C64-DTV-Joystick.

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
235
To παρακάτω το θεωρώ must για τους φανατικούς του C64.

http://www.c64dtv.co.uk/

Η υλοποίηση είναι από μια γυναίκα φανατική των 8-bits. Σημείωση είναι αυτοδίδακτη στη σχεδίαση chips.
 
Χμ, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο, αλλά ένα αντίστοιχο έχει κυκλοφορήσει στα Jumbo. Τιμή περίπου 20 Euros αν θυμάμαι καλά.
 
pooky(1) είπε:
Χμ, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο, αλλά ένα αντίστοιχο έχει κυκλοφορήσει στα Jumbo. Τιμή περίπου 20 Euros αν θυμάμαι καλά.
Μη με κάνεις να τρέξω τώρα. Ισως να το μπερδεύεις με της Activision? Κυκλοφορεί και ένα Atari 2600. Προσοχή έχει 2 εκδόσεις, στην Ελλάδα φέρνουν την παλαιότερη και όχι τόσο καλή.
 
Αυτό της Activision το έχω ήδη, της Atari το γνωρίζω, αλλά είχα δει πριν από κανά μήνα άλλα δύο παρόμοια. Το ένα ήταν C-64 stick και το άλλο ήταν Megadrive stick, με μερικά πολύ γνωστά παιχνίδια.

Οι κονσολίτσες αυτές λειτουργούν σε οποιαδήποτε τηλεόραση και έχουν αυτόνομη τροφοδοσία μια και χρειάζονται 4 ΑΑ μπαταρίες.
 
pooky(1) είπε:
Αυτό της Activision το έχω ήδη, της Atari το γνωρίζω, αλλά είχα δει πριν από κανά μήνα άλλα δύο παρόμοια. Το ένα ήταν C-64 stick και το άλλο ήταν Megadrive stick, με μερικά πολύ γνωστά παιχνίδια.
Μόλις γύρισα από Jumbo και Ζαχαριά (αυτά έχω σχετικά κοντά) και δεν το έχουν. Είδα το Activision, EA, Megadrive (έτοιμος ήμουν να δώσω το 20άρι) και ένα άλλο που λεγόταν senario. Μάλλον δεν πρόλαβα :(
 
...πρέπει να ομολογήσω ότι δεν γνώριζα αν το συγκεκριμένο "εργαλείο" είχε έρθει ή όχι στην Ελλάδα. Κρίμα που δεν είναι διαδεδομένο όσο θα έπρεπε, ώστε να γίνουν εισαγωγές σε μεγαλύτερες ποσότητες...

Θυμάμαι ότι είχα κάνει μία συζήτηση (σε άλλο forum) γύρω απο C64DTV & J.Ellsworth, με αφορμή το One-chip MSX και το C-One (το οποίο εξομοιώνει και άλλα μηχανάκια, εκτός του Commodore).

Mάλιστα τότε είχε αναφερθεί ότι πολλοί χρήστες προχωρούν σε "hacking" του C64DTV, ώστε να το μετατρέψουν σε ένα "κανονικό" C64... :D
 
Θυμάμαι που τους είχα ρωτήσει αν θα υπάρξει κάποια έκδοση για Amstrad ή ZX-Spectrum, και με κοίταζαν σαν χάνοι. Μάλιστα με ρώτησαν τι είναι αυτά....

Καταλαβαίνω πως το stick της Namco για παράδειγμα περιλαμβάνει και Pac-man, είναι επόμενο να το ξέρουν, είναι επόμενο να ξέρουν και τη Megadrive, αλλά για C-64, δεν περίμενα και πολύ κόσμο να το γνωρίζει. 'Οπως και να το κάνουμε η νέα γενιά δεν ξέρει τι είναι C-64, και ακόμα περισσότερο το καταναλωτικό κοινό στο οποίο απευθύνεται το Jumbo και τα αντίστοιχα καταστήματα.
 
Και για όποιον ενδιαφέρεται, ας τσεκάρει την παρακάτω διεύθυνση:

http://www.jakkstvgames.com/

Πολλά από αυτά πωλούνται στο Jumbo, αλλά όχι όλα. Αν μη τι άλλο είναι άκρως ενδιαφέροντα μηχανάκια.

Επίσης, μια που πιάσαμε το συγκεκριμένο θέμα, απολαύστε και το:

http://www.nesworld.com/

Φίλε shock και λοιποί τρελοκαμμένοι απολάυστε και τα παρακάτω:

http://www.firebox.com/index.html?dir=firebox&action=cat&id=retro

Περιλαμβάνει και το C-64 remake, αλλά και πολλά άλλα άκρως ενδιαφέροντα!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Φίλε shock και λοιποί τρελοκαμμένοι απολάυστε και τα παρακάτω:
http://www.firebox.com/index.html?dir=firebox&action=cat&id=retro

Περιλαμβάνει και το C-64 remake, αλλά και πολλά άλλα άκρως ενδιαφέροντα!!!!!!
Πολύ καλό e-shop αλλά λίγο ακριβό. Από ότι είδα οι τιμές σε λίρες που έχει είναι τιμές ευρώ εδώ. Εχει τεράστια ποικιλία βέβαια, εδώ δεν πρόκειται να τα βρεις όλα αυτά μαζεμένα σε ένα μέρος. Επόμενη βόλτα Μουστάκας.
 
Δευτέρα πρωί περνάω από το Jumbo Χολαργού για να δω τι παίζεται. Αν υπάρχει το μοντέλο C-64 το παίρνω. Πες μου αν θες να πάρω, αν βρω, κι εσένα. Μακάρι να υπήρχε το μηχανάκι με το 1942 και το Ghouls n' Ghosts!!!!! :) ;)

(Ευκαιρία να κοιτάξω αν βγήκε και καμιά καινούργια έκδοση της Barbie:) :D )
 
pooky(1) είπε:
Δευτέρα πρωί περνάω από το Jumbo Χολαργού για να δω τι παίζεται. Αν υπάρχει το μοντέλο C-64 το παίρνω. Πες μου αν θες να πάρω, αν βρω, κι εσένα. Μακάρι να υπήρχε το μηχανάκι με το 1942 και το Ghouls n' Ghosts!!!!! :) ;)
Φυσικά και θέλω

pooky(1) είπε:
(Ευκαιρία να κοιτάξω αν βγήκε και καμιά καινούργια έκδοση της Barbie:) :D )
Φαντάζομαι ότι έχεις κόρη(ες).
 
Όχι, δεν είμαι (ακόμα) παντρεμένος.

Η Barbie είναι για την αρραβωνιαστικιά μου.!!!!!!!

Αν βρω C-64 σου πήρα κι εσένα!!!!!!
 
Aμάν φωτιές που μας άναψες βρε pooky !!

...αν τυχόν βρείς και τρίτο C64DTV, σε παρακαλώ να με έχεις υπόψιν σου.

Είμαι και εγώ μέσα, 100% για την αγορά αυτή !! (θα σε κάνω χρυσό :D )
 
Εντάξει φίλε Billy, έγινε. Άλλωστε δεν είναι κάτι ακριβό (χρηματικώς), αλλά η συναισθηματική του αξία και μόνο δεν πληρώνεται με τίποτε.

Μακάρι να έβγαινε και μια έκδοση για ZX-Spectrum!!!!!
 
pooky(1) είπε:
Μακάρι να έβγαινε και μια έκδοση για ZX-Spectrum!!!!!
Από ότι διάβαζα η μηχανή του υποστηρίζει διάφορα micros αλλά το marketing όχι.

Τέσπα. Αν δε το βρούμε εδώ υπάρχει και η περίπτωση αγοράς από το internet και να ζητήσουμε κάποια καλύτερη τιμή λόγω αγοράς κάποιου αριθμού κομματιών. Σε κάποιο site το είδα λιγότερο από 5 λίρες αλλά δε γινόταν αποστολή. Το "έκλεινες" και πέρναγες να το πάρεις από το κατάστημα. :mad:
 
Εγω εχω το joystick απο τα παιχνιδια του Atari πολυ νοσταλγικο!

Δεν ηξερα πως εχει και για Commodore!Θα εχω τον νου μου!
 
shock είπε:
Τέσπα. Αν δε το βρούμε εδώ υπάρχει και η περίπτωση αγοράς από το internet και να ζητήσουμε κάποια καλύτερη τιμή λόγω αγοράς κάποιου αριθμού κομματιών.

Θα ψάξουμε και θα βρούμε, αν όχι εδώ, από το εξωτερικό. Χμ. Πρέπει μάλλον να βγάλω μια gift card, αρκετά έχω αναβάλει το θέμα. Φίλε shock, κοίταξε στο Μουστάκα τι παίζει, εγώ δεν έχω κοντά μου κάποιο κατάστημα. Θα περάσω και από τον Τσάμο στο Χαλάνδρι να δω αν και τι υπάρχει από τα εν'λόγω μηχανάκια. ;)
 
Λοιπόν, μόλις γύρισα από το Jumbo (Χολαργού και Βριλλησίων) και δυστυχώς δεν έχει μείνει ούτε για δείγμα :( . Υπήρχαν πολλά κομμάτια Megadrive και SpongeBob αλλά τίποτε από C64. Τους ρώτησα αν θα φέρουν πάλι, μου είπαν ότι δεν ξέρουν τίποτε, αλλά από Σεπτέμβριο πάλι που θα έχουν καινούργια εισαγωγή.

Φίλε shock κανένα νέο από Μουστάκα;
 
pooky(1) είπε:
Φίλε shock κανένα νέο από Μουστάκα;
Είμαι στη δουλειά τώρα. Το έχω προγραματίσει για το απόγευμα να περάσω από το Περιστέρι κατά την επιστροφή να δω.

Μήπως να πάρουμε σβάρνα τα υποκαταστήματα του Jumbo; Να περάσω και από του Πειραιά;
 
Εγώ πήγα σε δύο, και ο υπεύθυνος του Χολαργού μου είπε ότι δεν υπάρχει σε κανένα..... Τώρα αν είναι στο δρόμο σου δεν χάνεις τίποτε να περάσεις.....
 
Πίσω
Μπλουζα