Bibi-bo : Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Κορίτσια τα φώτα σας.....και αγόρια..συγνώμη.

Βρηκα μια μπαλαρίνα με την βάση της σε πολυ καλη κατάσταση, ούτε λιωμένα πλαστικά, ούτε τίποτα.Ειναι φυσιολογικό?δεν θα επέτρεπε να έχουν λιώσει με τον καιρό? Στις ενώσεις πόδια χέρια?ειναι μηπως άλλου είδους πλαστικό?

Απαντηστε μου παρακαλώ, αν γνωρίζετε, γιατι θα πρεπει άμεσα, να την πάρω άμα ειναι.Μου είπαν ειναι Α περιόδου.

Ευχαριστω πολυ, εκ των προτέρων.
 
Εάν η κούκλα ήταν σωστα αποθηκευμένη και όχι κάπου με πολλή ζέστη είναι φυσιολογικό. Για την ακρίβεια το αφύσικο είναι να λιώνουν τα πλαστικά. Ρώτα μόνο αν το σώμα είναι δικό της ή της Sindy Pedigreee καθώς συχνά τους άλλαζαν κεφάλια.
 
Σε Ευχαριστω παρα πολυ.......

Τελικα δεν θα την πάρω....ειναι Κρήτη, και δεν έχει φερεγγυότητα η συναλλαγή......με κάποιον που δεν ξέρεις.....Αντε πάλι από την αρχή.......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εν το μεταξύ, μέχρι να βρω άκρη, εχω μερικές απορίες.

1.διαβασα οτι την βάφω με υδρόδιαλυτά χρώματα.Αυτα τα αραιώνω , και με τι αναλογία περίπου?

2.Αυτο το διάφανο, που βάζω στα χείλη , πάνω από το χρώμα, ειναι υδρόδιαλυτό και αυτο? Δηλ.να το αγοράσω? Γιατι δεν συστήσετε τοπ κουτ, κοινώς γυαλιςτικο Βερνίκου νυχιών, απ οτι διαβασα......

Αυτα για την ωρα.....οποτε μπορείτε μου απαντάτε, για να ειμαι ετοιμοπόλεμη.

Παιδια σας Ευχαριστω πολυ, και συγνώμη για τα συνεχόμενα μηνύματα.
 
Soulaki1 είπε:
Εν το μεταξύ, μέχρι να βρω άκρη, εχω μερικές απορίες.1.διαβασα οτι την βάφω με υδρόδιαλυτά χρώματα.Αυτα τα αραιώνω , και με τι αναλογία περίπου?

2.Αυτο το διάφανο, που βάζω στα χείλη , πάνω από το χρώμα, ειναι υδρόδιαλυτό και αυτο? Δηλ.να το αγοράσω? Γιατι δεν συστήσετε τοπ κουτ, κοινώς γυαλιςτικο Βερνίκου νυχιών, απ οτι διαβασα......

Αυτα για την ωρα.....οποτε μπορείτε μου απαντάτε, για να ειμαι ετοιμοπόλεμη.

Παιδια σας Ευχαριστω πολυ, και συγνώμη για τα συνεχόμενα μηνύματα.
Δεν αραιώνεις τα χρώματα. Αλλά είσαι πάντα σ' ετοιμότητα μήπως γίνει κάποιο λάθος να προλάβεις να τα ξεβάψεις πρίν γίνει η ζημιά. Όσο για το βερνίκι νυχιών, επειδή με τον καιρό αλοιώνεται υπάρχει η περίπτωση να ξεφλουδίσει ή ακόμα και να σου χαλάσει την κούκλα. Ειδικά άν το βάλεις στα μάτια είναι σίγουρο ότι θα σ' τα καταστρέψει. Μπορείς να γυαλίσεις τα χείλη ή και οποιοδήποτε άλλο μέρος της κούκλας με λίγο baby oil πάνω σε μπατονέτα. Ανά καιρούς θα το ανανεώνεις και το αποτέλεσμα θα παραμένει γυαλιστερό.
 
Σε Ευχαριστω πολυ...αυτο θα κάνω baby oil, και ολα οκ.

Εν το μεταξύ, παιδιά πήρα μια Bibibo, δεύτερης περιόδου, αυτες με τη μεγάλη δίχρωμη σκιά στα μάτια.Οταν την πήρα στα χέρια μου, μου ερχότανε να κλαίω πραγματικά.....μονο εσεις μπορείτε να με καταλάβετε.....δεν το πίστευα.

Λοιπόν, εχουμε και λέμε, το μαλλί, μετα από λούσιμο, έγινε τέλειο.Το μακιγιάζ , Ευτυχως ειναι άψογο, αλλα τα χέρια πεσμένα, με λιωμένο πλαστικό, γύρω γύρω.

Επισης τα πόδια κολλημένα, και σε άσχημη κατάσταση.....

Για να μην τα πολυλογώ, πήρα τον τροχό της δουλειάς μου, και τροχιςα γύρω γύρω, τα χέρια.Πηρα λογκο, και την έβαλα εσωτερικά, μονο στον κορμό, στο σημείο των χεριών, που ενώνουν με το σώμα...για να μην ξανακολησουν......

Τα πόδια με πολυ υπομονη, τα ξεκολησα, και η χαρά μου δεν λέγετε......τα έλυσα τελείως, τροχιςα , έκοψα, και πέρασα και εκει logo.

Την κολα την βάζω μονο στον κορμό, και οχι γύρω γύρω στα μπούτια......σωστά????

Αυριο, εχω συναρμολόγηση.....και ναι εχετε απόλυτο δίκιο......οταν κατι το φτιάχνεις μόνος σου, το αγαπάς πάρααααα πολυ.

Στο σημείο αυτο, να ευχαριστήσω, ολους εσάς, που δώσατε τα φώτα σας, σε εμάς, που θελήσαμε να ξαναθυμηθούμε, κατι από τα παιδικά μας χρόνια.....

Χιλια Ευχαριστω.....σε ολους σας......

υ.γ. Ας μου πει κάποιος, που βάζω την κολα στα πόδια......για να την ενώσω αύριο.......
 
Crimson Moonlight είπε:
Kαι μετά έλεγαν σ'εμένα ότι παίζω σαδιστικά παιχνίδια! Τουλάχιστον σώθηκε!
χαχαχχααχ.....πραγματικα οσες εχω βρει...ειναι θυματα σαδισμου!
 
Να, και η δικη μου, επιτελους, μετα απο καιρο......ηθελε τα μαζεματακια της.....ακολουθησα τις οδηγιες....εκοψα, κολησα, και εφτιαξα μαλλι, και φορεμα, πλεκτο.....

0E7F1B18-DDF3-462D-A1DF-AF4656A85B3A.jpeg
 
Πολύ καλή δουλειά, Φαίνεται σαν καινουργια
 
Δοκίμασα το μαλακτικό ρούχων σε μπερδεμένα μαλλιά πόνυ (δεν ήταν πολύ μπερδεμένα), αλλά δεν είχε αποτέλεσμα. Τα μαλλιά δεν *****ωσαν καθόλου.

Σημειώνω ότι άφησα τα μαλλιά 24 ώρες στο μείγμα μαλακτικού.
 
μήπως (χαζή ερώτηση) μαλακτικό μαλλιών;φαντάζομαι ότι οι κούκλες δεν έχουν αληθινά μαλλιά, έτσι;
 
Θα πάρετε σιλικόνη για μαλλιά από το JUMBO και θα ψεκάσετε τις άκρες σε στεγνά μαλλιά  και θα χτενίσετε. Προσοχή να μην πέσει σε ρούχο γιατί μέχρι να στεγνώσει η σιλικόνη λαδώνει. Κάνει 2,60 ευρώ και θα φτιάξετε πολλά μαλλάκια παιχνιδιών με αυτήν. 
 
Ηρθε η ωρα για τα αποκαλυπτηρια. Τελειωσα ολες τις εργασιες στις 29/12. Παλι καλα.

Εκτος απο την εργασια που εγινε στην κουκλα, η οποια περιμενε υπομονετικα σε ενα κουτακι, εφτιαξα μια θηκη για να μην σκονιζεται

και ξαναγινει χαλια. Την εφτιαξα απο MDF και την εβαψα μπλε για αντιθεση με τα κοκκινα της Scarlet. Και χρυσο για να δενει με τα χρυσα της.

Επισης εφτιαξα και σκαλιστο σε ελια το λογοτυπο, ιδεα που μου ηρθε απο φιλο που κανει διαφορα σκαλιστα. Δεν το περιμενα αλλα πετυχε.

Στην θηκη εβαλα τζαμι(για τη σκονη) και 3 καθρεφτακια εσωτερικα και εγινε βιτρινα κανονικη! Χρησιμοποιησα μια βαση απο πορσελανινες κουκλες που βρηκα τυχαια σε ενα μαγαζι.

Με λιγη τροποποιηση ηρθε στο υψος της bibi-bo.

Ευχαριστω τον EL GRECO που μου στειλε γοβακια που ειχανε χαθει. Ηρθανε κοκκινα και τα εβαψα χρυσα οπως ηταν κανονικα της Scarlet.

Προβολή συνημμένου 128345

Προβολή συνημμένου 128346

Προβολή συνημμένου 128347

Προβολή συνημμένου 128348
Η συμβουλή μιας συντηρητριας: τα mdf και λοιπά υλικά παράγουν οξέα, καθώς και οι βαφές. Η βιτρίνα πρέπει να είναι ξύλινη περασμένη με ειδικό βερνίκι ή από PE ή από αντιοξινο χαρτόνι. Θα σας συμβούλευα να αφαιρέσετε το τζάμι. Έτσι θα διατηρήσετε περισσότερο την κούκλα σας.
 
Kαλησπέρα στην όμορφη παρέα. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας για την επισκευή μιας bibibo που κρατούσα στο πατρικό μου, αλλά έπεσε "θύμα" της ανηψιάς μου και της παρέας της, χεχε. Λοιπόν έχει "αποκεφαλιστεί" και έχει βγει και ο κορμός από τα πόδια. Θα προσπαθήσω να σας στείλω φωτογραφία, αν και δεν έχω αυτή τη στιγμή τη δυνατότητα. Πώς μπορώ να σας τη στείλω/ φέρω για να τη δείτε και να μου πείτε αν φτιάχνεται;
 
Kαλησπέρα στην όμορφη παρέα. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας για την επισκευή μιας bibibo που κρατούσα στο πατρικό μου, αλλά έπεσε "θύμα" της ανηψιάς μου και της παρέας της, χεχε. Λοιπόν έχει "αποκεφαλιστεί" και έχει βγει και ο κορμός από τα πόδια. Θα προσπαθήσω να σας στείλω φωτογραφία, αν και δεν έχω αυτή τη στιγμή τη δυνατότητα. Πώς μπορώ να σας τη στείλω/ φέρω για να τη δείτε και να μου πείτε αν φτιάχνεται;


μα δεν εμεινε και τιποτα στην θεση του
διελυθει εις τα εξ ων συνετεθη
 
Καλησπερα σας, θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει λυση για τα πρασινα σημαδια στα γονατα που εχει η bibi bo και επισης αν εχει δοκιμασει κανεις να της βαλει περουκα για barbi. Περιμενω να ερθει το πρωτο μου αποκτημα και εχει τα χαλια του ελαφρως!!
 
Καλησπέρα σας,
θέλω να ρωτήσω εδώ τα έμπειρα μέλη αν έχει δοκιμάσει κάποιος κρέμα με υπεροξείδιο του βενζολίου, που έχει αναφερθεί παραπάνω, που βοηθά στον αποχρωματισμό των πράσινων λεκέδων, κυρίως στα γόνατα, στην Bibi-bo. Θα βοηθούσαν και σχετικές οδηγίες. Τί θα μπορούσαμε να κάνουμε ώστε να μην επεκταθεί το φαινόμενο με την πάροδο των χρόνων; Αρκεί να έχουμε την κούκλα σε σημείο χωρίς υγρασία κτλ;

Ευχαριστώ πολύ
 
Εγώ πιστεύω πως η κούκλα Για να μην λιώνει χρειάζεται να είναι σε ένα μέρος με σταθερή θερμοκρασία ούτε πολύ υγρασία ούτε πολλή ζέστη
 
Πίσω
Μπλουζα