Commodore 128D - Φωτογραφικη παρουσιαση

Πολλες οι ερωτησεις!

Αν ειχε jiffydos θα ειχες διαφορετικη αρχικη οθονη... δες εδω πως ειναι στον C64.

Για να δεις τι κανει ο διακοπτης, ανοιξε το κουτι το υπολογιστη και ακολουθησε το καλωδιο να δεις που παει. Αν δεν βγαζεις ακρη μας λες να το ψαξουμε μαζι.

Για το αυτοκολλητο. Λεει οτι εχει στο U36 (μια κενη θεση στο motherboard για επιπλεον rom) το προγραμμα Der Hexer (ενα προγραμμα αντιγραφης αρχειων και δισκετων για C128 80 στηλες). Για να καλεσεις αυτο το προγραμμα απο την rom πρεπει να γραψεις

Κώδικας:
Bank 12: Sys 32768

Εδω ειναι ενα thread απο το 2013 στα γερμανικα ακριβως για αυτο το θεμα!

Περι retr0bright.. ξεκινα με τα ευκολα: sunbrighting! Αν αυτο δεν πιασει, τοτε πας στα πιο προχωρημενα.

Περι jiffydos. Σκεφτεσαι να το αγορασεις το original hardware ή να το μαιμουδεψεις; Αν το αγορασεις original οχι, αν το μαιμουδεψεις μαλλον ναι.

Περι καλωδίων κλπ σε καθε περιπτωση σου συνιστω να προμηθευτεις αυτον εδω τον καταπληκτικο adapter.
 
Θανξ. Θα μπω στο πειρασμο να το ανοιξω.
Πρεπει να βρω και που ειναι ενα αναθεματισμενο ανεμιστηρακι που κανει θορυβο και πρεπε να αντικαταστησω με κατι πιο γαληνιο :)
 
Λοιπον...το ανοιξα αλλα φοβηθηκα να προχωρησω στα ενδοτερα..
Εχει καποιος ανοιξει αλλη φορα πλαστικο 128D να μου πει αν πρεπει να αφαιρεσω το drive πρωτα για να βγαλω το τροφοδοτικο?
Θελω να ελπιζω πως οχι και να βγαινει πρωτο το τροφοδοτικο, ωστε να αποφυγω την μανουρα και την πιθανη καταστροφη (δεν το χω ρε παιδι μου).
Νομιζω το τροφοδοτικο εχει απο κατω τον θορυβωδη ανεμιστηρα.

Παραθετω και την καλωδιωση του διακοπτη που εχει να κανει με δυο εξτρα leds αλλα δεν βγαινει ακρη ποια ειναι τελικα η χρησιμοτητα του
 

Συνημμένα

  • 1633875910408.jpg
    1633875910408.jpg
    236,1 KB · Προβολές: 9
  • 1633875910379.jpg
    1633875910379.jpg
    211 KB · Προβολές: 8
Εγω εχω 128DCR που δεν εχει καμια σχεση με τον σκετο D.

Πιθανοτατα θα πρεπει να βγαλεις τον controller. Μαλλον θα πρεπει να βγει και η προσοψη.

Αν μπορεις να δεις τις βιδες που ειναι αναμεσα στο τροφοδοτικο και το drive, μαλλον δεν θα χρειαστει να βγαλεις και το drive.

Εδω εχει ενα video για σκετο 128D, αλλα δεν ειναι και το καλυτερο video στον κοσμο.


Τωρα για τον extra διακοπτη, τουλαχιστον απο τις φωτογραφιες σου δεν βλεπω που καταληγουν τα καλωδια... Ειναι ενα κοκκινο καλωδιακι που παει στον controller ή κανω λαθος;
 
Θανξ.
Μια απο τις επομενες μερες θα το ξανανοιξω να βγαλω καλυτερες φωτογραφιες
 
Προβλημα. Η μια απο τις τεσερις βιδες που κρατανε το καπακι, εχει διαλυμενο κεφαλι και δεν μπορω να την ξεβιδωσω (αυτη που ειναι εμπρος, απο το μερια του τροδοφοτικου).

Για οποιον εχει δει 128D, οι βιδες ειναι χωμενες.

Δοκιαμασα να βαλω κολλα στιγμης στη μητη του κατσαβιδιου, χωρις αποτελεσμα.

Η οποια ιδεα, καλοδεχουμενη!
 

Συνημμένα

  • IMG_20211017_183912.jpg
    IMG_20211017_183912.jpg
    48,6 KB · Προβολές: 9
Yikes! :bigeyes:

Αν εχεις dremel και χωραει στο σημειο που ειναι η βιδα μπορεις να χαραξεις ενα καναλι στο κεφαλι της βιδας και να χρησιμοποιησεις ενα ισιο κατσαβιδι για να την ξεβιδωσεις.
 
Ειδα αυτο τo videακι και αμεσως σε θυμηθηκα.

Εδω δειχνει εναν τροπο να μπορεσεις να αφαιρεσεις φαγωμενη βιδα με κολλα στιγμης και μαγειρικη σοδα.


Δεν ξερω αν οντως δουλευει, αλλα ειναι κατι που ισως να θες να δοκιμασεις.
 
Τελικα το πλακωσα με τρυπανι και ησυχασα. Λιπανα τον ανεμιστηρα αλλα ακομα ειναι θορυβωδης. Οχι οσο ηταν αλλα ειναι ενοχλητικος.
Θα προβω σε αντικατασταση του στο κοντινο μελλον (δυστυχως ο Fractal Silent Series R3 60 mm δεν ειναι πουθενα διαθεσιμος - o Noctua NF-A6x25 FLX Case Fan 60mm ελαφρως τσιμπημενος).

Και μιας και ειχα στησει μηχανη για τον @Shinobi - δυο φωτογραφιες απο πραγματικο C128D composite out VS Recalbox RGB (κλικ και Save As για να εμφανιστει σε φουλ αναλυση)

Εχω συνδεσει και τον C128D στον ενισχυτη που εχω στο μικρο emulation battlestation και κανω συγκρισεις εναλλαξ με το RecalBox...Monty on the Run βεβαιως βεβαιως
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελικα το πλακωσα με τρυπανι και ησυχασα.

Ευγε!

Θα προβω σε αντικατασταση του στο κοντινο μελλον

Φωτογραφιες!!!

Εχω συνδεσει και τον C128D στον ενισχυτη που εχω στο μικρο emulation battlestation και κανω συγκρισεις εναλλαξ με το RecalBox

Να παρεις το Commodore 128 40/80 Column Video Adapter του Sven Pook. Ειναι φτηνο και τελειο.
 
Πίσω
Μπλουζα