Bibi-bo : Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

EL GRECO μουφοβερή πατέντα!!Ευχαριστούμε που τη μοιράστηκες μαζί μας!!

Περνάω μερικές φωτό για το χτένισμα της bibi bo με τα μπουκλάκια με άλλο μοντέλο βέβαια

1,2. Ξεχωρίζουμε 2 τούφες μαλλιά δεξιά και αριστερά μπροστάκαι τις δένουμε πίσω με λαστιχάκι κρατώντασ τα υπόλοιπα μαλλιά προς τα επάνω.

DSC02144.JPG

κDSC02147.jpg

DSC02148.JPG

DSC02143.JPG

DSC02146.jpg
 
EL GRECO μου φοβερή πατέντα!!Ευχαριστούμε που τη μοιράστηκες μαζί μας!!Περνάω μερικές φωτό για το χτένισμα της bibi bo με τα μπουκλάκια με άλλο μοντέλο βέβαια.

1,2. Λούζουμε την κούκλα με μαλακτικό και στεγνώνουμε ελαφρά τα μαλλιά της. Προσωπικά μου αρέσει να βάζω στα νωπά μαλλιά και λίγο λάδι μαλλιών ή σιλικόνη γιατί δίνει ωραία λάμψη ειδικά σε μαλλιά από πολύ ταλαιπωρημένες bibi bo.Ξεχωρίζουμε 2 τούφες μαλλιά δεξιά και αριστερά μπροστά και τις δένουμε πίσω με λαστιχάκι κρατώντας τα υπόλοιπα προς τα επάνω.

Προβολή συνημμένου 34529Προβολή συνημμένου 34530

3,4,5.Με δεύτερο λαστιχάκι πιάνουμε όλα μαζί τα μαλλιά ψηλά. Από εδώ και πέρα ξεκινάει το επίπονο κομμάτι με τα μπουκλάκια. Θα χρειαστούν από τα είδη χειροτεχνίας καθαριστές για πίπα. Πρόκειται για συρματάκια που έχουν μία χνουδωτή επικάλυψη. Το ίδιο βέβαια μπορεί να γίνει και με ρόλε'ι' για κούκλα αλλά με τους καθαριστές μπορείς να σφίξεις περισσότερο τη μπουκλίτσα και έχει καλύτερο αποτέλεσμα Παίρνουμε μικρές μικρές τούφες, μαγκώνουμε την άκρη ανάμεσα στο διπλωμένο σύρμα και στη συνέχεια τυλίγουμε όσο πιο σκοντά στη βάση γίνεται. Προσέξτε μόνο κάθε καινούρια μπουκλίτσα που τυλίγετε να είναι με τέτοια φορά όπως θα θέλατε να είναι το τελικό αποτέλεσμα, διότι μετά θα έχουν πάρει τη φόρμα και θα είναι δύσκολο να τα αλλάξετε. Αφήστε τα έτσι όλη τη νύχτα να στεγνώσουν. Προσέξτε την επόμενη μέρα πως θα τα ξετυλίξετε. Ο καλύτερος τρόπος για να μη χαλάσει είναι να τα ξετυλίξετε λίγο και να προωθήσετε το συρματάκι από την μεριά που είναι διπλωμένο. Θα το ξεδιπλώσετε καλά και μετά θα αφαιρέσετε το σύρμα σιγά σιγά κρατώντας με τα 2 σας δάχτυλα του άλλου χεριού τη μπούκλα για να μην ανοίξει.

Προβολή συνημμένου 34531Προβολή συνημμένου 34532Προβολή συνημμένου 34533

Οκ είναι λίγο περίπλοκες οι οδηγίες αλλά θα το καταλάβετε πιο εύκολα στην πράξη...

Και εδώ το τελικό αποτέλεσμα!! En Joy

attachment.php


DSC02143.JPG

DSC02144.JPG

DSC02146.jpg

DSC02147.jpg

DSC02148.JPG
 
συγχαρητηρια!! υπεροχη σινιον με μπουκλες!
 
Γεια στα χέρια σου soufle μου! Η Λίζα σου σε αυτή τη φωτογραφία είναι το κάτι άλλο!
 
Soufle σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και που έδειξες αυτό το ωραίο χτένισμα.
 
Σουφλε μου, σε ευχαριστουμε πολυ!!! Να μαθω να κανω κι εγω ενα χτενισμα της προκοπης!!!
 
Γεια σου Αναστασία!Είμαι η Χαρά,σου είχα στείλει κάποια στιγμή mail για να σε συγχαρώ για το ταλέντο σου και να σου ζητήσω κάποιες συμβουλές! :)

Ευτυχώς με παρέπεμψες εδώ και μου λύθηκαν αρκετές απορίες με τις υπέροχες έρευνες όλων σας!!!Μπράβο και πάλι!!!

Θα ήθελα να ρωτήσω όμως για κάτι που με τρώει και θέλω οπωσδήποτε συμβουλή...

Έχω μια barbie της οποίας το πρόσωπο έχει ΄μαύρους λεκέδες περασμένους μέσα στο πλαστικό και δεν βγαίνουν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!Αποφάσισα λοιπόν να της κάνω repaint,όμως ο μόνος τρόπος που ξέρω είναι με αερογράφο,ο οποίος είναι αρκετά ακριβός.Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να της περάσω χρώμα (πχ με κιμωλία)?Και επίσης την κιμωλία στη σκιά της bibi bo (και γενικά τα χρώματα στα πρόσωπα),τα φιξάρουμε με κάποιο ειδικό σπρέυ για να μην φεύγουν?

Please help!!! :S /emoticons/wacko@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
gigi είπε:
Έχω μια barbie της οποίας το πρόσωπο έχει ΄μαύρους λεκέδες περασμένους μέσα στο πλαστικό και δεν βγαίνουν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!Αποφάσισα λοιπόν να της κάνω repaint,όμως ο μόνος τρόπος που ξέρω είναι με αερογράφο,ο οποίος είναι αρκετά ακριβός.
Αν θες κάτι επαγγελματικό θα πληρώσεις ακριβά. Αν είναι για χρήση μια στις τόσες αυτή η λύση είναι μια χαρά (και δοκιμασμένη από μένα αλλά όχι σε κούκλες)αερογράφος. Υπάρχει και φτηνότερος. Προσοχή είναι εξωτερικής μίξης!

gigi είπε:
Και επίσης την κιμωλία στη σκιά της bibi bo (και γενικά τα χρώματα στα πρόσωπα),τα φιξάρουμε με κάποιο ειδικό σπρέυ για να μην φεύγουν?Please help!!! :S /emoticons/wacko@2x.png 2x" width="20" height="20" />
Μια λάκ για τα μαλλιά κάνει θαύματα στο φιξάρισμα :D
 
Φίλη Kambia βλέπω οι γνώσεις σου έχουν μεγαλώσει αφάνταστα και κάτι μου λέει ότι πλέον εχεις και προσωπική πείρα από την bibi-bo που επισκεύαsες..!! Μηπως ήρθε η ώρα να μας την δείξεις??? :flower: γκουχου γκουχου..!! :rant: :rant: :rant:

Και για να σε καλοπιάσω....!!!!!:tongue:

attachment.php
 
Gigi μου καλοσηρθες στο φορουμ μας!!! :) Η Kambia μας σου εδωσε πολυ σωστη απαντηση!

Δυστυχως προσωπικα δεν εχωτυχει να χρησιμοποιησω αερογραφο σε κουκλα, και αερογραφο γενικα! Αυτα τα πραγματα θελουν πειραματα, (αν δεν κανουμε λαθη και δεν πειραματιστουμε πως θα μαθουμε!) οπότε μονο μια δοκιμασια μπορει να λυσει το προβλημα! Και αν αποφασισεις να κανεις το πειραμα να μας ποσταρεις φωτο, χωρις ντροπες, :flower: γιατι μονο ετσι θα μαθουμε κι εμεις!!!

Για το θεμα των λεκεδων που εχουν εισχωρησει στο βινυλιο της κουκλας διαβασε εδω.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11018-%C7-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E1-%F4%E7%F2-%E5%F5%F1%F9%F0%E1%FA%EA%DE%F2-Barbie-1959-1980&p=292539&viewfull=1#post292539
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makisimos είπε:
Φίλη Kambia βλέπω οι γνώσεις σου έχουν μεγαλώσει αφάνταστα και κάτι μου λέει ότι πλέον εχεις και προσωπική πείρα από την bibi-bo που επισκεύαsες..!! Μηπως ήρθε η ώρα να μας την δείξεις??? :flower: γκουχου γκουχου..!! :rant: :rant: :rant:
Και γω νόμιζα οτι το ξεχάσατε :biglaugh:. Έκανα ένα καθάρισμα των λιωμένων πλαστικών αλλά δεν συνέχισα #) Θα βρω λίγο χρόνο και γι αυτό (αφού κερνάς Makisime :D :D :D )
 
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω πάαααρα πολύ για το ενδιαφέρον και τις πολύτιμες απαντήσεις σας!

Απαντώ με αρκετή καθυστέρηση καθώς ο χρόνος μου είναι ελάχιστος και σπάνια μπαίνω.

Σχετικά με το πρόβλημα της κούκλας με τους μαύρους λεκέδες,έβαλα ένα αφαιρετικό λεκέδων το οποίο πρέπει να αφήσω για αρκετό χρονικό διάστημα για να δω κάποιο καλό αποτέλεσμα.

Αναστασία,θα ήθελα να σε ρωτήσω συγκεκριμένα για την κοκκινομάλλα (ΥΠΕΡΟΧΗ!!!!!!) bibibo την οποία όλοι απ'όσο έχω καταλάβει λατρεύουν!Βλέπω ότι δεν είχε ιδιαίτερο χρωματικό προβλημα απ'την αρχή,όμως στο τέλος το δέρμα της είναι απίστευτα λαμπερό και απαλό!

Θέλω αν μπορείς να μου πεις τι τρόπο χρησιμοποίησες εσύ για να βγει αυτό το υπέροχο ροδαλό αποτέλεσμα στο δέρμα του προσώπου και το υλικό!Η δική μου παλιά bibibo είναι πολύ κιτρινισμένη και επειδή φοβάμαι να πειραματιστώ μην τυχόν και την καταστρέψω,παραδίνομαι στις έμπειρες απόψεις σου!!!

Ελπίζω να μην σας κουράζω! :D :D
 
Gigi, καλώς ήρθες και καλή επιτυχία στις συντηρήσεις σου! Δεν μας κουράζεις καθόλου και περιμένουμε να δούμε τη bibi-bo σου!

Ηθελα να σας δείξω τι θαύματα κάνει η πατέντα της Αναστασίας με το καυτό/κρύο νερό στα μαλλιά της κούκλας! Η Βίκυ πριν και μετά την περμανάντ!

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Μytinyworld πανέμορφη η κούκλα σου και τα μαλλιά της υπέροχα, θα μπορούσε κάλλιστα να διαφημίζει ένα σαμπουάν. Πολύ λαμπερά!

Το φόρεμα σαλούν της πάει καταπληκτικά. Της έχεις προσθέσει εσύ μαλλιά ή ήταν της κούκλας?
 
Σ'ευχαριστώ Αμαλία μου! Εγώ της έβαλα μαλλιά, η Βίκυ όταν μου τη χάρισαν ήταν έτσι

attachment.php
 
mytinyworld εκθαμβωτική η Βίκυ! Να σαι καλά να φτιάχνουν τα χρυσά σου χέρια πάντα τέτοια αριστουργήματα!
 
mytinyworld τι ομορφη που εφτιαξες τη Βικυ!!!!!!τα μαλλια της φαινονται σαν φυσικα με την περιφημη "πατεντα για μπουκλες" της Αναστασιας :)

θα το ξαναπω : κοριτσια ειστε ολες σας χρυσοχερες :cheers: :cheers: :cheers:
 
Μπράβο σου φίλη μου mytinyworld που ξαναέδωσες ζωή και λάμψη στην κούκλα αυτή. Συγχαρητήρια!!!
 
Κουκλομανα μου, συγχαρητηρια!!!! :) Της εβαλες και πλουσια μαλλια μακρυα και εγινε μοναδικη! Χαρα και στο κουραγιο σου γιατι πρεπει να εκανες ατελειωτες μερες για το ρερουτ!!! Τουλαχιστον η περμαναντ ειναι γρηγορη!!!
 
Πίσω
Μπλουζα