Computer Κανέλλης

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
62
Επισης δεν ειχα σχεση με θεσσαλονικη, αλλα ειχα ενα φιλο που εμενε εκει, και θυμαμαι χαρακτηριστικα που μου ειπε οτι αν ο Κανελλης ειχε παρει την αντιπροσωπεια της Atari σε στυλ ΕΛΚΑΤ, τοτε η πορεια των Ataroμηχανηματων στην Ελλαδα θα ειχε σπασει τα παντα!

Ας μας το επιβεβαιωσει και κανενας βορειοελλαδιτης Atarας για το σιγουρο της υποθεσης, καθως δεν ετυχε ποτε να το δω προσωπικα.

Απο τον καταλογο turrican, ειναι να κλαις και να χτυπιεσαι..

Να υποθεσω οτι ολο το στοκ μοιραστηκε απο εδω και απο εκει σε αλλα μαγαζια? Καπως ετσι ειχα αποκτησει την 1200 μου εν ετη 1998, απο ενα μαγαζι που πουλουσε αποκλειστικα κονσολες και gameboy.. απλα ειχαν ξεμεινει δυο στο παταρι τους μαζι με ενα σωρο κοπιες και περιφερειακα (viper 030/4mb και εσωτερικοι σκληροι). Και ειχα παει απο τυχη εκει και ειχα πιασει κουβεντα με τον υπευθυνο, και οταν του ειχα πει οτι "ας ειχες κανενα μαγαζι με amiga να σου ελεγα εγω!", με κοιταξε σαν να του επαιρνα σουβλακι απο τα χερια και μου απαντησε "ποσες θελεις?"! Φανταζομαι οτι πολυ στοκ απο μαγαζια που εκλειναν μεταφερονταν σε γνωστους και φιλους με αλλα μαγαζια, η δωσιμο κοψωχρονιας, η προτοκολλο καταστροφης?

Αν ημουν εκει πανω σε εκεινο το διαστημα, χαλαρα θα του ειχα καθαρισει ολο το αποθεμα απο 2600 (ακομα και τους κλωνους), τα 2600 Multicarts, τα 2600 standard joystick, και τα Tomahawk (αν δεν με κυνηγουσε ο wally)!!
 
Είχα πάρει την επέκταση μνήμης για τον ST, μου, απ'τον Κανέλλη, μέσω ταχυδρομείου, και μου είχε στείλει και μένα έναν τέτοιο κατάλογο!

Μπράβο Turri, για τα threads σου!!!

Πρέπει να κάνω μια γερή ανασκαφή και εγώ, και είμαι σίγουρος πως θα ανακαλύψω πολλά και διάφορα!
 
Ο Κανέλλης είχε το stock στο υπόγειο του καταστήματος (που τώρα είναι Apple Demo Center) μέχρι τουλάχιστον τέλη 2004 αρχές 2005. Από κει και πέρα αγνοείται η τύχη του Κανέλλη. Δεν γνωρίζω να έχει ανοίξει αλλού μαγαζί. Έχω πιει αρκετές φορές καφέ εκεί και κάπου πρέπει να έχω έναν κατάλογο σε ηλεκτρονική μορφή. Είναι το κατάστημα από όπου πήρα το XF551 και το Falcon μου, μεταξύ άλλων....
 
Δυστυχώς το θέμα του παλιού στοκ είναι γενικά "πονεμένο".

Σε πολύ παλαιό και γνωστό κατάστημα της οδού Στουρνάρη έτυχε μετά από μια τυχερή συγκυρία να κατέβω στο υπόγειο του. Εκεί βρισκόταν στα δεκάδες σκονισμένα ράφια το...παλιό στοκ! Τρεις ιδιοκτήτες άλλαξε αυτό το κατάστημα από τότε...!

Κάπου εκεί ανακάλυψα ένα 520 STE με δύο δάχτυλα σκόνης επάνω του!

Το πήρα αγκαλιά και το είχα στα χέρια σαν παιδί όσο ψάχναμε την σκοτεινή υπόγα.Τελικά ο ιδιοκτήτης δε μου το έδωσε....
 
Ο κανέλης ίσως είναι απο τα λίγα πλεονεκτήματα τών ελλήνων atari users πραγματικά φανταστικός!

τώρα όσο αναφορα τα δίαφορα stock απο παλίο υλικό κρίμα να βρίσκετε σκονισμένο κάπου και όχι στην αγκαλία κάποιυ που μπορεί να το εκτιμήση πραγματικά
 
Εξαιρετικό ενδιαφέρον θα είχε αν κάποιος Θεσσαλονικεύς έβγαζε κάποια φωτογραφία του κλειστού πια καταστήματος (Σε περίπτωση μόνο που δεν έχει γίνει κάτι άλλο) για να δούμε και εμείς πως ήταν.
 
Από το συγκεκριμένο computer shop είχα αγοράσει το πρώτο μου 720K external floppy drive για το DISCiple του Spectrum μου.

Επίσης να αναφερθώ και στο MPS από όπου είχα αγοράσει το πρώτο Speccy...Πολυτεχνείου 47... Ακόμα θυμάμαι τον ιδιοκτήτη να μου δείχνει δύο βιβλιοθήκες γεμάτες κασέτες και να μου προτείνει να διαλέξω όποια δύο παιχνίδια θέλω... Χωρίς να γνωρίζω κατέληξα στο Jet Set Willy και στο απαίσιο Drive In
 
ειμαι σιγουρος οτι ακομα υπαρχει στοκ αλλα ειναι θαμενο .....ο εγκεφαλος συγκεκριμενα σιγουρα θα εχει πραμα αλλα αντε ρωτα τους.. θα σε κοιτανε σαν χανο !!!!ασε που θα την ψηλιαστουν και θα σου πιουν το αιμα !!

οσο για τον καταλογο ......χρυσες εποχες !!!!δισκετοθηκες κλπ χαχαχα!!!
 
Έβλεπα κατά καιρούς την διαφήμιση του στο Pixel!

Ο τύπος είχε τρελά πράγματα. Το σημαντικό στην όλη υπόθεση ήταν ότι καταπιανόταν και με το service! Τι κρίμα τόση γνώση να πάει χαμένη και τη σημερινή εποχή να τους ψάχνουμε με το τουφέκι!


picture.php




Βρε παιδιά πάνω αριστερά μιλάει για Ελληνικό TOS 1.4 ???? :eek:

Θα τρελαθώ!!!!






 
Απ'ο,τι βλεπω απο την αποδειξη το καταστημα ηταν στην Αγγελακη...αχ, αν το ειχα δει νωριτερα, θα εβλεπα τι υπαρχει εκει σημερα...ειχα κατεβει στην αγορα το πρωι...θα το ψαξω και θα σας ενημερωσω :)
 
Μπράβο dom!!!! :cheers:

Χρίζεσαι αυτομάτως ειδικός πολεμικός ανταποκριτής!!!

Ότι μάθεις ....αμέσως σε εμάς!!!! :bow:
 
I really hate having to repeat my self...

ChrisTOS είπε:
Ο Κανέλλης είχε το stock στο υπόγειο του καταστήματος (που τώρα είναι Apple Demo Center) μέχρι τουλάχιστον τέλη 2004 αρχές 2005. Από κει και πέρα αγνοείται η τύχη του Κανέλλη. Δεν γνωρίζω να έχει ανοίξει αλλού μαγαζί. Έχω πιει αρκετές φορές καφέ εκεί και κάπου πρέπει να έχω έναν κατάλογο σε ηλεκτρονική μορφή. Είναι το κατάστημα από όπου πήρα το XF551 και το Falcon μου, μεταξύ άλλων....
 
ChrisTOS είπε:
I really hate having to repeat my self...
Ωχ, Christos...με βγαζεις απο την υποχρεωση να ψαχνω...παντως η Αγγελακη επειδη ειναι κοντα στα πανεπιστημια (οπως και η Εθνικης Αμυνης) ειναι κλασικος δρομος για μαγαζια με υπολογιστες :) Μαλλον θα υπαρχει και κατι αντιστοιχο στην Αθηνα (ισως η Στουρναρη?)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κανελλης, Αγγελακη 23, αν θυμαμαι...

Απο εκει ειχα αγορασει τον MEGA STE, εδω (ΑΘΗΝΑ) δεν

υπηρχε ετοιμοπαραδοτος!

Φιλικα

Γιωργος
 
Παιδιά όπως ανέφερε και ο ChrisTOS το κατάστημα έγινε Apple Demo Center κάπου στο 2005 οπότε και μια φωτό μάλλον δεν θα έχει νόημα. Πάντως μέχρι και λίγα χρόνια πριν το 2005 συνέχιζε να υπάρχει μια μικρή πινακίδα "Κανέλης Computers" έξω από το κλειστό μαζαγι... :cry:

Ουπς...Σόρρυ για την επανάληψη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 2004 ήταν ανοιχτό... η τουλάχιστον έτσι νομίζω..
 
Αχχ!!!! Απο jackintosh σε macintosh..... !!!

Υπάρχει μια λογική σε αυτό.... :precry:
 
Πίσω
Μπλουζα