Candy Candy (το κομικ)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.902
Αντιδράσεις
3.918
Κυκλοφορησε το 1986, κυριως λογω της μεγαλης επιτυχιας που ειχε σημειωσει η τηλεοπτικη σειρα.

Εγχρωμο "all the way" εκτος απο τις ιστοριες της "Καντυ" περιελαμβανε και διαφορα αλλα θεματα αποκλειστικα για νεαρα κοριτσια.

Κυκλοφορησαν πανω απο 100 τευχη (και οχι δεν εχω κανενα στην συλλογη μου  :p ).

Candy_0001.jpg

Εξωφυλλο απο greek comic
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προ 2 εβδομάδων πέτυχα σε ένα παλαιοβιβλιοπωλείο το δεύτερο τεύχος!

Από 60 δρχ το πήρα 6€!!!!

Σε κάποιο από τα τεύχη (ένας Θεός ξέρει σε ποιό) είχα στείλει

τη διεύθυνσή μου με σκοπό να αλληλογραφήσω με Candy fans.

Είχε απαντήσει πολύς κόσμος...
 
Να σε παραπέμψω στο http://www.greekcomics.gr?Έχουν κατηγορία για τα περιοδικά της Κάντυ-Κάντυ κι ίσως τους ενδιαφέρει να σκανάρεις τα εξώφυλλα για την αναρτημένη συλλογή εξωφύλλων που έχουν στο site. Τι λες?Ξέρω ότι τους λείπουν κάποια τεύχη. Δυστυχώς, πρέπει να γίνεις μέλος. Αν δεν θέλεις αλλά σε ενδιαφέρει η πρόταση, στείλε μου pm να συνεννοηθούμε. Σε ευχαριστούμε που μας σκέφτεσαι (ο Candy brother)
 
Δεν μπορώ να μιλήσω εκ μέρους των Candy-sisters για την τύχη τους,όμως αν είχα έστω και ένα από αυτά θα ήμουν σίγουρα πανευτυχής!!!Σ'ευχαριστούμε πάντως που μας σκέφτηκες!!!Σίγουρα αν μπορούσαν να σκαναριστούν αυτά τα τεύχη θα ήταν πιο εύκολο να διασωθούν ως υλικό. :)
 
Παιδια, υπαρχουν τα περιοδικα, και τα εχουν καποιες candy-sisters. Προσωπικα εχω πολυ λιγα :(

[edited] Το περιοδικό είναι copyrighted [edited]

Ενα ονειρο μου ειναι να τα συγκεντρωσω ολα σε τομο-βιβλιο....αχ, εχω κ'εγω τρελλα ονειρα :nervous:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γειά!Ψάχνω και γω απεγνωσμένα να βρω τεύχη αλλά δεν ξέρω που να ψάξω.Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Thanks προκαταβολικά!
 
Καλως ηρθες,μια καλη αρχη για "Candy" κομικς ειναι να κοιταξεις στα διαφορα greek eshop δημοπρασιων του νετ,ξεκινα απο εκει.
 
candy και Death2Eliza

Σας ευχαριστώ από καρδιάς...

πριν λίγο είδα τα βιντεάκια με την συνέντευξη του Αργύρη

καταπληκτικά :)
 
Στο κόμικ πέρα από την ιστορία της Κάντυ υπήρχαν και πολυθεματικές σελίδες που υποτίθεται πως έγραφαν οι πρωταγωνιστές της ιστορίας...

Τέρρυ, Κάντυ, Άννυ Άρτσυ Στήαρ Κλυν ( ;) είχαν τις δικές τους στήλες με καλλιτεχνικά νέα, συμβουλές, στήλη για τα ζώα τον αθλητισμό κλπ.

Αυτό που δεν κατάλαβα, ήταν γιατί τη σελίδα των ταξιδιών την είχε αναλάβει ο Τέρρυ αντί για τον Άλμπερτ. :D (προβλήματα που έχει ο κόσμος, ε;;; )

Αργότερα, προστέθηκαν και άλλες ιστορίες κυρίως αυτή της -υπέροχης- Λούνα που όταν το παρατράβηξαν οι Ιταλοί με τη συνέχεια της Κάντυ ήταν και η μόνη ενδιαφέρουσα στο περιοδικό...
 
καλησπερα και απο μενα...επισης καλο θα ηταν να κοιταξεις στο μοναστηρακι εκει εχει σιγουρα...καθως και στο μοναστηρακι του πειραια
 
Ψάξε καλά μόνο, γιατί οι τιμές "παίζουν" πολύ!!!

Βρήκα σε καλή κατάσταση με 6 € και σε ακόμη καλύτερη με 3€...
 
Πολλες φορες τα περιοδικα στο Μοναστηρακι δεν ειναι σε τοσο καλη ποιοτητα και εχουν μουτζουρωμενες σελιδες. Αλλα απ'το ολοτελα....
 
Που είναι τα περιοδικά μου βρε μάνα;;;; :cry: Αν τα θυμάμαι καλά,πρώτη στα θέματα γενικού ενδιαφέροντος , ήταν η Κάντυ μας ,με διάφορες συμβουλές,αμέσως μετά ο Τέρρυ μιλούσε για ταξίδια,η Άννυ έδινε συμβουλές ομορφιάς, ο Άρτσυ μιλούσε για μουσική και ο Στήαρ για αθλήματα,Ενώ τέλος ο Άλμπερτ είχε μια σελίδα αφιερωμένη στα ζωάκια...Αλλά γιατί μου φένεται πως "έγραφε" και ο Κλύνν για το ίδιο θέμα;;Αστο καλό τα μπέρδεψα! :angry:
 
misspepper77 είπε:
... Ενώ τέλος ο Άλμπερτ είχε μια σελίδα αφιερωμένη στα ζωάκια...Αλλά γιατί μου φένεται πως "έγραφε" και ο Κλύνν για το ίδιο θέμα;;Αστο καλό τα μπέρδεψα! :angry:
Το "κουλό" ήταν που για τα ταξίδια έγραφε... ο Τέρρυ και για τα ζώα ο Κλυν... Ο δε Κλυν ουδέποτε είχε εμφανιστεί στο μάνγκα :rofl: :rofl:

Άλλη μιά ιταλική ηλιθιότητα προκειμένου να αφήσουν έξω τον Άλμπερτ...

Θυμάμαι χαρακτηριστικά, όταν είδαμε τον Στήαρ να σκοτώνεται στο περιοδικό ο υπεύθυνος της στήλης έγραφε πως "εμείς οι ηθοποιοί δεν πεθαίνουμε..." ή κάτι τέτοιο εξίσου τραγελαφικό... :D
 
Άπ ότι κατάλαβα το περιοδικό το εμπνεύστηκαν οι Ιταλοί,αλλά μια απορία βρε παιδιά,τα περιοδικά συνεχίστηκαν και μετά την λήξη του πρωτότυπου μάνγκα με ιστορία γραμμένη απο τους Ιταλούς ή αυτό έγινε μόνο στο άνιμε....Και αν ναι που μπορούμε να βρούμε την Ιταλική εκδοχή(όχι την τελευταία σκηνή που έχουν αλλάξει στο άνιμε,αυτό το έχω δει)...Εγώ μιλάω για τυχόν επεισόδια ή αντίστοιχα συνέχειες του μάνγκα...
 
misspepper77 είπε:
Άπ ότι κατάλαβα το περιοδικό το εμπνεύστηκαν οι Ιταλοί,αλλά μια απορία βρε παιδιά,τα περιοδικά συνεχίστηκαν και μετά την λήξη του πρωτότυπου μάνγκα με ιστορία γραμμένη απο τους Ιταλούς ή αυτό έγινε μόνο στο άνιμε....Και αν ναι που μπορούμε να βρούμε την Ιταλική εκδοχή(όχι την τελευταία σκηνή που έχουν αλλάξει στο άνιμε,αυτό το έχω δει)...Εγώ μιλάω για τυχόν επεισόδια ή αντίστοιχα συνέχειες του μάνγκα...

Πράγματι, το περιοδικό συνεχίστηκε και μετά το τέλος του μάνγκα. Μπορώ να σου δώσω μερικά από τα τεύχη να πάρεις μιά ιδέα... αλλά :wait2: μάλλον θα τραβάς τα μαλλιά της κεφαλής σου...

Βέβαια, για τις Τερρυκιές το τέλος είναι το επιθυμητό, αλλά μπορώ μετά βεβαιότητος να σου πω το στόρυ ήταν το λιγότερο τρισάθλιο... :banghead:
 
Βρε Χουανίτα μου επειδή με τρώει η περιέργεια,μπορείς σε παρακαλώ να σκανάρεις 3-4...5-6...7-8 σελίδες; :D :please: :please: !!!!Α και μην μου κόψεις το τέλος... :angry: Σε ευχαριστώ. :D ..
 
αγαπητή juanita

μαλλον εισαι αλμπερτικιά 100% απ' ότι βλέπω.

να σου πω δεν εχω αντιρρηση η καντυ να κατέληγε με τον Αλμπερτ αν και δεν φαινεται απο το μανγκα καθαρά.(καμια φορα βεβαια σκεφτομαι και την καντυ με τον τερρυ!!!) αναρωτιεμαι αν η μιζουκι το παρει απόφαση επιτελους να μας πει τι θα γινει καποια στιγμη...
 
mahoula είπε:
αγαπητή juanitaμαλλον εισαι αλμπερτικιά 100% απ' ότι βλέπω.

να σου πω δεν εχω αντιρρηση η καντυ να κατέληγε με τον Αλμπερτ αν και δεν φαινεται απο το μανγκα καθαρά.(καμια φορα βεβαια σκεφτομαι και την καντυ με τον τερρυ!!!) αναρωτιεμαι αν η μιζουκι το παρει απόφαση επιτελους να μας πει τι θα γινει καποια στιγμη...

Ωχ... με κατάλαβαν... :D
Mahoula μου, δεν είμαι Αλμπερτικιά, Τερρυκιά ή Αντονικιά.... (λέμε τώρα :rofl: )

Απλά... συμβιβάστηκα με τη Μιζούκι (είμαι μοιρολάτρης... :sure: τι να κάνουμε ) που τον έναν τον έστειλε νωρίς, τον άλλο τον έστειλε αλλού... ε... ποιός απέμεινε για τη μικρή μας;;; :D :D :D Ο καλυτερότερος!!! :cheers:
 
Μαχούλα μου, η Χουανίτα μας δεν είμαι Αλμπερτικιά,είναι Αντωνικιά αλλά δεν το ξέρει... :points: ...Αν και αντικειμενικά...όπως το θέτει ,έχει δίκιο :sad:.Και τώρα ας σοβαρευτούμε ,(λέμε τώρα :D ) και να ρωτήσω κάτι ακόμη επι του θέματος...Όταν λες Χουανίτα μου ,άθλια η συνέχεια των Ιταλών αναφέρεσαι στα σχέδια,την ιστορία ή τα "κατάφεραν" και στα δύο.;Αν και νομίζω πως πρέπει να αρχίσεις το σκανάρισμα στα εν λόγω περιοδικά για να κρίνω "ιδιοίς όμμασι"!!!(Τι τα ήθελα τα..."γαλλικά"...ξύλο θα φάμε!) :precry: :D
 
Πίσω
Μπλουζα