bo εχεις??????????????

Τι ακριβώς θέλεις από τις βιβι βο με τα ρόλλερ γιατί έχω εγώ κλειστή μέσα στο κουτί της και μπορώ αν θέλεις να φωτογραφήσω κάποιο συγκεκριμένο σημείο για το οποίο ενδιαφέρεσαι να δεις...!!
 
Καλέ μου Makisime

Καλέ μου Makisime έχω πέντε , έξι bibi-bo. Δεν έχω τη bibi-bo με τα ρόλλερ και την έχει η Αναστασία και της είπα να μας βάλει μια φώτο της όταν τη βρει. Άμα θες βάλε μας μία της εσύ. Θα είχα παραπάνω bibi-bo αλλά χάρισα δύο σε ένα κοριτσάκι και σε μια φίλη μου. Το να δίνεις ευτυχία στους άλλους είναι ότι πιο όμορφο! Σου στέλνω μια φώτο μιας άλλης bibi-bo. Να σαι καλά!
 
Πίσω
Μπλουζα