Bibi-bo Μέρος 1ο

domniki

RetroJunkie™
Joined
16 Mαϊ 2007
Μηνύματα
3.506
Αντιδράσεις
2.230
Δεν μπορω να βρω αναλογο thread για την κουκλα των παιδικων μας χρονων. Οι φωτογραφιες ειναι αφιερωμενες εξαιρετικα στην Candy, γιατι προσπαθουσε να ανακαλυψει Bibibo και δεν τα καταφερνε.

bibibo1cn8.jpg


Και η γνωστη, σε ολες τις παλιες καραβανες, ντουλαπα της Bibibo

ntoulapa1qj8.jpg


ntoulapa2la7.jpg


Bi-bi τις προλαβες τις Bibibo?

Η Death2Eliza σιγουρα τις αναγνωριζει :)
 
Δυστηχώς δεν υπήρχαν bibibo να μου αγοράσουν οι δικοί μου η barbie είχε κατακλήσει την αγορά.Η θεία μου,μου είχε χαρίσει την δικιά της, αλλά δεν έζησε πολύ η κακομοίρα η bibibo,την κατανοηση σας retromaniaxs ήμουν μικρό παιδί και δεν καταλάβαινα τι έκανα. :) :)
 
:biglaugh::biglaugh:

πολυ σενιες οι bibi bo σου, με τα γουναρικα τους και τα φτερα στην ντουλαπα (πολυ συγυρισμενη ντουλαπα!)

η αριστερα πολυ Τζακι Ωναση λουκ!:biglaugh:

πως κ δεν ειχες κ Τζων-Τζων? Μηπως τον ξεκατινιασατε με την αδερφη σου?
 
Death2Eliza είπε:
:biglaugh::biglaugh:
πολυ σενιες οι bibi bo σου, με τα γουναρικα τους και τα φτερα στην ντουλαπα (πολυ συγυρισμενη ντουλαπα!)

η αριστερα πολυ Τζακι Ωναση λουκ!:biglaugh:

πως κ δεν ειχες κ Τζων-Τζων? Μηπως τον ξεκατινιασατε με την αδερφη σου?
Οχι, και αυτες τις Bibibo με νυχια και δοντια τις διεσωσα απο την αδερφη μου...αλλα ηξερε οτι αν τις χαλουσε θα γινοταν χαμος στο σπιτι....καημενη μικρη αδερφουλα...ειμαι η μεγαλυτερη βλεπεις...τις δικιες της, τις κατεστρεφε αμεσως, παρολο που ειχαν μεγαλη αντοχη. Ο Τζων-Τζων δεν μας αρεσε, γιατι δεν ειχε ωραια ρουχα. Οι Bibibo ηταν αυτες με τα πολλα ρουχα και παπουτσια. Οι κουκλες μου ειχαν πιο πολλα ρουχα απ'ο,τι εχω εγω τωρα :) Ασε τα αξεσουαρ! Καθε φορεμα ειχε ασορτι καπελο, τσαντα και παπουτσια.
 
Σ'ευχαριστώ πολύ για την αφιέρωση Domniki.Το είπες και το έκανες!Να και η δικιά μου bibi-bo.Στα γεράματα αποκτήσαμε και εμείς την πολυπόθητη κούκλα και το χρωστώ σε μια εξαιρετική μου φίλη που την ανακάλυψε πρόσφατα σε ένα παλιό βιβλιοπωλείο. :)

39552481fj0.jpg
 
Domniki sorry,

αλλα βρισκω πως η μπι μπι μπο της Καντουλας ειναι πιο μαυρισμενη κ τροπικη απο τις δικες σου!!

Αλοχα!:biglaugh:
 
Άργησα λίγο αλλά την βρήκα!!!Πάμε για τρέλες στις Σεϊχέλες...:biglaugh:
 
Domniki είπε:
Και η γνωστη, σε ολες τις παλιες καραβανες, ντουλαπα της Bibibo
Τέτοια παιχνίδια δίνανε από μικρές στις γυναίκες

και τώρα που μεγάλωσαν θέλουν ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΝΤΟΥΛΑΠΑ,

μόνο και μόνο για πάρτη τους ! :animeek:

Τςςς ! Τι άθλια πρότυπα ! :animrolleyes:

Ενώ εμείς τα αγόρια είχαμε τον Σπορτ Μπίλυ ως πρότυπο.

Σε μια τόση-δα βαλίτσα, χόραγε όλη του την προίκα ! :biglaugh:
 
Χα χα χα!!!!!Ωραίες οι φωτογραφίες πραγματικά πολύ ρετρό..Τις θυμάμαι στα εξωφυλλα του Μίκυ Μάους!!!!
 
Death2Eliza είπε:
Domniki sorry,αλλα βρισκω πως η μπι μπι μπο της Καντουλας ειναι πιο μαυρισμενη κ τροπικη απο τις δικες σου!!

Αλοχα!:biglaugh:
Οι πρωτες, και παλιοτερες Bibibo ηταν πιο ασπρες, σαν αυτες που ποσταρα. Αυτη με το γουναρικο ειναι απο το 1980, και εχει πιο κοντα πλατινε μαλλια. Η αλλη ειναι νεοτερη, εχει πιο μακρια μαλλια, ξανθα και ειναι σε καλυτερη κατασταση. Της καημενης της παλιας εχουν ξεθωριασει καπως τα χρωματα (εχουν περασει σχεδον 30 χρονια απο τοτε που μου την εφερε η μαμα Χριστουγεννιατικο δωρο).

Οι μετεπειτα Bibibo ειναι πιο μελαμψες, σαν αυτη της Candy. Η αδερφη μου εχει μια τετοια, γιατι τις πρωτες τις εχει χαλασει (η γνωστη τακτικη του μαστροχαλαστη). Η Candy, που εχει δει και απο κοντα την συλλογη μου, ξερει σε τι αναφερομαι. Τωρα, γιατι επελεξαν να τις κανουν μαυρισμενες...μαλλον γιατι η μοδα ηθελε solarium???

Οι αντρες του φορουμ μαλλον δεν ενδιαφερονται για τετοιες λεπτομερειες, αλλα ειπα να τις αναφερω γιατι ειναι τρελα ρετρο. Νομιζω οι bibibo σταματησαν να παραγονται καπου στα τελη της δεκαετιας του '80-αρχες '90.

exetlaios είπε:
Τέτοια παιχνίδια δίνανε από μικρές στις γυναίκεςκαι τώρα που μεγάλωσαν θέλουν ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΝΤΟΥΛΑΠΑ,

μόνο και μόνο για πάρτη τους ! :animeek:

Τςςς ! Τι άθλια πρότυπα ! :animrolleyes:
Εχεις δικιο Εχετλαιε. Αλλα νομιζω οτι παλι καλα εξελιχθηκαμε. Σημερα τα κοριτσακια αντι να φοραν στις κουκλες τους τα τρελα φορεματακια, τα αγοραζουν για τους εαυτους τους! Εμεις ειμασταν εντελως παιδια...
 
Εμένα την Bi Bi Bo μου την αποκεφάλισε ο αδερφός μου μετά από έναν γερό καυγά κι εγώ ανταπέδωσα πετώντας τις Βιοχλαπάτσες (τις θυμάστε?) του στην τουαλέτα...μετά απ'αυτό τις έκοψε και τα χέρια και τα πόδια και την μέση...μου έχουν μείνει ακόμη κάποια ρούχα της (και η γούνα της παραπάνω φωτογραφίας ) αλλά ανγκαστικά συνέχισα με Barbie , αφού δεν υπήρχαν πια Bi Bi Bo στο εμπόριο...Αλλά η μεγάλη μου αγάπη παραμένει η Bi Bi Bo...
 
Η χειρότερη στιγμή για την Bibibo ήταν όταν τη λούσαμε με την αδερφή μου. Απέκτησε ένα τζίβα μαλλί φοβερό!

Και ο απαραίτητος Τζων-Τζων και αργότερα τα διδυμάκια της El Greco, και καλά τα παιδιά τους!
 
fontana είπε:
Και ο απαραίτητος Τζων-Τζων και αργότερα τα διδυμάκια της El Greco, και καλά τα παιδιά τους!
Ωχ, δεν το ηξερα οτι ειχαν και παιδια! Εχει κανεις καμια φωτογραφια?
 
εγω μικρος επαιρνα την bibi bo και τον jonjon τηs αδερφης μου και εκανα καμα σουτρα..........! :)
 
fontana είπε:
.. τα διδυμάκια της El Greco, και καλά τα παιδιά τους!
Αν το παιχνίδι ξανακυκλοφορούσε σήμερα, αντί για "διδυμάκια" θα είχαν μόνο ένα παιδί, αλλά θα δίνανε αξεσουάρ πανάκριβο κινητό και επώνυμα ρούχα ! :eek:
 
AARDVARK δεν σε πιστευω :worship: :clap: :clap: :clap:

Η οικογεια Bo με τα διδυμακια! Επρεπε να περασουν 25 χρονια για να καταλαβω οτι το Βο ηταν το επιθετο της! Καλλιο αργα, παρα ποτε :thumbup: Aπ'οτι βλεπω, ειναι η αδερφη της Bibi, η Βetty-Bo. To oνομα του συζυγου δεν μπορω να το δω καλα. Νομιζω γραφει ΤΟΜ-ΤΟΜ. Ειχε και αδερφη η Bibi? Ωχ, εχω πολλα κενα στις γνωσεις μου.

Το τσαντακι το ειχα κ'εγω, και φυσικα και η αδερφη μου!!!! Αλλα το ειχα εντελως ξεχασει! Θα πρεπει να βρισκεται καπου στο παταρι μου, με το ασορτι στυλο (μαρκαδορακι) και το βιβλιαρακι. Αχ, τι μου θυμισες τωρα...

Εxetlaios, τα επωνυμα ρουχα τα ειχε και τοτε ;)
 
Πω,πω ολόκληρο σόι υπήρχε.Κρίμα που δεν υπάρχει η bibi-bo πια.......θα ήθελα παρα πολύ να είχα μια. :icon_cry:

Domniki είπε:
Το τσαντακι το ειχα κ'εγω, και φυσικα και η αδερφη μου!!!! Αλλα το ειχα εντελως ξεχασει! Θα πρεπει να βρισκεται καπου στο παταρι μου, με το ασορτι στυλο (μαρκαδορακι) και το βιβλιαρακι. Αχ, τι μου θυμισες τωρα...
Domniki μου φαινεται οτι θα κανω επιδρομή σε αυτό το πατάρι,κρύβει πολλούς θυσαυρούς :) :) :) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με την Candy ειχαμε πει να την καλεσω στο σπιτι μου να παιξουμε την επομενη φορα απο θα ανεβω στην Θεσσαλονικη :biglaugh: Εχει μια προτιμηση σε Pin-Pon και Βibi-bo :) Ελπιζω οι επομενες φωτογραφιες απο το παταρι μου να ειναι το σαλονι, η κρεβατοκαμαρα και η κουζινα της Βibi-bo :D
 
Domniki είπε:
Με την Candy ειχαμε πει να την καλεσω στο σπιτι μου να παιξουμε την επομενη φορα απο θα ανεβω στην Θεσσαλονικη :biglaugh: Εχει μια προτιμηση σε Pin-Pon και Βibi-bo :) Ελπιζω οι επομενες φωτογραφιες απο το παταρι μου να ειναι το σαλονι, η κρεβατοκαμαρα και η κουζινα της Βibi-bo :D
Μα καλά κοτζάμ γυναίκες να παίζετε ακόμα με τις Bi-bi-bo? :biglaugh:

Επίσης, η ντουλάπα της Bi-bi-bo πρέπει να είναι "κλεμμένη".

Η αδερφή μου έχει μια παρόμοια ντουλάπα που της την είχε κάνει δώρο η θεία μου από την Αμερική, χωρίς το όνομα Bi-bi-bo .
 
Πίσω
Μπλουζα