Bibi-bo : Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Αγαπητέ EL GRECO τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια!!! :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Εξαιρετική δουλειά!! χίλια μπράβο δεν έχω λόγια!!!
 
Φίλη soufle σε ευχαριστώ. Μακάρι να βρω κι άλλες πατέντες να τις δείξω.
 
Οταν ο Φρανγκεσταιν εμεινε αφωνος!

Αγαπημενα μου ρετροφιλαρακια, ειμαι εγω η Αναστασια, δεν ξερω αν με θυμαστε αλλα εγω σας θυμαμαι παντα κι ας γραφω μια φορα στα εκατο χρονια!!! :precry:

Ελπιζω να περασατε ολες και ολοι ενα υπεροχο καλοκαιρι και σας ευχομαι απο καρδιας ενα ακομα πιο ομορφο φθινοπωρο. :flower:

Μπαινω κατευθειαν στο θεμα γιατι σημερα ηθελα να σας δειξω κατι που οι αληθινοι συντηρητες bibi-bo μπορει και να παθουν εμφραγμα μπροστα σε τοση τολμη και αναρχια, αλλα εγω ηθελα να ποσταρω αυτην την πατεντα μιας και πιστευω οτι ειναι τουλαχιστον διασκεδαστικη! :D

Το φιλαρακι μου ο Μακισιμακος μου εστειλε παρα πολλες και υπεροχες κουκλες και τον παρακαλεσα να μου κραταει οταν βρισκει και διαλυμενα σωματα. Παντα εχουν επανω τους εστω και ενα χερι, ενα ποδι, ενα μπρατσο. Δεν θα σας δειξω σημερα τα τελεια κεφαλακια bibi-bo (ενα απο αυτα ειναι εκεινο που θα χρησιμοποιησω για την κουκλα αυτου του προτζεκτ) που μου χαρισε αλλα καποια σωματα απο εκεινα που πραγματικα η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα.

Οχι ομως ενας Φρανγκεσταιν οπως εγω! :boss:

Βρεθηκα λοιπον με αυτα εδω τα υλικα

Ενα σωμα bibi-bo (sindy pedigree) με λιωμενο κορμο και μουχλιασμενα μπρατσα

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Η κατασταση οπως βλεπετε τραγικη γιατι οι τρυπες στις μασχαλες εχουν λιωσει τοσο ωστε τα μπρατσα να μην μπορουν καν να σταθεροποιηθουν

Εκτος απο αυτο το σωμα ειχα και ακομα ενα αλλο sindy pedigree με κομμενο ποδι. Ηθελα να ανακυκλωσω το σπασμενο ποδι και να βαλω ενα καλο στην θεση του φτιαχνοντας ενα νεο σωμα.

attachment.php


Το συγκεκριμενο φρανκενσταινικο πλασμα που προσπαθω να φτιαξω λοιπον ΔΕΝ εχει: κεφαλι, χερια και μπουστο.

Επειδη ενδιαφερομαι να ανακυκλωσω τα ποδια του βαζοντας τα σε αλλη κουκλα αυτο σημαινει οτι πρεπει να μεινει και χωρις ποδια. :cry: :cry: :cry:

Η δαιμονικη σκεψη μου ειναι να χρησιμοποιησω ανταλλακτικα που θα κατεληγαν αποκλειστικα στα σκουπιδια. :diablotin:

Για να μην αμαυρωσω ομως την εικονα της bibi-bo και φρικαρει κι αυτη και εγω κι ολοι οσοι την αγαπαμε, σκεφτηκα να φτιαξω μια γοργονα οπου θα καλυψω τα ποδια της με μια ουρα. ;)

Οποτε θα χρησιμοποιησω τα εξης ανταλλακτικο/σκουπιδα

1. Παλια χερια της barbie, απο εκεινα που οταν βγουν απο το σωμα σημαινει οτι ή κοπηκε το σωμα στα δυο ή κοπηκαν αυτα με το μαχαιρι. ΔΕΝ ανακυκλωνονται σε αλλα κουκλα.

Eιναι αυτα που βλεπετε οριζοντια στην φωτο.

attachment.php


2. Παλιο σωμα Mary Make Up. Προκειται για το κεντρικο σωμα που βλεπετε στο κεντρο. Του ειχα βγαλει τα χερια και τα ποδια για ανταλλακτικα σε αλλες κουκλες Μary MakeUp & Tressy.

Εμεινε δηλαδη ο κορμος με ενα κεφαλι, μανα μου βοηθα, και εναν μπουστο με τρυπα στο κεντρο απο ενα καρφι που καποιος πιο παλαβος απο εμενα σκεφτηκε να χρησιμοποιησει για να σταθεροποιησει το κεφαλι της κουκλας.

attachment.php


3. Ενα ποδι μουχλιασμενο που δεν σωνοτανε με το stain remover οσες φορες και αν του το εβαλα γιατι ειχε εκτος απο μουχλα και τρυπες.

Παμε λοιπον. Please do not try this at home if you are not of the Frankestain philosophy! :eek: :)

- Για να ενωσω το σπασμενο ποδι του ενος σωματος φυσικα δεν χρησιμοποιησα κολλα. Ειναι εντελως ανωφελο. Χρησιμοποιησα καρφια χωρις κεφαλι.

Αφου πρωτα καθαρισα με ενα νυστερι την κολλα που καποιος πολυ αθωα ειχε χρησιμοποιησει ελπιζοντας σε ενα θαυμα να κολλησει το ποδι :confused: εβαλα μερικα καρφια στο ενα κομματι.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Το ξερω οτι το αποτελεσμα δεν ειναι απολυτα ικανοποιητικο, ομως σας εγγυομαι οτι το ποδι δεν ξεκολλαει. Αλλωστε σας υπενθυμιζω οτι φτιαχνω μια γοργονα οποτε δεν υπαρχει προβλημα, δεν θα φαινεται! :tease:

- Με ενα ψαλιδι κοβουμε τα χερακια barbie ακριβως πανω στους καρπους και τους ανοιγουμε τρυπες με ενα καρφι. Τους τοποθετουμε απο ενα καρφι χωρις κεφαλι στο καθενα, με μια πενσα, και τα βαζουμε στα αχερα μπρατσα.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Βλεπετε το αποτελεσμα των χεριων στα αριστερα. Παρακαλω οι θαυμαστες της bibi-bo να μην παθουν σοκ. Εδω κανουμε εσχατη ανακυκλωση, τιποτα το προσωπικο με την κουκλα! #)

Διπλα βλεπετε το σωμα Mary MakeUp. Οτι απεμεινε απο 2 μεταμοσχευσεις.

attachment.php


Ανοιγουμε στα δυο με ενα κατσαβιδι τον παλιο κορμο. (δεν τον πεταξα, τον αφησα στην ακρη γιατι περιμενω να μου βρει ο El Greco μας μια λυση για το πως να κλεισω αυτες τις ρημαδες τις τρυπες που ανοιξανε απο το λιωσιμο. Φιλε El Greco βοηθα!!!) :please:

attachment.php


- Κοβουμε στο υψος του κορμου bibi-bo τον κορμο mary makeup.

attachment.php


- Λυνοντας τα ποδια του σωματος (δυστυχως δεν εχω φωτο, αλλα το εχουμε δειξει πολλες φορες πως βγαζουμε τα ποδια μιας Bibi-bo) φευγει και το λαστιχο που ενωνει τον λαιμο με τον κορμο και τον γοφο (λεκανη). Περναμε λοιπον τον νεο φρανκενσταινικο μας μπουστο.

attachment.php


Και τον τροχιζουμε για να στεκεται καλυτερα στο πανω μερος της λεκανης, προσοχη οχι με επαγγελματικο ντρεμελ αλλα με ερασιτεχνικο τροχο μανικιουρ/πεντικιουρ :D . Κοστιζει λιγοτερο και κανει την ιδια περιπου δουλεια! Που σαι Μαγκαιβερ ειδωλο μου να καμαρωσεις την μαθητρια σου!

attachment.php


attachment.php


ο τροχος που χρησιμοποιησα ειναι για τις φτερνες....

:eek:

Το πλασμα γεννιεται σιγα σιγα μεσα απο το πειραματικο μου εργαστηριο... Παρακαλω μην κλαιτε, δεν υποφερει. Ισα ισα την βλεπω πολυ χαρουμενη με το νεο της μεικαπ μιας και την περιποιηθηκα με ακρυλικα χρωματα :)

attachment.php


Να την λοιπον! Η εμψυχωση της πιο extreme ανακυκλωσης πρωην σκουπιδιων. Η γοργονιτσα μου! :sweet_kiss: Αγαπημενο κομματι της συλλογης μου.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Υ.Γ. Αυτο το πειραμα ειναι αφιερωμενο σε ενα γατακι που ειχε 1 στις 100 πιθανοτητες να ζησει κι ομως εζησε, τον Λαζαρο. Βρεθηκε στα σκουπιδια με στραβο κεφαλι, μυκητες, χωρις φωνη, χωρις ποτε να θηλασει, πετσι κ κοκκαλο. Τωρα, με πολλη υπομονη και αγαπη, ειναι ενας νεαρος γατος με φυσιολογικο σωμα και υπεροχα πρασινα ματια.

Μην προσπερνατε τα σκουπιδια, μπορει μεσα να ειναι ενας θησαυρος! :flower:

Σας ευχαριστω και καλες κουκλο-επιδιορθωσεις!
 
Δεν έχω λόγια... Απλά υποκλίνομαι! :bow:
 
Επιτελους μετα απο απο πολυ καιρο ενα απολαυστικοτατο ποστ της Αναστασιας!! :bow: :bow: :bow:

δεν τον πεταξα, τον αφησα στην ακρη γιατι περιμενω να μου βρει ο El Greco μας μια λυση για το πως να κλεισω αυτες τις ρημαδες τις τρυπες που ανοιξανε απο το λιωσιμο. Φιλε El Greco βοηθα!!!)
Αν και δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε υπαρχει ενα υλικο που λεγεται sugru και ισως να βοηθα σε αυτη την περιπτωση..
 
Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο !!! Καταπληκτικη η μεταμορφωση σε γοργονα :clap: :clap: :clap: νομιζω οτι η Barbie γοργονα θα σκασει απ τη ζηλεια της αν δει τη Βibi bo γοργονα

Χρυσοχερα Αναστασια μπορει να μη γραφεις τοσο συχνα αλλά οσες φορες ποσταρεις μας αφηνεις παντα με το στομα ανοιχτο :)

συγχαρητηρια για πολλοστη φορα!!!
 
angel_grig είπε:
Επιτελους μετα απο απο πολυ καιρο ενα απολαυστικοτατο ποστ της Αναστασιας!! :bow: :bow: :bow:

Αν και δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε υπαρχει ενα υλικο που λεγεται sugru και ισως να βοηθα σε αυτη την περιπτωση..
Να στε καλα βρε παιδια για τα παντα ευγενικα σας λογια! :) angel_grig μου εδωσες μεγαλη βοηθεια με αυτο το υλικο που ποσταρες. Θα το δοκιμασω και θα ποσταρω πατεντα! Ευχαριστω!
 
Να κάνω μια ερώτηση? Αφού έφτιαξες το ποδαράκι της (χιαστούς - μηνίσκους, κτλ.), γιατί την έκανες γοργόνα? :)
 
Αναστασια μπραβο.....εξαιρετικο αποτελεσμα. :eek:
 
D@redevil είπε:
Να κάνω μια ερώτηση? Αφού έφτιαξες το ποδαράκι της (χιαστούς - μηνίσκους, κτλ.), γιατί την έκανες γοργόνα? :)

D@redevil μου εχεις δικιο κι εσυ! #) Τοσος κοπος και μετα σου λεει να την κανει ψαρι? :eek:

Βασικα οι λογοι ειναι πεντε: δεν εχω παπουτσια να της βαλω και το ποδι της ειναι σκωροφαγωμενο, δεν εχω καλσον ή παντελονι να της καλυψω την δεξια γαμπα που ειναι μεσα στην μουχλα και στην τρυπα, και δεν μου αρεσει που φαινεται το κοψιμο στο γονατο του αλλου ποδιου.

Οι πλατες της ανακαλυψα οτι ειναι λιγο πιο φαρδυες απο τις προηγουμενες και δεν εχω την καταλληλη μακρυμανικη μπουζα για να την καλυψω.

Επισης επειδη μετα τις διακοπες φτιαχνω παντα μια γοργονα σε ξυλο ή μουσαμα αυτην την φορα την εκανα στην bibi-bo! Αντε να βρεις ακρη τωρα...

Ετσι αποφασισα να καλυψω ολα της τα μικροπροβληματα με μια ουρα ψαριου!

Φιλε pardalotzatziki σε ευχαριστω πολυ! :)
 
Αναστασία , δηλαδή εκτός από την κούκλα έφτιαξες και το σύνολο?
 
Αναστασία το έχω πει πολλές φορές ότι είσαι καλλιτέχνης. Είσαι ένας όμορφος άνθρωπος και ότι αγγίζεις το κάνεις και αυτό όμορφο! Σου χρωστάω πως γεμίζουν οι μεγάλες τρύπες του κορμού στα χέρια. Προς το παρόν την ενέργεια μου την "τρώει" η προσπάθεια επανακυκλοφορίας της bibi-bo.
 
Αναστασια είπε:
D@redevil μου εχεις δικιο κι εσυ! #) Τοσος κοπος και μετα σου λεει να την κανει ψαρι? :eek:
Βασικα οι λογοι ειναι πεντε: δεν εχω παπουτσια να της βαλω και το ποδι της ειναι σκωροφαγωμενο, δεν εχω καλσον ή παντελονι να της καλυψω την δεξια γαμπα που ειναι μεσα στην μουχλα και στην τρυπα, και δεν μου αρεσει που φαινεται το κοψιμο στο γονατο του αλλου ποδιου.

Οι πλατες της ανακαλυψα οτι ειναι λιγο πιο φαρδυες απο τις προηγουμενες και δεν εχω την καταλληλη μακρυμανικη μπουζα για να την καλυψω.

Επισης επειδη μετα τις διακοπες φτιαχνω παντα μια γοργονα σε ξυλο ή μουσαμα αυτην την φορα την εκανα στην bibi-bo! Αντε να βρεις ακρη τωρα...

Ετσι αποφασισα να καλυψω ολα της τα μικροπροβληματα με μια ουρα ψαριου!
Με κάλυψες στο έπακρο!

Α, και μη ξεχάσω: nice work Abs! :thumbup: :flower:
 
Συγχαρητήρια Αναστασία! Έγινε πανέμορφη! Χίλια μπράβο! :clap: Μας έλειψαν οι δημιουργίες σου!
 
Aναστασία μου, δίνεις ζωή ακόμα και στα πιο κατεστραμένα παιχνίδια..! Και γράφεις τόσο αναλυτικά τι κινήσεις σου, που πραγματικά "ρουφαμε" το κάθε τι που μας περιγράφεις!!

ΣΕ ΑΓΑΠΩ <3
 
Αυτή είναι μία κούκλα που ένα παιδί από εδώ μέσα με παρακάλεσε να τη φτιάξω της μητέρας του.Του την έφτιαξα χωρίς προσωπικό όφελος και σας τη δείχνω όχι για να μου πείτε: Γιάννη μπράβο κτλ. , αλλά για να μην πετάτε διαλυμένα παιχνίδια. Φτιάχνονται. Κάποιος μπορεί αυτό που πετάτε να το θέλει πάρα πολύ ή φτιαγμένο να το θέλετε και εσείς οι ίδιοι που το έχετε.

attachment.php


attachment.php


 
EL GRECO είπε:
Αυτή είναι μία κούκλα που ένα παιδί από εδώ μέσα με παρακάλεσε να τη φτιάξω της μητέρας του....αλλά για να μην πετάτε διαλυμένα παιχνίδια. Φτιάχνονται.
Νομιζω δεν διατρεχουμε κανενα κινδυνο αν πουμε οτι το παιδι ειμαι εγω :D

Εμπνεομενος απο μερικα βιντεο οπου παιδια βρισκουν τα παλια οικογενειακα αυτοκινητα και τα κανουν δωρο στους πατεραδες τους(που φυσικα εχουν μεγαλυτερη τρελα απο τη μαμα για οχηματα).

Η κυρια μας ηταν διπλωμενη σε ενα διαφανο πλαστικο με μπολικη σκονη. Νομιζα οτι ηταν κολλημενα τα ποδια της, αλλα τη γλυτωσαμε. Γενικως ομως ηταν σε ασχημη κατασταση.

Ειδα τα θεματα για συντηρηση και ειπα να ρωτησω. Οποτε η κυρια μας ξεκινησε το πρωτο της ταξιδι σε αλλο νομο της Ελλαδας ταλαιπωρημενη και γυρισε στις ομορφιες της!

Εχω και καποια αλλα πραγματα στο μυαλο μου, ελπιζω να πανε καλα.

Ευχαριστω το "χειρουργο" :bow: :thanx2: και ΝΑΙ, μην τα πετατε....μην τα παρατατε. Με λιγη υπομονη μπορουν να ξαναζωντανεψουν και να γινουν ομορφα ωστε να μην τα αφηνετε ξεχασμενα σε μια γωνια.
 
makisimos είπε:
Aναστασία μου, δίνεις ζωή ακόμα και στα πιο κατεστραμένα παιχνίδια..! Και γράφεις τόσο αναλυτικά τι κινήσεις σου, που πραγματικά "ρουφαμε" το κάθε τι που μας περιγράφεις!!ΣΕ ΑΓΑΠΩ <3
Ωχ εχω καιρο να μπω να διαβασω και πως να αφησω χωρις απαντηση το ρετροαδερφακι μου!!! Kι εγω σε αγαπω Μακισιμακο και σε ευχαριστω απειρες απειρες απειρες φορες για τις κουκλες που μου εχεις χαρισει μα πανω απο ολα για την αγνη Φιλία σου! <3 :flower:

@ Μαγια μου σε ευχαριστω για τα ευγενικα σου λογια! #)

Φιλε El Greco ειχα δικιο να σε συστησω ως μεγα χειρουργο και κουκλογιατρο!!! Ακομα μια bibi-bo επανηλθε στην Ιστορια. Υποκλινομαι. :bow:
 
Αναστασια είπε:
Φιλε El Greco ειχα δικιο να σε συστησω ως μεγα χειρουργο και κουκλογιατρο!!! Ακομα μια bibi-bo επανηλθε στην Ιστορια. Υποκλινομαι. :bow:
..και χωρις φακελλακι :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:

Η πορεια της Scarlet δεν τελειωσε....αν πανε ολα καλα θα ανεβασω φωτο.
 
Αναστασία σε ευχαριστώ αλλά δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο.

pardalotzatziki περιμένουμε τη φώτο από όσα όμορφα ετοιμάζεις και όλα καλά θα πάνε!
 
Πίσω
Μπλουζα