Commodore 64

Batman της Ocean σε κασέτα για Commodore 64, με οδηγίες χρήσεως.

HDSCF3680.JPG

HWScan00458.jpg

HWScan00459.jpg
 
Πέρασαν τόσα χρόνια βέβαια και ξέχασα την G064 του 128, μιας και φοιτούσα σε σχολή υπολογιστών που είχε Commodore 128. Επίσης σπάνιο, γνήσια κασέτα παιχνιδιού, στα '80ς σπάνιο φαινόμενο! (Όχι τόσο όσο οι δισκέτες που κατά 99% ήταν αντιγραμμένες.) Και να παίζουμε τα παιχνίδια χωρίς οδηγίες.
 
Μια με τις αλλαγές εδώ μια με που δεν πολυδιαφημίστηκε, το είχατε υπόψη σας; Ξεκίνησαν οι προπαραγγελίες από τα μεγάλα καταστήματα ηλεκτρονικών συσκευεών...

 
Όχι, το δικό μου που είχα από παλιά.
 
Ωραία μουσειακά δείγματα :fafoutis: , αλλα εν ετει 2020 ενας οικονομικός cycle exact 1541 emulator οπως το Pi1541 και ενα χειρουργικό εργαλείο οπως το Space Alpha ειναι must! :gun:
 
Ρε παιδιά, όλο άχρηστα πράγματα βάζετε. Πανβρώμικα κιτρινιάρικα εμετικά συστήματα που δεν είναι σε χρήση εδώ και πολλά χρόνια, δεν το έχετε μάθει; Πού ζείτε; Σε σπηλιά;; Τι'ναι αυτοί ρε!

Να ποστάρω κι εγώ τον κουτάτο και κάτασπρο C64C να πέσουν σαγώνια στο πάτωμα;;;; Και το 1571; Και το 1084;; Αντε μην το πω στη μαμά μου τώρα!
 
Ένα μεγάλο ποσοστό από τα κέρδη της Commodore την περίοδο 1990-93 όσο φαίνεται παράξενο ερχόταν από τις πωλήσεις του C64. Πούλαγε πολύ καλά ακόμη τις σεζόν 90-91 και 91-92. Μόλις σταμάτησε το 1993 (γιατί δεν πούλαγε άλλο) η Commodore φαλιρισε με τη μια. Παράλληλα είχε βγάλει την Amiga 1200-CD32 που υπήρχε μεγάλη ζήτηση αλλά σε μικρές ποσότητες-επειδή χρωσταγε και τα εργοστάσια περίμεναν cash για να δουλέψουν. Το χρήμα τελείωσε σε μία φάση και τέρμα όλα. Ήταν από τις πρώτες billion dollar companies υπολογιστών (λόγω της επιτυχίας του C64) και την έριξαν στα βράχια μόλις έφυγε εκείνο το τσιγγουναριο ο Τραμιελ που κρατούσε κάπως την κατάσταση με τους έξαλλους μέσα στην Commodore. Αργότερα είδαμε ένα σωρό prototypes ο κάθε μηχανικός έφτιαχνε και την δικιά του Amiga. Άσε που είχαν βγάλει 20 διαφορετικά μοντέλα που ήταν όλα το ίδιο με ελάχιστες διαφορές σε δυνατότητες (500-500+ και 600; Που πας ρε καραμητρο). Θυμάμαι να αγοράζω αγγλικό Amiga format το 93 και είχε σε μια σελίδα 500,500+, 600, 1200, 2000, 3000, 4000, cd32. Ένας χαμός
 
πολύ ωραίος ο 64 και σήμερα και το '85 περισσότερο.αρκεί να βρει κανείς δισκέτες 5 1/4. κουτάτα δεν είναι όλα αυτά;
\
 
Ένα δικό μου στόρι για τον 64 που πάντα θυμάμαι με αγάπη και νοσταλγία.

Την δεύτερη φορά που τον αγόρασα, πήρα τον C64C στο καινούργιο σχήμα, τέλη του 1986. Τοκ κράτησα κάποιο καιρό και μετά τον πούλησα, αγόρασα Amiga, ή κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι. Τον αγόρασε ο παιδικός μου φίλος Amigos, ο οποίος μετά τον πούλησε σε κάποιον άλλο, και μετά δεν ξέρω τι έγινε, χάθηκαν τα ίχνη του.

Δεν ξέρω αν το κάνατε εσείς, εγώ πάντα ξεβίδωνα από περιέργεια τα home micros να δω τι έχουν μέσα αλλά και να γράψω το όνομα μου!

Λοιπόν, μετά από μερικά χρόνια έψαχνα να αγοράσω C64 ξανά. Βρήκα από ένα παιδί της περιοχής μου έναν C64 που αυτός τον είχε αγοράσει από κάποιον άλλο και πάει λέγοντας.

Μου ήρθε μια μέρα και τον άνοιξα.
Ήταν ο δικός μου C64.
Τέλειο?
 
Πέρασαν πολλά μηχανήματα από τα χέρια μου στα 80s και μέχρι τα 90s που πήγα φαντάρος. Φαντάσου ACE, πήρα άδεια από Διδυμότειχο, δεν θα το ξεχάσω, ήρθα Αθήνα πήγα κατευθείαν Στουρνάρη και αγόρασα την A500+ που μόλις είχε κυκλοφορήσει, ενώ είχα άλλες δύο. Ήταν εποχή υπέροχης τρέλας και σπατάλης.
 
  • Wow
Reactions: Ace
Πίσω
Μπλουζα