** Call of Duty ** Official Thread

6 και σήμερα για το Black Ops 2! Θα πέσουν τα τσιμέντα που λέει και ο metalcandyman!!!!!!!

 
Άντε και καλά kills. Αν βρω το παλιό Black Ops σε καμία προσφορά στο steam θα το χτυπήσω, αλλά 50+ ? για μία από τα ίδια δεν δίνω.
 
Call of Duty Black Ops 2 - Multiplayer Review

Επειδή έχω κολλήσει στο multiplayer, θα σας πω τις εντυπώσεις μου για αυτό και θα επανέλθω με το Campaign, όταν επιτέλους ξεκολλήσω! Όπως θα έχετε καταλάβει, έχω σταματήσει να μπαίνω μετά τις 5 το απόγευμα στο retromaniax για ευνόητους λόγους :) .

Όπλα: Φουτουριστικό σχήμα (Μην ξεχνάτε πως είμαστε στο 2025) αλλά σε τελική ανάλυση είναι τα παλιά γνωστά όπλα των COD. Ευτυχώς δεν έχει φέηζερ ούτε τορπίλες φωτονίων όπως φοβόμουν.

Βελτιωμένο το crossbow, το οποίο αναβαθμίζεται με την προσθήκη sights. Επίσης χρησιμοποιεί γεμιστήρα με 3 βέλη και οπλίζει αυτόματα, που σημαίνει ότι κερδίζεις πολύτιμα δευτερόλεπτα (όσοι έχουν παίξει το 1ο black ops, ξέρουν τι εννοώ!).

Επίσης προστέθηκαν διάφορα άλλα tactical μπλιμπλίκια, πχ συσκευή για hacking των killstreaks ή μια ράβδος που προκαλέι ηλεκτροπληξία σε αντίπαλο που βρεθεί κοντά σε μικρή ακτίνα.

Νέο βελτιωμένο σύστημα perks και upgrades στα όπλα: Στην αρχή δεν το πάλευα, αλλά έχω αρχίσει να το συνηθίζω. Κάθε upgrade, perk, όπλο, χειροβομβίδα κλπ, έχει συγκεκριμένα points το καθένα. Καθε class δεν πρέπει να ξεπερνά τα 10 points, οπότε διαλέγετε και παίρνετε! Μπορείτε να θυσιάσετε το secondary weapon ή κάποιο perk για να βάλετε 3 upgrades στο primary weapon! Αρκεί να μη ξεπερνά η κάθε κλάση τα 10 point! Καλό ε; Επίσης υπάρχει και ένα νέο χαρακτηριστικό σε κάθε κλάση, τα wildcards τα οποία ουσιαστικά είναι perks ή ακόμα καλύτερα αναβαθμίζουν τα perks! Με λίγα λόγια, ξεχάστε ότι ξέρατε στα προηγούμενα COD για τα classes σας!

Πίστες: Η «κατάρα» του κάθε νέου FPS. Μέχρι να τις μάθεις σε "λιανίζουν" κάτι 12χρονα που παίζουν όλη μέρα COD και έχουν μάθει τα μυστικά τους, όσο εσύ δεν μπορείς να παίξεις και είσαι στο γραφείο ξεκλέβοντας λίγο χρόνο να γράψεις της εντυπώσεις σου για το νεο COD στο retromaniax! Τα γραφικά είναι διαφορετικά, πολύ καλύτερα θα έλεγα. Προσωπική απορία: Πώς μπορούν και βελτιώνουν τα γραφικά χωρίς να αλλάζει το hardware στις κονσόλες;;

Killstreaks: Τα κλασικά UAV, Care Packages, αλλά και με νέες ενδιαφέρουσες προσθήκες όπως π.χ. Hunter killer (ιπτάμενη σαΐτα-βόμβα)

Game modes: Έχουν παραμείνει τα ίδια (team deathmatch, free for all κλπ), δεν έχει αλλάξει κάτι, όπως και με τα zombies που δεν ασχολήθηκα παραπάνω από 5 λεπτά.

Ελπίζω το σ/κ να αξιωθώ να ξεκινήσω και το single player campaign ώστε να επανέλθω με εντυπώσεις και για αυτό!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιας και εισαι μπαρουτοκαπνισμενος COD-ας περιμενω εναγωνιως και την αποψη σου για campaign και γραφικα (κυριως τη συγκριση της μηχανης Treyard vs την αντιστοιχη της IW)
 
Χωρίς να κάνω καν κλικ στο link (δεν με ενδιαφέρει κιόλας...) είμαι βέβαιος ότι βγάζει νικητή το 360. Αλλιώς σιγά μην το ποστάριζε ο Wally. :p
 
Να λέμε την αλήθεια η έκδοση για PS3 είναι τραγική. Μη ξεχνάς ότι έχει και τη μισή μνήμη από ότι το 360.

Τώρα η έκδοση για pc είναι σαφώς άπιαστη. Αλλά όταν ένα 360 πάει στα 180, στο pc με αυτά θα πάρεις τη μισή κάρτα γραφικών. Και ναι, θα πεταχτούν "μα παίζει και με φτηνές κάρτες" oh yeah πάρτε κάρτες των 100 ευρώ και θα νομίζετε ότι παίζετε.

Αν δεν είσαι διατεθιμένος να τα σκάσεις θεόχοντρα, δεν νοείται pc gaming. 360 και πάλι 360.
 
pooky(1) είπε:
Αν δεν είσαι διατεθειμένος να τα σκάσεις θεόχοντρα, δεν νοείται pc gaming. 360 και πάλι 360.
Χμμμ, περίεργη δήλωση/παράπονο από κάποιον που δηλώνει ανοιχτά ότι είναι Apple fanboy...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είμαι fanboI κανενός. Απλά μου αρέσει απίστευτα το λειτουργικό της Apple. Φυσικά και θα δοκιμάσω τα Win 8 μέχρι τελικού κρασαρίσματος, μέχρι την έσχατη μπλε/κίτρινη οθόνη, γιατί μου αρέσει πάντα να μιλάω με βάση τις δικές μου εμπειρίες και όχι άλλων.

Όσο για ότι έγραψα παραπάνω, μάλλον πρόκειται για προσωπική γνώμη, έτσι το βλέπω εγώ προσωπικά. Παράπονο; Δεν νομίζω! Στη καμία! Προτεραιότητα για μένα έχουν πια οι κονσόλες και το 360 περισσότερο από τις άλλες μια και εκεί έχω πια τεράστια συλλογή original τίτλων (225 μέχρι στιγμής και θα ήταν παραπάνω αν δεν άρχιζα PSP, PS2 και Original XBOX παράλληλα) και είναι η κονσόλα που της έχω αλλάξει τον αδόξαστο σε hardware mods (έχω βάλει το slim σε κουτί HTPC) και το έχω ευχαριστηθεί στη νιοστή!!!!

Δεν ακολουθώ καμία εταιρεία φανατικά, ειδικά στο gaming δεν υπάρχει κονσόλα που να μην έχω (εκτός από τις πολύ παλιές που δεν με ενδιέφεραν ποτέ) .
 
Αφού στην υπογραφή σου το είχες και αν είχαμε πρόβλημα ".......... που λέει και ο metalcandyman" καλά δεν θυμάμαι? :D

Εντάξει πλάκα κάνω, δεν στην λέω έτσι? Απλά μου φάνηκε αστεία αυτή η μικρή αντίφαση :p

Πάντως για να μην βγούμε και εκτός θέματος και μιας και μιλάμε για Call of Duty να πω ότι το PC μου είναι Pentium 4 3.0 GHz με motherboard αγορασμένη το 2003 και κάρτα γραφικών x1950pro AGP (η οποία αν πωλούταν ακόμα θα κόστιζε λιγότερα από 50 ευρώ) και μπορώ και παίζω το modern warfare με όλα στο φουλ με ομαλότατο frame rate (και το λέω εγώ που είμαι πολύ απαιτητικός στον τομέα αυτό) σε ανάλυση 1024x768 με 4x antialiasing (δηλαδή καλύτερα από 360). Και όχι μόνο αυτό αλλά και άλλα παιχνίδια όπως Bioshock, Devil May Cry 4 κλπ.

Δεν λέω ότι μπορώ να παίζω και πιο καινούρια παιχνίδια με την ίδια ευκολία και σίγουρα με την κονσόλα θα παίξω καλύτερα σύγχρονα παιχνίδια σε σχέση με το αρχαίο PC μου και ναι, δεν αγοράζεις κάρτα γραφικών των 100 ευρώ για να πεις ότι θα ασχοληθείς με το PC gaming στα σοβαρά (και να σου κρατήσει 3-4 χρονάκια), αλλά αν θες απλά να έχεις τους τωρινούς multiplatform τίτλους και να είναι πολύ ανώτεροι σε ποιότητα γραφικών, ανάλυση, frame rate κλπ από τα PS3/360, τότε μια τέτοια κάρτα φτάνει και περισσεύει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Ενα πρωτο Face-off απο τους DF...συνεχεια το ΣουΚου
Πολύ θολούρα το PS3 βρε παιδιά! Γιατί έτσι; Δε το περίμενα! Βασικά περίμενα χειρότερο το 360 να βγει... Δεν έχω ασχοληθεί με τη σύγκριση h/w ανάμεσα σε ΧΒΟΧ και PS3... Ο λόγος που πήρα το 360 ήταν καθαρά η τιμή... Βέβαια δεν ήξερα ότι πλερώνεις για το multiplayer...

Να πω ομως την αλήθεια ότι είδα μόνο τις εικόνες και δεν διάβασα το άρθρο...
 
@Imgema το FaceOff δεν λεει τα ιδια με εσενα για την αποδοση του νεου COD σε μετριο PC

Curiously we find that the PC version seems to require serious amounts of CPU power - no problem for quad-core systems but the 2.8GHz Pentium G840 powering the £300 Digital Foundry PC seems to have issues running the game at anything above 30FPS, regardless of what graphical settings or resolutions we try, something we'll be taking another look at shortly.
 
Wally είπε:
@Imgema το FaceOff δεν λεει τα ιδια με εσενα για την αποδοση του νεου COD σε μετριο PC
Καλά, αυτά είναι τα bugs και τα λειψά optimisations (βασικά καθόλου optimisations) που γίνονται μερικές φορές στα παιχνίδια όταν τα κάνουν port από κονσόλα σε PC. Δεν φταίει το hardware ή η κάρτα γραφικών. Φταίει 100% ο developer που κάνει το port. Μερικές φορές τέτοια διορθώνονται με patch ή στην χειρότερη περίπτωση με drivers.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Black Ooops! They did it again!

Πέρα από την άσχημη (σε σχέση με το X-ΚΟΥΤΙ 360/2-33%*2) έκδοση, έχουμε και άλλα παρατράγουδα...
 
Να και το patch για τους PS3 users, που αντι να λύσει προβλήματα δημιουργεί περισσότερα και vice versa... :xm:

Unfortunately, some people are reporting that the latest patch has caused their PS3s to freeze up, whereas others who didnʼt get a freeze say that they canʼt access the servers
Link
 
Λοιπόν, να επιτέλους ένας πολύ καλός λόγος να έχει κάποιος το Black Ops 2! Τρομερό Easter Egg από την Activision, για την παλιά φρουρά των οπαδών της.

Παίρνει με άνεση το Maddog's Seal of Approval (και δεν θα το δείτε αυτό από μένα σε πολλά FPS...) :)

 
Χαχαχα καλη φαση.

Δυστυχως το campaign μεχρι στιγμης δεν μου αρεσε. Ωραια ιδεα η αφηγηση αλλα η μηχανη δειχνει πια τα χρονια της, κακο το ΑΙ και περισοτερο scripting απο οτι πρεπει.

Αν αυτο ειναι μονο στις πρωτες πιστες τοτε ειναι μεγα λαθος.

Δηλαδη στη πρωτη σκηνη βλεπεις ορδες απο ομοια ντυμενους μαυρους ανταρτες να κανουν ντου χωρις σκοπο. Στην επομενη ο ΑΙ σου, κανει κατι αδιανοητες στασεις και παιρνει τρελες αποφασεις.

Φυσικα ειμαι οπαδος της IW οποτε παντα εχω μια αρνητικη προκαταληψη στις δημιουργιες της Treyard.

Τα COD2 και COD MW 1 ειναι κατ εμε τα καλυτερα της σειρας...
 
Maddog είπε:
Λοιπόν, να επιτέλους ένας πολύ καλός λόγος να έχει κάποιος το Black Ops 2! Τρομερό Easter Egg από την Activision, για την παλιά φρουρά των οπαδών της.Παίρνει με άνεση το Maddog's Seal of Approval (και δεν θα το δείτε αυτό από μένα σε πολλά FPS...) :)

Πολυ καλο,τεραστια ιστορια η Activision.
 
Στη συνθετική ομάδα του μουσικού θέματος (στην κιθάρα) συμμετέχει και η Nita Strauss. Πολλά «υποσχόμενο» μέλος των The Iron Maidens. Για πολλούς και σοβαρούς λόγους, όχι άδικα.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νέο CoD, παιδιά κι αυτή τη φορά οι Αμερικάνοι πάνε (και) νησί. Αν κυκλοφορίσει για PC ίσως το τσιμπίσω, έτσι για ν'ακούσω διαλόγους...

aw.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα