Bibi-bo : Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Μάγια να τις χαίρεσαι είναι πολύ όμορφες και σίγουρα θα τις φτιάξεις ακόμη καλύτερες!
 
Καλησπερα,

Αρχικα να πω ενα ευχαριστω σε ολους,διαβαζοντας ολα οσα γραφετε μου εχετε φερει πολυ ομορφες αναμνησεις απο τα παιδικα μου χρονια..!Ως παιδι ειχα παααρα πολλα παιχνιδια αλλα κανενα αυτα δεν κρατησα καθως μεγαλωνοντας τα χαριζα σε αλλα παιδακια(τουλαχιστον εδωσαν αλλου χαρα)εδω και καποια χρονια προσπαθω να ξαναβρω καποια απο τα παιχνιδια που ειχα μικρη.

Προσφατα απεκτησα 2 bibi bo(απο το γνωστο site)θα ηθελα να την συμβουλη σας για μια απο τις bibi bo .Tα ματια της εχουν "ξεκολλησει" με τι κολλα πρεπει να τα κολλησω και πως ακριβως?

Ευχαριστω
 
olga_tz θα βοηθούσε πολύ μια φωτογραφία της κούκλας για να δούμε τι ακριβώς έχει.
 
καλησπερα,

αυτη ειναι η φωτογραφια της κουκλας

$_57 (3).jpg
 
Λοιπον ακου να δεις Ολγα.. Μολις πριν τρεις μερες έπεσε τσα χερια μου μια τετοια ακριβως bibi bo και νομιζα κι εγω βλέποντας αυτά τα "κενά" ότι τα μάτια έχουν ξεκολήσει.. Ομως οχι..!! Βγάζοντας τα μάτια, έκπληκτος διαπίστωσα οτι αυτα ειναι τα κανονικα απο την εταιρία κενα στα ματια γιατι εκει κανονικα μπαινουν οι φυτευτες βλεφαρίδες...

Ομως, λογω του οτι αυτη η συγκεκριμενη μπιμπι μπο δνε εχει βλεφαριδες φυτευτές, δυστυχως ετσι φαινονται τα μάτια, με αυτα τα κενά!!

Αν δεν τα εβγαζα και τα δυο, δεν θα το πίστευα αυτό...LOL
 
olga_tz έχει απόλυτο δίκιο ο φίλος makisimos. Έτσι είναι η κούκλα. Να τη χαίρεσαι πάντως είναι πανέμορφη!
 
Φίλη Olga_tz κι εγω δεν κατάλαβα να εχει καποιο πρόβλημα η κουκλα. Είναι τέλεια ! Με γεια !Να σας πω εγω τωρα για μια μπιμπιμπο που εχω και είχε το ενα ματι θολο. Έβαλα σε μια βατονέτα λιγο ( ελαχιστη ποσοτητα ) ελαιολαδο φαγητου το εβαλα στο ματι και περιμενα να στεγνωσει φυσώντας λιγο στην αρχη. Η κουκλα παιδια εγινε ολοκαινουρια!!!Δεν το πιστευα ! Το δοκιμασα και σε μια ακομη που ειχε κι αυτη θολο λιγο το ματι της και ξαναπέτυχε. Αν εχει καποιος αυτο το προβλημα με κσποια μπιμπιμπο του ας το δοκιμασει. Μονο προσοχη οχι πολύ λαδι λιγακι μονο.
 
Καλημερα,

Μakisime δεν θα σκεφτομουνα ποτε κατι τετοιο.Ευτυχως που μου το ειπες γιατι αν προσπαθουσα να κανω εγω..αυτο που εκανες εσυ..μπορει και να κατεστρεφα την κουκλα οποτε σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

Εl Greco και Αmalia34 σας ευχαριστω πολυ!

θα ανεβασω και φωτογραφιες απο τα δυο "κοριτσια" μου να μοιραστω την χαρα μου μαζι σας,αν και απ οτι θυμαμαι τις εχετε ξαναδει και απο αλλους ρετροφιλους!
 
τα χρωματα στο προσωπο βγαινουν με ασετον το δοκιμασα , δε μενει τιποτα, απλα με προσοχι ,ασετον σε πανακι και κανεις μονο στο σημειο που θεσ για να μη ξεβαψεις καταλαθος καπου αλλου
 
Πως μια bibi-bo φτιάχνεται

Ένας καλός φίλος ο Γεράσιμος μου έστειλε μία κούκλα που όλοι τη θεωρούσαν ότι ήταν για πέταμα και δεν έφτιαχνε με τίποτα. Τον ευχαριστώ πολύ που μου την έστειλε. Πράγματι η συγκεκριμένη bibi-bo είχε μεγάλες φθορές αλλά με φροντίδα και αγάπη όλα φτιάχνονται. Θα σας δείξω βήμα βήμα πως έφτιαχνε η κούκλα με έμφαση στην αλλαγή ματιών μιας και δεν το έχουμε δει ξανα να γίνεται.Αυτός είναι ο δικός μου τρόπος και ενδεχομένως να βρείτε εσείς κάποιον καλύτερο.

Στην πρώτη φωτογραφία είναι η κούκλα όπως βρέθηκε:

attachment.php


Και σε ποιο κοντινό πλάνο:

attachment.php


Από τη συγκεκριμένη κούκλα αλλάχτηκαν τα μάτια και το πάνω μέρος του κορμού μιας και ήταν πάρα πολύ κατεστραμένος και δεν έφτιαχνε.

1.Πρώτα πλύθηκαν όλη η κούκλα και με μαλλακτικό ρούχων λούστηκαν τα μαλλιά της και ξεμπερδεύτηκαν. Εσείς μπορείτε να περάσετε με βαμβάκι με νερό τα διάφορα μέρη της κούκλας αν δε θέλετε να τα βάλετε όλοκληρα μέσα στο νερό.

attachment.php


Στη συνέχεια ασχολήθηκα πρώτα με το κεφάλι και μετά με το υπόλοιπο σώμα.

2. Αλλαγή ματιών.

Μερικές φορές τα μάτια της bibi-bo είναι τόσο κατεστραμένα που θέλουν αλλαγή. Βρίσκουμε μάτια ή από μία άλλη κούκλα bibi-bo που δεν θέλουμε ή από τυχερούληδες κουκλάκια ή από άλλα διάφορα κουκλάκια αλλά πάντα της ίδια εταιρίας της el greco. Βγάζουμε τα μάτια από τα κουκλάκια με τον ίδιο τρόπο που θα δείτε να βγάζουμε και τα μάτια της bibi-bo για να της βάλουμε μάτια από ένα κουκλάκι κλόουν της ίδιας εταιρίας.

Πάιρνουμε μία λίμα νυχιών και κρατώντας το κεφάλι τη χώνουμε προσεκτικά μέσα στο μάτι για να το ανασηκώσουμε και να το βγάλουμε. Το ίδο θα κάνουμε και με το δεύτερο μάτι.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Αφού βγάλουμε και τα δύο μάτια της κούκλας παίρνουμε το ένα καινούργιο ματάκι προσεχτικά και το βάζουμε στη θέση του στο πρόσωπο προσεκτικά να μη χαλάσουμε τις βλεφαρίδες.

attachment.php


Στη συνέχεια προσεκτικά και κρατώντας το κεφάλι καλά πιέζουμε με τη λίμα πάνω στο άσπρο κομματί του ματιού που θα μπει μέσα για να το βάλουμε.

attachment.php


attachment.php


Και έτσι βάζουμε τα καινούργια μάτια.

attachment.php


Αν χρειαστεί και χαλάσει η γαλάζια σκιά παίρνουμε μια μπατονέτα και την τρίβουμε σε γαλάζια κιμωλία και στη συνέχεια τη βάζουμε πάνω από το μάτι και επιδιορθώνουμε τη σκια που έχει χαλάσει. Στο εμπόριο σε καταστήματα με χρώματα ζωγραφικής υπάρχουν στερεοτικά,όπως για κάρβουνο που μπορούμε να βάλουμε πάνω από τη σκια για να μη φύγει.

3.Βάψιμο χειλιών.

Χρησιμοποιούμε ακρυλικά χρώματα και πινέλο νούμερο 10. Αν μας δυσκολεύει το περίγραμμα των χειλιών μπορούμε με ένα μολυβι που γράφουμε να το σχεδιάσουμε απαλά και να βάψουμε στη συνέχεια τα χείλη.

attachment.php


Το κεφάλι εδώ τελειώνει. Μπορείτε να κάνετε τα μαλλιά μπούκλες ή όχι. Αν θέλετε να τα κάνετε μπουκλές η χαρισματική Αναστασία στην αρχή αυτού του θρεντ σας λέει τον τρόπο αναλυτικά. Αυτόν ακολουθώ κι εγώ με μία μόνο διαφορά τυλίγω τα μαλλιά προς τα έξω κι όχι προς τα μέσα.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11454-Bibi-bo-%D3%F5%ED%F4%DE%F1%E7%F3%E7-%CC%E1%EB%EB%E9%DC-%CC%E1%EA%E9%E3%E9%DC%E6#post470305

4. Επιδιόρθωση σώματος κούκλας.

Το σώμα της συγκεκριμένης κούκλας ήταν σε κακή κατάσταση.

Τα πόδια στους αστραγάλους καθώς και τα δάχτυλα των χεριών ήταν κομμένα. τα πόδια και τα δάχτυλα κολλήθηκαν με κόλλα στιγμής. Τα δάχτυλα που έλειπαν πάρθηκαν από ένα χεράκι που είχα περίσεμα πάλι bibi-bo και κολλήθηκε ένα ένα.

attachment.php


Στη συνέχεια ντύνουμε το κομμάτι της λεκάνης της κούκλας με αλουμινόχαρτο για να μην κολλήσουν ξανά τα πόδια.

(Οι φωτογραφίες είναι από προηγούμενη φορά που το είχα δείξει και από άλλη κούκλα)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Στη συνέχεια περνάμε λάστιχο στα πόδια της κούκλας σπρώχνοντας το αργά και το τραβάμε με τη βοήθεια του τσιμπιδακιού φρυδιών. Το δένουμε αφού έχει περαστεί και από τα δύο πόδια.

Περνώντας το λάστιχο σε μια σακοράφα θα ενώσουμε και τον κορμό με την λεκάνη και θα δεθεί το λάστιχο μέσα στο λαιμό. Στα χέρια θα ανοίξουμε σε πλακέ λάστιχο μία τρύπα με ένα μυτερό ψαλίδι και θα βάλουμε το ένα χέρι. Θα το τεντώσουμε και θα ανοίξουμε άλλη μία τρύπα και θα βάλουμε και το άλλο.

Η κούκλα μας λοιπόν έγινέ έτσι:

attachment.php


attachment.php


attachment.php


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φιλε EL GRECO πολλα πολλα συγχαρητηρια γιατι "εδωσες ζωη" σε μια ακομη Bibi bo:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Η η δουλεια που εκανες!!!!

δεν εχω να πω κατι αλλο :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:
 
Από τις φορές που ευχήθηκα να είχε "thanks" button κάτω από τα posts....

Απίστευτη δουλειά! :thumbup:
 
D@redevil είπε:
Από τις φορές που ευχήθηκα να είχε "thanks" button κάτω από τα posts....
Μια απο τα ιδια επισης!!!!

Στο δια ταυτα....

Απο τα ποστ που απολαμβανω ιδιαιτερα (αυτα των περι κατασκευων,επιδιορθωσεων κλπ....)
smiley-eatdrink009.gif
"]
smiley-eatdrink009.gif
[/url]

Ομολογω οτι απο κουκλες δεν γνωριζω τιποτα...
attachment.php


Παραδεχομαι ομως οτι η δουλεια που εκανες ειναι αξια πολλων συγχαρητηριων!!!!!! :bow:

Μπραβο και παλι μπραβο!!!!!
smileys-applause-806131.gif
 
Εντάξει, RESPECT!!!! :bow: Πόσο τυχερή η κούκλα που ήρθε στα χέρια σου φίλε EL GRECO! Έγινε πάλι καινούρια!! Συγχαρητήρια για το μεράκι και την αγάπη που έχεις για την κούκλα των παιδικών μας χρόνων και σ'ευχαριστούμε για τις πολύτιμες συμβουλές σου! :thanx2:

Ένα extra tip για την αλλαγή ματιών: για να βγάλουμε τα παλιά και να βάλουμε τα καινούρια μάτια πιο εύκολα στο κεφάλι της bibi bo το βυθίζουμε για 1-2 λεπτά σε ζεστό νερό. Έτσι, μαλακώνει το βινύλιο και αποκτά περισσότερη ελαστικότητα. Ελπίζω η συμβουλή να φανεί χρήσιμη στις επόμενες μεταμοσχεύσεις!:wink:
 
WOW
clapping-smiley-emoticon.gif
τρομερή δουλειά σου αξίζουν πολλά
bravo.gif
ειδικά γιατί επανέφερες ένα παιχνίδι που για πολλούς απλά είναι άχρηστο εσύ του έδωσες και πάλι μορφή, αν και ως συλλέκτης του Τυχερούλη με χτύπησε λίγο το ότι ξεμάτιασες έναν :cry: για να σώσεις τη καλλονή αλλά το αξίζει, άλλωστε και στην ζωή το ίδιο δεν γίνετε :wait2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλοι και φίλες katerinak, D@redevil, stayros, Μάγια, El_Greco_Fanatic σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Φίλη Μάγια μου το έχουν πει αυτό για το κεφάλι να μπαίνει σε ζεστό νερό για να μαλακώνει το βινύλιο αλλά ότι δεν έχω δοκιμάσει προσωπικά δεν το αναφέρω.

Δεν είναι η πρώτη φορά που φτιάχνω κούκλα που έχει υποστεί ζημιές. Απλά τώρα έβαλα την επισκευή της κούκλας εδώ για δύο λόγους:

1. Να βοηθήσω αν κάποιος ή κάποια χρειαστεί να επιδιορθώσει την κούκλα του/της.

2. Να μην πετιούνται παιχνίδια που μπορεί να φαίνονται άχρηστα. Επιδιορθώνονται.

Σας ευχαριστώ και πάλι.
 
Απλα ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ στο ταλεντο σου αγαπημενε φιλε El Greco :bow: Αυτο το ποστ σου πρεπει να γραφτει στην Επισημη Βιβλο της Bibi-bo. Εχω κι εγω να ριξω πολυ διαβασμα γιατι ο Μακισιμακος μου εστειλε να σωσω καποιες κουκλες πανεμορφες αλλα πολυ βασανισμενες. Οι αλλαγες που εκανες ειναι Advanced Level. Μετα απο αυτο παιρνεις το προφισιενσι!!!

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ολοψυχα που ποσταρες με τοση αγαπη και γενναιοδωρια αυτο αυτες τις οδηγιες ολικου make over της bibi-bo. :thanx2: :thanx2: :thanx2: Ειναι οι ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ σε ολο το διαδικτυο!

Εχω ξεκινησει κι εγω κατι πατεντες επιδιορθωσης της bibi-bo αλλα ειμαι ακομα στα μισα και για αυτο δεν εχω ποσταρει ακομα!
 
EL GRECO είπε:
Ένας καλός φίλος ο Γεράσιμος μου έστειλε μία κούκλα που όλοι τη θεωρούσαν ότι ήταν για πέταμα και δεν έφτιαχνε με τίποτα.

attachment.php



Μπραβο! Πολυ καλη δουλεια! Εγινε...εεεεε...κουκλα :D

Η συγκεκριμενη φωτο με φρικαρει αρκετα...βγαλμενη απο θριλερ :eek:
 
Φίλη Αναστασία σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αν και λίγο υπερβολικά. Όλα φτιάχνουν με αγάπη,υπομονή κι επιμονή. Το να ξέρω κάτι και να μην το μοιραστώ με άλλους που θα τους χρειαστεί το θεωρώ το λιγότερο μικροπρέπεια. Οι κούκλες που σου έστειλε ο Γεράσιμος θα γίνουν σίγουρα καλλιτεχνικές δημιουργίες. Για μένα είσαι καλλιτέχνης πάνω από όλα και σε αγαπάμε όλοι πάρα πολύ.

Φίλε pardalotzatziki η φωτογραφία είναι επιτυχημένη αφού σου έβγαλε ένα τόσο δυνατό συναίσθημα.

Ο φίλος makisimos με κάλυψε.
 
Πίσω
Μπλουζα