C64-DTV-Joystick.

Φίλε Shock σ'ευχαριστούμε πάρα πολύ για την εξυπηρέτηση που μας έκανες. Πάει, αυτή τη βδομάδα δεν το γλυτώνω το έμφραγμα. Κάτι η Wii κάτι ο C64 δεν με βλέπω καλά.!!!!!
 
pooky(1) είπε:
ΑΑΑΑΡΚΧΧΧΧΧΧ!!!!
Shock, πες μας σε παρακαλώ τι ποιότητα εικόνας έχει το μηχανάκι; Και ήχου!!!

Ακόμα σε τι οθόνη το έχεις συνδέσει;
Αν εννοείς αν είναι Sony, όχι. Μια Philips 29" έχω για τηλεόραση . Η ποιότητα εικόνας είναι εξαιρετική αλλά όπως είπα ΔΕΝ πρόλαβα να το χαρώ.

Είναι ένας ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ C64. Επόμενο βήμα, να του βάλω τροφοδοτικό.
 
οεο οεο του ετοιμάζω μια 32άρα Philips. οεο οεο!!!!!

Κάνε διάρηξη στο περίπτερο της γειτονιάς σου! Μην ανησυχείς αν σε πιάσουν θα τους εξηγήσεις ότι ήθελες μπαταρίες για το Commodore 64!!!!

XA XA φαντάζεσαι τις ειδήσεις πλάκα πλάκα;

"Ακόμα ένας ψυχοπαθής πιάστηκε στα πράσα να καταστρέφει ξένη περιουσία. Στην αστυνομία δήλωσε ότι ήθελε μπαταρίες για ένα αρχαίο υπολογιστή, σαν και αυτόν που είχε ο απαγωγέας της 18άχρονης κοπέλας. Οι αρχές έχουν ήδη συσχετίσει τα δύο άτομα μια και δεν μπορεί να χαρακτηριστεί σαν σύμπτωση ότι είχαν και οι δύο μανία με ένα αρχαίο υπολογιστή. Εν τω μεταξύ στην Ιντερπόλ ήδη άρχισαν να ψάχνουν στα αρχεία της δεκαετίας του 80 για να βρουν ποιοί και πόσοι ακόμα είχαν αγοράσει τον εν λόγω υπολογιστή, ώστε να τεθούν υπό στενή παρακολούθηση. Αν το παιδί σας έχει τον εν λόγω μηχάνημα στο σπίτι σας να έρθετε αμέσως σε επαφή με το τοπικό αστυνομικό τμήμα, αν ξέρετε κάποιον που να το κατέχει, δίδεται εξαιρετική αμοιβή για κάθε χρήσιμη πληροφορία."
 
:) :) :) :D :D:D:) :) :)

Pooky έχεις μεγάλη φαντασία, και οι κόρες μου έχουν πολλά παιχνίδια. Περιμένω να παίσουν στον βαθύ ύπνο για να μπω με το φακό μέσα να αρχίσω να ψάχνω ποιο έχει πιο φρέσκιες μπαταρίες.

Αυριο πάω να πάρω επαναφορτηζόμενες 2100άρες,

Πλάκα, πλάκα έπρεπε να πάρω 2, το ένα για δοκιμές. Εεε, γκουχ, γκουχ, Billy το δικό σου δεν ήρθε, γκουχ, εεε μάλλον θα έγεινε κάποιο λάθος, γκουχ :D
 
Μπράβο shock, με "έφτιαξες" κανονικά - σε υπέρ-ευχαριστώ !! :D

shock είπε:
Εεε, γκουχ, γκουχ, Billy το δικό σου δεν ήρθε, γκουχ, εεε μάλλον θα έγινε κάποιο λάθος, γκουχ
...χε χε... "άλλα κόλπα", που έλεγε και ο συγχωρεμένος ο Μπονάτσος !! :D
 
Φίλε shock μεγάλη ζημιά με το μηχανάκι.....

Έχω δεν έχω κοιμηθεί 4 ωρίτσες. Τελείωσαν και οι μπαταρίες και είπα να το αφήσω. Ας πούμε και μερικά λόγια για το μηχανάκι, τώρα:

Συγκριτικά με το stick της Namco μπορώ να πω με απόλυτη σιγουριά ότι το C64 υστερεί πάρα πολύ στο feeling του joystick. Της NAMCO είναι κλάσεις ανώτερο. Επίσης το ίδιο δυμβαίνει και με την ποιότητα απεικόνησης με την NAMCO να υπερτερεί αρκετά και σε αυτό το τομέα.

Αυτό δεν σημαίνει πως πρόκειται για άσχημο προϊόν, το αντίθετο θα έλεγα, μια και η αίσθηση να ξαναπαίζεις αυτά τα παιχνίδια, όπως τότε, στην οθόνη της τηλεόρασης είναι φανταστική.
 
Και μην ξεχνάμε την εισαγωγική οθόνη

:D :D
 
pooky(1) είπε:
ΑΑΑΑΡΚΧΧΧΧΧΧ!!!!
ΗΡΘΑΝ οεο ΗΡΘΑΝ!!!!!

Φίλε billy, ήρθαν!!!!

Έχω πάρει από το Jumbo καμιά τριανταριά μπαταριούλες, θα μας βγάλουν πιστεύω!!!!!!

Shock, πες μας σε παρακαλώ τι ποιότητα εικόνας έχει το μηχανάκι; Και ήχου!!!

Ακόμα σε τι οθόνη το έχεις συνδέσει;
Πού ήρθαν και ποιός ήρθε ??? Μη μου πεις ότι ήρθε το C64-DTV-JOYSTICK στα Jumbo !!!!! Τσακίστηκα !!!!!!

Το θέλωωωωωωωωωωω
 
stee είπε:
Πού ήρθαν και ποιός ήρθε ??? Μη μου πεις ότι ήρθε το C64-DTV-JOYSTICK στα Jumbo !!!!! Τσακίστηκα !!!!!!
Το θέλωωωωωωωωωωω
Που ήσουν όταν κάναμε ομαδική από Γερμανία;
 
Άμα το δει κανένας εδώ στην Αθήνα ας ρίξει καμιά φωνή το θέλω και εγώ!!!
 
rigardie δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος εδω μεσα που να μη το θελει!!! :D
 
...αν και δεν έκανα κάποιο σχόλιο στις δύο εβδομάδες που παίζω με το φοβερό αυτό ρετρο-μηχανάκι, πρέπει να πω ότι μου αρέσει πολύ !! (...προσπαθώ να παίζω με φειδώ, όμως οι πρώτες τέεσερις μπαταρίες ήδη "ξεζουμίστηκαν". Φιλική συμβουλή: Προσοχή στα χρονοβόρα "rogue-οειδή" Sword of Fargoal & Gateway to Apshai. Κάνουν τον χρόνο να "πετάει" χωρίς να το καταλαβαίνετε !!).

Μερικές πιο συγκεκριμένες παρατηρήσεις:

- Πολύ καλή η επιλογή παιχνιδιών (απο τις Epyx & Hewson κυρίως), και αν είχε συμπεριληφθεί και το International Karate όπως και στην αμερικάνικη έκδοση, το "compilation" θα ήταν ακόμα καλύτερο !!

- Για κάποιον μυστήριο λόγο, η φοβερή μουσικούλα του Netherworld (με τα ντραμς και τις "κιθαριές"), μου ακούγεται πολλές φορές "μπουκωμένη" ή κάνει "μικροσπασίματα". Οποιος έχει χρόνο και διάθεση, ας την συγκρίνει με το SID αυτό καθεαυτό, ή ας παίξει το παιχνίδι σε emulator, για επιβεβαίωση...

- Το κολπάκι με το joystick το κάνατε; (έχει λεπτομέρειες στην wikipedia).

Aν αρχίσετε να κουνάτε το joystick αριστερά-δεξιά μόλις εμφανιστεί η γνωστή γαλάζια οθόνη της basic του commodore, αντί για load"*" θα πάρετε load"$" και θα εμφανιστεί μία λίστα (όπου επιλέγετε με joystick & fire) με κάποια έξτρα fanmade παιχνιδάκια (τίποτα το σπουδαίο - ξεχωρίζει όμως το "Minima Reloaded", που όπως λέει και ο τίτλος, είναι μία "μινιμαλιστική έκδοση" του γνωστού "Ultima" του Richard "Lord British" Garriott της Origin), αλλά και μία επιλογή για πληκτρολόγηση σε basic μέσω ενός on-screen πληκτρολογίου που εμφανίζεται με το fire-button !!

...σε αυτό το basic prompt, πληκτρολογήστε τα παρακάτω για να "κουφαθήτε":

POKE 1,55:LOAD"DTVTEAM": (και τέλος πατήστε shift και RunStop), για να εμφανιστεί o Αdrian Gonzales, η Jeri, και ο Robin Harbron !!

Επίσης, δώστε POKE 1,55:LOAD"1337": (και πάλι shift/RunStop) για μία εξίσου "1337" φωτογραφία !! :D
 
καλησπερα σας και καλη χρονια!(πιο ρετρο ευχομαι!).Περιμενω απο Αγγλια την αμερικανικη εκδοση απ αυτο το ρετρο μηχανακι(ΝTSC only) την Νο1 δλδ!μηπως γνωριζετε αν δουλευει σε BLUESKY τηλεορασεις?και αν οχι υπάρχει καμια μόντα να βλεπουμε χρωματακι?

καλησπερα σας και καλη χρονια!(πιο ρετρο ευχομαι!).Περιμενω απο Αγγλια την αμερικανικη εκδοση απ αυτο το ρετρο μηχανακι(ΝTSC only) την Νο1 δλδ!μηπως γνωριζετε αν δουλευει σε BLUESKY τηλεορασεις?και αν οχι υπάρχει καμια μόντα να βλεπουμε χρωματακι?
Παρακαλω γνωριζει κανεις?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπομονή φίλε μου. Αν κάποιος ξέρει την απάντηση σε αυτή την εξεζητημένη ερώτηση θα στην δώσει.
 
καλησπερα σας και καλη χρονια!(πιο ρετρο ευχομαι!).Περιμενω απο Αγγλια την αμερικανικη εκδοση απ αυτο το ρετρο μηχανακι(ΝTSC only) την Νο1 δλδ!μηπως γνωριζετε αν δουλευει σε BLUESKY τηλεορασεις?και αν οχι υπάρχει καμια μόντα να βλεπουμε χρωματακι?
Τελικα το δοκιμάσα δουλευει καμπανα (με χρωμα)!αν και κατωτερο απο την(στο hacking φυσικα) εκδοση 2 ειναι μεγαλο κολλημα! :)
 
Τελικά υπάρχει εδώ στην ελλάδα κάποιο μαγαζί με CD64-DTV;

θέλω να αγοράσω μερικά!
 
Σωστός αλλά υπάρχει τελικά κανένα μαγαζί;;
 
Γιατί δεν το παίρνεις από Γερμανία?
 
Αν πάει κανείς Γερμανία θέλω κι εγώ ένα :tease:

( .... δεν μας λές κι απο πού γιατρέ μου; )
 
Πίσω
Μπλουζα