Camelot 3000 - Star Comics

ambu_dare

RetroMasteR
Joined
19 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
54
Προβολή συνημμένου 74578

Πρωτότυπα δικαιώματα: 1982 DC Comics INC. U.S.A.

Για την Ελλάδα: Star Comics - CAMELOT 3000 (1985 ΧΑΡΛΕΚΙΝ ΕΛΛΑΣ ΕΚΔΟΤΙΚΗ Α.Ε.)

Κείμενα: Mike W. Barr

Εικονογράφηση: Brian Bolland

Επιμέλεια: Bruce Patterson - Lein Wein

Χρονολογική εξιστόρηση μύθου: Sir Thomas Malory

Χρωματισμοί: Tatjana Wood

Lettering: Θόδωρος Καλαγάνης (τεύχη: 1, 2, 3 & 4) Π. Καλλίδου (5 & 6)

ΤΑ ΤΕΥΧΗ

(σε παρένθεση οι αντίστοιχοι αγγλικοί τίτλοι)

Τεύχος 1: Ο Βασιλιάς Αρθούρος Ζει ("The Past and Future King" & "Many are called...")

Τεύχος 2: Το Νέο Κάμελοτ ("Knight Quest" & "Assault on New Camelot!")

Τεύχος 3: Ο Πανούργος Εχθρός ("The tale of Morgan le Fay!" & "Royal Funeral")

Τεύχος 4: Προδοσία ("Betrayal!" & "Judas Knight")

Τεύχος 5: Το Άγιο Δισκοπότηρο ("Grailquest 3.000" & "Prelude to War!")

Τεύχος 6: Πόλεμος ("War")

Προβολή συνημμένου 74579

Η ΙΣΤΟΡΙΑ

Ο Βασιλιά Αρθούρος (Πεντράγκον) ξυπνάει το έτος 3.000 τυχαία από τον νεαρό Τομ Πρέντις (δόκιμο μέλος των ανασκαφών που γίνονται στο Γκλαστονμπέρι Τοπ), ο οποίος μόλις έχει χάσει τους γονείς του από την επίθεση εξωγήινων που προέρχονται από τον νεοανακαλυφθείς δέκατο πλανήτη του ηλιακού μας συστήματος.

"Η προφητεία έλεγε πως θα επιστρέψεις ξανά όταν η Αγγλία σε χρειαστεί..."

Πρώτη τους δουλειά, να πάνε στο Στόουνχεντζ και να καλέσουν τον Μάγο Μέρλιν. Έπειτα, σειρά έχει το Εξκάλιμπερ... το οποίο θα χρειαστεί να το τραβήξει ξανά από τον βράχο, όπως το είχε κάνει και την πρώτη φορά άλλωστε, πολλούς αιώνες πριν. Πριν την αναμέτρηση τους όμως ενάντια σε ποικίλους εχθρούς - παλιούς και νέους - εξωγήινους, μεταλλαγμένους, διεφθαρμένους πολιτικούς, την Μοργκάνα Λε φαι και τον ανιψιό της και νόθο γιό του Αρθούρου Σερ Μοντρεντ, πρέπει να φτιάξουν το στρατό τους και να στήσουν μία νέα βάση.

Έτσι, ξεκινάει η αναζήτηση για τους ιππότες που επίσης μετενσαρκώθηκαν στο έτος 3.000. Αυτοί είναι οι: Γκουίνεβιρ (σύζυγος και βασίλισσα), ο Σερ Λάνσελοτ (πρώτος ιππότης και εραστής της βασίλισσας), Σερ Γκαουέιν (εξάδελφος του Βασιλιά), Σερ Κέι (ετεροθαλής αδελφός του), Σερ Γκάλαχαντ (επίλεκτος ιππότης), Ο Σερ Τρίσταντ (που λόγω λάθους? πλέον είναι η Λαίδη Τριστάνα έχοντας και την μετενσάρκωση της Ιζόλδη στην ιστορία) και τέλος ο Σερ Πέρσιβαλ, ο οποίος μεταμορφώθηκε σε μεταλλαγμένο νεο-άνθρωπο (όργανο καταστολής για την αστυνομία). Ο κάθε ιππότης έχει έναν σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη της ιστορίας και την ολοκλήρωση της. Το νέο Κάμελοτ ιδρύεται σε ιδιόκτητο "βράχο" του Λάνσελοτ, στην τροχιά της Γης. Προδοσίες, αναζήτηση του ιερού δισκοπότηρου, ερωτικά τρίγωνα και ιστορίες αγάπης, αλλά και πολλές μάχες (κυρίως σώμα με σώμα), είναι το αλατοπίπερο της όλης ιστορίας, που αφενός βασίζεται στους παλιούς υπάρχοντες μύθους/ιστορίες των ιπποτών της στρογγυλής τραπέζης και αφετέρου, σε νέα στοιχεία με εξωγήινους και διαστημόπλοια...

Το τέλος? Ο Βασιλιάς με αυτοθυσία σώζει τον κόσμο "...και η ζωή συνεχίζεται..."

ΤΑ ΕΞΩΦΥΛΛΑ

Από την προσωπική μου συλλογή:

c3k1tn6vm.jpg


Προβολή συνημμένου 74577
c3k3tn5oi.jpg


c3k4tn5zv.jpg
camelot30005tn2xe.jpg
c3k6tn0ad.jpg


Τι μου άρεσε:

Ο τρόπος με τον οποίο "δένει" ο δημιουργός του, το παρελθόν με το μέλλον, κρατώντας τις αρχικές ιστορίες που ταλάνιζαν την πρωτότυπη ιστορία (με το ερωτικό τρίγωνο Αρθούρου - Γκουίνεβιρ - Λανσελοτ), αλλά προσθέντοντας και νέες όπως τις μεταλλάξεις των Πέρσιβαλ σε νεο-άνθρωπο και Τριστάνου σε γυναίκα. Διαπλέκοντας τις μυθικές ιστορίες και τα πρόσωπα σε μελλοντικούς τόπους και εξοπλισμούς, βλέπουμε να εξελίσσονται άλλοτε ανθρώπινες στιγμές, στιγμές γεμάτες αγάπη και ερωτισμό αλλά και ή μοναδικές στιγμές συναδελφικότητας και αυτόθυσίας στις συγκλονιστικές μάχες.


Τι δεν μου άρεσε:

Τι δεν άρεσε σχεδόν σε όλους όσους το διάβασαν; Δυστυχώς οι τελευταίες δύο σελίδες (η τελευταία μάλιστα στην ελληνική έκδοση ήταν τυπωμένη στο οπισθόφυλλο), ουσιαστικά καταστρέφουν την όλη μαγεία και δυναμική της ιστορίας με ένα ξενέρωτο και γλυκανάλλατο "σαχλαμάρι" (όσοι το έχετε διαβάσει καταλαβαίνετε τι εννοώ), προσπαθώντας να δώσουν μία συνέχεια στην ιστορία. Εάν το τέλος σταματούσε στην τρίτη από το τέλος σελίδα, το Camelot 3000 δεν θα είχε ούτε ένα ψεγάδι να του βρει κάποιος.


Γενικά:


Το CAMELOT 3000 είναι ένα περίεργο κράμα μεσαιωνικής μυθολογίας και επιστημονικής φαντασίας, το οποίο παρόλα αυτά όχι μόνο καταφέρνει και στέκεται άξια χωρίς προβλήματα παρά την παράδοξη εξέλιξη αλλά παράλληλα απορροφά πλήρως τον αναγνώστη χωρίς να του αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης της ιστορίας. Τελικά είναι μία διαστημική/μεσαιωνική όπερα για την φιλία, αυτοθυσία και τα ανθρώπινα ιδανικά... που στην πάροδο του χρόνου παραμένουν αναλοίωτα.

Αναμφισβήτητα, μία μεγάλη επιτυχία για την DC Comics.

Πληροφορίες στην online εγκυκλοπαίδεια wikipedia:

Camelot 3000

Brian Bolland
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mπράβο ambu_dare. Διεξοδικότατη παρουσίαση. Δεν θα μπορούσα να τα είχα γράψει καλύτερα!
 
Τα τεύχη του μπορούν να ανέβουν στο site ή είναι προστατευμένα με copyright ακόμα; Δεν κατάφερα ποτέ να βρω τα τεύχη 1 + 3 και είμαι παλαβός με το μύθο του Βασιλιά Αρθούρου...
 
Δυστυχώς είναι ακόμα Copyrighted και προς πώληση (δες και στο Amazon βάζοντας για αναζήτηση "Camelot 3000").
 
Μου λείπει το 5ο παιδιά. Ξέρει κανείς που μπορώ να το βρώ?
 
Πρώτα απ' όλα να σε καλωσορίσω στην παρέα μας.

Μπορώ να στο βρω εγώ άμα θέλεις...η τιμή κυμαίνεται στα 12-15 ευρώ.

Συνήθως τα μεγάλα νούμερα (5-6) τα πουλάνε πακέτο όλη τη σειρά γιατί είναι σπάνια. Πιστεύω να κατορθώσω να το βρω μόνο του αν είμαι τυχερός...

Αν σε ενδιαφέρει άσε μου μήνυμα
 
Εάν κάνει κάποιος μία βόλτα από την υπογραφή του Valtasar,

κάτι καλό μπορεί να βρει σχετικά με το Camelot 3000... ;)
 
Αχέμ, αυτά τα περί νόθου με προσβάλουν βαθύτατα. Και αφήνουν υπονοούμενα για το μπαμπά και τη μαμά.
 
Είχα ξετρελαθεί μαζί του εκείνη την εποχή (μέσα 80). Δυστυχώς δεν διέσωσα κανένα από τα τεύχη :(
 
Εχω ακόμα το μοναδικό τεύχος του Camelot που πήρα ποτέ (τεύχος 6). Αν και είναι ελαφρώς ζωγραφισμένο απο την καλλιτεχνική μανία που με είχε πιάσει τότε και ζωγράφιζα-μουτζούρωνα οτι έβρισκα μπροστά μου.
 
Εφόσον έχεις το έκτο (που θεωρείται και πιο σπάνιο), τα άλλα εάν ενδιαφέρεσαι μπορούν να βρεθούν σχετικά εύκολα...
 
Τι μου θυμισατε.Οταν τα διαβαζα ημουν 5 χρονων.Star Comics:Storm,Camelot 3000,Eρικ Καστελ
 
'Οντως το Camelot 3000 ήταν ένα είδους blockbusters όπου μπορούσε κάποιος να το ΜΗ χαρακτηρίσει ως υπερβολικό για ένα υποθετικό μέλλον. Ανεπανάληπτο και μοναδικό, αξίζει να μπει κάποιος στη διαδικασία να το αγοράσει μέσω Amazon ή να μπορέσει ίσως να το βρει μέσω Torrent...

Vampire in a Cathedral
 
Συμφωνώ. Απίστευτη ιστορία και αρκετά προχωρημένο για μικρές ηλικίες. Δύσκολα ένα παιδί θα μπορούσε να κατανοήσει την ιστορία του Τρίσταν, παγιδευμένου σε σώμα γυναίκας.
 
Παρόλα τα χρόνια που μεσολάβησαν η τελική σκηνή με τον εξωγήινο να σηκώνει το Εξκάλιμπερ μου έχει αποτυπωθεί...όπως επίσης ότι οι κάτοικοι του πλανήτη μας ξεκινούν να ανοικοδομούν τις πόλεις τους ξανά...επικά σχέδια...

Vampire in a Cathedral
 
Λοιπόν παιδιά αυτό το forum είναι θησαυρός... Άσχετο.

Έχω όλα τα τεύχη (και) του Camelot (σε άψογη κατάσταση... δεν το συζητώ). Είχα κατενθουσιαστεί όταν κυκλοφόρησε.

Στενοχωρέθηκα με την κατάληξη... αλλά η αναβίωση του μύθου του Αρθούρου

ήταν εκπληκτική.

Μου άρεσε περισσότερο που είχαν παρουσιάσει όλους τους Ιππότες με τα προτερήματα και μειονεκτήματα του καθενός σχεδόν όπως ακριβώς στο μύθο

του Sir Thomas Malory και στην τραγωδία "Τριστάνος και Ιζόλδη"
 
Πολυ ωραια σειρα, την οποια ομως διαβασα χρονια αφου κυκλοφορησε. Ηταν ιδιαιτερη ευστοχη η μειξη παρελθοντος και μελλοντος

Παντως ο Αρθουρος πολυ γρηγορα προσαρμοστηκε μετα απο 2500 χρονια νεκρος :)
 
Rakeesh είπε:
Παντως ο Αρθουρος πολυ γρηγορα προσαρμοστηκε μετα απο 2500 χρονια νεκρος :)
Εμ, τυχαία έπαιζε στα δάχτυλα κοτζάμ Εξκάλιμπουρ; :D

Camelot3000-ArthurPendragon.gif
 
Ωραία παρουσίαση και κορυφαίο κόμικ!!!!
 
για το προσωπο του αρθουρου ο μπολαντ πρεπει να χρησημοποιησε ως ενα σημειο τη δικια του φατσα ως μοντελο
 
Πίσω
Μπλουζα