Combat School - το θυμάται κανεις? -

0raid

RetroActive
Joined
1 Μάρ 2010
Μηνύματα
264
Αντιδράσεις
11
Combat School

Combat_School.png


το θυμάστε? πολύ καλό παιχνίδι , είχα καταστρέψει αρκετά joystick μιας και έπρεπε να κανεις όσο πιο γρήγορα γίνετε τον μοχλό δεξιά αριστερά για δύναμη και τρέξιμο!!!

:cool:
 
To Combat School δεν ξεχνεται με τιποτα! θυμαμαι που το ειχα λιωσει στον CPC με ενα joystick Atari! σκληρο καρυδι αυτο το joystick, o θειος μου για να περασει μια πιστα (καναμε και κοντρες τοτε οικογενειακως τις κυριακες που μαζευομασταν :D ) του ειχε φυγει η πετσα απο την παλαμη του.
 
Πολύ καλό παιχνιδάκι - αλλά και ζόρικο απο το πρώτο κιόλας επίπεδο !!

Το είχα παίξει στον amstrad μου, αλλά και σε commodore.

Oντως, το joystick δεν ήταν για πολλά-πολλά με αυτού του τύπου τα παιχνίδια.

Αν το δικό μου joystick είχε αυτιά και πόδια και άκουγε ότι "θα φορτώσω το Combat School", σίγουρα θα σηκωνόταν και θα έφευγε !! :D

Εχουμε και μία μίνι-παρουσίαση (για την CBM έκδοση όμως), εδώ.
 
vagosgta3 είπε:
To Combat School δεν ξεχνεται με τιποτα! θυμαμαι που το ειχα λιωσει στον CPC με ενα joystick Atari! σκληρο καρυδι αυτο το joystick, o θειος μου για να περασει μια πιστα (καναμε και κοντρες τοτε οικογενειακως τις κυριακες που μαζευομασταν :D ) του ειχε φυγει η πετσα απο την παλαμη του.
Του ειχε φυγει η πετσα απο την παλαμη...χαχαχαχαχαχαχα.Οντως το παιχνιδακι ηταν πολυ δυσκολο.Δεν θυμαμαι να ειχα περασει ποτε στην τριτη πιστα.Η μηπως ουτε καν στην δευτερη. :(
 
!

Πάντα μου άρεσαν τέτοια παιχνιδάκια που είχαν κοντρες ανάμεσα σε φίλους...ήταν δύσκολο αλλα είχε μεγάλη ποικιλία στις πίστες..η τρίτη νομίζω ήταν σκοποβολή. Υπήρξε και σε arcade ¨η κάνω λαθος
 
Ναί, απο arcade προέρχεται. :)

To είχα παίξει στον ΜΑΜΕ πριν μερικά χρόνια και το βρήκα αρκετά πιό βατό, μιά και το τρέξιμο γινόταν πατώντας το fire button, και όχι μέσω joystick.
 
ναι ήταν αρκετά δύσκολο! ποτε δεν κατάφερα να το τερματίσω!!
 
Tελικά όπως φαίνεται όλοι έχουμε παρόμοιες εμπειρίες απο αυτό το game...

Αναρωτιέμαι αν κατάφερε κάποιος να το τελειώσει χωρίς cheat, και αν ναί, πόσα joysticks χάλασε !! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λόγω του αντικειμένου που πραγματευόταν μου άρεσε τρομερά.

Στον Spectrum δεν χρησιμοποιούσα joystick!!!!!!!!!!!
 
Φαντάζομαι θα έλιωσες καμία μεμβράνη !! :D
 
kajwbtfe είπε:
Του ειχε φυγει η πετσα απο την παλαμη...χαχαχαχαχαχαχα.Οντως το παιχνιδακι ηταν πολυ δυσκολο.Δεν θυμαμαι να ειχα περασει ποτε στην τριτη πιστα.Η μηπως ουτε καν στην δευτερη. :(
Δεν ηξερε ο θειος μου τι εστι Combat school και την πατησε :D η πλακα ειναι οτι ο ενας απο τους θειους μου ηταν φανατικος Amstrad CPC Gamer ανταλλαζαμε και Games :D
 
Η μόνη ανάμνηση από το Combat School, είναι το review στο PIXEL, που είχα διαβάσει...

Βλέπετε, δεν κυκλοφόρησε για τον 800XL μου...

Τώρα ας είναι καλά οι emulators...
 
Το έπαιζα στο καφενείο της γειτονιάς μου, ήταν κάπως "διαφορετικό" από τα κλασικά ηλεκτρονικά που έφερνε εκεί!
 
Το arcade το επαιζα μανιωδως. Γενικα το εβρισκα ευκολο μεχρι το τελικο σημειο της εκπαιδευσης που πρεπει να παλεψεις με τον εκπαιδευτη σου.

Αν νικουσες, αποφοιτουσες και επαιρνες βαθμο private η corporal αναλογα ποσο καλα ειχες παει.

Μετα ειχε τη μια και μοναδικη αποστολη. Τρομοκρατες εισεβαλαν σε ενα κτιριο και εσυ εμπαινες μονος σου να τους αντιμετωπισεις. Αυτο ποτε δεν το εβγαλα στο arcade. Μονο μετα απο χρονια στο ΜΑΜΕ, οπου και εκπληκτος διαπιστωσα οτι μετα τελειωνε.

Ψιλο απατη δηλαδη. Πολυ μικρο παιχνιδι.

Δεν ξερω καθολου πως ηταν στους υπολογιστες. Amiga ειχε βγει?
 
Δεν πρέπει να κυκλοφόρησε για AMIGA δίχως να είμαι και σίγουρος. Πάντως εγώ θυμάμαι ότι ένα ολοκαίνουργιο QUICKSHOT joystick το ξεκάναμε σε μία βδομάδα.
 
vagosgta3 είπε:
o θειος μου για να περασει μια πιστα (καναμε και κοντρες τοτε οικογενειακως τις κυριακες που μαζευομασταν :D ) του ειχε φυγει η πετσα απο την παλαμη του.
Κι εμένα μου είχε φύγει και όχι μία φορά.

Φανατικός βλέπεις του παιχνιδιού...
 
Giama είπε:
Κι εμένα μου είχε φύγει και όχι μία φορά.Φανατικός βλέπεις του παιχνιδιού...
είχα πάθει και γω το ίδιο τραυματισμό αλλά απο δύο άλλα παιχνίδια: To Decathlon και το Daley Thompson super test!
 
thamonas είπε:
είχα πάθει και γω το ίδιο τραυματισμό αλλά απο δύο άλλα παιχνίδια: To Decathlon και το Daley Thompson super test!
Decathlon! Παναγία μου!

Τουλάχιστον αυτό ήθελε δεξιά-αριστερά μόνο όχι κυκλικά που κάναμε στο Combat School. Έτσι νομίζω πως ήταν λιγότερο πιθανό να το πάθεις με το Decathlon.

<σιχαμερό mode on>

Πάντως είχε πλάκα που σήκωνες το χέρι σου από το joystick και έμενε η πέτσα κολλημένη στο μοχλό! :p :p:p

<σιχαμερό mode off>
 
Τα ελληνικά joystick τύπο pac-man με micro-switches δεν χαμπάριαζαν.

Όπως και τα joystick από το 2600.

Κάτι quickshot όμως τα τελείωνε σε μία μέρα.

Απίστευτη φάση , απίστευτες εποχές , ωραία ηλικία ...
 
Πίσω
Μπλουζα